FEUILLETON. No. 147. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 8 DECEMBER. SOB ZELLI Prijs der gewone Advertentiën: ÏSait£nian& Roman te zien rg W°rden Ve"uld! Slechts haar nog eens SCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Dcmdordag» en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnemente p r ij a per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMb. COS- TER A ZOON. BELGIE. In den nacht van den 3 op den 4 is te Verviers de groote speelgoedwinkel van den heer A. Xhrouet afgebrand. De eigenaar en zijne vrouw kwamen in de vlammen om terwijl de twee zoons uit een der ram9n sprongen en zich ernstig bezeerden. Verscheidene bedienden bekwamen verwondingen. De justitie te Brussel heeft uit Londen het bericht ontvangen dat de drie vermoedelijke daders van den belangrijken diefstal uit den mailtrein te Londen aan gekomen zijn. Men heeft thans de overtuigingdat de dieven een medeplichtige te Nieuw-York gehad heb ben die bun het vertrek van de post heeft geseind met opgave van de waarde die zij inhield. Daardoor wordt ook verklaard, dat de dieven de engelsche post- bezending geheel ongeschonden lieten en zich alleen van de amerikaansche meester maakten. Het hof van cassatie heeft den 6 het beroep van den afgevaardigde van der Smissen verworpen, DUITSCHLAND. Rijksdag. Den 4 werd de behande ling der legerwet voortgezet. Windthorst zeiöe, dat hij zich door de nu af te leggen verklaringen niet wilde verbinden voor de latere stemming van het centrum. Eerst bij de laatste lezing zal worden vastgesteld hoe die partij stemmen zal. Hij achtte het niet mogelijk de behandeling van dit ontwerp ten einde te brengen vóór kerstmis want dan zou een zorgvuldig onderzoek onmogelijk zijn. In het verbond met Oostenrijk zag hij een duurzamen waarborg voor het behoud van den europeesehen vrede. Dan waren andere bondgenootschappen niet noodig. Het centrum kon eene oorlogsbegrooting voor zeven jaren niet toestaan eene begrooting voor drie jaren zou bet in overweging necaen. Of een diensttijd van twee jaren op het oogeublik wenscheiijk is was aan twijfel onder hevig. In beginsel kan men er slechts voor zijn. Het volstrekt noodige zou onder alle omstandigheden door het centrum werden goedgekeurd. Graaf von Moltke wees voorai op Duitschland's buren ter linker- en rech terzijde die zich zoo wapenen dat de last daarvan zelfs voor een rijk land op den duur moeielijk te dragen is. Hierdoor zou het wel eens spoedig tot eene beslis sing kunnen komen en daarom achtte hij de indiening van dit ontwerp zelfs vóór den afloop van het zeven jarig tijdvak volkomen gerechtvaardigd. Uit de toe lichting tot dit ontwerp blijkt, dat Duitschland, wat betreft de sterkte van zijn leger en de belasting van het volk, achterstaat bij de andere staten. Een verbond met Frankrijk ware zeer geschikt om den enropeeschen vrede te waarborgen, maar dit was onmogeijb, zoolang Frankrijk de teruggave verlangt van twee provinciën welke Duitschland vast besloteu ianimmer terug te geven. Het verbond met Oostenrijk had groote waarde, maar toch moest een groote staat zich op eigen krachten verlaten. Het ontwerp vorderde niet meer dan noodig was voor het leger en niet meer dan de geldmiddelen toelaten. Deze vordering diende tot handhaving van den VAN K. Th. SC HULTZ. 13) (Slot.) Reeds was zyne opwinding bijna tot ziekte toege nomen, toen hij eindelijk, onder de geboden, die van Alma en Hollfeld las en wel in eens voor beide geboden tegelijk. Juist dat dit tegelijk geschiedde verschrikte hem het eerste oogeublik hierdoor toch scheen onmogelijk te wordenwat bij zijn hart als laatste aalmoes beloofd bad Alma nog eens te zien. Misschien had dan reeds gisteren op 't laatst nog heden de voltrekking van het huwelijk plaats 1 Wat beteekende het echter ook of hij Alma nog eens zag of niet f Maar het hart, dat reeds zooveel had moeten ontberen liet zich dit laatste niet meer ont nemen. Zoo drong ook z ij n hart aan op dit eene, wat by als zijn recht gevoelde, als een afscheid vóór den dooa, waar alles veroorloofd is alles. Het kon ten minste beproefd worden. Ergens, al was het elecbts op den weg naar het station, kon deze wensch mis Nietteman draalde en draalde Bob, scheen hij zelfs weer besloten thuis te blijven, tot lat hij eensklaps schelde en den rijknecht beval twee paarden te zadelen /ioodra het bevel gegeven was, gevoelde hij eene soort van voldoening zoo was het goed. Een half uur later reed hij langzaam, als gewoonlijk van huis en groette slechts met een langen blik nog de vensters van Alma's vroegere kamers. Eerst voorbij het kleine kerkhof aan den zoom van het woud, waar zoo moeilijk verkregen vrede en hare verwerping sloot de verantwoordelijkheid in voor de rampen van een vijandelijken inval. Duitschland's eenheid was met genoeg moeite verworven. Laten wij, zoo eindigde hij, deze nu ook handhaven en bij deze gelegenheid toonen, dat wij eensge zind zijn. De geheele wereld weet, dat wij geene ver overingen verlangen Liat zij ook weten, dat wij de m dde ieu bezitten en vast besloten zijn met de wapenen te hand haven wat wij hebben verworven. (Stormachtige toe juichingen,) Nadat de beeren Marquardsea en von WöÜ- rath vóór en de heeren Grillenberger en Langwerth von Simmern tegen gesproken hadden, voerde de minister van oorlog nog het woord. Hij wees nogmaals op de bezwaren, welke de handhaving van den vrede ontmoette. De versterking van het duitsche leger dat men in getalsterkte niet mocht laten overvleugelen door de krijgs macht van naburige staten, zou den invloed van Duitsch land tot behoud van den vrede versterken. Hij best*eed den tweejarigen diensttijd en uitte tea slotte de hoop, dat men het over de zaak eens zou worden. Het ontwerp werd ten slotte naar eene commissie van 28 leden verzonden. Pruisen. De minister van financiën von Seholz heeft onlangs gezegd, dat de belasting op beurszaken minder opleverde dan de raming, omdat zj werd ontdoken. De beurshandelaars zijn over deze beschuldiging zeer ont stemd. De kamer van ko>phandel te Frankfort heeft het voornemen tegen deze beschuldiging op te komen en de kamers in alle plaatsen, waar effectenbeurs wordt gehoudenuit te noodigea, haar voorbeeld te volgen, ENGELAND. Volgens deu Observer beeft het mi nisterie ter kennis van de franeche regeering gebracht, dat Engeland op dit oogenblik niet in bespreking kan treden over het vaststellen van een tijdstip voor de ontruiming van Egypte en dat het elk voorstel moet verwerpen betreffende de onzijdigverk aring van het buez-kanaal waardoor op eenige wijze de gemeenschap met Indie hetzij door het kanaalhetzij over de land engte, belemmerd zou worden. De pogingen, door Frankrijk bij andere mogendheden aangewend om haar te bewegen, invloed op Engeland uit te oefenen ter zake van Egypte hebben geen goed onthaal gevonden. Ierland. In den avond van den 5 hadden te Cork ongeregeldheden van ernstigen aard plaats, tengevolge van het verschijnen der politie bij eene bijeenkomst op de straat. Het volk wierp met steenen waarna de politie op bevel van den burgemeester een aanval met ae bajonet deed waardoor 23 burgers gekwetst werden. Eerst tegen middernacht slaagde da politie in het schoonvegen der straten. Eenige agenten werden ver wond. IR ANKRIJK. De oud-Ke;zerin Eugénie dio zeer aau rhumatische pijnen lijdtis den 20 te Parijs door gereisd naar Italië zij zal den winter op Malta door brengen. De gemeenteraad van Parijs heeft den 1 besloten, zijne moeder onder een marmeren kruis rustte, dat nu groot en statig boveD do ontbladerde doornenhaag uitstak eerst daar begon bij sneller te rijden. Daarbij kwam voor de eerste maal de gedachte in hem op waarom zijn vader uitdrukkelijk bepaald had, niet op dit kerkhol begraven te willen worden Was zijne moe der ook eene verlatene gewe-st P Zoo vroejf was zij ge- storven 1 Spoedig echter peinsde hij weer over het tegenwoordige en de mogelijkheid of hij Alma zien zou of niet. Reeds even na vieren kwam hy in de stad. Da vrouw van den huisbewaarder, wien de zorg voor de villa opgedragen wasvertelde hem ongevraagddat heden het huwelijk plaats had zijner gescheiden echt- genoote en hoe deze er op aangedrongen had in da kerk te trouwen. Om opzien te vermijdenzou dit echter pas 's avonds plaats vinden. In de kerk wilde zy met Hollfe d verbonden worden Met hem had zij het thuis voldoende gevonden. Hoe eenvoudig zou hy nu zijn doel kunnen bereiken dacht hy in de Mariakerb waren genoeg hoeken en pijlers waarachter verborgen, hij den stoet kon lat. n voorbygaan. Hy wierp een blik op zijne kleeding; zijn met modder besput rijkostuum paste zeker weinig op een huwelijks feest, en waarom niet feestelijk ze fs in bet verborgen? Het was immers eigenlijk het schoonste feest zyns levens? Met een heeecben lach begaf hij zich Daar zijne kleed kamer. In een der kisten moest zijn trouwpak nog hangen, dat paste juist heden Zonder zich verder te bedenkenhaald# hij het te voorschijn en deed het aan. Het was een vreemd gezicht - weinig brniloft-achtig, dat hem uit den spiegel strak aanzag. Hij behoefde rust; een wandeling door den tuin zou hem dit misscuien gevea. loen hij beneden kwam woei de wind sterker dan zooeven en scheen in een storm te zullen overgaan. Hij wds koud. Toch stapte hij voort naar de hoofdiaan, die op de zee uitliep. Ia de verte kwam een mist op zeedampen golfden naderbij in de heele natnur werd eene centrale Arbeidsbeurs te stichten, met onderafdee- lingen op verschillende punten der stad daarvoor van de leening f 500.000 beschikbaar te stelien den prefect der Seine uit te noodigea over een aangewezen gebouw te onderhandelen en den staat ondersteuning te vragen. De rechtbank te Parijs heeft den 2 uitspraak gedaan in de zaak van een oostenrijkerPopp genaamd die beschuldigd werd van verschillende eDgelschen en transchen voor ongeveer 225000 te h ibben opge licht door de bewering, het middel te bezitten, om gond a trekken uit den rotssteenwaarvan molensteenen p egen vervaardigd te wordenen goud gewonnen te hebben uit steen, in den omtrek van Parijs gegraven. Hel; was de vraag, of het goud niet op slinksche wijs in den smeltkroes was gebracht, en zeker was het, dat de genomen proeven niet langer gelukten. Hot verduisteren van het voor de proefnemingen verstrekte geld werd niet bewezen geacht en de mogelijkheid aangenomen, Fo^P z®lf door persoon in zijne dienst bedro- gen 7onnnn e1 j°°r hem wederkee"? ingestelde eisch om 20UL0 schadevergoeding wegens ongegronde rechts- vervolging werd afgewezen. Admiraal Gueydon bevelhebber over de vloot in de Noordzee in 1870 en gouverneur van Algerie in 1871 is overleden. De beet Floquetvoorzitter der Kamerhad den 6 een onderhoud mot den president der republiek die hem polste over de vraagof hij het voorzitterschap van den ministerraad zou willen aanvaarden. Floquet toonde zich niet ongeneigd toe te stemmen, zoo de neer Grevy hem de aanneming tot plicht stelde. De heer Grévy beeft ook de heeren Clémenceau -terry, Bnsson en Devès over den toestand geraadpleegd. De heer de Freycinet blijft op zijn ontslag aandringen, niettegenstaande bij hem van verschillende zijden aange drongen werd, om op zijn besluit terug te komen. Tegon he optreden van den heer Floquet als minister wordt het bezwaar geopperddat deze minister aan Rusland zeer onaangenaam zou zijn, daar hij als advokaat inder tijd verdedigd heeft den pool Berezowski, die den Keizer van Rusland tijdens zijn verblijf te Parijs trachtte ie vermoorden. Kamer. De minister-president verklaarde den 4, dat bet ministerie ten gevolge van de stemming op den 3 zyn ontslag had ingediend. Het kon aan de beraad slaging over de staatsbe?rooting niet verder deel ne men omdat bet meende daartoe niet het noodige gezag te bezitten. Het verzocht dus aan de Kamer de zitting te verdagen. De heer Laguerre stelde voor de zitting te schorsen doch dit voorstel werd op 'a'ie banken met levendigheid verworpen. Do volgende zit ting werd toen op den 6 bepaald. Den 6 was bij de opening der zitting terwijl veel opgewondenheid heerschtealleen minister Goblet od de mimstersbank tegenwoordig. Een afgevaardigde van het departement der Seine stelde voor, de zitting tot den 7 te verdagen. Hij meende, dat de Par.jscae bevolking alles even grauw en nevelig, alsof alles verstierf. Daar rond bij ook geen rust voort naar de kerk Do stilte hier, de duisternis, die in den lagen zij vleugel reeds heerschte, oefende een weldadigen invloed op bem uit; bier ging by in eene bank zitten om alles rustig af te wachten. Lang .duurde het niet, of men begon de kaarsen op bet altaar aan te steken, van eene lichtkroon en enkele lampen Een meisje kwam losse bloemen in den mid del gang strooien en Bob zag hoe ook de ruimte by bet altaar met planten versierd werd. Hij zag dat alles, zooals hij meende, zonder ontroering ia verwonderde zich over de macht, die een mensch op zichzelf ban uitoefenen. Een oogenblik vond hij zijn doen en laten van heden vreemd als dat van een waanzinnige; hij stond op; het was hem alsof de kleeren, die hy droeg aan zijn lijf brandden. Reeds gingen de kerkdeu.en onophoudelijk open en het geratel van rijtuigen werd hoorbaar. Bob begaf zich naar een pilaar waarnaast een hooge bank was. Hier moest hij voor de in het middenpad aankomenden onzichtbaar zijn terwijl hem niets ontging. Ia de verte werd weder een deur geopendda vrouwen m de voorste kerkbanken zagen in de richting van het geluidj daarna hoorde men zijde over de zerken ruiachen. Bobs zintuigen schenen verlamd, behalve het gezicht; niets leefde in hem dan de oogen en deze zagen dezelfde witte, omsluierde gedaante, die eens naast hem gegaan was, nu aan den arm van een ander voortschrijden. Het hoofd even als toen geboden toch scheen het nu anders. Het geluk doet' het°hoofd anders buigen dan dwang. Hollfeld ging kloek naast haar in zijn blik was een vastbesloten, ernstiger uit drukkingdan die van een gewonen overwinnaar. had hy bet zich ook voorgesteld. Fan het trouwen kon Bob niet veel zien hij Sïlff °°o g6en bö!aüg in' 0ok hoorde hü elecbts Hollields „ja niet dat van Alma. Gesproken had

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1