No. 148* Acht en tachtigste Jaargang. 1886. tweede: bxiAd. Vrijdag 14 Januari 1887 ZONDAG 28 NOVEMBER. Pakketpo§t. Olficiëtl iStbcellc. te Alkmaar eene kaasmarkt zal wor den gehouden. Bnitcalanb. ISitmttal&nb. COURANT. ALKMAAUSCHE SOLLICITANTEN naar de betrekking van ONDER- W IJ Z E R E S aan de openbare 2e tusschenschool te Alkmaar, hoofd de heer W. S. P. Hopï, op f 650, jaarwedde, voor welke betrekking in aanmerking komen zij, die als onderwijzeres werkzaam zijnworden verzochtzich onder overlegging van stukken te wenden tot het gemeente bestuur van Alkmaar, vóór 6 December 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergadering van den 8 dezer bepaald hebben, dat, nu het St. Nikolaasfeest of de zoogenaamde koopertjesdag dit jaar invalt op Zondag 5 Decemberop dien dag geene inkoopen op den open baren weg zullen mogen worden gedaan vóór des namiddags vier urenzullende tot aan dat uur alle kramen, tentenstalletjes enz., evenals met de kermis geschiedtGE SLOTEN moeten zijn en geene uitstallingen op of over ge meentegrond vergund zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Nov. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Gehoord de Kamer van Koophandel en fabrieken aldaar; Brengen ter algemeene kennisdat in het belang van de aanvoerders van kaas en van het marktwezen op Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Nov. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR brengt ter algemeene kennis dat bij het aanstaande St. N i- colaasfeest, op Zondag 5 December, het kantoor voor den dienst der pakketpost mede zal zijn open gesteld van 8 tot 9 en van 10 tot 12 uur morgens en van 1 tot 3 uur 's avonds. Vermits bij voormelde gelegenheid de pakketten meer dan anders aan beschadiging bloot staan, neemt hij de vrijheid, eene zorgvuldige inpakking en adresseering beleefdelijk aan te bevelen. De Directeur voornoemd GOUWE. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomenEen zakje met eenig geldeen nickel armbandeen eind touween stel schroeven van een naaimachineeen bankbiljet groot 1 25 een portemonnaie in houdende eenig geld. traging in het nemen van een besluit gevaarlijk kunnen worden. Derhalve komt het raadzaam voor met gepaste maatregelen niet tot 1888 te wachten. Eene verkorting van dan actieven diensttijd voor bet voet volk was onmogelijk. Ongerekend dat Duitscbland met betrekking tot den wettigen en werkelijken duur van den diensttijd bij de naburige groote staten ach terstaat dwingt de numerieke meerderheid waartegen Duitscbland waarschijnlijk den toekomstigen oorlog heeft te voeren, het aantal zooveel mogelijk door geoe fendheid der menschappen te vervangen. FRANKRIJK. De overeenkomst met Balgie be treffende de telefonische verbinding tussohen Parijs en Brussel is door den president der republiek geteekend. Kamer. Den 24 werden eenige scherpe opmer kingen tusschen don heor Rouvier en de regeering gewisseld. De minister-president de Freycinet betreurde het uiten van woordenwaarvan het doel wasde Kamer tegen de ministers op te zetten. Hij rekende op de medewerking van alle republikeinen en geloofde, dat zij die tegen de kredieten stemden, het ministerie niet wilden treffen. Hoofdstuk 49, waarop den 23 eene vermindering van f 309.000 aangenomen was, werd weder in behandeling genomen. De heer Wilson deelde mede, dat de begrootingscommisaie die vermindering overnam, waarna de minister van financiën verklaarde, ze niet goed te keuren en het oorspronkelijke cijfer te handhaven. Met 411 tegen 99 stemmen werd zij toch gehandhaafd. (Levendige beweging). Vervolgens werd met 500 tegen 18 stemmen eene vermindering van f 6 000.000 op de hoofdstukken betreffende de thesau riers-generaal en de ontvangers der belastingen aange nomen. De minister van financiën had zich over deze vermindering niet uitgelaten. Den 25 is met 388 teggen 142 stemmen een amen dement van den heer Roche, om den post voor militaire gevangenissendien de regeeriag en de begrotings commissie met 428 000 wiiden verminderen, vermin derd met f 822,000. De laatste posten der begrooting van financiën werden goedgekeurd, na verwerping van verscheidene door de regeering bestreden amendementen. BULGARIJE. Italië schijut aan de mogendheden voorgesteld te hebbenden prins van Mingreiie als kandidaat voor den bulgaarschen troon te erkennen op voorwaarde dat Rusland zou afzien van den eisch tot ontbinding der Sobranje. Het Regentschap door Gabdan-effendi gepolst over den prins van Mingreüë, heeft geantwoord, dat het dien prins niet kende en de verkiezing van een vorst uitslui tend van de groote Sobranje afhing. Op de vraag over de benoeming van een regentschap door de Porte werd geantwoord, dat dit geval niet bij het berlijnsche verdrag voorzien was en het regentschap thans daarover niet zijne meening kon zeggen. DU1TSCHLAND. Rij ksdag. Den 25 is de zit ting door den minister Bötticber 'geopend met eene troonredewaarin de noodzakelijkheid der legerwet betoogd werdop grond van de steeds toenemende getalsterkte der legers van de naburige staten. De betrekkingen tot alle mogendheden waren vriend schappelijk en bevredigend. De duitsche staatkunde streefde er steeds naar om den vrede niet alleen voor Duitschland te bewaren maar ook de eensgezindheid tusschen de mogendheden te handhaven. Tot dit doel werd alle invloed aangewend dien de duitsche staat kunde heeft wegens hare vredelievendheid het alge meen vertrouwen, dat men in haar stelt en het geringe belangdat zij bij de hangende vraagstukken heeft doch vocral wegens de vriendschap van Keizer Wilhelm met de vorsten der naburige rijken. Vervolgens werden de in te dienen wetsontwerpen aangekondigd. Daarbij verdient de aandachtdat de regeering, ondanks de dringende noodzakelijkheid, afziet van de belastinghervormingwaarnaar zy tot dusver streefdetotdat de behoefte ook bij het volk wordt erkend en duidelijk bij de verkiezingen tot uitdrukking komt. De middelen, noodig voor de vermeerdering der legersterkte, zullen gevonden worden door de verhooging van de bijdragen der bondsstaten en door gebruik te maken van het krediet des rijks. Het door de regeering ingediende wetsontwerp be treffende de sterkte van het staande leger op voet van vrede, bepaalt haar op 468,409 man verdeeld in 534 bataljons infanterie, 465 escadrons cavalerie, 364 batte rijen vold-artillerie 31 bataljons lichte artillerie 19 bataljons pioniers en 18 treinbataljons. Behalve de staven worden nieuw opgericht5 regimenten en 15 bataljons infanterie, één bataljon jagers, 24 veld-batte- rijen, 9 compagniën voor den spoorwegdienst en 14 trein- compagniën. De vaste uitgaven bedragen ƒ12.000.000, die voor eens 14.400 000. In de toelichting tot dit ontwerp wordt verder ge wezen op de gevaren, voor Duitschland ontstaande uit zijne liggingwaardoor het van alle zijden aan een aanval is blootgesteld. Slechts eene vergelijking met de krijgsmacht der naburige groote staten geeft den grondslag tot den maatstaf zijner eigene sterkte. De aandacht wordt gevestigd op de aanmerkelijke nume rieke versterking der legers, in Frankrijk sedert 1870/71, in Rusland Bedert den laatsten oorlog in het Oosten. Moge ook het tegenwoordig zevenjarig tijdperk voor de sterkte van het staande leger eerst in April 1888 af- loopen toch zoumet het oog op de aan gene zijde ^er duitsche grenzen ontstane verhoudingen, eene ver- Het bestuur der SamarangJoana stoomtram maatschappij is den 23 gemachtigd tot het uitgeven eener obligatieleening van hoogstens f 1.000.000 nomi naal uit te geven in seriën naar gelang van behoeften. Den 23 werd te 's Gravenhage, in eene buiten gewone vergadering der kamer van koophandel, onder voorzitterschap van den heer P. F. W. Mouton, besloten een adres te richten aan den minister van koloniën daarbij in overweging gevende, indien ernstige bezwaren bestaan om tot eene nieuwe wettelijke regoling van de kustvaart in Nederlandsch-Indie over te gaanin overleg te treden met een concessionaris, die, staande buiten eenige verbintenis met de N.-l. Stoomvaart maatschappij genegen isom gedurende 10 jaren na 1890, op de tegenwoordig bestaande voorwaarden de vaart op zich te nemenmet de bepaling dat het geheele bestuur uit Nederlanders moet bestaan en na dien termijn tot openbare uitbesteding over te gaan. De Nederl, vereeniging tot bevordering van Zon dagsrust hield den 24 te Leiden hare vierde algemeene vergadering. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd in ontvang op f 1292 86%, in uit gaaf op 680.95%. Nieuwe afdeelingen zijn opgericht te Groningen en te Middelburg. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren F. C. de Bas te 's Gravenhage N. G. Pierson te Amsterdam dr. J. C. Burkens te Rotterdam en M. A. Gooszen te Leiden. Na uitvoerige beraadslaging en na verwerping eener motie van andere strekking, werd de volgende motie aangenomen „De vergaderingoverwegende dat zelfs weinige jaren geleden stemmen in den lande opgingen om aan te dringen op herziening van de vigeerende zondags wet constateert met ingenomenheid dat niet alleen die stemmen talrijker zijn geworden maar dat de re geering initiatief in dezen nemende een wetsvoorstel heeft ingediend om tot de bedoelde herziening te geraken. „Zij brengt daarvoor dank aan de regeeringen overtuigd zijnde dat eene nadere wettelijke regeling van het onderwerp niet achterwege mag blijven be veelt zij aan het hoofdbestuur ten ernstigste aan de overweging van hetgeen kan geschieden tot bevordering van een spoed'g tot stand komen van zoodanige regeling." Verder werd o.a. besloten, tot de vrouwen een schrij ven te richten ten einde haar meer handelend in het belang van zondagsrust te doen optreden en een strooi biljet samen te stellen, waarin het wenschelijke van zondagsrust voor den winkelier wordt uitgedruktdat door de winkeliers bij hunne waren wordt ingepakt. Uit hot verslag van de uitkomst der examens voor kand. notaris in dit jaar blijkt dat zich aanvan kelijk haddon aangemeld 39S odspiranten. Alvorens te worden toegelaten trokken zich 13 geheel3 voor een deel van het examen terug, terwyl 2 adspiranten zonder kennisgeving niet voor de commissie verschenen. Boven dien trokken zich nog 3 adspiranten gedurende het exa men terug. 380 Adspiranten werden derhalve toegelaten, 26 meer dan in 1885 toen hun aantal dat van 1884 reeds met 25 overtrof. Van de 8 adspiranten die het geheele examen wenschten af te leggen, verkreeg slechts 1 het getuigschrift van kandidaat-notaris; 3 slaagden alleen in het eerste en tweede deel. Van de 40 ad spiranten voor het eerste en tweede deel slaagden 15 in beide7 alleen in het eerste gedeelte. Van de opgekomen 137 adspiranten voor het eerste deel alleen slaagden 54. Van de opgekomen 66 adspiranten voor het tweede en derde deel slaagden 15 in beide 32 alleen in het tweede deel. Van de opgekomen 28 ad spiranten voor het tweede deel alleen slaagden 19. Van de 101 geëxamineerde adspiranten alleen voor het derde deel eindelijk werden 55 bevorderd tot kan didaat notaris. De einduitslag wasdat van de 185 adspiranten die het eerste deel hebben afgelegd80 geslaagd 105 afgewezen zijn van de 118, die het tweede deel heb ben afgelegd zijn 85 geslaagd en 33 afgewezen en van de 143, die het derde deel aflegden 71 geslaagd en 77 afgewezen. Te Ruinen prov. Drenteis door de markege- nooten beslotentot verkoop der marke-eigendommen over te gaan. De minister van oorlog heeft de begrootiug voor 1887 met f 36350 verminderd doordat de fourage- pnjzen na de laaiste aanbesteding gemiddeld 2 centen per ration lager kunnen worden gesteld. De Koning Groothertog heeft ridder E. de Gu- bernatis minister-resident van Italië te Lima beuoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Op het door mr. Haas, advokaat te Amsterdam, gedaan verzoek om kwijtschelding van de gevangenis straf, die Jeanne Lorette alsnog moet ondergaan, is door den Koning afwijzend beschikt. Zij wordt in de gevangenis verpleegd en verkeert reeds in minder zorgwekkenden toestand dan voor eenige weken. Van de inschrijvingen op de door de gezsesstd Zwolle uitgeschreven 3J pet. geldleening, groot f 21.000, is toegewezen 5009 a 98%, 2000 a 98TJT, 3000 a 97»! eQ f 11000 97iV L)e gemeenteraad van Kampen heeft een krediet van 100 toegestaan aan de commissie benoemd om te trachten eene betere botermarkt te verkrijgen ten einde de botermarkten te Leeuwarden en Sneek te kunnen bezoeken. De arr. rechtbank te Haarlem heeft voor de opengevallen rechterplaats in dat college opgemaakt de volgende alphabetische aanbevelingslijstjhr. mr. B. M. de Jonge van Eilemeetrechter in de arr. recht bank te Bredamr. D. R. B. baron van Lynden substituut-officier van justitie bij de arr. rechtbank te Arn hem en mr. J. de Clercq van Weelkantonrechter te Haarlem. De gemeenteraad van Zaandam is den 24, naar aanleiding van de verzoekschriften om terug te komen op zijn besluit tot verhooging der schoolgelden aan de scholen voor meer uitgebreid lager ouderwijsop dat besluit terug gekomen. Den 24 werd het 25jarig bestaan der Luik Maastricbtscbe spoorwegmaatschappij herdacht. Het aantal reizigers in dat tijdvak vervoerd bedraagt on geveer 16.000.000 het blom vau 970 per dag in het eerste jaar tot 1600 per dag 12 jaren na de opening en bedraagt thans ongeveer 2600 per dag. Geen en kel reiziger is ooit op die lijn gedood of ernstig gewond. Den 24 werd op de landswerf te Amsterdam by het doen der ronde de nabij eene brug op post ge plaatste schildwacht, een marinier, vermist. Vermoe delijk door slaap bevangen of door de mist misleid is hij in het water geraabtalthans zyn lijk werd na eenigen tijd opgehaald. De onlangs mislukte verschuiving der spoorweg brug bij Venloo ia den 24 in 3J uur tijd afgeloopen. De brug is ongeveer IJ el verplaatst. Den 25 is als onderwijzer in de gymnastiek mid delbaar onderwijs geslaagd de heer W. N. Francken te Koog aan de Zaan. Den 26 zijn te Amsterdam twee verdiepingen boven den winkel van een perceel aan de Nieuwendijk bij de Smaksteeg tegen het schaftuur, toen de meeste werkliedendie bezig waren aan het opvijzelen vau het dakom onder het opgevijzelde dak eene verdie. pin» te makenreeds vertrobben waren. De twee no»° aanwezigen gewaarschuwd door het kraken der muren konden zich in de daaraangrenzende perceeieu bij tijds redden. De gemeenteraad van Dokkum heeftnaar aan leiding van een verzoek van den friesclien Lisbond, besloten de thans bestaande verordening op de ijsbanen zoodanig te wijzigen datbehoudens goeftbeurin» van Gedeputeerde Staten aan burgemeester eu wethouders het recht wordt verleend, de bruggen te laten sluit;n, wanneer huu dit voor het verkeer over ijs noodzake-, lijk voorkomt,

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5