SiMels en Kelens. FEUILLETON. No. 151. Acht en tachtigste Jaargang. 1886 V R IJ D A G 17 DECEMBER. Prijs der gewone Advertentiën: #8icië«ï (Seöeelte. jSniteulanb. Naar het Hoogduitsch ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 8 nummers f 0.08. 'SIÊia. R IA Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMb. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat JAN ADMIRAAL, tapper aldaar, bun vergunning gevraagd heeft tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de gedempte Nieuwesloot, No 42, waarin tot heden met vergunning sterke drank in het klein verkocht is door KLAAö KU1J.JLK. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Dee 1886 Be Secretaris, 15 uec. NUHOUT VAN DER VEEN. DU1TSCHLAND. De minister van oorlog heeft den 13 in de eommisiie nit den Rijksdag voor het onderzoek der legerwet verklaard dat de staatkundige toestand zich nog niet genoeg ontwikkeld had, om van Duitsch- lands zijde officieel en in het openbaar besproken te kunnen worden. Indien de gronden waarop de leger wet rust, noch in een militair, noch in een staatkundig opzicht aan de commissie voldoende voorkwamen zou de rijkskanselier daaraan toch, ook in den boezem der commissieniets kunnen toevoegen omdat verder rei kende inlichtingen over den staatkundigen toestand Bchade zouden doen aan de betrekkingen van Duitsch- land met het buitenland, en Duitscbland's vredelievende staatkunde zouden bemoeilijken. Beieben. De prins-regent heeft na zijne terugkomst van Berlijn een hartelijk telegram aan den Keizer ge zonden, die daarop het volgende antwoordde: „Hoe zal ik u danken voor uw zoo hartelijkvriendschappelijk telegram op denzelfden dag uwer terugkomst te Mun- chen afgezonden Gy hebt u kunnen overtuigen, hoeveel vreugde onze eerste ontmoeting na het aanvaarden van het regentschap bij ons heeft vei wekt; hoezeer de her inneringen van ons samenzijn gedurende zeven maanden in den zoo gewicbtigen, onvergetelijken oorlogstijd ons op nieuw aan elkander hebben verbonden. Moge dat altijd zoo blijven. Uwe hartelijke woorden in den Rijksdag tot uwe onderdanen gesproken zullen naar ik hoop, in goede aarde gevallen zijn. Wilhelm." ENGELAND. Men verzekert, dat tengevolge van de in den laatsten ministerraad gehouden beraadslagin gen besloten is om het vaste egyptische leger tot 10000 en het engelsche bezettingskorps tot 5000 man te verminderen. Ieblamd. Het hof deed den 14 uitspraak in het rechtsgeding tegen den heer Diilon. Het verklaarde dat de samenwerking tusseben de pachters om slechts die pacht te betalen welke hun goed dachtvolkomen onwettig was en dat de redevoeringen van Dillon strek ten om schending van aangegane verbintenissen en openbare wanorde uit te lokken. Het gelastte daarom, dat Dillon voor zich zeiven een borg zou stellen van f 12000 en dat bij binnen 12 dagen twee andere borgen, ieder voor f 12000, zou aanwijzen, als waarborg TAM B. OU LOT. 3) Wel lieve hemelDie onstoffelijke zielover wier bestaan van Plato's tijd tot heden getwist iszonder een bewijs er voor of er tegen wilt ge die tussehen de regels van een post-restantebrief vinden Voor het overige begrijp ik zeer goed wat u be doelt. Ik kan mij verbeelden hoe men uwe in dichte sluiers gehulde ziel met alle mogelijke teederheid naderen mottwil men haar niet dadelijk zien wegvliegen. Jammer dat ik geen dichter ben 1 Misschien zou het mij dan gelukkende lichte beving in woorden uit te drukkendie mijne ziel door den geestdie uit uwen brief stroomtondervindt en daarmede zou ook het feit van het bezit eener ziel door mij vastgesteld zijn. Maar ik ben geen dichter en daarom moet gy, onbekende schoone, mijne eenvoudige verzekering geloof schenkendat ik uw vertrouwen verdien. Mijn woord als man hierop 1 Vooral ben ik er op gesteldmet eerbiediging van uw maskermij aan u met alle openhartigheid voor te stellen: mijn naam is Emil Baron Ritteiglas, ik woon op het landgoedje Steenhoekmijn eigendom. Nu Etaat het u vrijomtrent mijn persoon mijn karakter en mijne betrekkingen alle nadere bijzonderheden uit te vorschen die n eenig belang kunnen inboezemen. Ik weet niet en gij weet het waarschijnlijk zelve ook niet precies wat ge op uw schriftelijke wandeling wenscht te beleven. Ge volgt slechts het spoor van het onbekende en wacht op bet onverwachte. Me_ voor zijn toekomstig goed gerirag. Bleef hij daarmede in gebrekedan zou hij 6 maanden gevangenisstraf moeten ondergaan. FRANKRIJK. De benoeming van den heer Flou- rens tot min. van buitenl. zaken is geschied in over- eeenstemming met den wensen van de meerderheid in den ministerraad. De zes radicale leden van het ministerie stemden voor en drie ministers met den pre sident tegen hem. Dit besluit heeft in het algemeen een hoogst ongunstigen indruk gemp.akt. Kamer. Den 14 las de heer Wilson namens de begrootingseommissie een rapport voorwaarin de aanneming werd voorgesteld van de kredieten door de regeering gevraagd. De heer Ciémenceau zeide, dat de ministerieële crisis nog niet opgelost was en de ministerieële verklaring niet voldeed maar dat hij toch vóór de kredieten zou stemmen. Hij meende verder dat er onder de ver schillende hervormingen ééne was, welke stellig de meer derheid van de groepen der linkerzijde op zich zou vcreenigennamelijk de scheiding tussehen kerk en staat, De regeering behoorde te kiezen tussehen de uiterste linkerzijde en de republikeinsche rechterzijde. Ten slotte verklaarde hij dat eene ontbinding der Kamer een nootlottigen invloed op het buitenland zou uitoefenen. Minister Goblet beantwoordde hem. Hij bracht in de eerste plaats hulde aan den heer de Freyeinet en zeide toen verderHet zijn geen ijdele woorden welke de ministerieele verklaring verkondigtmaar daden, waar aan het ministerie in den aanvang van 1887 uitvoer ng zal geven. De regeling van bet godsdienstige vraag stuk is slechts mogelijkwanneer zij door de groote meerderheid des lands gevraagd wordt. Eene meerderheid voor de scheiding tussehen kerk en staat is in de Kamer niet aanwezig. Zich tot de rechterzijde wendende, zeide hijden strijd met vertrouwen te aanvaarden; hij had het land achter zich en deed oen beroep op de mede werking van alle republikeinen. GRIEKENLAND. Te Athene wordt met groote feesten de meerderjarigheid van den kroonprins, den hertog van Sparta, gevierd. ITALIË. De regeering heeft bij de Kamer een voorstel ingediend tot oprichting van een standbeeld te Rome ter eere van den overleden oud-minister Minghetti. Voortaan zullen vrouwen niet meer als telegraaf- beambte werkzaam mogen zijn. In het daartoe strek kende besluit worden geene redenen vermeld. De pers keurt dezen maacregel zeer af. OOSTENRIJK HONGARIJE. De Neue Freie Presse ziet in de beraadslagingen der duitsche rijksdag-commissie over de legerwet teekenen van ernstig gevaar voor een europeeschen oorlog en meent, dat de duitsche regee- juffrouwik ben u de verklaring schuldigdat het uitgangspunt van dit schriftelijk avontuurmijne an nonce, niet op nauwkeurig bedacht overleg steunt, maar ontstond ten gevolge van eene verbinding van ge dachten en als ingeving van het oogenblik in de wereld gezonden werd. Dat sluit echter niet uit, dat ik, zooals elk ander jong gezel in mijne plaats, een jong, schoon geestig en zeker ook rijk meisje met het grootste genoegen tot mijn huisvrouw maken zou. Dat zal u begrijpelijk toeschijnen. Tot zoover ter toelichting mijner advertentie. Maar wij kunnen ookals gij dat wiltdie geheel ter zijde laten en als uitgangspunt voor onze correspon dentie uw schrijven beschouwen dat een weg inslaat die naar geen bepaald doel leidt. Ge zijt niet gelukkig en niet vrij zegt ge. Ik weet dus nietwelke rol mij ten deel zal vallen zal ik u gelukkig maken en bevrijden of slechts een weinig troosten en verstrooien Ik van mijne zijde ben vrij in zooverre men vrij kan zijn want ik ben de meening toegedaan dat wij allen meer of minder boeien dragen mij bindt echter geene familie geen staatsdienstgeen liefdeband en ik kan dus geëerde schrijfstermijn tijdmijn hart of als het zijn moet mijn leven aan uw dienst wijden. Slechts een gedachte vervult mij, namelijk het samen stellen van een omvangrijk werk Daar valt mij indat ik mij in mijn werk opge houden heb. Heden beschik ik echter niet over de voor de hervatting noodzakelijke kalmte. Ik zal dus bovenstaanden brief overschrijven en afzenden daarna een rijtoertje maken. Jaik heb voorioopig genoeg van die schrijverij ring hoewel meer sprekende over Frankrijks krijgstoe rustingen eigenlijk op die van Rusland bovenal bet oog heeft. Er moetvolgens dat blad iets bijzonders zijn voorgevallen; daarvoor pleit ook de haast, waarmede men te Weenen en te Budapest de onderhandelingen over de verlenging van het oostenrijksch-hongaarsche vergelijk hervat, die anders tot na Nieuwjaar gerust douden hebben. Wat er is voorgevallenlaten de kabinetten van Weenen en Berlijn niet gissen maar zat blad gelooft, dat het iets zeer belangrijks moet zijn en zij ziet alleen eene reden van geruststelling in het feitdat prins Bismarck het nog niet noodig geoordeeld heeft, het gewicht van zijn persoonlijk gezag in de weegschaal te werpen, maar het doen der Doodige medtdeelingen heeft overgelaten aan de vertegenwoor digers van het departement van oorlog, die meer uit sluitend de technische zijde van de zaak aangeroerd en misschien wel in wat al te donkere kleuren den toestand geschetst hebber. RUSLAND. Het regeeringsblad bevat een mede- deeling waarin betreurd wordtdat in den laatsten tijd in de nieuwsbladen artikels voorkomen, waarin Duitschiand als vijandig jegens Rusland wordt voorge steld. De regeering geeft der pers den raad meer voorzichtigheid en koelbloedigheid bij het bespreken der staatkundige aangelegenheden te betoonen. Het blad betoogt, dat Rusland door betrekkingen, die de levensbelangen raken aan Duitschiand is ver bonden. Daardoor bevestigdheeft deze verhouding reeds meermalen de proef doorstaan, hetgeen van groot belang is voor de welvaart van beide landen. Men moet dus wenschen dat deze betrekkingen van langen duur zijn. De russiscbe regeering heeft het vaste voornemen om bijzonder rekening te houden met Duiteehlands belangen. Zij heeft reden om te gelooven dat ook Duitschiand zich onthoudt van handelingen welke de waardigheid of de belangen van Rusland ten opzichte hunner geloofsgenooten in het Oosten raken en dat Duitschiand uitsluitend streeft naar het behoud van den vrededien ook de Keizer en zijn volk levendig begeeren. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bij de den 14 voortgezette beraadslaging over de begrooting van binnenl. zaken voor 1887 drong de heer de Beaufort o. a. aan op verlaging der eischen voor de onderwijzers-examens en op het ruimer maken der voorschriften, waaraan de examencom- missiën gebonden zijn, en de heer Schaepman op de herziening van het schrijven van den minister, waarbij aangenomen is, dat bij het berekenen van het aantal onderwijzers, aan ééne school werkzaam, de hoofdonderwijzer buiten rekening moet worden gehouden. De heer Keuchenius wenscht ook meer vrijheid te laten aan de examen-commissiën, doch is tegen vermeerdering van den examen-tijd, waardoor ook noodeloos de kosten voor Derde blad 1 Acht weken niet gewerkt 1 Als ik zoo voortgazal mijn werk in tien jaar niet klaar komen. Maar hoe zal ik mijn geest ook met metapby- sische studiën bezig hondenals hij zoo geheel inge nomen is door de boeiende correspondentie met mijne goddelijke Diana. Zoo onderteekent zij namelijk hare brieven. Met koortsachtige spanning verwacht ik elke post; verscheidene uren per dag breng ik door met het be antwoorden van hare brieven ik denk dat ik in dezen tijd reeds drie honderd bladzijden druks aan dat poste-restante adres gezonden heb geheele bundels gedenkschriften Ook hare brieven komen vaker en worden langer. Ik geloof, dat zij mij in de vijf en twintig vellen octavo, die ik, gelukkige, nu van hare hand bezit, alles medegedeeld heb, wat zij in haar leven gedacht en gevoeld heeft, zonder toch hare uiterlijke omstandigheden te verraden. Welk een fonkelende geest, welk een gloeiende verbeelding, welk een diep gevoelIk ben verliefd. Ja eenvoudig razend verlield. Het doet mij goeddat ik de stormachtigever langende hartstochtelijke aandoeningen die zich van mij meester gemaakt hebben in een korten, bondigen vorm wist uit te drukken in de woordenrazend ver- liefd. Benijdt mij allen; gij arme niet-verhefden -Niet voor een millioen ruil ik met u Diana Diana 1 Zij heeft mij ook haar portret gezonden. Toch weet ik niet, of zij schoon is, want het plaatje toont mij niet hare trekken, ofschoon de compositie van het beeld zelf een kleinkoket gedicht is; de decoratie vertoont niet de traditioneele zuilen, waarop eemge albums liggen ook niet het bekende landschap als achtergrond. Neen, wij zien een breede trap, waarlangs een bekoorlijke vrouwengestalte in ryk baltoilet afdaalt. De dame steunt zich met een hand aan de leuning in de andere heeft zij een groot rozenbonquetwaarin zij

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1