I 1 FEU ILLETON. No. 148. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. VRIJ DAG 10 DECEMBER. Prijs der gewone Advertentiën: ËutteuUub. Mevr. Jessamy's Duitsche Prins. Naar bet Eugelsch. - V t ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dilisd&g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER A ZOON. -•i BELGIE. Minsiter Beernaert beeft den 7 bij de beraadslaging over den persoonlijken dienstplicht ver klaard dat de regeering noch de persoonlijke noch de geldelijke lasten wilde verboogen. Op het oogenblik was van de Maaslinie geen sprake. Uit het buitenland was geene mededeeling dienaangaande bij de regeering ontvangen. Belgie's militaire toestand was in alle op zichten uitmuntend. Den 8 kwamen de leden der Kamer in de afdeelin- gen bijeen tot bet onderzoek van het wetsontwerp d'Oultremont betreffende de persoonlijke dienstplicht. Daarbij verklaarden zich 52 leden voor en 43 leden tegen het beginsel zelf van persoonlijke dienstplicht. Toch werd het ontwerp met groote meerderheid in de afdeelingen verworpen. In de openbare zitting der kamer is de begrooting van oorlog met 96 tegen II stemmen aangenomen. Zeven leden namen aan de stemming geen deel. DUITSCHLAND. Den 6 is te Berlijn tot lid van den Bijksdag in de plaats van wijlen den beer Ludwig Löwe gekozen de kandidaat der liberalen, de rechter Klotz, met 7207 stemmen de kandidaat der conserva tieven Gerold verkreeg 4783, die der sociaal-demokraten ChristeDsen 1454 en die der nationaal liberalen Marg- graf 486 stemmen. Te Mannheim is bij herstemming de nationaal liberale kandidaat gekozen met 10792 stemmen tegen 9775 op den kandidaat der sociaal- demokraten. De ultramontanen steunden laatstgenoem den kandidaathoewel hun officieel onthouding bevo len was. ENGELAND. De minister Fergnsson merkte den 2 in eene te Manchester aan een feestmaal gehou den rede aan dat het schotscbe volk even arm is als het iersche en dat de schotten eenvoudig tevredener zijn dan de altijd morrende ieren. Hij was evenwel van oordeel, dat het voor het Parlement hoog tijd werd, zich eens met andere dan iersche zaken te gaan bemoeien. Prins Alexander van Battenberg gewezen vorst van Bulgarije is don 7 des avonds te Londen aangekomen en door do menigte hartelijk ontvangen. Den 8 is bij Daar "Windsor gegaan. Op eene druk bezochte vergadering van liberalen die zich in de iersche zaken van den beer Gladstone afgescheiden hebben, werd den 7 krachtig bestreden bet denkbeeld van een iersch parlement te Dublin en verklaard, dat de houding van den beer Gladstone in het iersche vraagstuk bun zeer veel leed had gedaan. De beer Hartington zeide o. a., dat de jongste rede voeringen van dén heer Gladstone te Harcourt, waarin geweigerd werd ook maar in het minste of geringste hunne denkbeelden te erkennen eene verzoening on mogelijk maakten. Zij moesten dus de tones blijven ondersteunen. YAK EDITH E. BIGELOW. I. Mevr. Laurence Jessamy en haar echtgenoot woonden in een klein, doch zeer net huis in Berkeley Street. Het was donkerrood geschilderd en lad niets van het vuile voorkomen der meeste Londenscbe huizen voor de ramen stonden blauw porceleinen bloempotten. De gordijnen waren smetteloos en bet geheele uiterlijk vau het buis was zoo, dat menig voorbijganger den wensch in zich voelde o; komen, ook eens een kykje te nemen achter de matglazen plaat der voo deur. Mevr. Jeriamy waa goed bekend onder wat het mode journaal de „élite" noemen zou, en had meer of minder den naam, een gelukkigen aanleg te hebben voor bet bedenken of ontdekken van nieuwigheden. Het feit, dat er dan ook gewoonlijk iets nieuws te vinden was in de „pittige" receptiekamer van het donkerroode buis in Berkeley Street, was een der geldig,te redenen voor hare vriendmnen om daar bijeen te komen. Wat mijnheer Jessamy betreft, deze w.ia volstrekt niet lastig. Toen bij trouwde, deed fcjj dit met bet loffelijk plan geleid te wotden door haar die bij had gekozen om baar menscheDkennis en gezond verstand. Hij was een voorbeeldig echtgenoot steeds bjj de bandals mevr. Jessamy zijne diensten noodig bad nergens te vinden, als zijne kamer boven zijn gezelschap verkozen werd. Hy was lid van een clnb, waar bij een groot deel van zijn vrijen tijd doorbracht en het grootste deel van zijn tyd was vrjj. De bron van FRANKRIJK. De kas vau den algemeenen betaal meester te Tours ia bestolen voor oms reeks 750,000. Na langdurige besprekingen tusschen minister Goblet en den voorzitter der Kamer Floquet met den president der republiek, heefc de heer GobJet ten slotte besloten, zich met de vorming van een nieuw ministerie te be lasten. Aanvankelijk bestonden bij hem daartegen over wegende bezwaren. Hij zelf zal minister van binnen- Jandsche zaken worden. Kamer. Den 7 werd met 431 tegen 41 stemmen verworpen de dadelijke behandeling van het voorstel van den heer Micbelin tot herziening der grondwet. De president Floquet was tegenwoordig, alsmede de ministers Goblet (onderwijs), Sarriën (binnen), zaken) en Develle (landbouw). ITALIË. De minis'er van oorlog heeft een wets ontwerp ingediend tot bet verieenen van een buiten gewoon krediet van 12.500 000 voor de landsverdedi- diging waarvan de helft voor het departement van marine bestemd is. Deze som zal verdeeld worden over de begrooting der twee eerstvolgende jaren. OOSTENRIJK-HONGARIJE In het hongaarscbe lagerhuis is met 103 tegen 30 stemmen het door een afgevaardigde ingediende ontwerp tot invoering eener beursbelasting verworpen evenals een voorstel van graaf Apponyiom in overleg met de oostenryksche regeering in beide deelen der monarchie eene beursbe- lasting in te voeren. Aangenomen werd een voorstel der commissie waarbij het buis zich in begiusel voor die belasting verklaardedoch de omstandigheden hier voor nu niet gunstig oordeelde. De regeering is daarom uitgenoodigdde zaak in het oog te houden en ter geschikter lijd in behandeling te brengen. ZWITSERLAND. In den nacht van den 4 op den 5 zijn op eene geheime drukkerij der nihilisten te Gecère alle clichés verwoest en «He gwebriften gastolen, maar de kad is onaangeroerd gebleven. Men vermoedtdat de russische politie zich langs nihilistischen weg in bet bezit stelde der papieren en bescheiden, welke zy noo dig had. BULGARIJE. Gadban-effendide tarksche gezant, moet aan de regeering verklaard hebben, dat de Porte er in geslaagd wasde besluiten der Sobrunje voor geldig te doen erkennen, mits een gemengd ministerie optiad en de Prms van Mingrelte als kandidaat voor den tr oon wordt aangenomen. De regeeriug zou ge antwoord hebben, dat het tot persoonlijke opofferingen bereid was, maar dat de keuze van een Vorst aan de Sobranje toekwam en deze dien Prins niet verkozen bad. SERVIE. De koning heeft toch de bulgaarsche af gevaardigden ontvangen, VEREEN1GDE STATEN. In het rapport, door den minister van tiuanoën bij bet congres ingediend, wordt zijn inkomen was onbekend, maar niemand is gewoonlijk overnteuwsgiertg om te welenhoe een man aan de mnldelen komt om een goed diner te geven niemand ten minste die gevraagd is om bet te helpen opeten. Mevr. Jessamy was steeds smaakvol en bevallig gekleed. Er werd door haar en hare omgeving een weelde en verfijnde smaak ten toon gespreiddie het bestaan van een degelyken grondslag hiervoor deed vermoeden. Geen jeugdige Jessamy.tjes zegenden het leven van dit gelukkig paar; en missctnen was dit wel zeer goed, want behalve dat er geen ruimte in het huis was voor eeue familiezou geen der beide ouders veel tij J of zorg kunnen besteed hebben aan de opvoeding hunner spruitendaar de eischen van club en salon weinig tyd overlieten voor huiselijker doeleinden. Op een morgen in Februari zat de teer des huizes (ten minste volgens de wei) en zijne gade aan bet ontbijt. Mijnheer Jessamy verorberde de laatste stukjes van zijn geroosterd brood en zyne wederhelft doorzag de kolommen van de Morning Port. „Wat verlang ik naar het begin van de Boason 1" riep zy op eens uit. „Dat zal spoedig komen, niet F' mompelde Laurence door zijn geroosterd brood. „'t Is bier vervelend", vervolgde zij alsof hij in 't geheet niet gesproken had. „Ik heb den gebeelen winter niet één beroemd persoon hier gehad. De menschen zullen ons vergelen." „Ge vergeet dien zwarten man dien neper- zendeling", sprak Jessamy goedaardig. „En wat voor succes bad bij Ge weet, hoe vreeseiijk hy de oude hertogin beleedigue, door baar te vertellen, dat in zijn land slechts onbekeerde vrouwen haar gelaat beschilderden. Ze ia hier na dien tijd niet meer terug geweest.' Jessamy meesmuilde vergenoegd. „Lieve hemel' wat werd die oude dame kwaad, want wat had zjj zich juist op d en arood geblanketZe werd bleek van wcede ach er de verf." de afschaffing aanbevolen van de wet tot gedwongen aankoop van zilver en het congres aangeraden te ver klaren dat de Vereenigde Staten bereid zijn zich aan te sluiten bij Frankrijk, Duitschland en Engeland, om depots te openen tot vrije aanmunting van zilver en goud naar eene verhoudingvast te stellen bjj internationale overeenkomst. Ook raadt hij aan de invoerrechten te verlagen en wel de rechten op on bewerkte stoffenmaar hij is tegen de afschaffing der suikerrechten en der invoerrech:en op dranken en tabak. Hij gelooft echter, dat woMen stoffen vrij moeten zijn en dat eene gelijke verlaging der invoerrechten op alle soorten van wollen stoffen aanbeveling verdient. BtuuctilAnb. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer, Den 7 werden de geloofsbrieven van het nieuw ge kozen lid den heer van Roijen te GronitigeD, onder zocht en goedgekeurd. Daar hij reeds door den Koning beëedigd was, nam hij zitting De door de 2e Kamer aangenomen wetsontwerpen werden naar de op nieuw samengestelde afdeelingen verzonden. Tweede Kamer. Tot rapporteurs over het voorstel van den heer Schaep- man tot oerziening van art. 191 dnr grondwet zijd be noemd de heeren van der Kaay Reogers de Ranitz Godin de Beaufort en Mees. Bij kon. besluit van den 6 is op verzoek eervol ontslagen bij de dienstdoende schutterij te Zaandam de heer R Köhne als maj oor-kommandant, met vergunning tot het blijven dragen van de uniform met de on ler- scheidingsteekenen, aan den rang van rnajooi verbon den te Beverwijk, wegens woonplaatsveranfering, de heer J. W. de Witt en te Purmerend de heer H. J, Kater als 2o luitenant en b?noemd te Purmerend tot 2e luitenant de heer J. J. Stuyt, thans sergeant. Den 4 is te 'sGravenbage in den leeftijd van 87 jaren overleden de heer J. 1). graaf van Rechtereu van Abnem in den belgischen veldtocht majoor vaa een bataillon geldersche schutterij, staatsraad ia buitenge- wonen dienst, oud-lid van den raad van state en oud gouverneur van Drente en Overijsel. In den nacht van den 6 op den 7 is door den hevigen stormwind schipper Smeding van Hoogeveen met zijn Bchip op het strand te Vollenhove geworpen waarbij zijn vaartuig tegen de daar aanwezige palen bijna geheel werd verbrijzeld. De schipper met vrouw en 3 kinderen zijn daarbjj om het leveu gekomen; alleen de knecht heeft zich door zwemmen kunnen redden. Dea 7 is bij Zeeburg nabij Amsterdam op het werk van den aannemer van het Merwedekanaal een zandlrein met locomotief te water geraakI; door middel van den hijschbok zijn de mee te wagens reeds gelicht. Deze herinneringen schenen mevr. Jessamy rninuer te vermakeu dan haar man. Zij zag in gedachten voor zich en verdiepte zich weder in de courant. Eindelijk sprak zij „Ik zie, dat Puns Lpdewyk van Saksen-Sckweitzen- burg naar Engeland komt. Als wij d'en eens konden krijgen Als wij hem maar kenden 1" „Prins Lodewyk Dien ken ik zeer goed", ant woordde mijnheer Jessamy. „Ik ben in Duitschland met hem op dezelfde koslsehool geweest." „Wat 1" riep zijne vrouw uitmet ongewone kort heid. „Gij kent een priDS en hebt mij dit duo t gezegdP' „Ik heb nooit meer aan hem gedacht. Maar het is gemahkelyk genoeg hem te krijgen, als je 't de moeite waard vindt." Mevr. Jessamy sloeg bare banden ineen van verbazing. „De moeite waard De man zal onze reputatie nog jaren lang ophouden I Hij is onmisbaar „Dan zal bij komen", sprak Jessamy op den trnge- venden toon van een vaderdie aan een verweDd kind speelgoed belooft. Vrede beersebte nu in het kleine roode huis in Berkeley Street. Op Jessamy's woord kon men aan. De prins kwam in Londen. Jessamy haastte zich gehoor te vragen en hem zijne opwachting te maken. Zijne Hoogheiddie nooit een geiaat vergat en ,yn ouden schoolkameraad in vervlogen tyden wel had mogen lyden ontving hem eenvoudig eu hartelijk. Jessamy waagde bet den wenscb te kennen te geren, Zijne Hoogheid onder zijn nederig dak te mogen ont vangen. De prins raadpleegde zijn adjudant, een grooten man met militair voorkomen die Engelsch sprak als een geboren Eogelscbman; bierna deelde by hem mede, dat hij nog een namiddag der volgende week onbezet ba en dan gaarne by mevr. Jessamy taee wilde komen drinken. Jessamy keerde huiswaarts met de houding van een overwinnaar. Nn was hij het eens en niet zyn vrouw, die by de hand geweest was en nn moest zy wel be-

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1