"VerscliB REUZEL, pHT Openbare Verkooping P. G. Duker, van Hakhout en 20 Boomen Openbare Verkooping Kantoormeubelen Kaasgereedschap, Asphalt. Een Winkelhuis Bilj artwedstrij d VERKOOP HOUTVERKOOPINC WIJK AAN ZEE. De aanstaande tentoonstelling van voe dingsmiddelen te Amsterdam. Openbare Verkooping van een Herberg- en Winkel-Inventaris, QLOo^rtentieu. te li ktlttII, Hinsdag «8 tkeeember as., 's morgens 10 uur, beginnende bij de gasfabriek. Stranding STELLA, Extra dienst Ifton- en feestdagen Voor Let waarborgfonds der tentoonstelling ?an voe dingsmiddelen die men het volgende jaar wenscht te doen plaats hebben is ongeveer 70000 gulden inge schreven. 100000 Intusschen is noodigzal de zaaK kunnen doorgaan. 100000 Guldendie met verloren aiin niet moeten worden beschouwd als fonds perdu maar allerwaarschijnlijkst - want do comm.ssie was bij hare ramingen uiterst voorzichtig weer in baar geheel tot de inschrijvers zullen terugkeeren en inmid dels in elk geval rente geven in den vorm van vrijen toegang en het zeker niet minder te waardeeren bese van eene goede zaak mogelijk te hebben gemaakt. Is die som er niet, het plan zal met kunnen door gaan en zy zal er moeten wezen binnen kortdaar de termijn eigenlijk reeds is verstreken en de hoofd- commissie slechts tot 22 dezer uitstel heeft kunnen Het zou te betreuren wezen, indien de ontbrekende HUI CU li lO UOlieui 7 - f 30000 niet werd ingeschreven. Het geldt hier een groot algemeen belangwat ieder naar de mate zyner krachten moet helpen bevorderen. Toen de eerste vergadering tot samenstelling de commissie werd gehouden, zeide de voorzitter, de heer Bergsma, o. a het volgende: En laat ik bet nog eens herhalen dat de winst, die" wij beoogen, niet is eene, die uitgedrukt wordt in guldens en stuivers vloeiende in de beurs van dezen of genen ondernemer. De winstwaarnaar wy streven moet blijken uit blozende wangen, heldere oogen, een veerkracbtigen tred, gespierde armen en prachtige vuistenwat eene goede en goedkoope voeding kan doenwat men door juiste behan eling uit de voe dingsmiddelen kan halen, waarmede men de huiege- noo^en den huislijken disch aangenaam kan maken waarmede wij onze soldaten op het slagve d, ot binnen de bedreigde liniënonze janmaats aan boord onzer oorlogs- en handelsvloten behooren te voeden om ze krachtig te maken tegenover een onvereaagden vijand een afmattend klimaat, of een sluipende venijnige ziekte. Dat willen wij ons volk laten zien, dat willen wij allen laten leeren, dat is de winst, die deze tentoonstelling moet afwerpen voor dit geslacht en voor onze kinderen, en evenals men thans kan aanwijzen dat sedert Am sterdam den zegen van het duinwater kreeg, de sterfte minder wordt zoo meet eens kunnen worden gezegd, dat sedert de tentoonstelling van voedingsmiddelen ons land een kraehtig geslacht is rijk geworden. Dat is voor wie het nog niet weetde rijkmakerijdie wy bedoelden." In deze welgekozen woorden is de eigenaardige be- teekenis der tentoonstelling en baar groot belang volkomen uitgedrukt. Ze is niet maar eene kermis der ijdelheid, eene min of meer internationale vertooning, berekend om be zoekers te lokken en misschien tevens eenig nut te doen. Ze werd op het getouw gezet door mannen, ijverig voor het algemeen belanggesteund door de beste wetenschappelijke krachten en uit deze samenwerking is een programma ontstaan dat alleszins belooft de tentoonstelling te doen beantwrorden aan haar doel de eerstebelangrijke schrede te wezen op den weg van zeer verbeterde volksvoeding. Indien onze natie op allerlei gebied niet geheel is wat zij wezen kon, zelfs nu in staatkundige beteekenis grooter volken ons zijn voorbijgestreefd en de teugels houden, die de oude Nederlanden een tijd lang hebben gehad, indien er in velerlei opzicht te onzent een geest van matheid en moedeloosheid wordt waargenomen een gebrek aan a tijd wakkeren ondernemingslust het is zeker voor geen gering deel aan de volksvoeding te wijten Van een groot aantal voedingsmiddelen is de wezenlijke waarde te onzent nagenoeg onbekend en de toebereiding van wat men in den regel gebruikt is veelal gebrekkig. Aan die onwetendheid en zorgeloosheid wil deze tentoonstelling een einde maken, door te doen sien welk een rijkdom van voedingsmiddelen bestaat hoeveel wezenlijk goed voedsel zelfs van hier naar het buitenland wordt uitgevoerd, omdat men het hier niet weet te waardeerenóók hoe voedsel moet worden toebereid om wezenlijk goed gemakkelijk verteerbaar smakelijk voedsel te kunnen heeten. Mevrouw Meier stond vlak in onze nabijheid; ik boog groetende. Met een vergenoegd lachje reikte zy mij de hand „O baronwat ben ik blijdeeen bekende te ont moeten", sprak zij. Op dit oogenblik worden de deuren der zaal geopend en bet diner aangekondigd. Saalfeld wenkt© mij en er schoot niets anders overdan de juist met mij in gesprek zijnde mevrouw Meier mijn arm aan te bieden. Aan tafel kwam ik tuvscben deze en een andere oude dame te zitten. De schooue Poolsche bevond zich aan een geheel ander einde der groote tafel en daar ik vrat bijziende ben kon ik even zoo weinig hare trekken onderscheiden als zien of zij hare blikken dik wijls in mijne richting zond. Schuin tegenover ons zat mejuffrouw Elsbeth. Ik groette baarzij dankte met een innemend lachje. „Werkelijk een schoon meisje gelukkige Schwanberg 1" dacht ik en dit deed mij tot mijne buurvrouw zeggen „Is uw aanstaande schoonzoon hier niet, mevrouw „Mijn aanstaande schoonzoon Ah zoou weet dus niet, dat 't engagement af is? „Zoo o 't spijt mij't is voor het eerstdat ik er iets van hoor." „O't doet niets ter zake't is zoo veel beter. Hij was toch te oud voor mijne Elsbeth en zij beminde hem niet. Ongeveer een maand geleden verklaarde zij plotseling dat zij hare verloving verbreken wilde dat ze gevoelde ongelukkig te worden als zij dit huwelijk sloot en zoo werden den heer Schwanberg met een briefwaarin de redenen medegedeeld werdende bruidsgeschenken en de verlovingsring teruggezonden." De wedstrjjden en cnreussen in de kookkunst vormen dan ook een belangrijk onderdeel van het programma en «uilen zeer zeker de sympathie wekken onzer Ne- derlandsche vrouwen. Wij hebben slechts een gedeelte van het programma af te schrijven om dit te doen zien. De hoofdcommissie, zegt de inleiding tot de cursus sen, wenscht de tentoonstelling van voedingsmiddelen zooveel mogelijk dienstbaar te maken aan de versprei ding der kennis, het aautoonen van het nut en het bevorderen ter oprichting van kookscholen. Bij het on dernemen dezer taak beweegt zij zich niet op een ter rein, aan welks einde een onbereikbaar ideaal zich zou bevinden en dat dus, als onpractisch, zoude onontgon nen moeten blijven liggen, integendeel, zij volgt slechts het voorbeeld reeds voor lang door anderen, zoo in En geland als in Duitschl md, gegeven. Hoevelen toch hebben reeds gehoord van de bemoei- iogen der „National trainingschoot of cookery" en van die van „het Berliner Hausfrauen-Vereiu", gesticht door mevr. Lina Morgenstern zonder zich rekenschap te geven van het nut, door die bemoeiingen gesticht. Daarop de aandacht te vestigen, door bet houden eener tijdelijke kookschool en deze te doen zijn het kleine zaad, waaruit, onder verstandige en zorgvuldige kweeking, eene degelijke plant ontkiemt, ziedaar wel het hoofddoel der, gedurende de tentoonstelling, te ge ven cursussen. Dat deze niet volledig kunnen zijn wien zal het verwonderen Doch dit behoeft ook niet. Reeds zal het doel dezer cursussen voldoende zijn be reikt, wanneer door het als het ware vertoonen der leerstof en het oplichten van den sluier, die eene slechts van uit de verte bekende wereld verbergt, de begeerte naar meer kennis ontstaat, de behoefte aan meer weten erkend wordt. En zou dia niet erkend worden Zou men beweren, dat onze jonge nederlandsche vrouwen, na de hoogere burgerschool of de kostschool te hebben verlaten, niet iets zouden willen vernemen van hetgeen in zoo hooge mate kan strikken om den huiselijken kring aantrek kelijk te maken: het welbereide middagmaal? Z »ude bij haar niet genoeg eergevoel gevonden worden, om zich los te maken, van de afhankelijkheid vau keuken meid of huishoudster, voor wie op haar beurt te vergeets naar eene goede leerschool wordt gezocht En is bet anderzijds niet evenzeer een volksbelang onze vrouwen uit bet volk, bestemd om aan het hoofd te staan van het gezin des arbeiders, te leeren, hoe het best en voordeeligat den maaltijd te bereiden, welke by den kostwinner gezondheid en spierkracht moet onder honden, deze bij den aanstaanden werkman moet ont wikkelen Is het niet noodig, haar die dien tbaar zijn of zullen worden, te wijzen welke taak haar in de keu ken wacht, hoe die taak het beste te vervullen en hoe zij, die leerende bennen, het meest bevorderlijk kunnen zijn zoowel aan eigen voordeel als aan dat van hen aan wie zij hare diensten bieden Het antwoord op die vragen is evenmin twijfelachtig als het zeker is, dat op dit gebied bij ons te lande nog nag noeg niets is verricht. De hoofdcommissie beeft daarom gemeend, deze ten toonstelling, waarop, naar zij vertrouwt, zooveel mate riaal aanwezig zal zijn, dat tot leering en onderricht kan slrekken, deze eenige gelegenheid, om in de door haar aangegeven richting werkzaam te zijn, niet te mo gen laten voorbijgaan. Dat voor zulk een goed doel, voor de practisehe behartiging van een zoo waarachtig volksbelang niet nog de 30000 gulden bijeen zouden zijn te brengen, die het waarborgfonds behoeft, is bijna niet te gelooven. Maar zeker zullen ze niet bijeen komen, wanneer ieder op zijn buurman rekent. De som waardoor men zijne medewerking verleent behoeft niet groot te wezen. Iedere toezegging voor een aandeel van 50 gulden wordt door de financieele commissie (adres Kromme- waal 29, Amsterdam), dankbaar in ontvaDg genomen. Wil men echter de zaak, men zij niet langzaam in zijne besluiten. De tijd is kort. Ieder die helpen kan, doe dit zoodra mogelijk. te DRIEHUIZEN, in de herberg van GnooTEs,op Woensdag, 22 December 1886, des voormiddags te 10 uren, ten overstaan van J. VAN LEEUWEN A« Notaris te Alkmaar, van De Herberg »de bonte Koe", met Eri en Schuur, te Driehuizen, groot 4 aren, 38 centiaren. Na afloop daarvan ter zelfder plaatse waaronder een Biljart met Keuen en Rek, Glaswerk, Meubelen, Huisraad, Kruidenierswaren, een Boeren wagen, een Paard, Kippen, Eenden, Hooi, Mest, enz enz. Daarna zal verkocht worden een klamp HOOI staande op het land te Oost-Graftdijk verhuurd aan J. VAN AMMERS. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den heer Mr. W. F. A. VERHOEtF, Advocaat en Procureur te Alkmaar, en ten kantore van den Notaris VAN LEEUWEN voornoemd. Notaris te Zuidscharwoude is voornsmens op Don derdag 30 December 1886, des voormiddags 11 ure, in de herberg „de Hengstman", te Heerhugowaard publiek te verkoopen Een Huis, Erf, BSoomgaard en eenige perceelen Stouw- en Giraslund, aan de oost zijde van den Middenwegte Heernugowaard kad. sectie F, Nos 82, 301 302, 803, 72, 72a en 72b, te zamen groot 7 41 40 H. Breeder bii biljetten vermeld. In eigendom behoorende aan JACOB OOTJERS ARIESZOON aldaar. Informatiën zijn te bekomen ten kantore van den Notaris J G. H. TER HORST, K eizersgracht 741 te Amsterdam en van genoemden Notaris DUKER Slot volgt. te HEILOO, in de bosschen van NIJEN- CS BURGop Maandag, 20 December 1886 's voormiddags 10 uur, van ongeveer ISO parken, eiken en essehcn HA&SIOUT, te begin nen in de Noordergeestbij het dorp te ALKMAAR, in het kantoor, wijk B Nr. 1 Houttil, hoek Peperstraatop Woensdag, 29 De cember 1886 's voormiddags ten II ure, van waarbij Lessenaars, Tafeltjes, Stoelen, Vloerkleeden, Vloerzeildoek, Gordijnen, Brandkastijzeren Kast, groot eikenhouten Kast met schuifdeuren, Kopiëerpers, Kaarten, Schrijfgereedschap, waarbij 2 Kaasmachines, Kaaskisten ijzeren Balans met schalen, ijzeren Gewichten enz Alles tegen kontante betaling en te zien op den dag der verkooping van 's morgens 9 uur. Inlichtingen te bekomen ten kantore van de heeren Mr. J. P. KRAAKMAN en Mr A. P. DE LANGE te Alkmaar en bij den Notaris P. A. DE GELDER, aan de Noordervaartin de gemeente Oterleek. De Notaris DUKER, gevestigd te Zuidscharwoude, is voornemens op Donderdag 13 Januari 1887 des avonds 6 ure in het perceel, publiek te verkoopen De HEItfiBESÏIil genaamd DE WITTE ZWAAN met Winkel, liolfbaan en BBoor- r|j(lstal, zeer gunstig staande en gelegen te Broek op Langedijkbij Raadhuis Kerk en Schoolzijnde aldaar de eenig zoodanige, kad sectie A, No. 1737, HuisErf en Kolfbaan groot 4 aren benevens den Herberg- en Winkel Inventaris» Eigenaresse is mej. de wed. A. VET te Ursem en bewoner de heer P. VET. De ondervinding heeft geleerd, dat door bestrij king »an Asphalt, de vocht finaal wordt tegengewerkt. Hiertoe beveelt zich minzaam aan W. IIAKHS, stukadoor, Oudegracht 170, ALKMAAR. Onder dankbetuiging voor genoten gunst bericht ondergeteekende dat hij zijnen winkel in Schoe. neu en Laarzen enz. heeft gekwiteerd doch dat de SCIHBEAMASAEKiJ op denzelfden voet wordt voortgezet waartoe hij zich beleefd blijft aanbevelen. Uitgeest, Dec. 1886.A. H. IBBPIAIA. Van ALKMAAR 712 10.26 2.25 Van WIJK AAN ZEE .10.15 2 40 4.50 Restaurant, Café en Stallingen 's winters open. Logeerkamers gereed. Gelegenheid voor partijen gouters en picknicks. of TWEIHJIS daarvoor geschikt op stand te Alkmaar TE HUUR of TE KOOP gevraagd. Brieven met opgaaf van huur- of koopprijs franco te adresseeren ten kantore van den Notaris GOUWE, te Alkmaar. Men verlangt te HUREN eene ruime bene denkamer, ongemeubeld zonder boven bewoners eD uitzicht gevende op tuin of binnenplaats. Brievenmet opgave van prijs, worden ingewacht aan de Uitgevers van dit blad verkrijgbaar des Zaterdags aan de Schager marktschuit, aan den Voordam, te Alkmaar, hu de 5 pond 33 ets liet pond op Maanda? 20 December, ten hi'Bi van H. G. GROENE WOUD, Café Neuf, te Alkmaar, dei namiddags één uur. Pl'Qs en premie in con tanten, waarbij nog tien gulden boven het inleggeld wordt vereerd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 7