SclaMs en Ketens. FEU 1LLET0N. No. 153 Acht en tachtigste Jaargang. 1886, WOENSDAG 22 DECEMBER. op Vrijdag©n S4 en 31 December. Prijs der gewone Advertentiën: Wegens de invallende feestdagen zal Donderdagen, 23 en 30 Uecember en Zaterdagen 25 December en 4 Januari de Courant niet worden uitgegeven, maar daarentegen verschijnen «s* Advertentiën voor deze twee Zater dagnummers bestemd, gelieve men dus beide voorafgaande VRIJDAGEN in te zenden. In het nummer van Yrtfdas; 31 December zal weder gelegenheid be staan tot het plaatsen van Nieu wj aars wensclien a 0,25 ets a contant, van 1—5 regels, Iedere regel meer a 5 ets. Bovendien wordt het nummer van IVoensdag, 5 Januari, beschikbaar gesteld tot het plaatsen van Danlibetuisiu^en voor ontvangen nieuwjaars wenschen sooals dal reeds in andere plaatsen, xeer alt/emeen b v te Mtotlerdan», yebrtti/ieiij/i isevenzeer a 0,25 ets. a contant, van 1 5 regels en iedere regel meer a 5 ets. De Uitgevers. ülnitcnl&nb ©fficiëel (Bebeelte. brengen ter algemeene kennis, dat gelijktijdig met de op 14 Januari 1887 te houden kaasmarkt, de GEWONE GKAAN- en ZAAD- MARKT zal worden gehouden. Kaar het Hoogdnitsch ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. C08- TEB ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 31 Deo. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. TAS B. OU LOT. 6) Ik luisterde slechts verstrooid naar de woorden mijner buurvrouw want ik volgde ondanks mijne bijziendheid too goed mogelijk de bewegingen mijuer interessante Poolschedie in zeer levendig gesprek met den aan haar linkerzijde zittenden olfieier was. „Ik had misschien toch beter gedaan mijn uniform aan te trekken", tedacbt ik. Toch moest ik op mevrouw Meier's mededeeling iets antwoorden. „Jadat is 'n treurige geschiedenis. Dat moet a wel bedroefd hebben." „Bedroefd? Aanvankelijk wel, want de partij was schitterend; Schwanberg is millionair, maar verbeeld n eens welk geluk mijne dochter heelt veertien dagen geleden, nadat zij baren verloofde zijn afscheid gegeven bad, van een oom van vaderszijde een ertenis gekregen, die wij nooit verwacht hadden en wel een kapitaal van twee millioen mark. Na is ze zelve zeer rijk rijker nog dan al bare breeders te zamen." „Wat, is juffrouw Ebbeth niet uw eenige dochter?" „Wel mijn eenige dochter, maar ik heb drie zoons uit mijn eerste huwelijk, aan wie mijn geheele ve- mogen en Dürrstein ten deel zal vallen Eisbeth zou sleebts een legaat van weinig beteekenis gekregen hebben en dus was Schwanberg een schitterende partij voor haar maar na is zij zelve een der rijkste partijen in 't and en kan wel op een graaf aanspraak maken, wan^ BELG1E. Da presideut-mimster Beernaert heeft den 16 in de Earner herinnerd hoe dank zij de krach tig toegepaste bezuimgingsstaatkunde der regeering het tekort over 1885 tot omstreeks f 400.000 was herleid dat over 1886 de inkomsten de uitgaven zouden dek ken en dat voor 1887 op een overschot van ongeveer f 1,250.000 gerekend kon worden. Verder betoogde hij, tegenover de dosr de liberale afgevaardigden in gebrachte bezwaren dat de bezuinigingen in zake on derwijs noodzakelijk en door het land verlangd waren. Toch beliep de begrooting voor onderwijs nog f 2.000.000 meer dan die waarmede indertijd de liberale minister van Humbeeek zich aaovaakelyt tevreden stelde. Aan de verlaDgde belastinghervorming werd reeds gearbeid. DUITSCHLAND. De afkondiging van den kleinen staat van beleg te Frankfort aan de Main en om streken is een gevolg van de onlangs plaats gehad hebbende in hechtenisneming van eenige socialisten, die wegens landverraad voor het rijks gerechtshof te Leipzig te recht zullen staan. Den 14 is te Karlsruhe een fransch officier in hech tenis genomen onder wiens papieren plannen en tee- keningen van duitsche vestingen en belangrijke strate gische punten gevonden werden, o. a. van den overgang van den Rijn by Maxau. De Nordd. Alg, Zeitung wijst met ingenomenheid op de jongste mededeeling der ru.sische Regeeringsbode, waarin ten stelligste de bewering van sommige bladen wordt tegengesproken, als zou Duitschland door ge heimen invloed de bulgaarsche moeielijkheden veroor zaakt hebben, en waarbij de aandacht wordt gevestigd op de talrijke gemeenschappelijke levensbelangen, welke beide rijken verbinden en die reeds herhaaldelijk de proef hebben doorstaan. Voor de transcne weerwraak staatkundezegt dat blad, is vijandschap tusschen Duitschland en Rualand gewenscht, m :n kan zelfs zeggen eene behoefte. Aan de eDgelsche plannen komt het behoud van het drie- keizer-verbond ongelegen. Bij het streven der Polen wordt een oorlog met Rusland als eerste vereischte be schouwd. De poolsche invloed op de tegen Duitsch'and aanhitsende russiscbe bladen beeft dan ook werkelijk tot den dagbladstryd in beide landen bijgedragen. Evenzoo hebben de duitsche partijen, welke aan de regeering vij andig gezind zijn, in de vijandschap tusschen Duitschland en Rusland een welkome gelegenheid gezien tot steu- ning barer staatkunde. De staatkunde der duitsche re geering ging echter onveranderlijk uit vau bet beginsel, bat de duitsche belangen by Bulgarije niet betrokken waren. Duitschland gebruikte z.jn invloed steeds tot haudbaving van den aigemeenen vrede, en van dat doel werd hei nimmer afgeleid door beschouwingen van rus- sische bladen, welke onder byzondereu invloed staan, want het bleef onwnkoaar vertrouwen stellen in de wijsheid eu de vastheid van karakter van den Keizer van Rusland. zoo'n wapenschild en kioon is toch ook wel aardig." Het gesnap myner buurvrouw vond ik onuitstaanbaar vervelend. Eindelijk stond men van tafel op. Ik snelde naar den gastheer om hem te verzoeken mij eindelijk aan de scbooDe Poolsche voor te stellen. Uij leidde mij naar de rookkamer. Bier hadden drie of vier damesdie voor geen sigarettenrook beducht warenzich op de lageoostersche divans nedergezet. „Ve gun mij, mevrouw Borowskau mijn vriend baron Kitterglas voor te stellen'', sprak Saalfeld en verwijderde zich. Ik zette mij naast mevr. Borowska neder, die mij vriendelijk de hand gereikt had en zag haar oplet tend aan. Bare gelaatstrekken waren niet regelmatig; het voorhoofd kwam mij iets lager voor dan op de pbotographie; arm en hals kon ik niet vergelijken, maar hare gestalte kon wat bekoorlijkheid betreft, overeen komen ook de hand en de voet zouden er wel bij passen. Geen twijfel duszij was het dacht ik echter eenigszins teleurgesteld. Het wasalsof ik iets verloren bad. De werkelykheid kwam niet overeen met mijn dioombeelden. En nn moest ik toch aardig en geestig zijn I Een koninkrijk voor een weinig geest I Zij Bprak 't eerst „Waart n heden gelukkig op de jacht?" Steeds die vraag „Diana overheersoht al mijne ge'achten", ant woordde ik. „Inderdaad Zoo hartstochtelijk En hoeveel hazen hebt u wel geschoten „Kan men dan met een armen jager van niets anders spreken dan van bazen en zulke dieren meer?" „En u zeidet zelfdat de jacht al uwe gedachten overheersebt." „Diana", sprak ik halfluid „ik herken u." „Wat zegt u?" vroeg zij, alsot ze het niet gehoord had. Ik kon mijne woorden niet herhalen, andere heeren R ij k s d a g. Het voorstel van den heer von Köller tot bepaling van de volgende zitting op den 20 gaf den 18 aanleiding tot eene levendige en scherpe beraadslaging waarbij de vrijzinnigen en het centrum het verwijt trachtten te ontzenuwen, dat zij het legerontwerp op sleeptouw wilden houden terwijl de conservatieven en de natio- naal-liberalen op eene zoo spoedig mogelijke afdoening aandrongen. Minister von Bötticher verklaarde namens de bondsregeeringen bet ten zeerste te betreuren dat het legerontwerp niet zoo tijdig gereed kwam om da legerversterkiüg met den aanvang van het nieuwe be- grootingsjaar mogelijk te doen zijn eu de stellige ver wachting des Keizers, dat de volksvertegenwoordigers het dringend noodzakelijke van het ontwerp in het belang der openbare veil gheid zouden erkennen niet vervuld werd. Hij beval eene spoedige afdoening ten dringendste aan. De voorzitter stelde verdaging voor tot den 4, de beer Windthorst tot den 7 Januari. Toen over het voorstel Windthorst gestemd zou worden, kon wegens onvoltalligheid geen besluit meer genomen wor den. De voorzitter stelde daarop de eerstvolgende zitting op den 4 Januari. ENGELAND. Uit het jaarverslag der groote Oob* terspoorwegmaatschappij blijkt, dat dagelijks 6-32 trei nen in en uit haar voornaamste station te Londen in Liverpoolstreet loopen voor het vervoer van 80000 personen. Daar dit gebouw met de omgeving geheel onvoldoende is voor zulk een druk verkeer, wil zij f 6.000.000 ten koste leggen aan het uitvoeren van verbeteringen enz. en heeft zij aan het parlement reeds machtiging gevraagd tot onteigening der noodige gronden enz. De Land League heeft a^n de pachters medegedeeld, dat zij zelveu te bepalen hadden wat zij den landheer wilden beta en en dat, als de landheer de aangeboden som niet wilde aannemen, zij die slechts te betalen had den aan de Leagne, welke hun daarvoor dan kwijting ver leende. Met het aannemen dier betaling hielden Dillon o. s. zich bezig toen zij in hechtenis genomen werden. De Morningpost behelsde den 20 een blijkbaar offi cieus artiselwaarin de Porte voor de gevaren barer tegenwoordige, in russischen geest gevoerde staatkunde gewaarschuwd wordt. Het schijnt tijd te worden, zegt dat bladonze boudgenooten te waarschuwen tegen het voortzetten eener staatkunde waardoor Engeland tot onverwijld krachtdadig bandelen genoopt zou kun nen worden. Engeland wenscht zijne staatkunde in bet Oosten, welke de instandhouding van het turksche rijk beoogt, voort te zetten. Het kan echter, met het oog op den hachelyken stand van zaken in het Oosten den Sultan in geen geval toestaan, eene dub- belzinnige staatkuude voort te zetten, welke de moeie- lijkheden slechts vermeerderen kan. Daardoor zou Turkije Engeland dwiugen, Ruslands bedreigingen tegeu te gaan door besluiten en maatregelen die de Potte zouden doen beseffen, dat hare tegenwoordige houding hoogst verderfelijk voor hare belangen in Europa eu Azie is. kwamen by ons en het gesprek werd algemeen. „Eene kokette", dacht ik „Saalfeld beeft gelijk." Ik keerde dus ia de salon terug besloten met elke dame een gesprek aan te knoopen want misschien kou ik mij wel bedrogen hebben in mevrouw Borowska. Ik maakte keunis met drie gravinnen, zusters, wier gesprek zich in het jargon van blauw-bloedigen hoogmoed over hof- en gala-ballen bewoog. Daar kon Diana niet bij zijn. Eene mevrouw von Hocbfels, eene zeer geestige vrouw, hoewel niet jong meer, had mij een oogenblik in ouzekerbeid kunnen brengen als een blik op baar lange magere hand, mij aaDwees, dat ook zij het origineel van mijn photograffe niet wezen kon. Op mijn ontdekkingstochten kwam ik ook bij Eisbeth Meier. Haar kwam van de aanwezige dames de paltn der schoonheid toe. Verscheidene heeren maakten haar het hof. Ik begaf mij onder hen. Eisbeth scheen ver strooid koel eu niet zeer spraakzaam. „Niet bijzonder geestig", dacht ik sp ak eenige algemeene gezegden eu vervolgde mijn ontdekkingsreis. Een weinig later schrikte ik tamelijk. De vijftigjarige zuster van Saalteld, de waarde gastvrouw eene dame met een met zwart dons versierde bovenlip riep mij „Speelt u whist, baron f" vroeg zij bijzonder vriendelijk. „Ik speel geen kaartmevrouw." „O ik zal u tot geen spel dwingen. Ge behoeft juist niet te zeggen, dat ge 't niet kentcela n'engage a rien." By deze woorden liep een koude rilling mij over den rug. „Diana, rijt gij het?" vroeg ik. De gravin zag mij echter zoo verbaasd aan dat ik maar al te goed be greep dat bier bet toeval sprak. Zoo ging ik van de eene dame naar de anderemaar niet eene liet mjj rudn of liever wenBchen dat zy Diana was. Om twaalf unr eindigde de Boirée, nadat men voor den volgenden dag als programma vastgesteld had Na het ontbyt weder een jachtdan diner en later een bal, waar alle dameB gekostumeerd zouden zijn. „'t Zal werkelijk amusant worden", zeide de gravin, „te meer,

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1