Sctósls en Kelens. FEUILLETON. No. 152*. Acbt en tachtigste Jaargang. 1886. ZONDAG 19 DECEMBER. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. ©öiciëcl «öeöselte. Nationale Militie. Naar bet Iloogduitsch kAlSMARKT Vrijdag '24 December 4880 Woensdag *2'2 December 1886 en op Vrijdag 51 December 1886. Xmttcalanb. Pakketpost. ALKMAARSCHE COURANT franco door -4 Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM>. COS' TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsbl. No. 72); Roepen bij deze op; m alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januari 1887 nun negentiende jaar zijn ingetreden, (alzoo alle manneliike ge borenen van 1868, om zich, ingevolge art. 15 en 20 dier wet, in de maand) Januari 1887 in het daartoe gereed ge maakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhier, des avonds van 5 tot 7 ure, op Dinsdag en FTijdag tot en met 20 Januari 1887 en ver der aan de gemeente-secretarie. Zij maken voorts de ingezetenen opmerkzaam op de volgende bij genoemde wet gemaakte bepalingen, als: De verplichting tot het doen der aangifte berust op den militieplichtige zeiven; bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis, op zijn vaderis deze overleden, op zijne moeder, en, zijn beide overleden, op den voogd. Voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad n° 41); 2°. hij diegeen ouders of voogd hebbendegedurende de laatste 18 maanden voor 1°. Januari 1887 binnen Nederland verblijf hield 3°. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk ver blijf houde. Foor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdelingbe- boorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of, waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt 1». van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3°. van hemdie geen vader, moeder of voogd heeft ot door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands ge vestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4». van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlan der, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven 1». de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge zeten die geen N ederlander is 30. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 8°. de zoon van den Nederlander, die, ter zake van 's lands dienst, in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen wien dit mocht aangaan uitzoo moge lijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede niet tot het einde van Januari te wachtenterwijl zij voorts herinneren aan de straf, waarmede de nalatigen ter in schrijving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 20 Dec. 1886. De Secretaris, NUEOUT van der VEEN. TAN B. OULOT. 4) Wat ik bij het lezen van dezeu brief gevoeld heb, wat mij bij de gedachte aau de aanstaande ontmoeting met Diana doortrilt, vertrouw ik dit papier uiet toe. Ik kan het niet. Maar één ding moet ik toch zeggen Ditmaal ruil ik voor geen twee millioeu met iemand ter wereld. Gisteren, toen ik Saalfeld's uitnoodigingskaart ontving, legde ik ze onverschillig terzijde en dacht: „Nu ja, het zal eene kleine verstrooiing worden daar ik toeh niet in eene geschikte stemming ben om mijn werk voort te zetten" maar ik vermoedde niet tot we'k een tooverfeest die eenvoudige kaart mij roept. Ze ligt bier naast Diana's laagten brief op de schrijftafel en ik bezie ze teeder. Er zijn een paar herten wei- tasschen en buksen op geteekend. In plaats hiervaD moesten het allegorische figuren zijn alsengelen kanten maskers en paradijssleutels. De spanning, de verwachting eener stellige verrassing behoort toch tot do hoogste der menschelijke vreugde- gevoelens. Men vrage het kinddat het uur verwacht waarop het zijn kerstgeschenken ontvangen zal, of den schouwburgbezoeker, die met het vooruitzicht een be roemd tooneelspeler te zien optreden, het ophalen van het scherm verwacht of den jongeling, die met gevleu gelde voeten zich naar zijn liefste spoedt en ik die tegelijk nieuwsgierig, kinderachtig en verliefd ben, gevoel die spanningdie vreugde der verwachting tienvoudig. BRANDWEER De manschappen thans in dienst bij do brandspui.en Nos. 1 en 2 of daarvan in den loop van 1886 ontslagen, kannen de hun over 1886 toekomende belooning ont vangen ten kantore van den gemeente ontvanger op Maandag 20 en Dinsdag 21 December 1886,'s morgens van 9—1 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren, dat de laatste dit jaar gehouden wordt op en dat ten gevolge van het invallen van den eersten Kerstdag op Zaterdag 25 December 1886 en van den Nieuwjaarsdag op den daaraanvolgenden Zaterdag, de gewone Zaterdagsche markten zullen gehouden worden op Alkmaar, 18 Dec. 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAiNK PONT. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat N. HOOG VORS 1, blik slager aldaarhun heden vergunning gevraagd hee't tot den verkoop van Bterken drank in het klein in het perceel aan het Ritsevoort, kadastraal bekend in sectie A, onder No. 2344 waarin tot beden sterke drank in het klem met vergunning ver kocht is door JAN ADMIRAAL. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAlNE PONT. 18 Deo. 1886. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. V E R G A D E RI N G van den RAAD der gemeente ALKMAAR op Woensdag, 22 Dec. 1886, 's namid dags 12s/4 uren. Namens den F oorzitter van den llaaa, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneenige huissleutels, een zilveren oorknopje; een paar handschoenen; een koperen kettiughalsband met penumg; een r c. gebedenboekje; twee sleuteltjes aaneen ringetje; een kinderwantje; twee kiadercachinétjes of bouffanten; een gouden vingerrmgetjeeen baal rijst. Onder de in de Staatscourant vau den 17 opgenomen opgave van onbestelbare of geweigerde voorwerpen der pakketpost, weike nog eene maand daarna afgehaald kunnen worden, komt voor een op 29 Maart 1886 uit Alkmaar afgezonden pakket aan J. W Spelers te Maurik. O als ik bedenk dat op de losse witte blaadjes die hier in mijn schrijfmap liggen weldra de ontwik keling van dezen heelen kleinen roman staan zal 1 Want ik beloof u heilig, de gebeurtenissen der gedenk- waa dige jacht bij Saalfeld hier aan de vergankelijkheid te ontrukken Ik neem u geacbten toehoorderwien ik het eerst op deze plaats mijn scboone theoriën in het goedige willige oor fluisterde, tot getuige, dat ik my verbind, de begonnen ketens van de mededeeingen van ge dachten en gebeurtenissen, niet plotseling af te breken, maar alleswat nu verder met betrekking tot deze geschiedenis zal voorvallen al ware het ook de grootste teleurstel ing hier nauwkeurig en haarfijn op te schrijven. „Slechts stelselmatig voortgaan", zooals ik reeds eens gezegd heb. Wilt ge my uitlachen, niets is mij aangenamer. Ik ben zoo buitengewoon vergenoegd dat ik m j werkelijk over niets meer ergeren kan en den eens beroemden nu zoo benijdenewaa.'digen armen keten-philosoof vol komen aan uw spot overlaat. Hier vervul ik mijne gegeven belofte. In weifee stem ming ik schrijf, zeg ik niet, opdat ook u niet zonder spanning zult zijn. Eenvoudig en vrijmoedigalsof de geheele geschie denis mij niets aangaatverbaas u over m jne kalmte begin ik dus te vertellen Toen ik op den morgen van den bepaalden dag ont waakte, gevoelde ik mij ontzettend blijde; in de volgende seconde had ik al mijne gedachten bijeen Dianade bekoorlijke, lang verbeide, geheimzinnige onbekende, zou ik hedeu leeren kennen. De plaats voor het bijeenkomen der jagers bepaald, was een jachthuisje vaa Saalfeldongeveer op een mijl BELG1E. Een kellner in het Grand-Uótel te Brussel heeft achter een kastje in do leeszaal drie pakjes gevon den samen ongeveer 150 brieven bevattende alle uit Amerika naar Rusland verzonden. Deze brieven zijn gebleken afkomstig te zijn van den diefstal op den post trein. Een aan het telegraafkantoor te Brussel uit Leip zig ontvangen telegram, bestemd voor zekeren Eberau, luidende; gij kunt de steenen verkoopen heelt aanleiding gegeven tot den maatregelom den afhaler van dat telegram te achtervolgen. De directeur van dat kantoor had achterdocht gekregen. Daaruit is gebleken dat hij met een paar andere personen in betrekking stond, die men voor medeplichtigen hield. Deze personen zijn plot seling verdwenen en nog niet terug gevonden. De conversie der stedelijke schuld en de inschrijving op de leening van Brussel zijn volkomen geslaagd. De inschrijvers voor dadelijke betaling ontvangen slechts 55 pet. hunner inschrijvingen. DUITSCHLAND. De commissie uit den rijksdag voor het onderzoek der legerwet heeft den 16, na de verwer ping van het regeeringsvoorstel en twee andere voorstellen betrekkelijk die wet, beiden hoofdzakelijk strekkende om 518 bataillons voor 3 jaren toe te slaan, in plaats van 534, hare zitting voor eene korte poos geschorstomdat de vrijzinnige leden nieuwe voorstellen wilden indienen. Na de hervatting der beraadsiagingen is ten slotte in plaats van de bij art. 1 door de regeering voorgestelde sterkte in tijd van vrede ten bedrage van 468.409 man, met 16 tegen 12 stemmen besloten in eene sterkte van slechts 450.000 man voor 3 jaren te bewilligen. Dit besluit was in bootdzaak gegrond op een voorstel van den heer Staufienberg, volgens hetwelk ook het in paragraaf 2 van het regeeringsontwerp bepaalde kader werd goedgekeurd. In plaats van den zevenjarigen duur der wet is slechts e6n driejarige bepaald terwijl de bewilliging voor 16 bataljons slechts voor één jaar geschiedde. De bulgaarscbe afgevaardigden zijn den 17 te Berlijn aangekomen. Met ingang van den 18 is de kleine staat van beleg afgekondigd over de stad Frankfort en het omliggend gebied, den Kreis, Hanau en den Boven-Taunus. R ij k s d a g. Het voorstel der sociaal-demokraten tot bet afschaften der beperkingen voor het oprichten van werkliedenvereenigingen is den 15 naar esne com missie verzonden. ENGELAND. Ierland. De leden van het Lagerhuis Dillon, O'Brien, Harris en Sheeby zijn den 16 te Loughrea (giaafschap Galway) in hechtenis genomen, terwijl zij voorzat, n bij het innen der pachten. Zij hadden 960 pacht ontvangen, toen de politie agenten hen aanhielden. Da eigenaar van het land, wiens pacht door hen geind werd, was lord Clanricarde, die aan zijne pachters eene vermindering van 25 pet. aangeboden had. Na een kort verhoor voor den poütie-rechter, werden zij tegen afstands van Saalfeld's kasteel en wel 's morgens om tien uur. Daar zouden de heereü zoo luidde de uitnoodiging een ontbijt gebruiken daarna eenige uren aan het jachtvermaak wijden en zich vervolgens aan een diner op het kasteel van den gastheer ver eenigen. Om negen uur zat ik gelaarsd en gewapend te paard, om naar de aangewezen plaats to rijden. Mijn trouwen Bohuslav bijna in eiken roman komt een trouwe bediende voordaarom heb ik Bohuslavvan wiens deugden ik niet de minste ondervinding opgedaan heb, met dit predicaat vereerd had ik met een kleinen kofier en toiletdoos naar Saalfeld vooruit gezonden. Na een rit van een uur bevond ik mij op de plaats der bijeenkom.st. Saalfeld kwam mij te gemoet. „Ah welkom Ritterglas Ik dacht reedsdat ge niet zoudt komen. Je hebt je in zoo lang niet laten zien noch bij mij noch op andere jachtpartijen. Ben je ziek geweest „Ik Ziek P Neen dank je Heb je veel gasten in het slot P Vele dames?" „Jahet geheele huis vol en dames ook. Maar nu is het tijd aan het ontbijt en aan de jacht te denken; de dames zuit ge van avond wel zien." „Wie zijn de dames? Wie zijn het zeg me dat vriend! Hoe heeten de dames? Waar komen zij van daan en hoe zien zij er uit „Wat een ijver Ik ken je niet meerRitterglas. Overigens kan ik ja niet eens inlichtingen hieromtrent geven. Je kent toch de heerschende gewoonte mijne zuster neomt de honneurs van Saalfelden waar en bezorgt ook de uitnoodigingen der dames. Ik bekommer mij slechts om de jagende gasten om de heeren." Na het ontbijt begon de jacht. Ik ben anders al geen hartstochtelijk toch een redelijk bekwaam zoon van Nimrod maar ditmaal moet ik mij in de oogen der aanwezige jagers en drijvers met schande bedekt hebben want mijne gedachten waren zoozeer met de te wachten gebeurtenissen vervuld dat ik geen haas

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5