ginactüanb. VEREENIGDE STATEN. In een steenkolenmijn te Wilkesbarre (Pennsylvanie) had den 26 eene mijn- ontploffing plaats, waarbij 25 mijnwerkers meer ot min der ernstige brandwonden bekwamen. Zeven hunner bekwamen doodelijke worden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van den 29. De heer van der S 1 e y d e n nam na beëedigingals lid zitting en werd op worstel van den Voorzitter bij acclamatie herbenoemd als lid der commissie van de arbeiders-enquête. Ingekomen een wetsontwerp tot regeling van de uitoefening van het notarisambt. Naar de afdee- lingen verzonden. Het wetsontwerp tot vereeniging der gemeenten Ubacii over Worms en Rimburg waarover de stemmen gestaakt hebben, wordt na eene korte bespreking tusscken den heer van der F e 11 z den min. van binnen 1. zaken en den keer S m e e n g e aangenomen met 10 tegen 28 stemmen. By de algemeene beraadslaging over de staatsbegrooting voor 1887 heeft alleen de heer van Baar het woord gevoerd. De hoofdstukken t en II werden aangenomen, het laatst genoemde met 61 tegen 3 stemmen, waarna de heer van B y- landt voorstelde, de beraadslaging over hoofdstuk III buiten- landsche zaken te verdagen tot den 30daar de commissie van rapporteurs zich nog niet beraden had over een voor te stellen amendement. Uit het antwoord van den minister van waterstaat op het verslag omtrent zijne begrooting voor 1887 blijkt, dat het eindcijfer van f 24,468,896,21 tot f 24,367,896,22 verminderd is. Omtrent de voornaamste punten geeft hij de volgende in lichtingen. Onder zijn beheer zijn de uitgaven niet opgedreven. Bij het in het leven roepen der landbouw-commissie dacht de regeering niet aan opbeuring van den landbouw door kunst matige middelen maar bedoelde zij het inwinnen van onmis baar geachte inlichtingen, die niet te bekomen zijn bij bestaande gewestelijke landbouw-maatsckappijenwegens den algemeen eoonomischenfiscalen of juridiscken aard der punten van on derzoek. De commissie is niet te talrijk wegens den omvang van het onderzoek. Voorloopig althans heeft de regeering geene blijvende landbouw-commissie willen instellen. Sedert 1881 is aan den Rotterdamsohen-Waterweg 26,261,800 besteed. De nieuwe overeenkomst met de maatschappij tot landaan winning op de Friesche Wadden wordt weldra ter goedkeuring aan de Staten-Generaal onderworpen. De aanleg van bet, Mer- wede-kanaal is in 1886 voortgezet met den spoed die de vor dering van de onteigening gedoogde. Omtrent de eindregeling van de exploitatie der lijn Amersfoort-Nijmegen kan voorshands geene bepaalde toezegging worden gedaan. Bene dienstregeling met zes treinen in iedere richting wordt voldoende geacht om in de behoeften van het verkeer te voorzien. De dienstregeling op de lijn Leeuwarden-Stavoren is zoo ingericht, dat de lijn Leeuwarden-Stavoren-Enkhuizen-Amster dam zooveel mogelijk aan hare bestemming als interprovinciale lijn kan beantwoorden. Hij betreurt het, dat het plaatselijk verkeer daardoor niet geheel naar eisch wordt bedienden het blyft zijn ernstig strevenzich met de betrokken spoorweg maatschappijen, die tot het doen rijden van meer dan 4 treinen niet kunnen verplicht wordente verstaan over eene regeling waardoor aan de eiscken van beide soorten van verkeer wordt voldaan. Reeds sedert eenigen tijd wordt met de exploitatie- maatsckappy overlegd omtrent het inleggen op enkele lijnen van treinenuit lieht materieel samengesteldtot uitbreiding van de plaatselijke dienst. Hij erkent, dat de toestand der overwegen te Haarlem nabij de station voorziening eischt; hij zal gaarne verbetering van dien toestand helpen bevorderendoeh twijfeltof daartoe uit 's rijks schatkist gelden mogen worden besteed. Hij verzekertdat het bij afwisseling rust geven aan de postbeambten op zon- en feestdagenwaar dit kanbetracht wordt, doch voor de uitvoering van de postdienst ten platten lande bestaat daartoe zelden de gelegenheid. Op grond van het belangrijk geldelijk bezwaar kan hij niet overgaan tot afschaffing van het zeeport ln het verkeer met Ned.-Indië, ook bij verzending langs een anderen dan den rechtstreekschen zeeweg. De afschaffing daarvan bij verzending langs den rechtstreek schen zeeweg per nederl. mail zou voor de schatkist minder nadeelig zijn. In overleg met den minister van koloniën wordt overwogen, of thans niet moet worden overgegaan tot afschaffing of wel tot vermindering van het zeeport bij verzendingen over Marseille. De arr. rechtbank ie Amsterdam heeft dea 25 aan de Satnarangache handelscompagnie aldaar voorloo- pige schorsing van betaling verleend met benoeming van de heeren mr. A. J. J. Salm advokaatA.Roel, vinkmedebesturend vennoot der Twentache Bankver- eeniging B. W. Blijdenstein en C0., beiden aldaaren Alfred Keyser, koopman te Arnhemtot bewindvoerders. Den 25 is door het bestuur der lokaalspoorweg maatschappij „Hollands Noorderkwartier' aanbesteed het vervaardigenleveren en stellen van den ijzeren bovenbouw van 12 vaste bruggen in den lokaalspoor weg MedemblikHoorn. Van de 13 inschrijvers was de heer A. E. Stijkel te Appingadam voor 11991 de hoogste en de laagste Rennebaum Co. te Cleve voor f 8490. Het werk werd nog niet gegund. Den 26 is te 's Gravenhage voor aardrijkskunde, middelbaar onderwijs, toegelaten de heer A. K. Jesse van Zaandam. Den 26 zijn te Helder tot leden van de kamer van koophandel en fabrieken gekozen de heeren W. Ten Harmsen met 8 en W. Bakker Hz. met 5 van de 9 geldige stemmen, in plaats van de heeren W. M. C. van Bruggen en W. J. van Neck, die niet meer in aanmerking wenschten te komen. Het aantal kiezers bedraagt 354. De heer W. ten Harmsen is niet ver kiesbaar. Op last van den rijks-veearts den heer M. J. Hengeveld te Alkmaar, is den 26 te Middenbeemster een paard van den vrachtrijder Haan onteigend en afgemaaktals lijdende aan kwaden droes. Het nederl. oorlogstoomschip Bonaire is den 26 des avondsvan de reede in de haven te Nieuwediep komende in aanvaring geweest met 2 aan den wal vast gemeerd liggende urker visschersvaartuigendie daarbij niet onbelangrijke averij hebben bekomen. De Hooge Raad der Nederlanden heeft den 26 aan de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen hare vordering tegen den staat der Nederlanden tot schadevergoeding wegens het mede-gebruik door den spoorweg AlmelooZwolle van het station Hengeioo ontzegd, als ongegrond. De orde van advokaten te Amsterdam heeft den 26 het voorstel van den raad van toezicht en discipline, om het bureau van consultatie te verzoeken, verdedigers te willen toevoegen in strafzaken aan onvermogenden die op vrije voeten zijn met groote meerderheid aan genomen. De landbouwer Slomp te Havelte (Drente) heeft den 26 twee paarden aan den heer Schoiten te Gro ningen afgeleverd een 4jarige hengst voor f 1500 en eene Sjarige merrie voor f 750. Uit het in de Staatscourant van den 27 opge nomen verslag over het oogstjaar 1886 blijktdat in Noordholland dooreen genomenmeer dan middel matige opbrengsten verkregen zijn, uitgezonderd alleen de erwten en het koolzaad. Het koolzaad had te veel van den langdurigen winter en de sneeuw te lijden, terwijl de erwten op onderscheidene plaatsen door luis geteisterd werden; ook wordt de slechte uitkomst dezer peulvracht aan te veel droogte in den voorzomer toe geschreven. Te Bovenkarspel deed de luis zooveel kwaad aan de erwten dat het oogstcijfer niet hooger dan op 20 te stellen is. Te oordeelea naar de be richten, in Angustas omtrent de verschillende gewassen gegevenzijn de meeste niet tegengevallen hetgeen inzonderheid met de rogge het geval is geweest, waarvan men toen niet meer dan een midde'maiigen oogst ver wachtte. De wintergewassen toch hebban alle bevre digende uitkomsten gegeven, ofschoon de tirwe hier en daar tijdens het bloeien door regen leed, waardoor de bevruchting onvolkomen bleef. Den 27 was de heer P. Ver.s te Zaandam voor 11870 laagste inschrijver bij de aanbesteding van het maken van den nieuwen wandelweg te Wor- merveer voor het geheele werk voor het le perceel waren laagste inschrijvers gebroeders Gorter te Wor- merveer voor 4100 en voor het 2e perceel de heer Jb. de Vries te Purmerend voor f 7130. De gunning geschiedt binnen 8 dagen. Van den 21 tot en met den 27 zijn te Delft 32 gevallen van roodvonk en een sterfgeval aan die ziekte bestonden in handhaving van den vrede. Deze verklaring lokte toejuichingen uit. Den 29 bestreed de president-minister krachtig de motie van den beer Raoul Duvalom Tonkin te ont ruimen. (Toejuiching in het centrum.De algemeene beraadslaging werd geslotenna verwerping van een amendement, strekkende tot vermindering van het voor Tonkin gevraagde krediet met f 5.000.000. Het krediet van f 15.000.000, door de regeering in overleg met de commissie voorgesteld, werd daarop met 278 tegen 249 stemmen aangenomen. ITALIË. De Kamer heeft hare werkzaamheden hervat. De begrooting zal bet eerst behandeld worden. De minister van justitie 'heeft het eerste deel van een nieuw strafwetboek en de minister van openbare werken een ontwerp tot het verrichten van buitengewone en dringende waterwerken ingediend. Den 23 is aan de leden rondgedeeld het Groene Boekinhoudende 84 bescheiden "loopende van 21 Aug. tot 20 Nov. 11., waaruit de houding der regeering in het bulgaarsche vraagstuk blijkt. Den 28 verklaarde minister Robilant in de kamer, in antwoord aan den heer Santonofrio Dellavalle dat Italië met alle mogendheden in goede betrekkingen verkeerde. De regeering had in het bulgaarsche vraag stuk eene afwachtendedoch waakzame houding aan genomen, terwijl zij tevens de raadgevingen ondersteunde van andere kabinetten, om voorzichtigheid te betrachten. Niemand kan er aan twijfelen, dat ltalie's medewerking volkomen is toegezegd aan elke mogendheidwelke evenals de italiaansche den vrede en den eerbied voor de verdragen wil handhaven. (Levendige toejuichingen.) OOSTFNRIJK-HONGARIJE. Zoowel de oosten- rijksche als de hoDgaarsche delegatie heeft met alge meene stemmen toegestaan de door den minister van oorlog voor de aanschaffing van bet repeteer geweer aangevraagde gelden. In 1887 zijn 83000, in 1888 210.000, in 1889 300.000 en in 1890 140 000 geweren noodig. Ieder geweer kost 47.30 fl. Den 27 heeft graaf Kalnoky nogmaals verklaarddat hij van den aanslag tegen vorst Alexander van Bulgarije vooraf geen kennis had gedragen. SPANJE. Den 25 is in de kapel van het koninklyk paleis te Madrid eene dienst voor de nagedachtenis van koning Alphonsus gehouden in tegenwoordigheid van de grootwaardigheids bekleeders Tan het hof en de Grandes van Spanje en den 26 zijn te Madrid en in alle hoofdplaatsen der provinciën plechtige lijkdiensten gehouden ter herdenking van den sterfdag des Konings. De Koningin heelt ter gelegenheid van dien sterfdag besloteneen toevluchtsplaats te stichten voor gebrek kige werklieden. De stad Yalverde in de provinoie Leon is door brand volkomen vernield. Persoenlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. TURKIJE. Generaal Kaulbars is den 26 naar Odessa vertrokken, na by den Sultan een onderhoud van drie kwartier te hebben gehad. De Sultan overhandigde hem daarbij de versierselen van grootkruis der Medjidié orde. De Porte heelt het nemen van een besluit omtrent Bulgarije uitgesteld tot na de aankomst van generaal Kaulbars te St. Petersburg. BULGARIJE. De duitsche eonsul-generaal zal de belangen der russische onderdanen in Bulgarije waar nemen. RUMANIE. Den 26 is te BucLarest de overeen komst met Engeland geteekend waarbij het thans van kracht zijnde handelsverdrag is gewijzigd. Het gewijz gde verdrag treedt dadelijk in werking. Dienzelfden dag werd eene militaire revue gehouden naar aanleiding der benoeming van prins Leopold van Hohenzellern tot bevelhebber van bet 3e regiment van linie, waarbij de Koningin, de ministers, de voorzitter van den Senaat en de Kamer tegenwoordig waren. Eindelijk werden er een paar deuren geopend en trad Bob haastig binnen. aZy stond op, zette zich ech ter by zyn flauwen groet weder nederook zeide zij niets van zijne bleekheid die haar onsteld had en thans langzaam vervangen werd door een roode kleur. Hij moest zeer opgewonden zijn. „Uwe ouders", sprak hij, „groeten u. Zij zijn wel varende. Uwe moeder schijnt te Misdroy geheel hersteld te zijn zij sprak met tevredenheid over haar verblijf aldaar." Bob had de woorden onsamenhangend uitgestooten daarom trad Alma naar hem toeterwijl zij deelne mend vroeg „Scheelt n iets f" „O, niets niets", sprak hij op korten, afwerenden toon. Na eenige oogenblikken van stilte, waarin hij scheen na te denkenvervolgde hij op denzelfden afgebroken toon„Mij scheelt toch iets. Wat ia een menschenleren heden bloeit het morgen het heeft my diep geschokt 1" „Wat? Een ongeluk?" vroeg Alma bezorgd. Hij knikte bevestigend. „Ik was onderweg bij Grumbach aangereden „Een der kinderen „Neen neen Een der officieren gy kent hem van vroeger „Hollfeld?" Alma zag Bob, die zich plotseling tot baar wenddewerkelijk ontsteld aan. „Heden morgen viel zyn paard hy is „Dood riep Almazich met mooite staande houdende. Bob knikte weder. Zij antwoordde nietszag slechts bewegingloos voor zich uit en sprak eindelijk nanwelijks hoorbaar „Hij was de vriend mijner jeugd." Bob lachte schamper. „Was hij slechts de vriend uwer jeugd? Dus leugen legen leugen Dan hebben wjj elkander niets te ver wijten. Nu, ik kan de mjjne terugnemeD.'Ja, zie mij maar niet zoo aan: Bob heeft gelogen misschien voor het eerst in zyn leven Uw Hollfeld leeft verstaat ge mij niet? hij leeftIk weet niets van hem het was slechts een grap schandelijkhe Ik moest echter weten hoe het met uw hart gesteld is „Bob riep Alma, de ban leu voor de oogen slaande. „O heb slechts geduld 1" vervolgde deze somber. „Zulk een bittere grap kan nog goede gevolgen hebben. Een deel der schuld draagt ook uw vader: hij wilde mij wijs makendat alles slechts zotternij geweest was. Toen peinsde en zon ik, hoe de waarheid te vernemen en mijn arm hoofd kon niets anders bedenkendan louter harde middelen; daarom nam ik maar het eerste 't beste, omdat dit het zekerste scheen. Dat zult ge mij moeten vergeven. De hemel bescherme u dat gij u nog niet meer behoeft te vergeven Als ge eens vermoeden kondet, hoe het mij in 't hart niet hier, in mijn hoofddat dolle hoofdach Maar denk slechtsdat gij gedroomd hebt wat kan men al niet droomen Daar heb ik mij ook wel mede be holpen toen het nog anders tusschen ons was." Hy lachte, als plotseling alles vergetende, stil in zichzeiven. Plotseling hoorde hij Alma's schreden en sprak „Ge wilt weggaan „Ja", antwoordde zij met een van smart trillende stem „moet ik daarop antwoorden Of zoudt ge mij kannen veroordeelen nog meer san te hooren Terwijl Bob haar met treurige blikken nazag, schreed zy zwijgend verder en verdween achter de portière die de andere kamer van deze scheidde. Eenige dagen waren verloopenheerlijkeheldere zonnedagen. Wagens, zoo hoog mogelijk geladen, schommelden zouder ophouden met hun gouden last naar de schuren van Zunditten. Het was dit jaar een oogst, zoo rijk, alsof de natuur eens had willen beproeven, hoeveel zij haren beminden meuacheukinderen kon schenken. Blijdschap heeraehte allerwegezelfs in de kleinste hut scheen een straal van hoop gedrongen die ook hier licht in de toekomst wierp. Een enkele had van dit alles niets bemerkt, ofschoon hy dag in dag uit, buiten omzwierf. Bob vermeed de menschenhy zocht de eenzaamste boschwegen op of deed lange ritten te paard en dikwijls was het nacht vóór hij op zijn schuimenden viervoeter huiswaarts keerde. Hoe verder allen van hem af bleven des te liever scheen hij dit te hebben totdat bij op een morgen den rijknecht gelasttetwee paarden te zadelen er? hem naar Misdroy te vergezellen. Deze was blijde eens mede te mogen gaan. Nu en dan bad hij tot de andere knechts reeds gezegd dat mijnheer het erg in zyn hoofd scheen te hebben en dat hij hoopte, dat er maar geen ongelukken gebeuren zouden. De paarden waren spoedig gezadeld en men vertrok. Hoe dichter beiden bij hun doel kwamen dea te rustiger en gelatener Bob naar de zee zagdie zich mat blaawhier en daar met donkere tinten en krullend schuim voor hen uitbreidde. Naar Bob's berekeningen moesten de officieren met hunne opmetingen reeds tot daar gevorderd zijn en daar het heden Zondag washoopte hy dengene dien hij zochtin het dorp te zullen vinden zooals ook het geval was. Hollfeld zoo vernam hij van den oppasser van den luitenant was juist naar het strand gegaan, in de richting van de Koningshoogte. Dit toeval was Bob aangenaam aan het strand der zee kan men beter spreken dan in eene kleine kamer. Hij liep de bekende straat doorde enkele villa's langs door een boschje en sloeg vervolgens den weg naar de dninen in. Daar boven op den schaduwrijken weg van de Koningshoogte wandelden groepen menschen; voor hem aan het strand zochten eenige knapen barn steen in de verte zag hij een eenzamen wandelaar. Of het een officier was, kon hij niet onderscheiden. Hij stapte dus haastig verder en zag spoedig by het scherpe zonlicht het glinsteren van uniformknoopen. Wordt veriolfd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2