No. 152. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. ZONDAG 19 DECEMBER. op Vrij dagen S4 en 31 December. Oorlog? n 8 Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Wegens de invallende leestdagen zal Donderdagen, 23 en 30 December en Zaterdagen 25 December en 1 Januari de Courant niet worden uitgegeven, maar daarentegen verschijnen fc®* Advertentiën voor deze twee Zater dagnummers bestemd, gelieve men dus beide voorafgaande VRIJDAGEN in te zenden. In liet nummer van l'rijdas; 31 December zal weder gelegenheid be staan (ot het plaatsen van TV ieuwj aarswenschen a 0,35 ets van 1—5 regels, iedere regel meer a 5 ets. Bovendien wordt liet nummer van 1%'oensdag, 5 Januari, beschikbaar gesteld tot het plaatsen van Daiikbetuijrinj^en voor ontvangen nieuw jaarsivensehen zoonis dal reeds in andere plaatsen, zeer algemeen b r te Rotterdam (gebruikelijk is, evenzeer u 0,35 eis. van 1—5 regels en iedere regel sneer a 5 cis, De Uitgevers. T Umucnlrtuö. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsd&g-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 8 nummers f O 06. Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de UitgeverB HEEMs. COS- TER ZOON. 1 Do lasten van den gewapenden vrede drukken zwaar op Europa. Sterker dan ooit wordt de leer in praktijk gebracht: zoo gij den vrede wenscht, bereid u tot den oorlog. Duitschland staat daarbij vooraan. Herhaal delijk en met den meesten nadruk heeft de Duitsche Keizer, hebben de Rijkskanselier en de geheele Re geering verklaard, dat de politiek van Duitschland niets anders dan den vrede beoogt. Wij willen het gaarne aannemen. Nu de Duitsche eenheid eindelijk is tot atand gekomen nu de lange strijd tusschen Oosten rijk en Pruisen om deu voorrang en de leidiDg van de Duitsche Staten in het voordeel van de laatstgenoemde mogendheid is beslist door de buitensluiting van de Oostenrijksch-Hongaarsche Monarchie, die na dien tijd de uitbreiding van haar macht en invloed in het oosten is gaan zoeken, nu de begeerte naar het bezit van SleeswijkHolatein is bevredigd en Eizasen Lotharingen aan bet Duitsche Rijk zijn toegevoegdwaarom zou Duitschland nu oorlog wenscben Het mag tevreden zijn en wij gelooven dat het tevreden is met hetgeen thans is verkregen. Ongelukkig is het in het westen en in het oosten begrensd door groote staten die niet zoo tevreden zijn. Frankrijk kan het verlies zijner twee provinciën nog niet vergeten. Al moge er verschil van meening heer- sehen omtrent het tijdstip waarop de ontzaglijke Btrijd hervat moet worden al stemt de meerderheid van het Fransche volk niet in met de vurige partij der weer wraak die het oogenblik reeds gekomen acht ol het althans binnen korten tijd ziet naderen vrij algemeen droomt bet toch van een herovering van het verloren land en den verloren invloed in en buiten Europa, en houdt het zich overtuigd dat die dag komen zalal ontkent het dat de kimmen reeds de lieflijke k euren van den aanbrekenden dageraad vertoonen. En aan Duitschland's oostelijke grenzen ligt Rusland, dat even min tevreden is. Het kan niet berusten in de uit komsten van den laasten blcedigea oorlog dien het met Turkije gevoerd heeft. Die uitkomsten wegen niet op tegen de groote offers die de strijd gekost heeft. Moesten duizenden en nog eens duizenden een ontijdigen vreese- lijken dood vinden, moeten zoo velen levenslang blijven lijden aan de gevolgen van jammerlijke vermink ugen en moeilijk geheelde wonden moest aan een nog veel grooter aantal echtgenootenouders en kinderen van de offers van den oorlog zooveel smart en rouw en armoede worden berokkend en moest het gansche volk beladen worden met verhoogden schuldenlastom aan den Balkan een half onafhankelijk Bulgarije te stichten, dat zijn bevrijder den rug toekeert en zich aau den Buss'schen invloed onttrekt? Moet de uitkomst van dezen nationalen oorlog hierin bestaan dat de voogdij van Rusland over de aan Turkije ontscheurde nieuwe staatjes plaats maakt voiir die van Oostenrijk en Enge land en de toegang naar den Bosporus en Konstan- tinopel moeilijker wordt dan ooit te voren? Neen, Kusland kan niet tevreden zijnhet kan geen vrede hebben met zijn afsluiting van zee door het ijs in het noorden, het ijs en de nauwe toegangen van de Oostzee in bet westen den Bosporus en de Dardanellen in het zuiden. Al is de Czaar de derde in den keizersbond die den Europeeschen vrede heet te waarborgen zijn bondgenootschap kan slechts voorwaardelijk zijn eu zijn plannen en uitzichten vallen niet samen met die van zijn bondgenoot te Weenen. Wapent Duitschland zich alzoo altijd sterker om het verkregene te behoudeD, Frankrijk en Rusland vergrooten steeds hunue strijdkrachten oai het verlorene of het tot nog toe vruchteloos begee de te herwinnen of eindelijk te verkrijgen. Wil Duitschland steeds in staat zijn om zich tegen wien ook te verdedigen Frankrijk en Rus land versterken leger en vlootom op het geschikte oogenblik gereed te zijn voor den aanval. Maar ook Oostenrijk is in de laatste ;aren verder in het oosten doorgedrongen, heeft Bosnië, Herzegowina en Novi- Bazer in bezit, en streeft ook in die richting naar ge meenschap met de zee. Het moet partij kiezenals eenmaal de groote beslissende strijd zal ontbranden eu zich daartoe zoo sterk mogelijk maken. En kan Engeland een oogenblik nalaten zijn strijdkrachten tot de grootst mogelijke sterkte op te voeren zoolang het Rusland te land door Azieter zee door de Dardenellen ziet naderen en Frankrijk hoort mokken over zijn verwijdering uit Egypte? Eindelijk heeft ook Italië een groote mogendheid willen zijn en een land en zeemacht willen bezitten passend aan dien rang en nu het die tezit, zal het zich willen doen gelden en een woord meespreken in de raadzaal der mogend heden. En de overige, de kleinere Europeesche staten, die aan geeQ oorlog denken die in den grooten strijd geen partij zouden willen kiezen vreezen nogthans in het gedrang te zullen komen en spannen hunne krach ten tot het uiterste in om zoo mogelijk hunne veilig heid pd onafhankelijkheid te verzekeren. Inderdaad zwaar drukt de toestand van den gewa penden vrede op Europa en met groote bezorgdheid denkt men aan de mogelijkheid van een uitbarsting, van een schier algemeenen Europeescheu oorlog. Zal hij uitbreken? vraagt men: zal het spoedig zijn Wachter, wat is er van den nacht? De wachter van wien men het liefst een afdoend antwoord zou ontvangen, is de Duitsche Rijkskanselier; maar of men al iu den Duitscheu Rijksdag of in de commissie vour de nieuwe legerwet den wensch uit spreekt dat de groote Minister zal verschijnen, bij blijft op zijn landgoed en zijn ambtgenooten verklaren, dat hij niets meer zou kunnen en willen zeggen dan zij. Intusscben de Regeering vraagt versterking van het leger, als volstrekt noodzakelijk tegenover de grootte en het gehalte van de legers der buren; en merkwaardig is hetdat daarbij wordt gewezen niet alleen op het leger van Frankrijk, den overwonnen en op weerwraak bedachten staatmaar ook op dat van Rusland, welks Keizer toch met dien van Duitschland en Oostenrijk den bekenden Keizersbond uitmaakt. Met het Frausche leger zou het onze nu ongeveer gelijkstaan, zeide de Duitsche Regeeringscommissaris mijoor Haberling, maar vergeet nietdat Frankrijk en Rusland te zamen vijf mülioen man onder de wanenen zouden kunnen brengen, en wij daar tegenover niet meer dan twee millioen zoud n kunnen stelen. Bedenkt daarbij, dat het Russische leger tegenwoordig uitstekend geoefend is, eu de thans bestaande spoorwegen het in korten tijd naar de grenzen kunnen brengen. Het is waar, iu den laatsteQ oorlog met Turkije is van die groote macht van Rusland niet geblekenen eerst na langen en zwaren strijd beeft het Plevna kunnen nemen; ma ir op iets dergelijks mag tegenwoordig niet meer gerekend worden. De tegenspoed voor Plevna moet toegeschreven worden aan den grooten afstand en de gebrekkige vervoermiddelen, waardoor een snelle aanvoer van troepen niet mogelijk was, en aan de omstandigheid dat Rus land aanvankelijk den vijand te licht heeft geacht en daarom den strijd met te kleine macht begon. Dat zou au anders zijn. Bedenkelijk is het zeker in hooge mate, wij herhalen hetdat in dit betoog Rusland optreedt als de moge lijke bondgenoot van Frankrijk eu dat daarbij tevens wordt opgemerktdat Oostenrijk-Hongarije alleen tegen Rusland niet opgewassen is. Aldus openlijk en van regeeringswege te spreken over mogelijke plannen van een staat, die toch altijd wordt voorgesteld als een bevriende mogendheidwier Keizer met dien van Duitschland op vriendsohappelijken en vertrouwelijken voet staatis ean teeken des tijds dat de algemeene aandacht moet trekken. Meer te zeggenzeide de Minister van Oorloglaten de betrekkingen tusschen de verschillende mogendueden niet toe en zou van nadeeligen invloed kunnen zijn op Duitschlands streven tot behoud van den vrede. Wij willen het gaarne gelooven; wat gezegd is, is reeds merkwaardig genoeg. Eu inderdaad het is niet te ontkennen men moet bedacht zijn op een mogelijk bondgenootschap tusschen Rusland eD Frankrijk en op een oorlog die daarvan de vrucht zou zijn. Frankrijk haakt er sinds lang naar en verdedigt getrouw Ruslands handelingen in het oosten oik in Bulgarije. Vurige republikeinen nemen generaal Kaulbars in bescherming tegen het Bulgaar- sche volk. Frankrijk zou bereid zijn Rusland bij te staan ia bet oostenhet de vrije hand re laten in Turkije, Roemenie, Bulgarije enz. tegen Oostenrijk en Engeland, ook tegen Engelaud, welks alleenheerschappij in Egypte het niet dulden kan. Hebben wij dan werkelijk een zoo algemeenen Eu ropeescheu Oorlog te wachten? Wij kunnen het ons moeilijk voorstellen. Wat zou zulk een oor og z ju Welke mogendheden zouden tegen elkander over staan?— Aan de eene zijde Frankrijk en Rusland. En aan de andere zijde Duitschland Oostenrijk Engeland en misschien Italië Er zijn zaken zóó ontzettend ernstig, zóó verschrikkelijkdat daarin alleen reeds een dam ligt tegen haar verwezenlijking. Zou Frankrijk zulk een ontzaglijken strijd willen wagen tegen zoo geduchte tegenstanders? Zou de Russische Regeering, zou de Czaar de verantwoordelijkheid daarvan op zich willen nemen? Wij kunnen het niet gelooven, en wij zien nog altijd in den ontzettenden omvang, dien de oorlog waarsouijnlijk zou nemen, althans zeer licht zou kunnen nemen, de hechtste grondslag voor de verwachting dat hij niet zal uitbreken. Geheel Europa in oorlog te brengen, legers tegen elkander te doen strijden, waarvan de manschappen bij millioenen geteld zouden worden, zou een zoo verschrikkelijke, een zoo roekelooze daad zijn dat men moeilijk van eenige Regeering kan aan nemen dat zg zich daartoe zou latea vervoeren ter wille van belangen en plannen aan de Donauden Balkan of de Dardanellen. En de Franscben mogen nog zoo begeerig zijn om de verloren provinciën te herwinnenzij hebben de rampen van den oorlog te zwaar gevoeld en er te veel bij verloren, om te kunnen onderste ieu dat zij opnieuw z:ch en hun land in een oorlog zouden willen wikkelen waarvan niemaud den omvaQgden loop en de uitkomst zou durven voor spellen. Laat ons ook niet voorbij zien, dat de Duitsche Regeering, waaneer zij versterking van leger of vloot voorstelt, de toekomst natuurlijk zoo donker schildert als slechts mogelijk is. S—«E——W—J« Jf—M—VBTMi Voor den onlangs door het Nederi. handelsmuseum aangekondigden wedstrijd hebben zich in het geheel aangemeld 43 fabrikanten, zoo van Amsterdam als el ders, voor 48 salon- huiskamer- en slaapkamer-ameuble menten terwijl daarenboven is ingeschreven voor ruim 100 stuks heeron- en damesbureaux enkele meubel stukken spiegels en tapijten. De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten dat de gemeente-geneeskundigen in geen geval langer in dienst mogen blijven dan tot 1 Jan. van het jaar, waarin zij hun 70 jaar volbrengen. Ged. Staten van Overijsel hebben bezwaar ge maakt zich te vereenigen met het voorstel van den gemeenteraad te Kampen om de jaarwedde van den burgemeester met I Jan. 1887 te brengen op f 3000, 500 meer, en die van den secretaris en den ontvan ger op f 2600, f 200 meer. Te Ruurlao moet voor lid der Prov. Staten van Gelderland herstemd worden tusschen de beeren mr. H. J. Heeaelink van Suebtelen (lib.), burgemeester van Groenloodie 327 van de 712 geldige stemmen en B. J. Hulshof Hz. (r.k particulier te Lichten voorde, die 226 stemmen bi-kwam. Op den heer H. J. Batenburg, kand. notaris en wethouder te Groenloo waren 155 stemmen uitgebracht. Te Egmond binnen is de openbare school geslo ten wegens het heerschen der mazeien welke ziekte mede in het gezin van het hoofd dor school was uilge broken. De heer B. Schouten te Anna Paulowna is uit 156 sollicitanten door commissarissen der maatschappij van weldadigheid benoemd tot onder-directeur in de kolonie Willemsoord dier maatschappij. De Aken Maastricbtscbe Spoorwegmaatschappij keert over 1886 2 pet. dividend uit tegen 2\ pet. over 1885. De jaarwedde van den ontvanger der gemeente Koedijk is vastgesteld op ƒ250, met ingaDg van den dag waarop de nieuwe titularis zijne betrekking aanvaardt en die van do wethouders der gemeente Beverwijk, met ingang van 1 Januari 1886, op f 75 voor ieder. Tot leden van den gemeenteraad te Berkhout zijn gekozen de heeren S. Zuurbier en K. Swaag. Mej. H. IJkes, bewaarschoolhouderes te Zaandam, veroordeeld wegens het opnemen van kinderenniet

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1