fiiuuculAub. STATEN-GENERAAL. Tweede Earner. Den 16 werden zoowel in de ochtend- als in de arondzitting de beraadslagingen voortgezet over de wetsvoorstellen van de regeering en van de heeren W. K. van Dedem Mees en van Gennep, in het belang der suikercultuur op Java. De uitslag is geweest als volgt. Op het eenig artikel van het regeeringsvoorsteluitstel van betaling voor de helft van den cijns, werden twee amendementen ingediend: 1°. van de heeren Gildemeester en van der Goes om dit artikel aan te vullen in dien zindat van den cijns van het suikerriet, buiten alle tusschenkomst des bestuurs ver kregen, in 1887 en volgende jaren verschuldigd, ontheffing worde verleend totdat de wet anders zal hebben beslist. Het doel is dus, om voor die fabrieken onbepaald uitstel te geven en het regeerings-voorstel alleen te handbaven voor den ver plichten aanplant2°. van de heeren Keuehenius en Bahlmann om uitstel van betaling te geven niet voor den halvenmaar voor den heelen cijns. Dit laatste amendement werd door de voorstellers ingetrokken, terwijl het eerstgenoemde aangenomen werd met 45 tegen 34 stemmen, waarna het gewijzigde artikel aangenomen werd met 49 tegen 30 stemmen. Vdór het amendement stemden allen liberalen, uitgezonderd de heeren van der Linden en van Houtenen van de rechter- terzijde de heeren Schaepman en van Alphen. Daarna was aan de orde het ontwerp tot tijdelijke schorsing van het uitvoerrecht op suiker in lied. Indie voor twee jaar, te rekenen van 1 Januari lisS7. De heeren van KerkwijkSchaepman en van Alphen stelden als amendement voor, de schorsing te stellen op 5 jaar,terwyl de heer A. van Dedem voorstelde achter het eenig artikel 10e te voegen de zinsnedeWij behouden ons voorzoo noodig, den termijn van tweetot hoogstens 5 jaar te verlengen Door de aanneming van het amendement van Kerkwijk c. s. met 46 tegen 31 stemmen verviel dat van den heer A. van Dedem Het geheele ontwerp werd aangenomen met 50 tegen 26 stemmen. Na deze beslissing verklaarde de heer W. K. van Dedem ook namens zijne mede-voorstellers zijn voorstel in te trekken. Toen in de ochtendzitting de Voorzitter voorstelde, ook Zaterdag den 18 zitting te houden, bestreed de heer Keuehenius dat voorstel, omdat het lid voor Amsterdam, de heer mr. Hartogh, daardoor in verzoeking zou komen het vierde gebod te overtreden. De heer van der F eltz kwam daartegen op; ieder lid moest zelf zijne godsdienstige verplich tingen regelen en zoo noodig zijne rechten verdedigen. Met 53 tegen 17 stemmen werd het voorstel des Voorzitters aangenomen. Den 17 drong bij de algemeene beraadslaging over de be grooting voor marine de heer Schepel aan op vereeniging der departementen van oorlog en marine tot een defensie departement. Verder achtte hij het voor de verdediging van ons vestingstelsel beter, schepen van f 350,000 te bouwen dan van 3.50U.Ü00; laatstgenoemde schepen waren niet bruikbaar op ondiep en niet voldoende op diep water. De heer Smit betoogdedat de rijks-werven nooit de basis kunnen zijn van onze actieve vlootniet aan de eischen beantwoordenonze onafhankelijkheid niet verhoogen en dringend herziening vor deren. De heer V i r u 1 y drong aan op betere inrichting der begrooting, het voldoen aan rechtmatige eischen der Kamer en mededeeling omtrent des ministers plannenevenzeer als de heeren Seret en Rooseboom, die het vertrouwen in den minister verloren hadden. De heer K i e 1 s t r a vereenigde zich met het bezwaar van den heer Rooseboom, dat in strijd met het in 1866 aangeno men beginsel, dat de schepen voor het auxiliair eskader ten koste van Nederland kwamen en die, welke in Indie bhjven voor rekening van Indieer twee ramtoreuschepen van dat eskader waren, die nu blijken in Indie te zullen blijven. Ook deelde hij zijnen wenschaan het korps mariniers een anderen werkkring te geven. De heer Schimmelpenninck van der O y e verklaardedat zijn vertrouwen in den minister niet geschokt was niettegenstaande het hooge eindcijfer. Hij zou alleen een program voor de defensie niet voor het mate rieel wenschen. Het oordeel, dat onze ingenieurs voor de marine geene schepen weten te bouwen, achtte hij te hard. De heer Rutgers verklaarde, dat de minister hem niet ge noeg vertrouwen inboezemde om te stemmen voor alle onder- deelenvooral voor aanschaffing van nieuw materieel. De minister weet niet, wat hij wil. De Kamer verlangt geen bindend plan, maar een bestek. Hij heeft bezwaar tegen het bouwen van een schip voor f 3.50U000, dat 15 jaren duurt en wil liever een fort stichten, dat een eeuw kan duren Ver betering der indische havens acht hij dringend wenschelijk. De heer R e u t h e r bestreed de meening dat de marine in de verdediging slechts een lijdelijke rol te vervullen zou hebben wees op de groote waarde van den Helder als offensieve zeestelling en verklaarde, zich niet te kunnen vereenigen met het program ran sanbouw des ministers. De minister ving met de beantwoording aan en eindigde des avonds zjjno rede. Hierop komen wij later terug. Da gemeenteraad van Texel heeft den 8 het ver zoek van den heer C. Bosman te Alkmaar, ondernemer van de stoombootdienst tusschen Texel en het Nieuwe- diep om weder gedurende 5 jaren eene subsidie van f 1000 'sjaars te mogen erlangen, ingewilligd. Men schrijft ons uit Oudkarspel In de verga dering van 't Nutsdepartement op den 10 trad de heer A. R, Sloos van Winkel als spreker op. 't Is moeielijk den indrukdien de begaafde spreker bij zijn talrijk gehoor te weeg brachtweer te geven. De hoofdscho tel was „Een St. Nicolaasavond van Justus v^n Mau- rik." Overigens werden eenige kleine Btukken in proza en poëzie, ernst en luim door hem ten beste gegeven. Nutsdepartementen die er belang in stellen iets goeds, iets degelijks in hunne vergaderingen te hooren, wordt eene kennismaking met genoemden heer Sloos ten zeerste aanbevolen. Te IJzendijke, halfweg Biervliet, is den 13 eene groote landbouwschuur met den geheelen voorraad ge- dorsebte en ongedorschte granen, 14 paarden24 koeien en eenige varkens verbrand, terwijl de boer en de boerin met de knechts afwezig waren. De meid en de koewachter waren alleen thuis. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. De arr. rechtbank te Arnhem heeft den 14 den sigarenfabrikant te Wageningen, wiens fabriek den 30 Oct. 1885 verbranddeveroordeeld wegens oplich ting door bedriegeljjke middelen (het te veel ontvangen van een belangrijk bedrag van de brand-verzekering- maatschappij) tot 8 maanden gevangenisstraf en f 0,50 boete sub. 1 dag gevangenisstraf. In den nacht van den 14 op den 15 zijn bij ver schillende ingezetenen teEindhoven de ruiten ingeworpen. Den 14 is te Vorden begraven de heer Z. Th. J. H. baron van Dordt van 't Medier, een van de laatste overgeblevenen der garde d'honneur, die Napoleon in 1812 naar Frankrijk riep. Den 14 is de heer S J. Keijser met 109 van de 345 geldige stemmen bij herstemo-ing tot hoofd-ingeland voor het Waterschap „de dertig gemeenschappelijke pol ders" op Texel gekozen; de heer C. M.Veeger bekwam 146 stemmen. De arbeider op wien den 15 te Utrecht eene deur der brandende werkplaats van de Centraalspoor- weg-maatschappij vielis overleden. - Het groot nationaal Panorama te Botterdam met het fraaie doek voorstellende den slag bij Nieuwpoort, is den 15 afgemijnd op f 54.303 75 door den heer J. J. Gort te Botterdam, die het gebouw waarschijnlijk sloopen en woonhuizen in de plaats daarvan stichten zal. Het prov. bestuur van Noordholland heeft den 16 aanbesteed het driejarig onderhoud der Heldereche zee wering, behoorende tot de rijkszeewerken in die pro vincie, geraamd op f 7200 per jaar. Laagste inschrijver was de heer D. de Vries te Helder voor ƒ6226 per jaar. Bij de op den 16 te St. Pankras gehoudene verkiez.ng is me', algemeene (15) stemmen herkozen tot lid van het bestuur van den polder West-Beverkoog de heer Pieter Nobc-l, burgemeester der gemeenten St. Pankras en Broek op LaDgedijk. Te Gouda is den 16 eene vrouw die onder den sluitboom doorkroop na het voorbijgaan van een trein, door een trein van tegenovergestelde richting overreden zij was dadelijk dood. Bij kon. besluit van den 16 ia herbenoemd, met ingang van 1 Januari a.s., tot burgemeester der ge meente Helder de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse van Muiden en Naarden de heer G. C. Fabiusvan Twisk de beer K. Zijp Mz van Velsen de heer J. C. Enschedé. Den 17 is in de suikerfabriek aan de Klingelbeek onder Arnbem een jongen uit Oosterbeek, door een as gegrepen, tusschen een der beetwortelsujjmachines geraakt en vermorzeld. den 24 terng ontboden en tegen waarborg op vrije voe ten gesteld. In het bevelschrift tot inbechtenisneminge worden zij beschuldigd van samenspanningom d pachters te bewegen, de pachtgelden, tot welker be taling zij wettig verplicht zijn, niet te betalen. FRANERIJK. De ministerraad beeft met algemeene stemmen besloten, in 1887 in de Earner het eerst aan de orde te stellen de legerregeling van generaal BoulaDger, die op die voorwaarde alleen minister van oorlog heeft willen blijven. Senaat. De voorloopige twaafden op de staats- begrooting zijn den 16 goedgekeurd met schrapping, ïd overeenstemming met het gevoelen der commissie en tegen den zin van den minister Dauphinvan het artikelwaarbij de rente voor de spaarkassen was verminderd. Earner. Do minister van buitenl. zaken de heer Flourens heeft den 16 aangekondigd dat hij in den loop van den ochtend een telegram ontvangen had van de italiaans be regeering, waarbij het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Italië opgezegd wordt. Gelijke maatregel was genomen met Oostenrijk. De franscbe regeering had geantwoord, dat zy de handhaving van de goede betrekkingen tusschen de twee volkeren wenschte. NOORWEGEN. Bij den wedstrijd op schaatsen te Christiauia op den 12 is de afstand van 25000 el door Harald Hagen, 21 jaren oud, die eerst in 1885 aan een wedstrijd deel nam afgelegd in 56 min. 39| sec. en door Axel Paulsen in 59 min. 20£ sec. Paulsen schijnt eerst onlangs van eene zeer zware bronchitis hersteld te zijn terwijl hot weder zeer ongunstig was. Er woei een scherpe wind vergezeld van sneeuwjacht. Binnen kort zal tusschen hen een wedstrijd plaats heb ben op 1600 en op 5000 el afstand. OOSTENRIJE—HONGARIJE. Te Budapest over- leden van 28 Nov. tot den 4 85 personen aau de pokken. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg ziet in het kandidaat stellen van den prins van Saksen— Cobury slechts eene poging der bulgaarsche regenten om hun voortdurend verzet tegen Rusland te toonen. De bulgaarsche afgevaardigden hebben het recht niet, om de bulgaarsche kroon aan te bieden. Het bericht, dat geen der mogendheden zich tegen dezen kandidaat verzet, is volkomen onjuist en verdient zeifa niet be sproken te worden. ZWITSERLAND. De bondsvergadering heeft den heer Droz lid der radicale partij, voor het jaar 1887/8 benoemd tot president der republiek. De kandidaat der conservatief-liberalen de heer Herkenstein werd tot ondervoorzitter gekozen. BULGARIJE. Te Rustsjuk is den 13 in eene bij eenkomst van turken besloten, de betaling der nieuwe belastingen te weigeren. Het dagblad Slavianine bevatte den 14 een uitvoerig opstel van den heer Stoivnoff, een warm voorstander van het regentschap, in welk opstel betoogd werddat het oogenblik gekomen was om Macedonië te doen opstaan en zoo eindelijk Groot Bulgarije tot stand te brengen hetzy als koningrijk onder den seepter van Alexander van Battenberg hetzij als republiek. De nieuwe kandidaat voor den troon prins Ferdinand van Coburg is 25 jaren oud, le luitenant bij de oosten- rijksche huzaren en zwager van den kroonprins van Oostenrijk. VEREENIGDE STATEN. Ook te Boston is de kandidaat der demokraten tot burgemeester gekozen. Den 15, bij gelegenheid van de paniek op de beurs te Nituw-York, zijn 1.106.000 spoorweg aandeelen verhandeld. Buitengewone rijzing van den geldprijs en een algemeene aanval van hen die op daling spe culeerden "tegenover hen, die bij rijzing betrokken waren schjjnen de hoofdaanleiding tot deze paniek te zijn geweest. gezien veel minder er een geschoten heben toch werden er op dezen dag vijfhonderd neergelegd. Eenmaal werd ik in mijn droomen gestoord. Een niet ver van mij staande jager riep mij toe „Ge behoort zeker niet tot de aanbidders van Diana, baron voa Ritterglas?" Ik ijlde op den spreker toe „Dana? Diana? Ge kent haar en Diana heeft aanbidders misschien gij zelf Ozeg mij alles ik bezweer 't u I" „Wees voor alles zoo goed mij niet den loop van uw geweer onder mijn neus te houden „Pardon I Dus, ge zegt Diana „Nu ja, ik begrijp volstrekt niet, waarom u zoo in vuur geraakt, als waart ge Akteon zelf, die, volgens de overlevering, op haar verliefd was." „O zoo ja zoo o ja zoo zoo ja ja." „Ga weder naar uw post terug, waarde vriend; uwe conversatie is wel zeer opwekkendmaar nu moeten wij ODze gedachten op ons jachtwerk houden." Tegen zes uur 's avonds komen wij na afloop der jacht°op het slot Saalfelden aan. In de mij aangewezen kamer wachtte mij mijn trouwe Bohuslavdie reeds alle benoodigdheden om van costuum te verwisselen gereed had. De vraag, hoe ik aan het diner verschijnen zou, in politiek of in uniform, heeft mij eenig overleg gekost; ik koos het eerstewant zooals ik Diana meen te kennen is zij voor de waardeering van een onberis pelijk elegant evening-dresszooals de Engelseben rok on witten das noemenniet ongevoeligomdat het eene bijzondere kunst vereischt dit kostuum met onder scheiding te dragen; nu heeft men mij steeds verzekerd, dat ik den rok met bijzonder talent tot zijn recht wist te doen komen. Ik heb eigenlijk nooit goed voor eersten luitenant gepast. Ik had diplomaat moeten worden als ik de philosophie niet voor mijn beroep gekozen had. In den haard vlamde een helder vuurwarm water dampte in een waschkom; voor het bed lag mijn avond kostuum en in de armlichten van den spiegel brandden vier kaarsenop de tafel voor de sofa stond echter een blad met een zilveren, lastig zingenden theeketel en kopjes, suikerpot en rumfleschje; de zware gordijnen der vensters waren neergelaten en na den terugweg op deu vochtigen donkereu Novemberavond maakte het geheele vertrek een gezelligen warmen indruk. Het zou nog een uur duren voor de bel van het diner geluid werd. Na van kleeren verwisseld te hebben, had ik mij op de sof'a uitgestrektvoortdurend slechts denkend aan hetgeen komen zou. Bij het gelui der bel Bproag ik op en nadat ik nog eens voor den spiegel den strik mijner das goed gelegd had verliet ik mijn kamer. Deze was op de tweede verdieping gelegen om naar de receptie-salons op de eerste verdieping te gaan moest ik langs breede met tapijten belegde trappen en door met schilderijen en beelden versierde gangen gaan. Ik vermeld alle mij toen omringende bijzonderheden van pracht en weelde omdat die een zeer bijzonderen indruk op mij maakten. Als men in eene vreugde en genoegen verwachtende stemming isdragen de uit wendige schoonheden der omgeving tot varbooging dezer stemming veel bij. Niet te vergeefs wordt daarom bij het geringste landelijke feest eene versiering van bloemen en vlaggen gemaakt en als er in de zaal van de dorpsherberg Zondags een bal plaats heeftde gewitte muren met guirlandes van groen behangen. Met een kloppend hart trad ik de helder verlichte zaal binnen. Ook op dezen drempelgevoelde ik eene eigenaardige verblijdende werking van de door weelde, licht en liefelijke geuren vervulde atmosfeer. Een gezelschap van ongeveer twaalf tot vijftien dames in schitterend avondtoilet en evenzoo vele heeren was, in verschillende groepjeszittende en staande in het groote met damastspiegels en verguldsel prijkende vertrek verdeeld. Met mij en vlak na mij traden nog verscheidene personen binnen. Een dame trad ruischend mij voorbij, bekoorlijk en elegant, was het misschien Diana F Graaf Saalfeld en zijne zuster 6tonden in de nabijheid van den baard; daarheen richtte ik mijne schreden om de huisvrouw mijne opwachting te maken. Deze, eene vriendelijke, oude dame, reikte mij de hand: „Hartelijk welkom, waarde baron", sprak zij, „waart gij geluhkig op de jacht Tot mijn geluk traden er juist andere gasten op de gravin toetot welke zij zich wendde en was ik van een antwoord op hare vraag bevrijd. Nu zag ik in 't rond om de aanwezige dames te monsteren er waren verscheidene bevallige, jonge meisjes bij ook oudere en onbeteekenend uitziende dame3 geene echter, die aan het ideaal mijner Diana beantwoerdde. Die schoone dame, die mij bij de deur voorbijgegaan was, stond nu bij eeu vensterbank met den rug naar mij toegekeerd. „Slechts die kan het zijn", dacht ik. Ik wendde mij tot Saalfeld. „Wilt go me aan eenige dames voorstellen?" „Gaarne", autwoordde hij „kent gij niemand „Neen, niemand. Wie is die dame daar bij het venster?" „O pas op dat is een zeer gevaarlijke kokette." „Hoe zoo?" „Ten eersteomdat ze eene Poolsche is en die zijn allen bekend als gevaarlijk en koket." „Gehuwd vroeg ik. „Gescheiden of zoo wat. Eent gij de nu binnen tredende dames ook niet „O, mevrouw Eatharina Meier en hare dochter riep ik. „Weet ge", verklaarde de graaf, zich als 't ware verontschuldigende„zij zijn onze naaste buren mijn zuster is anders zeer kieschkeurigmaar ik heb haar overgehaald eene uituoodiging naar Dürrstein te zen den en het meisje is werkelijk beeldschoon." „Dan is zeker de heer Sehwauberg de verloofde der dameook onder uwe gasten Maar stel mij even aan die gevaarlijke Poolsche voor."

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 6