j 323e Staatsloterij. Nr. 6341 f 1000 Ns. 5485 en 13619 400 Ns. 4303, 7834, 13134, 15790 200; Ns. 166,2268, 5914 8779 9660 10902 13850 en 16727 f 100. Den 7 is voor de arr. rechtbank te Arnhem behandeld de zaak D. ran der Steen, oud 16 j., kantoorbediende, en A. Rooze rerversleerling, ond 18 j„ wegens toeeigening van een brief ran de heeren A. Noordujjn en Zonen te Njjmegen aan de Brma Lippmann en Rosenthal te Am sterdam inhoudende f 14300 aan bankbiljetten en een kassiersbriefje ran f 2000. Tegen den eersten beschul digde is 5 jaar gevangenisstraf en tegen den tweeden als medeplichtige 1 jaar celstraf geëischt. De provinciale staten van Groningen hebbenden 7 besloten tot het stichten van een akademisch zieken huis met 350 bedden. Den 7 is voor de fransche taal, middelb. onder wijs, geslaagd de heer J. Luijten te Koog a ld Zaan. Den 7 is als lid van het college van dagelijksch bestuur van de banne Hoog en Aartswoud herkozen de heer A. Groot Az. en als hoofdingeland de heer 0. Sijp. Dinsdag, den 7, des avonds, omstreeks 11 uren, ontstond te Heiloonabij het stationbrand bij den landbouwer A. Admiraal. Aangewakkerd door den hevigeu westenwind, deelde het vuur zich spoedig mede aan de in de nabijheid staande perceelen een burger woonhuis en eene timmermanswerkplaats, welke in kor ten tijd evenzeer tot den grond toe afbrandden. Eene smederij naast de timmermanswerkplaats heeft zware schade geleden; men was genoodzaakt, aldaar de ruiten in te slaan ten einde de bewoners, die allen in diepe rust warente wekken. Het vee is gered. De oorzaak is nog niet met zekerheid bekend. Den 7 des morgens is de boerenplaats met den geheelen voorraad hooi en graan van de wed. Smit nabij Helder verbrand. Het vee is gered. Den 7 heeft de heer D. Bakker, commies ter provinciale griffie van Noordholland, hoofd der afdeeling militie en schutterij, den dag herdacht, waarop hij vóór 50 jaren bij de provincie in dienst trad. Den 7, des avonds ongeveer half elf, is ingebroken in het kantoor van den heer J. Prins Jr., rijksontvanger te Purmerend. De dief, die bezig was iets uit de open gebroken laden te stelen werd op heeterdaad door de familie betrapt, terwijl de heer Prins juist bij tijds van eene vergadering thuis kwam. De dief, een jongmensch van ruim 20 jaar, is dadelijk aangehouden. Als afgedankt matroos van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij was hij, volgens gerucht, per Purmerender boot van 4 uur uit Amsterdam vertrokken. Den 8 is te Haarlemmermeer de herberg klein Amsterdam aan den Sloterweg bij den Kruisweg afge brand. Door den stortregen bleven de aangrenzende perceelen gespaard. Den 8 zijn tot leden van het bestuur der pro vinciale afdeeling Noord-Holland van de Yereeniging het Nederlandsch Rundveestamboek gekozen do heeren S. de Jongh te Oudorp, J. Zijp Hzn. te Twisk, L Vis ser te Beemster L. T. Groneman te Wieringerwaard, J. "Wit te Midwoud, H. J. K. v. d. Steen te Spanbroek, J. Breebaart Kzn. te Winkel, P. Schuurman te Hoorn en 0. de Goede te Purmerend. De jaarlijktche contri butie is op f 1,50 vastgesteld. De volgende vergade ring wordt weder te Amsterdam gehouden. Den 8 is te Kampen tot lid van den gemeente raad gekozen de heer mr. F. O. van der Dussen, libe raal, met 3)5 van de 492 geldige stemmen. De heer G. Pb. Zalsman, anti-revolutionair, bewam 134 stemmen. De Amsterdamsche Varkenslachtersvereeniging overtuigd dat de verkoop van amerikaansch varkens- vleesch enz., zooals die thans plaats heeft, ten nadeele der burgerij en schadelijk vojr de volksgezondheid is en dat die verkoop op de thans gebruikelijke manier, in strijd is met den bloei van den nederlandschen land bouw en eene oneerljjke mededinging jegens het neder- landsche slachtersbedrijfheeft haar bestuur gemachtigd om hetzij alleen of met medewerking van andere ver- eenigingen de noodige stappen te doen ter verkrijging van de nederlandsche regeeringdat de verkoop van dat varkensvleesch alleen dan moge plaats hebben wanneer op het te verkoopen of ten verkoop uitgestalde ginnen zijne bekwaamheid te bewonderen in hetregei-n van dit zaakje. Hij vond mevr. Jessamy alleen bij baar theetafel. „Wel, Isabel, inviteer je hertoginnen 1" riep hij vroolijk terwijl hij de kamer binnentrad. Zij zag op. Het licht van opgewekte hoop glinsterde iD hare oogen. „Wat bedoel je?" vroeg zij gespannen. „Ik bedoel, dat Prins Lodewijk van Saksen-Sehweit- zenburg den volgenden Woensdag bij ons komt thee drinken 1" II. Alles ring goed. Mevr. Jessamy schreef een aardig) snorkend briefje aan haar „lieve Hertogin"en noo- digde haar uit bij aar Zjjne Hoogheid te ontmoeten, „Oie een oud vriend van mijn man" is. De jieve hertogin besloot, om redenen baarzelve het beste bekend de beleediging van den neger-zendeling te vergeten en nam de uitnoodiging minzaam aan. Hare Genade werd op haar beurt het lokaas, waardoor vele andere gasten misschien minder onderscheiden doch alle van onbeproken 'atsoen gevangen werden, zoodat mevr. Jessamyvol verwachting en vreugde Dinsdag avond een lijst van notabelen kon opmaken, zoo keurig als iemand ergens anders in Londen. Zij begat zioh vroegtijdig te rusten, want ze was van plan er morgen zoo goed mogelijk uit te zien. „Ze g mij slechts", vroeg zjj„op wien gelijkt hjj Wat moet ik verwachten @f „Ot! een zeer gewoon voorkomen hij lijkt nog het mees op den duitschen kok van je tante", antwoordde de prozaïsche Jessamy. En met dit antwoord moest zij zich tevreden stellen. Den volgenden dag werden de toebereidselen voor de receptie reeds vroeg begonnen. Elke vaas in de receptie-kamer werd gevuld met frisschewelriekende bloemen. Het zilver van het theeservies werd gepoetst, ■v-lrn i-- ri—hMi—i iiin.nT.isi irrrSaf*t-'rr-uw irrtwttWé•'■iTVaV'w amerikaansche varkensvleesch op duidelijk zichtbare wjjse de oorsprong aangeduid is. Voor rekening van mevrouw Bulkley zal te Apel doorn een ziekenhuis gebouwd wordenuitsluitend besiemd voor kinderen van behoeftige ouders terwijl de bestaande, tot heden nog gesloten speeltuin, belang rijk vergroot zal worden geopend. De Algemeene Synode der ned. herv. kerk heeft de uitspraak van het provinciaal kerkbestuur van Noord- holland van 1 Juli 1886 in de Amsterdamsche tucht- zaak bevestigd met wijziging van de schuldigverklaring ter zake van verstoring van orde ea de appellanten mede op grond van de overwegingen van genoemde uitspraak ter zake van het in de vergadering van den algemeenen kerkeraad der ned. herv gemeente te Am sterdam van 14 Dec. 1885 gestemd hebben vóór de wij- zigingen en bijvoegingen in het algemeen reglement en instructie schuldig verklaard aan verstoring van orde en rust en aan vergrijp in de uitoefening van kerke lijke betrekkingen. Bevestigd is daardoor de ontzetting van de appellanten (waaronder de predikanten P. van Son, H. W. van Loon, B. van Schelven, N. A. de Gaay Fortman D. J. Karssen) van de door hen in de ned. herv. kerk en de ned. herv. gemeente te Am sterdam bekleede kerkelijke bedieningen en ambten en hunne voor onbepaalden tijd uitgesproken vervallen verklaring van de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke rechten en het aanvaarden van kerkelijke bedieningen, met veroordeeling in de kosten, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gemaakt. Den 8 is te Amsterdam tot lid van den gemeente raad, in plaats van den heer Tromp, gekozen de heer C. Dyserinck kandidaat der liberale en r. k. kiesver- eenigmgen, met 665 van de 834 geldige stemmen. Op den heer mr. Th. Heemskerk a, r. waren 150 st. uitgebracht. Het vervaardigen, leveren en stellen van den ijzeren bovenbouw van 12 vaste bruggen in den lokaal spoorweg Medemblik—Hoorn is gegund aan den laagsten inschrijver Rennebaum Co. te Kleef voor f 8496. De draaibrug te Broek in Waterland, over welker bediening na de voltooiing van den nieuwen waterweg tusschen Schouw en Edam onzekerheid bestondzal nu door een daartoe aangestelden wachter geregeld ge opend worden. Op voorstel van Monnikendame ge meentebestuur wordt in verband met de gecommitteer den der zes steden eene won.ng voor den brugwachter gezetwaardoor aan de zaak voor goed een einde is gemaakt. Tot dusver geschiedde de opening der brug door de Gebr. Goedkoop voor hunne bootjes van Amsterdam naar Edam varende. Jan Bevaartdie in Januari 1.1. vrouw Kwak te Heenvliet vermoordde en daarvoor tot 25 jaren tucht huisstraf werd veroordeeldis den 21 Nov. in de gevangenis te Leeuwarden overleden. Wegens het heerschen der mazelen is tot 1 Ja nuari a.s. de openbare school te Broek op Langedyk gesloten. De te Slikkerveer te houden internationale hard rijderij op schaatsen zal niet op één dag maar op 2 dagen plaats hebben. De abonnementsprijs voor het gebruik der tele foon te Groningen vroeger f 150 bedragende wordt thans bij onderhandsche schikking met eiken geabon neerde afzonderlijk verlaagd op f 5 per maand. Niet tegenstaande die verlaging neemt het aantal abonné's nog altijd af. De heeren Focke en Meltzer eigenaars van het groote glasmagazijn in de Kalverstraathoek Spui te Amsterdam, zyn benoemd tot hofleveranciers vau H M. de Koningin met vergunning het wapen van H. M. te voeren. Te Helder zijn de mazelen epidemisch verklaard. In de vorige week kwamen 4 gevallen met doodeiyken afloop voor. Do gemeenteraad van Purmerend heeft den 7 o. a. besloten 1°. het gebouw der vroegere rijkstelegraaf, onmid dellijk grenzende aan het stadhuiste bestemmen tot berging van het gemeente-aichief met secretariskamer totdat het zijne omgeving als een spiegel terugkaatste- De lampen werden zorgvul ig schoongemaakt en gevuld. De meid plooide mevrouws strooken op nieuw en spreidde een kostuum uit een droom van olyt- kleurig fluweel en garnaal-rood satijnin staat de „lieve hertogin" dol te maken van jaloezie. Het was half vier en om vijf uur zou Prins Lodewyk van Saksen- Schweitzenburg komen. Mevr. Jessamy stond in een golvend wit ochtendkleed voor haar spiegel angstig hare bekoorlijke gelaatstrekken te bestudeeien. Plotseling trad mijnheer Jessamy binnen met een bleek gelaat en een geopenden briet in de hand. „Er is een ongeluk gebeurd", sprak hij. „Wat is er? Zeg het mij dadelijk I" „Prins Lodewyk is plotseling ziek geworden en kan niet komen, 't Is zeer jammer „Jammer I Het ruineert ons Begrijpt ge niet, groote ezel, dat onze reputatie voor goed verloren is! Wat moeten wij doen Zij sloeg de handen boven haar hoofd en werd bleek. „Vertel de lui de waarheid", sprak de eenvoudige Jes-tamy. „Ea denk jedat men 't gelooven zal 1 Dat kan je begrijpen!' Ik sterf liever, dan die oude Jezebel over mij te zien triompheeren 1 Neen, laat mj een kwartier alleen. Ik moet er over denken." Haar man sloop uit hare tegenwoordigheid, geheel verbijsterdden verkreukelden brief van den adjudant in zijne band. Mevr. Jessamy stapte wild heen en weder in de kamer. Plotseling lachte zij kort en uitdagend. „Kom hier, Laurence", riep zij. Toen hij kwamboog zij zijn hoofd en fluisterde hem iets in het oor. „Sakkerloot 1" riep hij uit. „'t Is een te groote waag stuk." „'t Is het laatste redmiddel", sprak zij met nadruk. „Doe wat ik a ieg. Loop zoo gauw mogsljjk naar myne tante." "tasfn I ii m irrfinffSPS terwijl voortaan de aangiften voor den bnrgerlyken stand ook daar zullen geschieden 2*. als lid der Zuiderzeovereeniging toe te treden met eene bijdrage van f 100 's jaars, gedurende 3 achtereenvolgende jaren ingaande 1 Januari 1887 3°. eeu krediet van 1000 te verleenen ten dienste der verschillende commissiën van werkverschaffing in de gemeente 4*. do scholen Nos. 3 en 4 (openbare jongens- en meisjesscholen met uitgebreid leerplan) met 1 April 1887 te hervormen en ouder ééu hoofd te vereenigen 5°. op voorstel van den heer van de Poll een adres te richten tot de Tweede Kamer der Staten-Genersal waarin opgekomen wordt tegen de onjuiste voorstel lingen door ééu der amsterdamsche afgevaardigden over de bestemming der nieuwe boterhal. De gemeente-begrooting te Beverwijk ia den 7 door don gemeenteraad vastgesteld in ontvang en uit gaaf op f 38667,21 Ia het arrondissement Alkmaar is slechts óéne school, waar op 1 Jauuari 1887 het aantal ouderwijzers onvoldoende zou zijn, en wel te Schoorldam, gemeente WaruieDhuizen. Door het besluit van den raad dier gemeente om de leerlingen uit andere gemeenten, welke onderwijs op die school ontvangen, met 1 Januari a.s. niet langer toe te laten behoeft nu geen onderwijzer aangesteld te worden. 2e klasse, 3e lijst, 8 Dec. 2e klasse, 4e lijst. 9 Dcc. No. 15443 1000No. 1596 f 109. Inhoud van n°. 5 van het maauUolad tegen de ver- valsching van levensmiddelen en handelsartikelen on der redactie van dr. P. F. van Hamel Eois te Am sterdam De tentooi stelling van voedingsmiddelen in 1887; Een vervaisching zonder winstbejag; Onderzoek van levensmiddelen en handelsartikelen gedurende de maand November Wetenschappelijke berichten Korte berichten; Wat is cognac volgens de nieuwste onder- zoekiDgeu? (slot); Hygiëne en industr eGezonde lucht. (II.); De vergiftigheidsgrenzen der metaalzouten; Feuilleton (volksdranken, enz). Het bier (IV.); Con currenten van het electrische licht Melksuikerberei- diog Boekbeschouwing, Practisch allerlei Vraagbord; Correspondentie. Het laatste nummer vau de Economistonder re dactie van den heer mr. J. L. de Bruya Kops bevat het volgende artikel over den zout-accijns en de land bouwbelangen By de behandeling van de wetsontwerpen omtrent de wik- en weegioonen in vier Noordnollandsche steden, heeft de Tweede Kamer (zitting van 24 November) voor de eerste maal eenige vermindering dier heffingen als voorwaarde aan hare goedkeuring der uitzonderings watten verbonden. In plaa s van 80 ets. per 100 pond gewogen artikelen ia 70 ets. als maximum gesteld. Deze vermindering is op z ch zelf luttel en meer van belang om het beginsel hetwelk daarin be sloten ligt. Bij de behandeling dezer ontwerpen zjjn door meer dan een der leden de belangen van den landbouw ter sprake gekomen mede naar aanleiding van adressen die betreffende de wik-en weegioonen waren ingekomen. Als soortgelijk bezwaar als waarover in die adressen was geklaagd werd ook gewezea op den zout-accijns. Deze bedraagtgelijk men weetf 9 per 100 pond alzoo 9 cent of daar wel de meeste inslagen van grossiers dus uit de tweede haud zullen geschieden circa 10 cent per pond een bijzonder zware belasting voor een artikel dat circa 3 cent per pond bost. Bij de laatste wijziging der wet op den zout-accijns is dan ook in beginsel vrijdom aangenomen voor velerlei gebruik ten beboeve van den laodbouw. De boter en kaasmakerij Daar bij steeds de gewoonte had baar te gehoor zamen was bet een tweede natuur bij hem geworden en deed bij het dus nu ook. Om vijf uur begonueu de door het zachte lamplicht verlichte receptiekamers bevolkt te worden. De her togin, die er uitzag als een brug, waarop stond „pas geverfd", kwam glimlachende binnen en vond hare gastvrouw bij den baard staan met den prins Prins Lodewyk van Saksen-Schweitzenburg was niet, zooaD men verwacht mocht hebben iemand met een militair uiterlijkhij had minder het voorkomen vau een kolonel der huzaren dsn wel dat van een niet al te scherpzinnigeerzaam Duitsch burger. Maar dat kon misschien daardoor komendat by vau zijne af wezigheid van huis gebruik gemaakt bad een gewonen rok aan te trekken, in plaats van den uniform, die in zijn eigen land streng voorgeschreven was. Hij was opmerkeiyk schuw eu teruggetrokken in zijne manieren en beantwoordde de meeste der oplettendheden, die een kring van bewonderende dames aan bem ten beste gaf, met een glimlach, balf onnoozel en half verlegen. Een der dames liet haar waaier vallen en terstond boog bij op zeer hoffelyke wijze om dien op te rapen. De door deze eer overstelpte dame baalde al baar Duitsch by elkander en mompelde iets, dat klonk als Bankeechön, hetgeen bem zeer veel genoegen scheen te doen, want bij bloosde over zijn geheele schaapachtig gelaat. Hij scheen ook iter veel neiging te hebben zicb gedienstig te toonen. Mevr. Jessamy was feitelijk verplicht hem tegen te houden, toen de thee opgedragen werd, om te voorkomendat hij den bediende behulpzaam was in bet overnandigen der kopjes. Zijne gastvrouw zag bleek en angstighetgeen de „lieve hertog'n" niet onopgemerkt liet. „Maak bet n niet te moeielijklieve", fluisterde de oude dame aan mevr. Jessamy s oor; „dat bederft alles. Deze koekjes smaken uitstekend. Denk niet te veel aai Zijne Hoogheid?" „Het doet my genoegen, dat Uwe Genade ze lekker Ife-* llfll 1 riWW>l«i 11 IW ■lV*IU IS I 11 t HlMÉ> SC i

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2