4- guugvatifictts C$U£rlei. g.steld. j aansluiting aan het buitenland. De erkenning van de verdiensten van haar bestuur belette echter niet, dat deze leden verlenging harer concessie op dit oogenblik voorbarig achtten. Zij jen den dat door eenvoudig de exploitatie der nederl. spoorwegen nog eenige jaren op den tegenwoordigen voet te handhaven, men nog vóór het einde dezer eeuw tegenover de drie groote spoorweg-maatschappijen op een en hetzelfde oogenblik de vrij hand zou verkrijgen. Alsdan was men in staat omtrent het eeheele nederl. spoorwegnet eene zoodanige beslissing te nemen als 's lands belang dan blijken zal te vorderen, ook en vooral met het oog op het internationaal verkeer. Vele andere leden verklaarden ingenomen te zijn met deze maatschappij en de uitstekende dienstendoor haar gedurende eene reeks van jaren aan handel en nijverheid bewezen en meenden, dat het van het grootste gewicht was, de beslissing niet uit te stellenzoodat er geen bezwaar bestondom hare concessie te verlengen, liet was toch voor haar van het hoogste belangdat het spoedig werd uitgemaakt of die verlenging werd toegestaanwant op dien korteren of langeren duur der concessie moest hare geheele exploitatie gegrond zijn-Ook voor den staat en het publiek achtte men eene beslissing van groot gewicht. Vele leden warenwat de overeenkomst betreft, van oordeel, dat zij wel strekte om het voortbestaan der maatschappij te verzekeren, maar dat met de belangen der scheepvaart vol- strekt geene rekening was gehouden. Het bevreemdde hun dan ook, dat de regeering van deze gelegenheid g^n ^bruik had gemaakt om eene behoorlijke regeling van verschiUende onuer- werpen te verzekerenzooals de brug over den :j Voorburg en de in de lijn Leiden—Woerden gelegen brt^gen over de Gouwe bij de Gouwesluis en over den Leidschen Vliet, alsmede de vaste 'brug over den Leidschen Rijn nabij Harmeien. De overeenkomst bevatte geene enkele bepaling waardoor aan de scheepvaart het vooruitzicht op verhooging der spoorweg bruggen geopend wordt. Evenmin hield zij eene regeling in omtrent de bruggen en verdere werken, die als gevolg van de doorsnijding der lynen Utrecht-Amsterdam en Utrecbt-Gouda door het Merwede-kanaal eerlang moeten worden aangelegd noch ook omtrent de overige veranderingen m verband met dit kanaal aan weg, werken en terreinen van den Rijnspoorweg aan te brengen. Telegraaftarief. De verhooging van dit tarief werd door 4 leden der commissie, in wier banden alle daartoe be trekkelijke stukkken waren gesteld, verdedigd en door een li veroordeeld. Alleen meende de meerderheid, dat liet over weging verdiendeom groote telegrammen of wel alleen tele grammen voorde pers niet in die verhooging te doen dee en. Laatstgenoemde telegrammen bevatten dikwijls van 2 0 o 4000 woordeneen telegram van 4000 woorden kostte onder het oude tarief 1 40 en onder het nieuwe 60. Het algemeen belang vorderde verlaging van het tarief voor deze telegrammen, waarvan de schatkist niet veel nadeel zou hebben. De meer heid zag de noodzakelijkheid dier verlaging met in; de dag bladen zouden wel een middel vinden voor de verkorting der telegrammen zonder onvolledig te worden, waardoor het ver zenden van lange telegrammen vermeden zou worden. e schatkist zou wel nadeel van die verlaging lijden, en zoo lang de telegrafie verlies voor de schatkist opleverde, scheen het niet raadzaam door tariefsverlaging het gebruik aan te moedgien. Als bewijs, dat de verlaging van het tanef °P de opbrengst zeer schadelijk werkt, werd o. a. aangevoerd, dat de 493000 binnenlandsche berichten in 1867 •460.000 opbrachten en in 1868, dus na de verlaging, 839.000 berichten f 258000. Ver meerdering van het aantal berichten vordert meer personeel en materieel voor bet behandelen der telegrammen. Ier verkrijging van bezuiniging werd aangedrongen op vereemging van e dienst der posterijen en van den rijks telegraaf. Verder werd besproken, het binnenlandsche telegraaftarief bij de wet vast te stellen evenals zulks met het briefport geschiedt. De com missie stelt voor a. den minister van waterstaat dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen en een afdruk te zenden van het verslag; 4. de Kamer als hare meening uitsprekedat spoedige rege ling bij de wet van het binnenlandsch telegramtanet wensche- Ujk is. In Jen avond van den 6 was de stuurman vande stoomboot Adèle ten bu.ze van zijoen getrouwden broeder te Leeuwarden, om het St. Nicolaast'eest te vieren, toen eene glasruit ingeslagen werd. Zijue schoonzuster schrikte erg, meenende dat er ingebroken werd De stuurman vloog naar buiten en trof daar een dronken melktapper aandien bij voor den dader hield Hij greep hem wat ruw aaa en wierp bem aebterover op de steeuen, waardoor eene hevige bloedstorting ontstond. De melktapper schijnt daarna weder op de been te zijn gekomen en in de gracht te zijn geloopen althans den volgenden morgen werd zijn lijk aldaar gevonden. Bij de lijkschouwing is gebleken, dat er eene hevige bloedstorting in de hersenen had plaats gehad, doch er kon niet worden beslist, of hij aan die bloedstorting, dan wel ten gevolge van het water, dat bij binnen had gekregen was overleden. Den 6 heeft de christ. geref. gemeente te Zaan dam haar 50jarig bestaan herdacht, bij welke gelegen heid door eene zuster der gemeente eene feestgave van 250 werd geschonken. In den avond van den 8 is te Meldersloo (Lim- burg) een huis met schuur en stalling, waarin 1 paard, stuks rundvee en 2 varkens, verbrand. Den 9 is S. de Vries, broodventer te Zaandam, die voor een paar jaren aan een molen zijne rechter hand verloor, van den Zuiddijk gewaaid waardoor hy den linkerarm brak. Bij kon. besluit van den 9 is benoemd tot hoog leeraar aan de rijks-universitait te Leiden als opvolger van wijlen den hoogleeraar Simon Thomasom onder wijs te geven in de verloskunde en de leer der vrou wenziekten, de beer dr. H. Treub arts adsistent in bet ziekenhuis van voornoemde universiteit. Bij kon. besluit van den 9 is met ingang van 1 Jan. 1887 benoemd tot president der arr. rechtbank te Breda de beer mr. H. H. G. A Coenegracbt, rech ter in de arr. rechtbank te Maastricht. Den 10 is d„or het r. k. kerkbestuur St. Joris te Spierdijk aanbesteed het sloopen van het priesterkoor en het bouwen van een gedeelte nieuwe kerk aldaar. Laagte inschrijver de heer H. B. Hendriks te Oss voor f 41849. Den 10 is te Helder tot lid der kamer van koop handel en fabrieken gekozen de beer S. W. Stooker met 18 stemmen tegen 2 op den heer J. Bethlehem. Den 10 hebben de gezamenlijke loodslieden te IJmuiden de berging der goederen uit het gestrande stoomschip Stelln aangenomen voor 8 pet. van schip en lading en zoo binnen 8 dagen het schip af is f 2000 bovendien. Den 13 is de lossing aangevangen. Van den 5 tot en met den 11 zijn te Delft 22 gevallen van roodvonk en een sterfgeval aan die ziekte aangegevente Utreoht 9 ziekte- en 2 sterfgevallen. Een der timmerlieden, die den 8 ernstig gekwetst werd bij de fabriek „de Nijverheid" te Stadskanaal, is den 11 aan de gevolgen der bekomen wonden overleden. In den nacht van den 10 op den 11 is op de Zuiderzee, niet ver van den Markervuurtoren, eene tjalk welke door het noodweer overvallen was gezon ken. De 80jarige schipper en de twee knechts hadden in de mast eene schuilplaats gezocht: de schipper werd door eene stortzee overvallen en verdween in de golven. De knechts werden den volgenden dag door Gooische visschers gered en naar Volendam ge bracht waar een hunner ondanks de goede verpleging spoedig overleed. Den 13 is het maken van overdekte standplaatsen en overdekte hukken op de veemarkt in de stads-riet- landen te Amsterdam aanbesteed voor f 68822 aan den heer L. Vlasman aldaar. De advokaat-generaal bij den Hoogen Raad Gregorij heeft den 13 in zake het beroep van Domela Nieuwenhuis tot verwerping geconcludeerddaar de beide cassatie-middelen hem geheel ongegrond voor kwamen. Uitspraak 10 Januari a.s. De Koning heeft den beer G. Ch. baron Snouckaert van Sebaumburg, gelijktijdig met de opdracht der be trekking van waarnemend thesaurierbenoemd tot kamerheer in gewonen dienst. De uitslag der examens voor boekhouden en han delscorrespondentie voor de praktijk, van wegedeVeree- niging van leeraren in het boekhouden te Amsterdam den 30 November en den 1 en 2 gehouden, is als volgt: voor het boekhouden hadden zich aangemeld 22 kan didaten, niet opgekomen 2, teruggetrokken 1, geslaagd 13, namelijk de heeren F. v. Sebalkwijk N. Franken, J. 'h. Reder, L. M. Marcus, G. Leverland Jzu., C. B. Sehölvinck E. Nijburg van Amsterdam, J. IJkel van Zaandam en K. de Jong van 's Gravenhage en de dames J. Roggenkamp van Appingadam, M. Koeken, C. van dor Zee en L. van Breemen van Amsterdam. De eerstvolgende examens voor handelscorrespondentie worden in het voorjaar gehouden. De commissie van toezicht dezer vereeniging bestaat uit de heeren A. D. de Marez Oijens H. J. Middendorp mr. F. 8. van Nierop en mr. W. H. K. Moatbaan. Voor den dienst bij het indische leger zijn in November aangenomen 165 en van het leger hier te lande overgenomen 112 man, samen 27/. Onder ue aangenomen manschappen waren 112 nederlanders 33 duitschers, 6 zwitsers, 5 lnxemburgers3 belgen2 denen 2 franschen en 2 oostenrijkers. Tot onderwyzers te West-Terschelling zijn benoemd M. Kaap en G. Zorgdrager aldaar en T. Brandenöurg te Purmerland. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft besloten aan de Zuiderzeevereeniging f 25 subsidie in eens te geven. De rijksmiddelen brachten in Nov. 10,354,808,88 op tegen 9,970,612,33 in 1885 en over de eerste elf maan den van 1886 f 100,114,032,32* tegen f 97,126,635,95* in 1885. De raming bedroeg f 97,306,196,13 De directe belastingen brachten minder, de indirecte-, de accijnzen, de domeinen de posterijen de telegraaf en de loods gelden meer op. De Koning-groothertog heefc bevorderd tot othcier der orde van de eikenkroon den heer R. T. Maitland, oud-directeur van den dierentuin te 's Gravenhage wonende te Amsterdam. De minister van waterstaat heeft bepaalddau voortaan geene postpaketten meer ter verzending mogen worden aangenomenwelker gewicht 5 P., hoe weinig ook te boven gaat. Het getal studenten aan de Rijks-Universiteit te Leiden bedraagt thans: in de wis- en natuurkunde 57, 1 itteren en wijsbegeerte 81godgeleerdheid 43, rechts geleerdheid 432, geneeskunde 346, samen 959, waarvan 595 corpdeden, 159 oud-corpsleden en 205 niet corps- leden. Het getal der promotien bedroeg in bet afge- loopen jaar 71, aldus verdeeld: plant- en dierkunde 2wis- en natuurkunde 1wis- en sterrekunde 1 klassieke letteren 5 rechtswetenschap 45, staatsweten schap 4 en geneeskunde 13. De we bekende teekening langs de trap van het Akademiegebouw te Leidendie door een half simpel vrouwtje geschonden werd is dezer dagen door den heer Victor de Stuers hersteld. Hij toekende er iü het „Zweetkamertje" nog een „knap rrouwekopje" als beeld Gedurende 1887 zal bet goedkeuringsmerk bij den ijk en herijk der maten en gewichten zijn de letter X in den gewonen drukvorm schuin gesteld en bij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon. Uit een door de Kamer van Koophandel te Win schoten ingesteld onderzoek is gebleken dat alleen te Bellingwolde dagelijks 86 kinderen, waaronder 38 beneden 12 jaren zich met den sluikhandel bezig houden. Ongeveer 3 maanden geleden ontving te Amster dam ieder inspecteur van politie 40 ieder brigadier f 25 en ieder agent f 20 uit de gelden na de onge regeldheden in Juli bij den burgemeester ingekomen ten behoeve van de politie-beambtenterwijl zydie bij bet oproer gekwetst werden, het dubbele ontvingen. Tbans is uit die gelden nog uitgekeerd aan iederen inspecteur 10 brigadier f 7,50 en agent 5de gekwetsten ontvingen wederom bet dubbele. Gedurende de St Nicolaasdagen zijn aan het postkantoor te Beverwijk verzonden 262 en ontvangen 312 postpaketten: aan het hulpkantoor te Castricum verzonden 14 en ontvangen 24: te Limmen 15 en 22: te Uitgeest 74 en 52: te Wijk aan Zee 1 en 34. van „het eeuwig scboone" by. Een groot aantal rectoren en conrectoren van gymnasia en progymnasia hebben in een aan den mi nister van binnenl. zaken gericht adrec zich met nadruk verklaard tegen bet door vele hoogleeraren in de rechten onderteekende voorstel, om van de aanstaande juristen in het vervolg geene kennis van de grieksche taal meer te vorderen hoewel zij de eischen in dit vak voor alle leerlingen thans te hoog gesteld achten. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. meente te°Obdam door ds. W. A. Kuiperi te Ammerstol, De vergunning aan het gemeentebestuur te Heider voor het houden eener bank van leening is met ingang van 1 Januari 1887 voor 3 jaren verlengd. De beer A. J. van Riet te Oude Niedorp, heeft bedankt voor het beroep naar Nieuwvliet. In de vorige week is te Beemster weder een ge val van kwaden droes voorgekomen. Het paard van den landbouwer Poel was op de stal plotseling dood gevallen en nadat door den rijksveearts geconstateerd was, dat de dood van het paard aan die ziekte toe te schrijven was, is het cadaver door verbranding onscha delijk gemaakt. Ged. Staten van Noordholland hebben op bet daartoe strekkend verzoek van den heer W. Arkels te Utrecht verklaard, dat er bij hun college geen bezwaar bestaatdat de vergunningverleend aan de West- FrieBohe tramwegmaatschappij (in hkwidatie) voor den aanleg en de exploitatie van een tramweg van Hoorn naar Enkhuizen, worde overgedragen aan de op te richten naamlooze vennootschap paardentram Hoorn— Enkbnizen. Voor de 4 pet. leening der kon. nederlandscne stoombootmaatscbappy groot 2.270.000, is ingeschre ven voor f 1.592.800. Bij den eigenaar van een fabriek vervoegde zich dezer dagen een flink werkman met het beleefd ver zoek of zijn zoon ook op de fabriek kon geplaatst worden als leerling. De patroon zeide dat bet niet druk was en hij dus geen lust had meer volk aan te nemen en dus ook geen leerlingen De werkman bleef zijn verzoek herhalen, en zette zijn denkbeelden nader uiteen, wat hij van zijn jongen gaarne wilde maken n. 1. een arbeiderdie zijn vak grondig moet kennen geen heer. De fabrikant vond behagen in den man oa raakte met hem aau het praten over allerlei zaken over socia-e toestanden, over den werkman, zijn behoeften en zijn wenschen. Hij gaf o. a. ook deze beschouwing „och, mijnheerdie ideaalstaat dien men den arbeider wil bezorgen is in mijn oog een illusie van eenige heeren, die het misschien goed meenen, maar die zeker al heel weinig ondervinding hebben van arbeiders arbeideis- behoeften en arbeiderswensehen. Er worden veel te veel panta'on-dragers geboren in plaats van flinke kerels met vuisten onder de polsen met praktschen en door den praktijk geoefenden blik en met eerzucht om niet de minste in de werkplaats te zyn. Ik ken arbeiderszoonsdie sigarettes rooken die comedie spelen hoogdravende verzen reciteeren alles om efiect te maken ze worden later redenaars voor 't volk volksmennerswettenmakertjes en wat is t gevolg F Houweelbeitel of graveerstift verroesten want de zoon moet meer worden dan de vader. De .ongen moet hooger op en waar draait het op uit F Op een baantjesjagery met een karig salaris, maar de zoon wordt toch „menheer" genoemd en 't is gebeurd dat zoo'n „menheer" zijn eigen vader het koffertje naar het spoor liet kruien. Kijk mijnheer, ik wilde niet gaarne dat myn zoon dien weg opging. Hij moet een flink werkman wor en, knap in zijn vak en dat wil de jongen zelf ookdat zult gij ondervinden als gij hem nemen wilt op uw fabriek." En de patroon heeft hem aangenomen. Dinsdag 14 December. 'a Gkayenhage. Tweede Kamer. De minister van koloniën deed mededeeling van den dood van ge neraal Demmeni gouverneur van Atjeh, te Pajaeomba, waarheen hij wegens ziekte was vertrokken. Hy wees op het groote verlies voor het land. De Voorzitter be tuigde het leedwezen der Kamer en verzekerde, dat e naam van den dapperen krijgsman in eere zal blijven in Indie en Nederland. Bij bet onderwysdeoatby hoofdstuk V verklaarde de minister, dat nog overwogen wordtof eene verlenging van den wettelyken termyn noodig is, waar binnen het aantal onderwijzers voor de helft aanwezig moet zijn. Over de normaallessen wer lang beraadslaagd. Heden avond voortzetting. Webnen. Turkije berichtte aan Bulgarije, dat de Porte de candidatuur van den prins van Mingrelie, on danks het verzet van Bulgarije, blijft steunen. Beulijn. Opnieuw loopt een geruchtdat de rus- sische minister van bnitenlandsche zaken zal aftreden. Gelijk uit achterstaande advertentie blyktis de hofmechanicus David Tobias Bamberg voornemens den 20 December e.k. hier ter stede een voorstelling te geven in het locaal „Harmonie." Onze lezers zullen zich wellicht nog herinneren met welk goed gev g de heer Bamberg in September j.l. op bet konl"khJ lustslot te Soestdijk voor de koninklijke fsnul e is werkzaam geweestzoodat bijwoning der voortelling allezius aanbeveling verdient, te meer da programma zal worden opgevoerd, vermeerdertlm nog eenige kunststukken, die alleen voor de am8terdl sche pers zyn vertoond en waarvan de Maderi met tof melding maakten. De toegangspryzen zyn daarbij laag ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 14 December. J K Alkmaardiefstal6 maanden gev. c' G Helderdiefstal2 maanden gev. J d.'v., Alkmaar, mishandeling, 8 boete, subs. 3 dagen geT C K. Heldermishandeling. 15 boete, subs. 8 dagen .gev. j s.j huisvrouw van Ml. JH., Helderbe.eediging 8 boetesubs. 2 dagen gev. J. B., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 3 dagen gev- «n voor 6 maanden opzending naar een werkinrichting.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3