Sf. tl k"'" FEUILLETON. BOB ZELLINA. No. 144. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. 1 DECEMBER. Gemeente-Gasfabriek. Pakketpost. Dene Courant wordt Dinsdag-. Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementeprys per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; het geheele Kijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: De vaste commissie van bijstand voor liet beheer der gemeente-gasfabriek te Alkmaar herinnert den ingezetenen, dat alle mededeelingen, verzoeken of klachten betreffende de gasverlichting in hunne woningen, uitsluitend gericht moeten worden aan deu directeur dier fabriek en wel te zijnen kan- tore aan de Paardenmarkt No. 9. Bnitcnlftub. Roman ALKMAARSCHE COURANT. De 3 nummer# f 0.06 franco door Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. C08- TEB ZOON. De vaste commissie voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Nov. 1886. Voorzitt De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te AUK|1AAR voor den dienst der pakketpost mede zal zijn open geSt6ld van S tot 9 en van 10 tot 12 uur 's morgens en van 1 tot 3 uur 's avonds. Vermits bij voormelde gelegenheid de p^kke"®aJ"?" Jj™ anders aan beschadiging bloot staan, neemt bij de ^rijheid ee zorgvuldige inpakking en adresseering beleefdelijk aan te bevelen. De Directeur voornoemd GOUWE. BELGIE. Den 26 bleek te Verviers bij aankomst der engelsche post, voor Duitschland bestemd, die te 3% uur des morgens uit Ostende was vertrokken, dat in den postwagen van de 80 postzakken 22 met waa.de geopend en geplundeid waren. Honderd veertig brieven met waarde, benevens de borderellen, waren gestolen. De brieven waren voor Duitschland, Oostenrijk en het Oosten bestemd. De postwagen wordt to Ostende steeds met een zwaar hangslot met geheime sluiting verzekerd en met lood verzegeld. Het slot was afgevijld en na het plegen van den diefstal door een ander vrij gfiük- vormig slot vervangen; het loodeu zegel was door middel van een koord weder bevestigd. Men gelooft, dat een of meer dieven een der personenwagens verlaten hebben, terwijl de trein in volle vaart was. Daar de trein te 3.15 uit Ostende vertrekt, was het nog nacht en konden zij dit ongemerkt doen. Na het slot te hebben afge vuld hebben zij met behulp van een lantaarntje dat gevonden werd, de zakken onderzocht en geopend, waarna zij met hun buit in valiezen gepakt naar hunne plaatsen teruggekeerd zijn. De trein houdt te Brugge, GentBrusselLeuven Ans en Luik op zoodat zy alle gelegenheid hadden, desnoods éóx voor één, den trein te "verlaten. Het bedrag van bet gestolene, op 750.000 geraamd was zoo aanzienlijk omdat juis in het laatst der week de meeste waarden worden over gezonden. De 18 zakken met gewone brieven en dag bladen waren ongeschonden. Een der zakken beva o 41 Dakjes met diamanten uit Nieuw-xork. Bij elke station moeten slot en zegel nagezien worden. Te Brussel had de daarmede belaste hoofdconducteur wel gezien dat het zegel verbroken wasmaar met bemerkt, dat er een ander slot aanhing. Hy schreef het onklaar raken van het zegel aan de onhandigheid van een beambte toe en had de zaak verder laten rusten. Het treinpersoneel is boven verdenking verheven en heeft zich onmiddellijk bii de ontdekking doen onder zoeken. Te Gent is een reiziger uitgestapt waarvan bet signalement bekend is die voor een der daders wordt "ehouden. De staatsspoorwegmaatschappij is aansprakelijk voor de mail en moet dus het geheele verlies vergoeden. DUITSCHLAND. Rijksdag. Op voorstel vau den heer Windthorst zijn den 26 de voorzitters bij acclamatie herkozen. Den 30 heeft de eerste lezing der begroo ting plaats. ENGELAND. Minister Salisbury heeft op het hem door den sociaal-demokratischen bond toegezonden lyvig stuk waarin de denkbeelden van den bond ontwikkeld werden, geantwoord, dat die denkbeelden, welke groote verandering in de wetgeving noodig zonden maken zeker door hel parlement overwogen zonden worden werden zij daaraan voorgesteld doch dat hij met m staat was, die over te nemen of te ondersteunen, daar hy overtuigd wasdat zijin toepassing gebracht, den bestaanden toestand zouden vergeren. Het eiland Socotra, gelegen in den indischen oceaan, ongeveer 120 mijlen ten oosten van kaap Guardafui, zoo groot als het engelsche graafschap Cornwallis en eene bevolking van 4000 arabieren tellende, is door Engeland in bezit genomen. Deze inlijving wordt door de bladen vrij algemeen goedgekeurd als een nieuwe sch&ke. in de iange keten die de gemeenschap van Engeland met Britsch-Indie verzekert. Ierland. In eene buitengewone zitting van den regeeringsraad bijgewoond door den Onder-Koning en den onder-minister voor Ierland den kanselierden procureur-generaal, den militairen opperbevelhebber en den heer Redvers Buller is den 25 besloten, krachtige maatregelen te nemen, om onwettige samenspanningen tegen het betalen der pachten en de daartoe strekkende opruiing in een deel der iersclie pers tegen te gaan. De tegen den 28 te Sligo aangekondigde nationalis tische bijeenkomst waar de heeren Dillon en O'Brien het woord zouden voeren is door de regeering ver boden. Ten gevolge van dit verbod is volgens eene geheime schikking die bijeenkomst thans gehouden in een dorp by die stad, waarop de afgevaardigden O'Brien en Kelly de regeering heftig aanvielen en verklaardende beweging te zullen voortzetten. De heer Dillonlid van het Lagerhuis is gedagvaard om den 30 voor de rechtbank te Dublin te verscuynen ouder beschuldiging van op 2 bijeenkomsten van pach ters tot verzet tegen de wetten te hebben opgewekt. Ook de heer Dillon zal vervolgd worden. FRANKRIJK. Do gemeenteraad van Parijs heeft deu 24 naar aanleiding eener tnededeehng van de re- geering, dat naar haar oordeel het ontworpen gedenk- teeken der omwenteling geplaatst moest worden in den tuin der Tuileriën en dat daartoe spoedig voorstellen aan de Kamer zouden worden gedaan, met algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarbij als zyn oordeel uitgesproken wordtdat dit gedenkteeken niet in den tuin, maar op de plaats zelve van het voormalig paleis der Tuileriën moet worden opgericht. De commissie voor de douane-tarieven heeft zich met algemeene stemmen verklaard voor eene verlioogmg der rechten op den buitenlandschen alcohol van f 15 tot f 20. Den 28 is te Parijs eene vechtpartij ontstaan tus- schen eenige anarchisten en eenige radicalen over het beleggen eener bijeenkomst door het bestuur van laatst genoemde personen in eene zaalbij de anarchisten in gebruik. Verscheidene personen werden gewond ter wijl 12 personen in hechtenis werden genomen. De politie ontruimde ten slotte de zaal. Kamer. By de behandeling der begrooting van justitie is op voorstel van den lieer Sabatier de uitgaat voor de crimineele rechtspleging in Frankrijk en Algiers, niettegenstaande het krachtig verzet van den minister van justitie, met 474 tegen 50 stemmen verminderd van f 3.375.000 tot f 3.000.000. Den 27 werd met 291 tegen 258 stemmen verworpen het amendement van den heer Michel in tot opheffing van het gezantschap bij het Vatikaan. De minister president de Freycinet had de opheffing bestreden. In den verderen loop der zitting voerde genoemde minister het woord over de regeeringsstaatkunde. Hij zeide dat Frankrijk de rol van groote mogendheid niet moest neerleggen. Het moest de verbrokkeling van het turksche rijk verhinderen; het mocht niet toelaten, dat eenige mogendheid Egypte in bezit nam. Het Suez- kanaal-vraagstuk was eene bevredigende oplossing nabij. De regeering zette hare onbaatzuchtige staatkunde voort. Wat hare koloniale staatkunde betrof, moest zij zich beperken tot het brengen van orde in de tegenwoordige bezittingen. Hare staatkunde kon worden samengevat in de woorden: voorzichtigheid en geestkracht. (Herhaalde toejuichingen). Hij bestreed daarna een amendement van den heer Delafosse tot intrekking der kredieten ten behoeve van afgevaardigden, belast met buitengewone zendingen. Hij zag daarin eene soort van blaam. Het amendement werd verworpen met 313 tegen 185 stem men. Een voorstel, om het krediet voor het gezantschap bij het Vatikaan van 35000 op f J5000 te vermin deren, werd mede verworpen. Op eene vraag van den heer Delafosse antwoordde de president-minister dat het belaDg der republiek en de zorg der regeering VAN K. Th. SC HULT Z. 10) Ruland verbleekte tot in zijne gesloten lippen en sprak „Kieschkeurig zyt gij heden in uwe uitdrukkingen niet." „Kieschkeurig 1" stoof Bob weder op. „Gij zult toch met mij den man een schurk en als hij vader iseen dubbelen schurk noemen ten opzichte van den onge- lnkkigen echtgenootten opzichte van het huweliik als hij zijn kindmet eene liefde in het harttot een huwelijk met een ander dwingt „Beschouwt men zulke gevallen nauwkeuriger, dan blijkt dikwijls „Gij wilt mij ontwijken 1" viel Bob hem onstuimig in de rede. „Ik heb gelijk." „Gij hebt gelijk", antwoordde Raland op den be- leefdBten toon van den man der wereld. Bob kwam tot zichzelven en sprak, zijne heftigheid verontschuldigende „Men windt zich hierover geheel zonder nut op. Wat kan het onB bekommeren, of de een of andere vader zijne kinderen tot een huwelijk dwingt P Dwang is ook in 't geheel niet noodig. Bepratenophemelen heeft reeds dezelfde uitwerking en wordt steeds op nienw aangewend, omdat het bij anderen tot een goed doel geleid heeft. Mettertyd wordt men dan oud en rheumatisch en strompelt met elkander naar een zie kenkamer, om lofliederen op zijn gelukkigen echt te zingen." „Waarom windt gij u nu weder op?" „Om een gelukkigen echt mag men zich wel op winden antwoordde Bob. „Vooral iemanddie ein delijk zietwat hij reeds lang vermoedtnamelijk dat zyne vrouw hem nooit lie! hadomdat zij tot oen huwelijk met hem gedwongen was meer nietAls zeepbellen barsten laten „Gij raast Okon ik razen uitrazen 1 Misschien zou het dan tusscben onB neg eens goed wordenMisschien zou het dan ook slecht afloopen met mooipraters en ellendige koppelaars." De beide mannen stonden een oogenblik in hunne volle lengte opgericht, tegenover elkander. Maar", vervolgde Bob met een afwerende beweging, ik zal niemand meer naar zuike oude geschiedenissen vragen. Het komt mij vooralsof daarvan door een ander rekenschap geëiseat zal worden, door een ander, die er onschuldig aan is. Nu, dat het eind ten minste allen ten zegen mag zijn, daarop wil ik mijn glas ledigen." Snel dronk hy het uit. „En nu leef weiGeen complimenten ik vind mijn eigen weg 1" Hiermede viel de deur reeds achter hem dicht. Alma zat in haar leuningstoelzij was aan eenig naaiwerk bezigdoch had op het oogenblik het werk gestaaktleunde met den arm op de vensterbank en zag in den tuin. Een uitdrukking van zorg lag op haar gelaat; sedert Bob plotseling Daar de stad gegaan was moest zij telkens weder aan hem denken. Alles kwam haar vreemd voor en juist sedert dien middag, dat zy bij de familie Grumbach op bezoek geweest waren, ofschoon hy daar zoo opgeruimd scheen. Reeds gisteren was hij den geheelen dag ongenaakbaar geweest; niets van zijne gewone oplettendheid. Zelfs tegenover hunne gasten scheen hij zich dwang te moeten aandoen; blijkbaar gevoelde hij zich verlicht, toen zij 's avonds afreisden. Het moest iets van gewicht zyn, anders zon hy niet gednrende het begin van den oogst weggereden zyn zooals hij nooit placht te doen. En wat hai bij vluchtig ook tegen zijne gewoonte afscheid ge nomen zonder zelfs eens te vragen of zij ook nog boodschappen had Persoonlijk kon zij er toch niet bij betrokken zyn, want zij was zich van geene schuld bewust. Ook dacht zy nu aan Hollfeldechter zonder de minste aandoening. Wel is waar had hij zich voor- deelig ontwikkeld en scheen hij veel beleefd te hebben. Het leven in eene groote stad moest toch wel belang wekkend zyn; zelfs aan het hof was hij voorgesteld. Over het verleden was natuurlijk geen enkel woord tussohen hen gewisseldslechts vragend had hy haar eenige keeren aangezien. Eene goede vrouw bemerkt zulks echter niet. Hij had zich slechts verwonderd en haar beklaagddat zy zoo geheel in het landleven opgegaan was. Hot was dan ook zonderling maar wat moet op den duur niet eentonig worden, als het eiken dag weder op nieuw herhaald wordt Alma zuchttetoen haar blik door den tuin echter op het rijke landschap viel wist zewat het haar zoo betrekkelijk gemakkelijk gemaakt had, aan het landleven te gewennen. Zij luisterde. Als Bob niet nog zoo kort geleden weggereden was, moest dat geluid het rollen van zyn jachtwagen zijn. Of kwam er nog bezoek Met deze gedachten begaf zij zieb naar de achterkamer. Het was werkelijk de jachtwagen zy opende een vleugel van het venster en wilde Bob toewenken. Hy zag echter niet op. Zelfs dat niet? Dan zou zyne stemming met ver beterd zijn. Of' zouden er weder even zulke onaange name tij I en te wachten zijn, als in vroegere jaren t Dat zou eene harde beproeving zijn. Toch was er veel, dat hierop wees. Met het vaste plan, in elk geval op tegenspraak bedacht te zijnsloot zy het venster en ging naar de voorkamer terug. Toen Bob nog steeds niet binnenkwam, nam zij haar vorige plaats weder in en vervolgde haar werk;

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1