r i IT 4~ I 323e Staatsloterij. allerlei. It- Nr. 13440 f 5300 Nr. 3903 2000 Nr. 13403 f 1500 Ns. 7426 en 8229 1000 Nr. 17353 /400; Ns. 3537 en 8006 f 100. Nr. 6238 20000 Nr. 20696 f 1500 Nr. 17954 1 1000Ns. 6144 en 13748 400Ns. 13695, 19204 en 19833 f 100. tEslegvufischt Berichten. ^tabs-Berichten. ficutff- su jföarhtbertcfitcui r doordat het paard voor den voorbijgaanden stoomtram naar het We?tland schrikte, in de sloot geraakt. De voerman bekwam geen letselhet paard en de kar werden spoedig op het droge gehaald, doch de paketten waren zeer beschadigd. Wijlen mej. J. E. Meijer heeft aan het Koloniaal Invaliedenhuis op Bronbeek een legaat van 2000 vermaakt. De minister van oorlog heeft naar aanleiding van een aan hem gedane vraag bepaalddat minderjarige weezen toevertrouwd aan de zorgen van regenten van gestichten van liefdadigheid tot het aangaan eener koloniale militaire verbintenis mogen worden toege laten als door hen is overgelegd een bewijs van toe stemming van die regenten, en dat daarom niet noodig is zoodanig bewijs van een door den laatst overgeblevene der ouders of door den kantonrechter benoemden voogd. Te Limmen is wegens de heerschende mazelen de school gesloten. Burg. en Weth. van Groningen hebben besloten de leening niet te laten doorgaan, nu slechts een deel der benoodigde inschrijvingen verkregen is. In 1885 stierven in ons land aan roodvonk 1286, waarvan het meest in Noordholland 421aan mazelen 657 tegen 2193 in 1884, aan typhus 571pokken 31, longtering 8583, croup 1442, kinkhoest 1955, diphte- ritis 718, dysenterie 25 en kraamvrouwenkoorts 214 personen. Volgens de statistiek van het personeel der ge neeskunstoefenaren waren op 31 Dec. 1885 in het rijk gevestigd 563 med. doet., volgens de wet van 12 Maart 1818 236 artsen, tevens med. doet.; 320 artsen, 622 plattel, en sted. heelmeesters en 47 eervol ontslagen off. van gez., samen 1788 of 28 minder dan op 31 De cember 1884. Het aantal tandmeesters op dat tijdstip bedroeg 64, dat der vroedvrouwen 771der apothekers 639. Dro gistwinkels waren er 103. In de apotheken waren werkzaam 630 ads stenten waaronder 170 vrouwelijke bedienden. In het begin van 1887 zullen te Assendelft ter vervanging van de oude r. k. kerk en pastorie nieuwe gebouwen komen volgens de plannen van den heer Bieijs. De kerk wordt in Bomaanscheu stijl opgetrokken de kosten worden geraamd op ongeveer 200,000. Het aanleggen van den wandelweg te Wormerveer is gegund aan de heeren gebr. Gorter aldaar voor f 11.850. Het in de vorige week te Bovencarspel verkochte bouwland bracht gemiddeld 3000 op. In eene vergadering van belanghebbenden te Botterdam bij de Bell-TelelooD-maatschappij is, na ken nis te hebben genomen van het weigerend antwoord dier maatschappij op het verzoek om eenige verlaging van het tarief, besloten eene lijst ter teekening te leggen voor geabonneerdendie verklaren te zullen bedanken als geene verlaging wordt toegestaan en eene lijst voor ben, die zich bereid verklaren, aan te sluiten als het abonnement voor ééne aansluiting op/70, voor twee op 60 en voor drie op 50 wordt gebr, cht. Aan mej. H. IJskeshoofd eenor bewaarschool te Zaandam is door den Koning gratie verleend van de haar opgelegde strat wegens het verzuim van het vragen der inëntingsbewijzen van de kinderen harer schoolop verzoek van het bestuur van Patrimonium. Vcor de weesinrichting te Neerbosch is over het thans geeindigde boekjaarbehalve de levensmiddelen en duizenden kleediDgstukken, met inbegrip van het voor- deelig slot der drukkerij en binderij, groot/12,825,63^, ontvangen de som van 125,756,86. Hiervan is uit gegeven voor het onderhoud der weezen 94,178,02 lijfrente f 300rente hypotheek 781,25aankoop van land f 3732,voor den bnuw f 30,677,30% nadeelig saldo van vorige rekening 3330,88%, zoodat de rekening sloot met een nadeelig slot van 72-13,57%. Thans zijn in de inrichting reeds 874 jongens en meis jes geplaatst. Met den bouw van het achtste weeshuis wordt spoedig een aanvang gemaakt; zoodra dit gebouw gereed isworden weder 200 kinderen opgenomen. Het gewone St. Nicolaasfeest van dr. Mezger te Amsterdam aan 1200 kinderen der openbare scholen le klasse heeft den 7 des avonds in het Paleis voor Volksvljjt plaats. De Amsterdamsche brandassurantie-compagnie opgericht in 1790deelt over het 96e boekjaar 14 pet. aan de aandeelhouders uit. Op de 4 pet. geldleening, groot 151,000, ten laste van de gemeente Tilburg is ingeschreven voor f 288,000. De toegewezen bedragen zijn van 1023/4 pet. a IOI'/jj pet, Benoemd tot onderwijzeres te Petten mej. E. Egberts te Schermerhorn. Inhoud van afl. 9 van de Vragen van den Dag dr. J. D. B. Schellergeorganiseerde fermenten B. H. Schroven grondbezit op Java IJ Meijer gymnastiek voor meisjesDuur van den arbeidsdag in duitsche fabrieken; Gezichtsbedrog; Vraagbus; Politiek overzicht (21 October—20 November); Feuilleton H. Tillema, een oud-drentsche begrafenis. 2e klasse, le lijst, 6 Dec. 2e klasse, 2e lijst, 7 Dec. Zaterdagmorgen werden drie mannen naar de ge rechtszaal te Arnhem geleid om terecht te staan we gens diefstal van vee uit de weide. Vlak bij het gebouw wist een hunner zich te ontrukken aan de handen van den rijksveldwachteren hij zette het op een loopen. Wel werd hij dadelijk achtervolgdmaar 't lukte niet hem in te halen en dit was niet te verwonderen, want de man was hardlooper van beroep. Hij schijnt een goed eind vooruit gekomen te zijn althans men heeft hem nog niet gevonden. Bij het naderen van het barre jaargetijde maakt een duitseh blad in het belang der kleine kinderen op het feit opmerkzaam, dat de meeste verkoudheden moeten worden toegeschreven aan de slechte gewoonte om kin deren op den mond te kussen. lederen geneesheer is het bekend dat vaak een hoest, die voor een volwassene geen gevaar oplevert, zeer ge vaarlijk kan worden wanneer die op kleine kinderen wordt overgebrachtdie nog niet krachtig genoeg zijn om veel te weerstaan. Het misbruik van velen om niettegenstaande alle waarschuwingen hun voorliefde voor kinderen te be wijzen door ze op het gelaat of erger nog op den mond te kussen brengt ieder jaar ontelbare kinderen in levensgevaar. De Duitsche Keiz. Postadministratie heeft met be trekking tot het beslag van paarden, iets nieuws ingevoerd, dat ook elders de aandacht verdient. Tasschen de hoefijzers der paarden worden nl. kleine uit bra- ziliaansche vezelstof gevlochten, kurkachtige kussentjes, de z. g. Beckmaunsche hoefkussens, geschoven. Daar door verkrijgt het paard het vermogen om zelf op de gladste straatop asphalt enz. zóó vast te kunnen staan dat zooals uit laag voortgezette proeven is gebleken het gevaarlijke uitglijden geheel wordt be let. Bovendien wordt de schadelijke working van de harde straat door het elastieke kussen verzaehtwat van zeer groot belang geacht moet worden. Te Weenen heeft professor Biirotb een jong meisje, dat van hare geboorte af, het kraakbeenachtig tus- schenschot van bare neus gemist hadeen nieuwen neus in het gelaat gezet. Deze werd uit de huid van het meisje geconstrueerd en kreeg, dank zijden kunstzin van den operateur, eenen schoonen griekschen vorm. De operatie duurde korten tijd. Nadat die afgeloopen was liet het meisje zich een spiegel geven toen ze hare nieuwe neus zag, kreeg ze een kleur van pleizier en dankte met tranen in de oogen den schepper van hare herkregen schoonheid voor het onbetaalbare geschenk. De secretaris van het Japansche gezantschap aan ons hof verloor den 20 November, op reis zijnde, in Duitsch- land een briefinhoudende eene waarde van f 85000. Zulk een verlies zal we! iedereen te kras zyn en ook bovenbedoelde heer voelde te 's Gravenhage komende, angstig in zijü zakken maar de portefeuille was ver dwenen. Oogenblikkelijk werd naar Kopenhagen getelegrafeerd. Een inspecteur aldaar kreeg de opdracht dadelijk den weg te volgen, waarop de portefeuille verloren was. Vóór hij vertrok informeerde de inspecteur evenof er ook een portefeuille gevonden was en jawel, het bleek dat het kostbare voorwerp een lange reis mede gemaakt had onder een bank waar het eindelijk gevonden werd door een stokerdie de wagens moest reinigen. De eerlijke vinder overhandigde het voorwerp aan den stationchef te Kopenhagen. Omtrent het nut der gymnastiek ook voor meisjes leest men in „Vragen van den Dag"; „Zwak zijn" is geen schande, maar kwaad zou het niet wezen, indien het aldus werd beschouwd. Velen, meisjes vuur alvinden zwak zijn interessant; zij weten geen ander middelnaar het schijntom de aandacht op zich te vestigen, dan door uitvoerige verslagen harer kwalen. De jeugd moet leereu inzien, dat een frissche kleur en flink ontwikkelde leden een sieraad zijn voor wie ze bezitten. Eén der beste middelen ze te verwerven is gymnastiek. In een tijd als de onze, waarin de e schen van het onderwijs hoog worden opgeschroefd, ook voor meisjes, is doelmatige lichaamsbeweging vereischte, om het even wicht tusschen geestes- en iicbaamsontwikkeling te bewaren. Het is jammer dat nog zoo velen de eischen van het lichaam miskennen. Maar ongestraft gebeurt zoo iets niet, al springen de nadeelen, door die eenzijdigheid in 't leven geroepen, niet aan ieder in het oog. Het is niet alléén de geest, niet enkel het lichaam, dat men moet opvoeden, maar „een mensch'\ Iets verder gaat bedoeld artikel voort: De physieke opvoeding der meisjes moet vooral in den gewichtigen leeftijd van 9 15 jaar met zorg wor den geleid. Het langdurige zitten, waartoe zij, meer nog dan de jongeusworden veroordeeld maakt systemati sche lichaamsoefeningen voor haar tot een eerste ver eischte. De jongens stoeien en spelen op weg van school naar huis waarvan meisjesvooral in steden worden teruggehouden door niet genoeg te laken begrippen van fatsoen. Velen schijnen der meeuing toegedaan, dat de meisjes minder behoefte hebben aan beweging dan jongens. Niets is echter meer bezijden de waarheid. Ieder meisje moet minstens twee uur per dag zich flink en vrij in de frissche lucht bewegen, zegt Dr. Lion in Leipzig en hij voegt er bij, dat het ook de meisjes aan geschiktheid voor allerlei lichaamsoefeningen niet ontbreekt. Waarom ook zou de natuur haar in dit opzicht zoo stiefmoederlijk hebben bedeeldhaar aan wie toch in latere jaren door die natuur zulke zware verplichtingen worden opgelegd, als zij aan hare bestemming „moeder te worden" beantwoorden. De physieke opvoedingontwikkeling en verzorging van het lichaam moet voornamelijk in huis geschieden. Een regelmatige levenswijs, eenvoudige, doelmatige voedinggeregelde beweging en langdurig verbljjf in de open lucht zijn de eerste vereischten tot behoud der gezondheid. Van een vervulling der twee voornaamste voorwaarden eener goede lichamelijke opvoeding, beweging en frissche luchtis in groote steden voor de meeste kinderen geen Bprake. Was dit wèï het geval, dan zou de behoefte aan gymnastiek minder dringend zyn. Hoe meer de jeugd buiten speelt, hoe minder ze zit, hoe minder men tot bijzondere gymnastiek zijn toevlucht behoeft te nemen. Wanneer men de in andere werelddeelen geborenen daaronder opneemtdan is in minder dan een eeuw van 17881880 het aaotal Europeanen met ongeveer 270 mill, vermeerderd. Daarvan komen op Engeland Scandinavië Nederland 91 mill., Duitschland en Oosten rijk 48 mill., Busland 71 mill., de Zuidelijke Staten 60 mill. Samen 270 mill. Onder deze 270 mill, zielen zijn ernaar de mededeelingen van de vereeniging voor statistiek te Londenongeveer 70 milloen die niet in Europa zijn geboren on van deze leveren Engeland en Nederland te zamen niet minder dan 90 percent. De oorzaak van het verschijnsel dat een houtje boven het glas van een brandende lamp gehouden, vaak verkooltzonder vlam te vatten en men boven het houtje op eenigen afstand een vlammetje zietwordt in afl. 9 van „Vragen van den Dag" aldus verklaard Het verschijnsel ligt in bet ontwikkelen der brandbare gassen uit het houtje onder den invloed der warmte. Het vlam vatten van iets is toch niets anders dan de verbinding van de zuurstof der lucht met de brandbare gassen van een voorwerp wat onder den invloed der warmte het sterkst plaats heeft. Bij genoemd houtje ontwikkelen zich door de warmte der lamp nu derge lijke gassen, die onmiddellijk geen voldoenden zuurstof toevoer hebben om te verbrandeu. Door de opstijgende zuurstofarme lucht uit het lampglas wordt de toestroo- ming van zuurstof van de zijden belet. Eerst op eenige hoogte boven het houtje kan dit geschieden en dus vatten ook hier de gassen eerst vlam. Dinsdag 7 December. Gravenhage. Tweede Kamer. Bij het de bat over hoofdstuk justitie zijn aangenomen de nieuwe rechtsgebouwen te Zutfen en Haarlem evenzeer eene motie van den heer Mackay, uitsprekende de noodza kelijkheid, om afdoende te voorzien in de inrichtingen voor godsdienstoefeningen in de strafgevangenissen. Het geheele hoofdstuk justitie werd daarop aangenomen met 53 tegen 11 stemmen. Donderdag voortzetting. Berlijn. Het Berliner Tagablatt meldtdat de minister van oorlog bij zijne bekende rede in den Bijks- dag ook doelde op de wapeningen van Denemarken. Parijs. Floquet zal de vorming van een ministerie waarschijnlijk aannemen, Weenen. Het bulgaarsch regentschap besloot, bin nen korten tijd opnieuw de Sobranje bijeen te roepen. Busland vormt een bulgaarsch legioeu vrijwilligers die gratis naar Odessa worden vervoerd. Bedankt voor het beroep naar Gouda door ds, L. C. Schuller tot Peursum alhier. „Een werkman" deelt ons mede, dat door de directie der stoommeelfabriek alhier, op St. Nieolaas- avond, eene hoeveelheid vleesch, af komstig van zes aan de fabriek gemeste varkens, verdeeld is onder de 66 werklieden die ieder 13 pond bekwamen, als een zeer welkom St. Nicolaasgeschenk. „De werkman" spreekt de hoop uitdat dit voorbeeld bij andere patroons na volging moge vinden. Wij voegen gaarne onzen wensch bij den zijne. BURGERLIJKESTAND. ONDERTROUWD. 4 Dec. Jacob van der Bussewednr. van Marijtje Beers alhier, en van Antje Grootes, wed. van Jacob van der Oord. GEBOREN. 4 Dec. Willemijntje, D. vau Gerrit Jas en Miartje Hout- kooper. Simon, Z. van Lourens Admiraal en Ma- rijtje Elisabeth Sckoonewil. 5 Aloïsius DominicusZ. van Severius van der Gulilc en Alida Collier. GerardusZ. van Hendrik Stroo Cloeek en Catharina Wilhelmina Lind. 7 Geertruida Gesina Antonia D. van Anthonius Fran- ciscus van Lieshout en Geesje de Boer. OVERLEDEN. 3 Dec. Hermanus JohannesZ. van Cornelis van 't Hoff en Maria Paulina vau Os, 1 j. en ruim 11 m. 5 Gijsbert Jan Z. vau Hubertus Petrus de Swart en van wijlen Maria Jacoba Krom, 9 m. Johanna PetronellaD. van wijlen Frederik Sigmond Godfried Heuning en van Eva Koster5 j. 6 Pieter Lute, 33 j. Alkmaar 6 Dec. Aangevoerd 7 Koeien en Ossen t 130 a 150, 81 vette Kalveren t 35 a 125, 15 nucht. dito f 14 a 25, 952 Schapen 22 a 3L, 217 vette Varkens 7 0,36 a 0,45 per P., 7 Magere dito 12 a 14. Amsterdam 6 Dec. Aardappelen. Friesche Dokkumer jammen t 2,60 a 2,80, dito Franeker dito t 2,45 a 2,60, dito Engel- sche t 1,85 a 2, dito Hamburgers /2a 2,20, Zeeuwsche Spuiscke jammen /3a 3,60, dito Blauwe 2,80 a 2,90, Flakkeesche jammen f 2,60 a 2,90, Geldersche blauwe t 2,90 a 3, Pruissische Hamburgers 2.10 a 2,60, dito Roode f2 a 2,10, dito Saksische jammen f 2,20 a 2,30, Duinzand /4a 5, Groninger Turken f 1,70 a 1,80, dito Zwarte f 1,50 a 2,60Maa8trichtsche roode en blanke 2,20 a 2,40. Aange voerd 2 ladingen. Handel vlug. Raapkoeken 70 a 84, Lijnkoeken t 8 a 12,25 per 100 P. Petroleum kalmer, loco f 8,35, Dec. t 8,30, Jan.Maart 8,30 entr. In cons. 9,75. Aangevoerd 530 Runderen, vette 0,54 a 0,67 per P., Melk en Kalfkoeien 100 a 2658 Graskalveren 25 a 40 31 Nucht. dito 7 a 16, 31 Schapen, Vette Varkens 0,36 a 0,41 per P. Edam 4 Dec. Kleine Kaashoogste prijs 1 29aangevoerd 45 stapels wegende 10001 P.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3