FEUILLETON. BOB ZELLINA. No. 143. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. ZONDAG 28 NOVEMBER. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen, &tabg-tterichteti. Deze Oonrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: Roman ALKMAARSCHE OOIRAM. De 8 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER A ZOON. Aan den heer mr. M. A. Kluppelafgetreden griffier der arr. rechtbank alhier, is door den Koning een pensioen van 1935 verleend. Woensdag j.l. had de eerste wintervergadering der Alkmaarsche IJsclub plaats. Belangstellenden zij herinnerd dat genoemde vereeniging zich niet hoofd zakelijk belast met het organiseeren van hardrijderijen, maar in de allereerste plaats zich ten doel steltdeu schaatsenrijders eeoe goede en bruikbare baan te ver schaffen Met dat doel wendde zij zich het vorige jaar tot heeren burgemeester en wethouders om een ge deelte der ijsbanen rondom de stad onder haar beheer te mogen hebben d. w. z. zich te mogen belasten met het aanstellen van baanvegers, die zich streng aan hunne instructiedoor de IJsclub onder goedkeuring van burg. en wetb. opgemaakt, te houden hadden. De ervaringin den loop van het vorige jaar opgedaan leerde dat door bovengenoemde maatregel wel reeds eene belangrijke verbetering in den toestand der ijs banen teweeg werd gebracht, doch dat, om krachtig te kuDnen optredeneene politie-verordening op de ijs banen hoogst noodzakelijk is zooals die reeds in vele steden beBtaat. Het bestuur der IJsclub bracht te dieu eindena afloop van den vorigen winter, een zoodanig verslag aan burg. en wetb. uiteindigende met het verzoek om bij voorkomende gelegenheid een politie verordening op de ijsbanen in het algemeen voor te stellen. Zijdie bij het schaatsenrijden prijsstelten op eene baandie in goeden staat verkeert en waarop orde beerschtworden verzocht van hunne belangstelling blijk te geven door als werkend lid of donateur tot de Alkmaarsche IJsclub toe te treden. De contributie der gewone leden bedraagt f 1.50, die der donateurs f 2.50 per jaar. Te dien einde kan men zich hetzij schriftelijk, hetzij mondeling dagelijks aanmelden bij een der bestuursleden, de heeren H. J. Vonk pres., G. Bos- sert Rz., vice pres., W. Zaadnoordijk, sec., H. Schuijt vice-sec., P. H. M. Ibink Meienbrink penn., ot bij een der commissarissen, de heeren D. Kos Gzn., C. Koster, G. Scalé en J. de Wit. Met genoegen kunnen wij mededeelendat bij voldoende inteekening de tweede uitvoering der Orcbest- vereeniging uit Amsterdam is bepaald op Donderdag 9 December a.s. Moge het welslagen door de pogin gen hiertoe aangewend verzekerd zijn In bet lokaal „Harmonie" had Donderdagavond de tweede voorstelling door bet gezelschap der Nieuwe Rotterdamscbe Schouwburg-Maatschappij, (directie Alex. Faassen) plaats. Opgevoerd werd „De verborgen hand", tooneelspel van Edmond en Ad. d'Ennery, schrijvers VAN K. Th. S C H U L T Z. 9) Toen de heeren weder het park binnentraden, bleef Bob een weinig acbter en sloeg een zijweg in die zooals bij wist, bij een geknipte beukenhaag naby het huis uitliep. Hij had behoefteeenige oogt nblikken alleen te zijnwant ofschoon zijne gedachten weder lang tot rust gekomen waren, Alma's verandering ver volde hem met stille hoop die by in de eenzaamheid zich nog eens voor den geeBt wilde halen. Als een toeval haar nu hem eens deed zoeken en hij haar juist op dezen weg ontmoette I Zijne verbeelding stelde hem Alma zoo trouw voor hij verlangde naar haarhoopte haar by elke boeht van den weg te zien t Maar bij de boeht gekomen en by nog eene, zag hij telkens niemand; slecht de stralen der ondergaande zon en het geruisch der bladeren verlevendigden het boschpad. Hy bad haastig geloopen. Die haast, zijn geheele gedrag kwam hem plotseÜDg eenigszins belachelijk voor. Had hij reeds niet genoeg bemerkt f In tegenwoor digheid van kinderen was zij immers steeds anders. Maar thans had het meer beteekenis gehad. Daarom was zijne aandoening ook volstrekt niet belachelyk want dsn sou elk gevoel belachelyk zijn. En was er iets hoogers dan de liefde van twee echigenooten P Onder al sulke gepeinzen was hij aan de laatste bocht van den weg gekomen en stond tegenover het huis, soodat juist een der groote vensters der tuinzaal van „De twee weezen." Verschillende gedeelten van dit stak bleken zeer geschikt, om de aandacht te boeien nadat men er zich in thuis gevoelde, werden verscheidene tooneelen met belangstelling gevolgd. Indien men bedenkt, dat een der elemonten van dit tooneelspel, eene geheimzinnigeonverklaarbare misdaad iswaardoor een jong menschenleven dreigt vernietigd te worden ter wille van adeltrots en onverstandige ouderliefde, bestond er reden genoegsympathie te gevoelen voor de on schuldig vervolgden en weerzin op te wekken tegen de aanleggers der misdaad. In hoofdtrekken komt de handeling neder op 't volgende De Hertog de Massignac is voor de tweede maal in het huwelijk getreden. De moeder zijner eerste vrouw blijkt eene onverzoenlijke vijandin zijner tweede echtgenootedaar zij vermeentdat de rechten barer kleindochter (Jeanne) verkort zullen worden door de dochter (Blanche) uit bet tweede huwelijk geboren. Tot bare groote voldoening zal echter door een besluit van den koning hare kleindochter Jeanne in 't huwelijk treden met Gaston de Montmarcydie als pair van Frankrijk de eer van haar stamhuishare rechten en titels waardig zal ophouden. Daar Jeanne evenwel niet de minste liefde gevoelt voor dezen edelmandie bare halfzuster B.anche bemintdoet zij vrijwillig af stand van de haar toegedachte eer zoowel om haar eigen gelnk, als om dat van dit paar. Op het vernemen dezer tijding wordt de oude markiezin zoo hevig door woede en teleurstelling geschokt, dat eene verlamming hiervan het gevolg is. Kort hierna wordt Blanche ongesteld. Gelukkig is hulp nabijvan wege den geleerden R dder d'Armen thaidie uit liefde voor de wetenschap de studie der geneeskunde tot zyn levensdoel gekozen heeft en de kennis van den geleerde paart aan de innemende manieren van een jongbevallig edelman; tot spijt van menige jonkvrouw beschouwt hj echter alle aandoeningen en vooi namelijk de liefde, als de verschrikkelijkste epidemiën, die den mensch bedrei gen. 't Gelakt hem door zorgvuldige nasporing der ziekte, die niet wijken wil, integendeel steeds toeneemt, te bewijzendat Blanche langzaam vergiftigd wordt. Wie is tot zulk eene laagheid in staat? Door een schijnbaar min of meer gegronde reden verdenkt de hertog zijne vrouw in een treffend tooneel bewijst zij hem, diep verontwaardigd, hare onschuld. Ondauks alle zorgen blijft de vergiftiging aanhouden. D'Ar- menthal verdenkt een oude bediende, Biassou en diens peetdochter die op de hand der markiezin de in hunne oogen verongelijkte Jeanne willen helpen door onschuldige middelen als tooverspreuken, beelden, enz. Ook deze blijken onschuldig. Op nieuw wordt de her togin verdachtde hertog wil zelfs met zijae dochter doch zonder haarvertrekken. Alleen Blanche weigert dit. Eindelijk ontdekt Jeanne dat de oude markiezin 's nachts in het slaapvertrek van Blanche sluipt om het gif in hare dranken te mengen. Door hare ge veinsde verlamming heeft men dit niet mogelijk geaent. De tweestrijd, waarin dit meisje geplaatst wo-d", door voor hem lag. De eene helft van het raam stond open; hiertegen leunde de officier, die beweerd had reeds eens aan hem te zijn voorgesteld. De ernstige uitdrukking van het gelaat, het zuivere profiel en de donkere korte baard gaven hem een krachtig mannelijk uiterlijk Hij scheen met vuur te spreken zijne bewegingen waren zeer levendig. Onwillekeurig deed Bob eenige stappen ter zijde om te zien met wien bij sprak. Zulk een licht blauw kleed met zooveel kanten droeg er slechts ééue. Nog kon hy echter haar gelaat niet zien Daar als werden zijne wenschen vermoed, boog de dame, Alma, zich een weinig naar voren en stond zij met gevouwen handen tegenover den officier. Hoe onuitsprekelijk bekoorlijk was zij 1 Maar dat hoofd zoo deemoedig gebogen P Haar geheele wezen als geheel aan deu reemdeling overgege ven Hij moest zich vergissen. Nu zag zij echter op. Tot den officier Maar met welk een uitdrukking! Bob's rechterband balde zich krampachtig samen, met de andere zocht hij steun aan de baag. Dat was het dus Niets meer? Eu toch! Hoe kon iemand er zoo maagdelijk rein uitzien en gedachten in baar hart dragen gedachten P Neen neen 1 Zoover komt op één middag niet eene, die tteeds eerbaar ge weest is De officier stond nu weder alleen aan het venster. Had bij dos wei goed gezien Had zijn verhit bloed hem P Neen toch nietOok zij had daar gestaan 1" Bob keerde zich plotseling om en sloeg weder den weg in waarlangs hy gekomen was. Eerst nadat het licht opgestoken was en de oudere heeren een partijtje gingen spelen stond bij plotseling aan een der spee'tafels. „Komaan riep de regeeringsraad Raland, terwjjl hij den keldersleutel weder op zijne plaats hing en een met spinneweb en stof bedekte fiesch op tafel plaatste, „nu is mijne oude" hij zag om, als verschrikt over zichzelf, „verraad my niet 1 op den loop en heb ik het noemen of verzwijgen van den naam der schuldige, die uit liefde voor haar de vreeseljke misdaad begaat, wordt gelukkig opgelost door de markiezin, die bij het zien verijdelen harer pogingenzich zelve door het vergif van het leven berooft. Over het algemeen slaagde de opvoering zeer goed zoowel het stuk als het spel werkten hiertoe mede. Door het beperkt aantal personenwaartusschen de handeling voorvielhadden allen gelegenheid hun spel tot recht te doen komen. De heer Faassen (Hertog de Massignac)de dames Kley Verstraete en van Ollefen waren doorgaans gelukkig in het wedergeven der karaktersvaderzorgadeltrotsmoederangst en zusterliefde. Mej. Heyblom (Blanche) had nit den aard der zaak een lijdenden rol, die haar tot matheid dwong. De heer Chrispijn (d'Armenthal), de goede geest van 't stuk als regisseur en als dokterwas blijkbaar uit stekend op zijne plaats. Een zeker niet gemakkelijker taak had de heer Mutters als de oude bediende Biassou, welken hij in stemhoudinggebaren en drift ver dienstelijk wedergaf. Een weinig meer losheid van beweging zon den heer Smith vooral in het tweede tooneel niet geschaad hebben. Het bosehdecoratief voldeed beter dan het salon (P)decoratief. Wij hopen dat de direetie bij een volgende opvoering een even gelukkige kenze van stuk mag hebben. Omtrent het Donderdagden 2in het locaal Harmonie alhier te houden concert zegt de Nieuwe Groninger Courant het volgende „Met genoegen en met groote belangstelling hebben wij het concert bijgewoond van het „Soedaneesehe Neger-Orkest." Met genoegen om de uitvoeringmet be atigstelling vooral om de personen der uitvoerder*. Wij laten nu daar of de veertien zwarte heeren af komstig zijn nit de strekenwaar de Mahdi met min der succes dan zyn groote voorganger beproefd beeft de rol van een nieuwen Mohammed te spelen. De statistiek die voortreffelijke wetenschapwordt in Soedan nog niet in hare waarde erkend„een burger lijke stand" moet er nog uitgevonden worden daarom hebben wy de heeren maar niet om hunne geboorte- aoten gevraagd. Maar men heeft te doen met wezen lijke waschechteafrikaansche negers, van grijs of geelachtig zwart tot de ware ebbenhout kleur en 't is een merkwaardig gezicht, dat reeds alleen de moeite ioont, hen te zien Btaan om hunnen reusachtigen kapelmeester die met hoofdband en hoofddoek er uit ziet als de vleeschgeworden egyptische sfinx in 't mannelijk altijd. De anderen dragen het fraaie kostuum, dat door een eenigszins fantastisch duitsch blad „de uniform van den Mahdi" is genoemd. „Dat zullen we nu maar laten rusten; het program ma geeft eene lezingwaarin de „valsche profeet" geene rol speelt en die eenvoudiger verklaart boe deze zwarte heeren hier gekomen zyn. Van verschillende stammen gestolen of gekochtdoor de egyptische regeering bevrijdmoesten zij met een aantal lotge- nooten soldaat worden. Zij die aanleg toonden voor ean fleschje voorvaderlijken Steinberger ik geloof bijna van het jaar vier-en-dertig naar boven ge> aald. Na zuilen wij het ons hier eeus gezellig maken Korter dan twee nur blijft mijne vrouw nooit uitals zij op bezoek gaat en meer tijd zullen uwe zaken zeker niet in beslag nemen." Hj zette eenige glazen op tafel en schonk in na de fiesch behoedzaam te hebben open getrokken. „Dus Bobby weg met alle zwaarmoe digheid 1" Terwyl de glazen klonken en de raad met genoegen den tintelenden wijn opslurpte, sprak Bob, die slechts even zjjne lippen aan het glas gebracht ad „Ik ben niet zwaarmoedig." „Qui s'excuse en zoo voorts sprak de raad lachende, terwijl hij ook op de sofa plaats nam. „En toch zijt gy eigenlijk nog niet eens aangevallen. Nu voor den dag met uwe klachten I Ik ben werkelijk zeer nieuws gierig omdat ge zoo sterk op dit onderhoud aange drongen hebt." „Het is eigenljk slechts eene vraag „Jammer, dat het er geen tien zijn Die oude jon gen hier Ruland schonk zich op nieuw in maakt elke tong los en als ge toch een uurtje den tjd hebt konden wij alles afhandelen" „Gy zoudt my verplichten als gy een weinig ern stiger zoudt willen zyn." De raad zag zyn schoonzoon met groote oogen aan. „Dat spreekt nu van zelf." Een lichte rimpel van ongenoegen vertoonde zich hierbj op zijn voorhoofd. Bob draalde een oogenblik en vroeg daarna kortaf „Heeft baron Hollfeld eens in betrekking gestaan tot mijne vrouw „Hoe komt gj h<eraan P In betrekking gestaan 1" antwoordde Roland langzaam en met zooveel zelfbe- heersching, dat enkel zijn blik slechts een weinig scher per werd. Hj wilde door de tegenvraag tjd tot na denken winnen, of ten minBte, voor hy een antwoord gafzieh eerst zooveel mogelijk op de hoogte stellen wat Bob wist of vernomen had.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1