QUUrlci. Stabs-fóerichten. STelcqvafiffcfoe ©ertchfeau Szwvö- ca JlaiktbericftiKti. voorzien van het voorgeschreven inëntingsbewijs, op hare bewaarschool, heeft; aan den Koning te kennen gegeven, de aan haar op verzoek van Patrimonium verleende gratie niet te kunnen aanvaarden, daar gratie het aan wezig zijn van schuld onderstelt en zij zich geen schuld bewust isomdat zij geen enkele wet heeft overtreden. Zij zou zich echter ten hoogste verblijden wanneer de Koning het over haar geslagen vonnis wilde vernietigen. Aan de gehuwde vrouwen, werkzaam in de aarde werkfabriek „Céramique" en in de fabrieken van de firma P. Ragout te Maastrichtis aangezegd dat zy met 1 Jan. a.s. niet meer tot den arbeid in de fabriek worden toegelaten. De Limburgscbe crediet-vereeniging keert over 1885/6 een dividend van 12 p.ct. uit. De Scheveningsche bouwvereeniging keert over 1886 9^ p.ct. dividend uit. Te Sittard zijn de kommiezen voorzien van revol vers met kogelsin plaats van met hagelzooals tot heden het geval was, na de plaats gehad hebbende ver wonding van een kommies door een smokkelaar. Benoemd tot onderwijzeres te Oostgraftdijk mej J. Ch. E. Mulder te Westgraftdijkreeds tijdelijk als zoodanig werkzaam. Op de voordracht voor onderwijzeres te Hoiloo zijn geplaatst de dames 1°. S. J. A. Jongeneel te's Gra- venbage 2°. mej. K. Jenné te Gouda en 3". mej. E. M. Brouwer te Purmsrend. Men leest in de Geneeskundige Courant van 5 De cember 1886Nr. 49. Er is dezer dagen door een hoogeveensch industrieel in den handel gebracht een voorwerp dat vooral in hygiënisch opzicht zeer de aandacht verdient. Het is de houtwol. Wij lazen er reeds gunstige beoordeelingen over van do redactiën van twee weekbladen, en kunnen, na eene persoonlijke kennismaking met deze stof, niet anders, dan ons daarbij aansluiten. Immers de houtwol heeft een aangenaam aanzien een frissch9 reuk, behagelijke kleur, en leent zich bijzonder tot vulling van kussens, matrassen enz. Gehakt stroo is ook een vulselvarens zijn dit ook zeegras en kapok idem doch deze allen pakken en klonteren licht en moeten al spoedig weder worden vernieuwd terwijl wij dit van de houtwol niet, althans in veel mindere mateverwachten, 't Geen elders is gezegd dat de met dit fabrikaat gevulde kussens luchtig zijn en toch warm, is ons uit eene kleine proef gebleken en ofschoon wij het zelf niet onder zochten komt het ons voor, dat het met deze vezelen gevuld bedje niet te veel vocht zal inzuigen. Wij zeiven hebben vroeger een aantal materialen beproefd om de matrassen van behoeftige lijders doel matig te vullen doch geen was daaronder die, dunkt ons zoo zindelijk zoo luchtigzoo mollig (sit venia verbo) en zoo welriekend was, als de houtwol van dennenbout, die ons hier wordt aangeboden. Ons dunkt, vele hospitalen gestichten gevangenissen enz. zullen zich haasteneene proef te nemen met dit vulsel 't welk te verkrijgen is aan de „Hoogeveeneche fabriek van houtproducten" te Hoogeveen in Drente. De prijs schijnt matig te zijn, dank zij de goedkoopte der grondstof, en dit achten wij wel de grootste aan bevelingdewijl thans de behoeftige stand, die waarlijk niet te zacht gelegerd isde vermoeide ledematen op een frissche hontwolmatras kan uitstrekken en er het wiegje van de kleinen meê kan vullen, vooral ook dewijl de fiisEche sparrenlucht voordeelig op de ademhaling zal werken. De Geneeskundige Courant staat onder redactie van de heeren dr. N. B. Donkersloot te 's Hage, C. H. Eshuijs te Rotterdam en B. G. van der Hegge Zijnen te's Hage. Inhoud van de Economist van December F. B. Löhnie, de deensehe heide-maatschappij C. Bloysonze han delsplaatsen en verkeerswegen (slot); de Marez Oyens, staatszorg voor landverhuizersSassen, spaarbackzaken! mededeelingen uit binnen- en buitenland bet land- bouwcrediet en spaarbanken het indische spaarbank wezen de spaarbanken in Ned. Oost Indie(rentebe- drag en belegging vau gelden); de indische begrooting en de spoorwegen; de verhooging van den accijns op het gedistilleerd; de zout-accijns en de landbouwbelangen; het invoerrecht op suikerhoudende goederen de par ticuliere spaarbanken in 1886 (maandelijksch overzicht); A. G. A. E.ias Schovelhet brandewijn-monopolie economische nalezingen en berichten. Toestand der werklieden. De arbeidsmarkt te Rotterdam Wirm voedsel aan arme schoolkinderen beetwortelsuiker standbeeld van Cobden rijkspostspaarbank. De heer Eowler, die den dienst in de engelscbe kerk te Amsterdam heeft waargenomen tijdens de ziekte van zijnen collegahield in bet engelscbe stadje Sandown, eene lezing over de hollanders. Daarin zegt hij van Alkmaar: Kaas rechts kaas links, kaas overal/" Aan het slot zijner rede zeide hij teil men genot hebben van een reisjewil men gastvrij worden ontvangen en fraaie dor pen zien dan ga men naar Holland De gezamenlijke fcaaskoopera hebben op de kaas markt van den 17 door middel van een in het Pand van het Waaggebouw aangeplakt biljet bekend gemaakt, dat zij na 1 Januari a.s. zullen ophouden kaas in dat Pand te koopen. Zoo aan dit besluit, reeds een uit vloeisel van de vergrooting van het marktplein uit voering wordt gegevendan zal weldra eene sedert jaren bestaan hebbende eigenaardigheid van de Alk- maarsche kaasmarkt verdwynen, namelijk de inval der boeren en kaasjongens in dat Pand op Donderdagmor gen, klokslag tien, om zich van eeDe plaats voor den marktdag op Vrijdag in het Pand te verzekeren. De ijver, waarmede ieder belanghebbende een plaatsje trachtte te veroverengaf gewoonlijk tot tooneeltjes aanleiding welke den lachlust der toeschouwers in hooge mate op wekten. Wy hebben gemeend de aandacht onzer lezers hierop te moeten vestigenten einde hendie dit nog nimmer bijwoondendoch last gevoelen zulks te zienin de gelegenheid te stellen den inval op Don derdag den 23 alsnog bij te wonen. De deuren van bet pand worden geopend met den eersten slag van tien uur van het uurwerk op het waaggebouw. Dezer dagen werden de statuten verzonden eener alhier op te richten naamlooze vennootschap „Noord- hollandsch Landbouwcrediet", vergezeld van eene circu laire met uitnoodiging tot deelname in het benoodigde kapitaal. De vennootschap zal een hoofdagentschap te Hoorn vestigen en correspondentschappen in de coord- hollandscbe gemeenten mits niet zuidelijker gelegen dan Purmerende. Het doel der vennootschap aan te gaan voor vijf en twintig ja^enzal zijn: het verstrekken van crediet aan hare leden in den regel tegen zakelijke of per soonlijke zekerheid, door het disconteeren van en het geven van voorschot op wissels en handelspapier als mede op effecten en goederen door het houden van rekening-courant met en het nemen van promessen van hare leden. Zij kan zich voor een ieder belasten met het inwisselen van coupons dividendbewijzen en vreemde muntspeciën het incasseeren van wissels en ander handelspapierhet doen van betalingenhet ontvangen van gelden a deposito tegen vergoeding van renten, bet houden van rekening-courant, het in be waring nemen van effecten geldswaardig papier, gou den- en zilveren voorwerpen en geldspeciën en den aan- en verkoop van effecten. Zj kan voor rekening van derden hare tusschenkomst verleenen bij het plaatsen van hypothekenhet sluiten van geldleeningen door gemeente-, polder en kerkbesturen en zedelijke lichamen, het sluiten van assurantiën en van prolongatiën ter beurze. Het kapitaal dar Vennootschap is bepaald op vier maal honderd du zend gulden verdeeld in vier seriën, ieder groot honderd duizend gulden. Iedere serie is verdeeld in honderd aaudeelen a duizend gulden De eerste serie moet worden geplaatst alvorens de vennootschap in werking treedt. De aandeelhouders zijn voor niets meer aansprakelijk dan voor het bedrag hunner aandeelen. Voor de eerste maal treden op als directeur de heer H. H. Momma B.Jz. te Samarang; als commissarissen de heeren mr. E. S. van Nierop te Amsterdam mr. A. P. de Lange te Alkmaar, jbr. mr. P, van Foreest te Heiloo en J. M. de Sonnaville te Alkmaarals leden der commissie van advies de heeren 8. de Jongh en W. Bos beiden te Oudorp T. Siagter te BerkhoutF. Groot te Midwoud en Jb. Zijp Hz. te Wieringerwaard. L.l. Donderdag had hef tweede concert in dit saizoen der Amsterdamsche OrkeetvereenigiDg onder directie van den heer Wedemeijerdat de vorige week door overmacht der natuur achterwege had moe ten blijven plaats en verschafte aan het vrij talrijke auditorium weder recht veel kunstgenot. Met de schitterende en bij elke hernieuwde kennis making steeds meer bekorende Freischiitz-ouvertare glansrijk geopend en door een voortreffelijke vertolking der schoone A mol symphonie (No. 3) van Mendelssohn voortgezetwerd het concert na de pauze met een tweetal viooisolo's van den heer Wolters en verschil lende kleinere orkestwerken besloten. Terwyl het beschaafde en vooral in de Romance van Wieniawski bezieide spel van den heer Wolters het succesdat hij nog onlangs hier ter stede als solist mocht behalen, bezegelde, deed hij ons den heer Troost wijck geenszins vergeten waartoe niet weinig bjdroeg de keurige wijze, waarop deze de ballade uit de „Oop- pelia" van Leo Délibes inleidde. Dit karakteristieke werk met zijn grilige overgangen van zachte droomerij tot de meest uitgelaten dartelheid werd door het orkest met veel fijnheid en smaak uit gevoerd en gaf evenais de Mignon-ouverture, de quasi- plechtige begrafenis-marscb voor een Polichinelde zacgerige serenade van Mosakowsi en de eigenaardige Mandoiinata van Langey veel genoegen en toch de hoorders moeten zich eenigermate gevoeld hebben a!s gasten aan een feestdisch, welken, lang vóór hun eerste eetlust door de keurige gerechten bevredigd is, de kraakamandelen, zoetigheden en surpris s van het des sert worden voorgediend. Doch de ademlooze stilte en gespannen aandacht die gedurende de uitvoering der symphonie heerschten en de warme toejuichingen der hoorders zullen de Orkestvereeniging op nieuw de overtuiging geschonken hebben dat Alkmaar haar optreden hier ter stede dankbaar waardeert. Ook de avond van Donderdag zal bij eiken muziekvriend de hoop hebben verlevendigd, dat voortaan de concerten der Amsterdamsche Orkest vereeniging een blijvende plaats onder de muzikale uitvoenngea hier ter stede mogen blijven innemen. In de zitting van den gemeenteraad, op Woens dag 22 Dee. 1886 's namiddags 12*/< uurzullen de volgende punten oehandeld worden Verzoek van mej. B. Meilinkom eervol ontslag als onderwijzeres aan de 2e tusschenschool. Rapport der commissie van finunciën omtrent de rekening der bad- en zweminrichting over 1885/6. Van Burgemeester en Wethouders. Rapport op het verzoek van D.Kos Gz om vergunning tot bet leggen van een riool door de Geestersingel naar de grachtOntwerp-besluit tot het tijdelijk opnemen van geld in 1887; Voorstel tot het sluiten eener geldleening Rapport op het bezwaarschrift van H. G. van Dutjl tegen zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting dienst 1884; Voorstel tot kwijtschelding van een deel der pacht van den Tienenwal aan den pachter G. Ze venhuizen Suppletoir kohier der plaats, directe belas ting dienst 1886 Ontwerpovereenkomst met het rijk voor de levering van geneesmiddelen aan de cel gevangenis en het huis van bewaring; Rapport op het verzoek van H. Klasing om vergunning tot gebruik van gemeente- water onder de Schapenbrug. Van de vorige vergadering. Benoeming eener onderwijzeres aan de openbare 2e tusschensohoolidem van vaste commissiën uit den raad voor 1887idem van leden in de verschillende besturen ter vervanging van de periodiek aftredende leden. Op Woensdag, a.s., zal de op marktdagen gewone extra trein, te 7,55 's morgens, tusschen Helder en Alkmaar iooDen. BURGERLIJKE 8 TAND. ONDERTROUWD. 16 Dec. Nicolaas J ohannes Duyneveld en Hendriea van den Burg. GEBOREN. 16 Dec. Augustinus Petrus Maria, Z. van August Marie Johan Moussault en Jeanette Petrouella Maria van Velsen. OVERLEDEN. 17 Dec. Jannetje, D. van Aldert Ploeger en van wijlen Aagje Steeman, 21 j. KANTONGERECHT. Zitting van 17 December 1886. H. L., Castricum vervoeren van een haas buiten openbare wegen en voetpaden zonder jachtakte, f 3 boete of 1 dag hecht. D. V., Limmenjagen zonder vergunning, f 10 boete of 2 dagen hecht E. W., Egmond aan Zee, delven naar konijnen in de duinen zonder vergunning f 10 boete of 2 dagen hecht. J. W., Neeltje V. en P. W., Egmond aan Zee, strooperij ieder een dag gev. K. W., Egmond aan Zee, laten loopen van vee op eenig weiland zonder daartoe te zijn gerechtigdt 1 boete of 1 dag hecht. P. H., Egmond aan Zee, het laten losloopen van een geit op straat te Egmond aan Zee1 boete of l dag hecht. H de J., Groetzetten van wildstrikken in de duinen, f 20 boete of 3 dagen hecht. D. H., Alkmaarzitten op een hondenwagen te Broek op Langedijk, 1 boete of 1 dag hecht. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 16 December. Door den Notaris H. METMAN. Het locaal „Diligentia", aan de Korte Nieuwesloot, met woonhuis aan de Achterstraat 0.04.17. Str. J. Muijs 7 5875, Niet verhoogd. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Hnis aan de Mient, A 494, 0.00.86. Str. Ns. Stam a 4820, Niet verhoogd. 2. Huis, aan het Klein Nieuwland, B 2878 en 2879, 0.01.21. Str. Js. Lind 750, Verhoogd door A. de Munk met 5, Zaterdag 18 December. Gravenhage. Tweede Kamer. Ingekomen is een onteigeningsontwerp ten behoeve van den spoor weg Maassluis Hoek van Holland. Bij de marine-be grooting nam de minister over een amendement om de post voor een nieuw ramtorenschip te doen vervallen onder voorbehoud het later bij suppletoire begrooting voor te stellen en ook een amendement van den heer Reuther, om inmiddels 3 torpedobooten op 's rijkswerf te Amsterdam te doen aanbouwen. Bovendien wilde de minister 3 andere booten, voor particulieren aanbouw bestemd op 's rijkswerf doen aanbouwen. Vele leden verweten nu den minister inconsequentie. Een amen dement van den heer Borgesius, door den minister onaannemelijk genoemd om slechts 3 torpedobooten te bouwen, is aangenomen met 30 tegen 26 stemmen. De minister verklaarde de begrooting niet te kunnen uitvoeren en vroeg schorsing Brussel, Men verzekert, dat de Regeering aan de leiders der rechterzijde heeft medegedeeld, dat zij zal aftreden, als het beginsel van den persoonlijken dienst plicht wordt verworpen. De politie heeft weder alhier personen gearresteerdverdacht van medeplichtigheid aan den liefstal van den maiitrein. Alkmaar 17 Dec. Kleine Kaas, gras f 32 Commissie gras f 34,50, Middelbare, gras 34,50, aangevoe rd 429 stapels wegende 115612 P. Ter graanmarkt aangevoerd 3924 mudden. Tarwe f 7 8,12%, Rogge t 5,25 a 6,12% Gerst 3,50 a 4,50, dito chev. f 4,35 a 5,25Haver t 2,60 a 3,50Paardenboonen 6 a 6,25, Bruine dito 1 10 a 10,50, Citroen dito f 12, Duiven dito f 6,75 a 7, Witte dito 7 13, Kanariezaad 9 a 9,25, rood Mosterdzaad f 13,50, Geel dito f 11,50 a 12,50, Karweizaad 17 a 19,35, Erwten: Groene 7 9a 16, Grauwe 7 14 a 19, Vale /ll a 16, Witte 1 12. Alkmaar 18 Dec. Aangevoerd 9 Paarden f 70 a 909 Koeien eu Ossen f 112 a 180, 27 nucht. Kalveren 12 a 24, 433 Schapen t 13 a 21 60 magere Varkens 7 12 a 14, 130 Biggen l 4 a 7, 12 Bokken en Geiten t 3 a 5, Kipeieren 5,25 a 6 per 100, Boter per kop ('s middags 12 uur) /0,60 a 0,72%. Amsterdam 17 Dec. Aardappelen. Friesehe Dokkumer jammen t 2,40 a 2,60, dito Eraneker dito 7 2,30 a 2,40, dito Engel scbe t 1,85 a 1,90, dito Hamburgers 2,10, Zeeuwsche Spuische jammen /3a 3,60, dito Blauwe 2,90, Flakkeesche 2,80, dito Blauwe t 2,70, Geldersche blauwe t 3, ditoRoode 2,40 a 2,50, Pruissische Hamburgers 2.60, dito Roode /1,90, Haarlemmer bollen t 1,50 a 1,60, Groninger Turken 1,70, dito Zwarte 1,60, Maastrichtsche roode en blanke 2,30. Aangevoerd 4 ladingen. Handel stil. Raapkoeken 70 a 84, Lijnkoeken 78a 12,25 per 100 P. Petroleum loco vast. Termijnen onveranderd. In cons. 7 9,75. Uel/t 16 Dee. Aangevoerd 332 achtste- en 125 zestiende vaten Boter, per kwartvat 7 56 a 70, per pond f 1,40a 1,75. Edam 16 Dec. Aangevoerd 431 stukken Boter 7 1 a 1,10 per pond, Kipeieren 6,50 a 7,50 per 100. Enkhuizen 15 Deo. Kleine kaas 7 29 aangevoerd 7 stapels. Karweizaad 7 19 a 19,25, Mosterdzaad 14 a 15,50, Grauwe erwten 14 a 16, Vale dito 13 a 14,50, Groene 13 a 16, Bruine boonen 10 a 11Paarden boonen 6 a 7 Gerst 7 4 a 5, Haver 3,25 a 4, Maanzaad 7 16 a 19. Aangevoerd 20 vette Varkens 7 0,34 a 0,44 per P., Kip pen 7 0,60 a 1,30, Eenden 0,70 a 0,85, Konijnen 0,20 a 0,60, Boter per kop 7 0,60 a 0,65. Hoorn 17 Dec. Aangevoerd 567 Schapen 7 21 a 30 per stuk, 20 Varkens 7 0,36 a 0,42 per P. 18 Deo. Tarwe /7a 8,25, Rogge 4,75 a 5,50, Gerst 4,25 a 5,25, Haver 7 2,25 a 4,25, Erwten: Witte f 9,50 a 11, Groene 7 10,25 a 14, Vale 10,50 a 17, Bruine boonen 9 a 11 10 Paarden f 30 a 130, 50 Schapen 7 18 a 25, 255 Lammeren 7 14 a 20, 5 Kalveren 16 a 26, 13 Varkens 12 a 167 Zeugen 7 25 a 35 100 Biggen 7 4a 7,50, 60 Kippen 7 0,80 a 1,75, 1950 Kipeieren 7 6a 6,50 per 100, 1662 koppen Boter, 7 0,55 a 0,62% per kop.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2