323e Staatsloterij. Nr. 4886 ƒ5000; Nr. 10578 ƒ1500; Nr. 11999 ƒ1000; Nr. 3663, 5783 en 19161 ƒ400; Nr. 9310 en 11049 200; Nr. 7638, 7646, 8251 en 8371 ƒ100. Ns. 4233 en 15361 400; Nr. 13327 200; Ns. 339, 5019, 11047, 11765, 12213 en 14302 ƒ100. &clcgrat!0ctic Stabs-üerichteu. N otariswet. De nieuwe wet tot regeling van het notarisambt is dezer dagen bij de 2e Kamer ingediend. In de memorie van toe lichting verklaart de minister, dat de regeering tussohen drie stelsels te kiezen had: 1° dat onzer positive wet; 2° dat van het zoogenaamde vrije notariaaten 3" datwaarbij de notaris tot bezoldigd rijks-ambtenaar wordt gemaakt. Het vrije notariaat verwierp zij op de gronden, indertijd door minister Smidtaan gevoerd en omdat daardoor een niet te rechtvaardigen inbreuk werd gemaakt op het historisch karakter van het notariaat. Ook het derde stelsel had zij niet aangenomen, op grond van de geldelijke bezwaren voor de schatkist en omdatwaar de op zich zelf niet ongeoorloofde prikkel der verdiensten bij den notaris zou ontbrekenhet publiek niet te allen tijde zoo goed gediend zou zijn als thans. Daarbij komt, dat de notaris in de eerste plaats werkzaam is ten dienste van bet publiekniet van den staat. Zelfs kan hij door den bijzonderen persoon geroepen worden om zijne belangen tegenover die van den staat te behartigen. Zij heeft gemeend, zoolang niet is aange toond dat de gebrekendie onder de werking der bestaande wet gebleken zijn aan het notariaat te kleven, een uitvloeisel zijn van het tegenwoordige karakter van den notaris en dat die gebreken niet met behoud van dat karakter af te schaffen zijn, het beginsel van het notariaat onaangetast te moeten laten. Op vier hoofdpunten verschilt dit ontwerp van de bestaande wet, nl. 1° het toezicht; 2° de tijdelijke vervanging der nota rissen 3° de verplichte tegenwoordigheid der instrumentaire getuigen 4' het recht tot aanbeveling van een notaris als be waarder der akten en registers. Wat het toezicht betreft, de bestaande regeling wordt vrij algemeen afgekeurd. Minder eenstemmig denkt men over eene nieuwe regeling. Wel wenscbt men vrij algemeen Kamers van Toezicht, doch over hare samenstelling en den omvang harer werkzaamheden zijn verschillende denkbeelden geuit. De re geering nu onderscheidt in haar stelsel tusschen het houden van toezicht en het opleggen van straffen. Tegen het opdragen van het eerste aan een bijzonder college heeft zij geen bezwaar, wel tegen het in het leven roepen eener bijzondere rechtsmacht. Waar de wetgever aan de overtreding van bepaalde voorschriften strafrechtelijke gevolgen verbindt, moeten de overtredingen ook door den gewonen rechter behandeld worden. Volgens dit voorstel zal de Kamer van Toezicht bestaan uit den president der rechtbank als voorzitter, twee leden, één kantonrechteren één hootdambtenaar der registratiedoor de regeering, en twee notarissendoor hunne ambtgenooten aan te wijzen. Aan deze Kamers wordt geen secretaris toegevoegd. De tijdelijke vervanging van notarissen. Met behoud van het goede hieromtrent in het voorstel Sannesstelt de regee ring voor, bij ontstentenis van een notaris, hetzij een notaris, hetzij een kandidaat-notaris met de tijdelijke waarneming te belastenwat den kandidaat-notaris betreftzoo hij zich vooraf daartoe beschikbaar heeft gesteld. Zij verklaart uitdrukkelijk dat de kandidaat daaraan geene aanspraken kan ontleenenom op de open zijnde standplaats tot notaris te worden benoemd. De verplichte tegenwoordigheid der instrumentaire getuigen. Bij het ontwerp is uitgegaan van het beginseldat aan eene notariëele akteverleden in bijzijn van partijen en door haar onderteekendvoldoende geloof en vertrouwen kan worden gehecht. Slechts daar, waar één of meer der verschijnende personen eene akte niet onderteekenen en in verband daarmede bij de akten van in het openbaar gehouden verkoopingen verhuringen of aanbestedingenwaarbij gemis van onderteeke- ning door één of meer der verschijnende personen een zeer gewoon verschijnsel is, wordt de tegenwoordigheid van getuigen gevorderd. Het recht tot aanbeveling van een notaris als bewaarder der akten en registers. Dat recht wordt niet bestendigd. Het vindt geene voldoende rechtvaardiging in het privaat belang van den notaris en werkt maar al te dikwerf in bet nadeel van het publiek. Ten behoeve van de associatien van notarissen is de aanbeveling niet gcwenscbt. In de groote stedenwaar de associatien bijkans uitsluitend gesloten wordenkunnen cliënt en notaris steeds rechtskundige hulp inroepenen de associatie van notarissen is ook in strijd met het beginsel, dat in elk kanton een minimum van notarissen eiscbt. Door zoo danige associatie wordt feitelijk bet minimum der no'arissen en daardoor de concurrentie en de keus van het publiek verminderd. Den 17 is een der stoomketels in de papierfabriek van de firma Hooifes en Beukema te Hoogezand ge sprongen waarbij drie werklieden ernstig gekwetst zijn. De fabriek u gedeeltelijk ingestort, terwijl door den geweldigen knal de giazen der huizen aan de overzijde der vaart sprongen. Bij kon. besluit van den 17 is aan den heer mr. A. J. Haarselhorst op zijn verzoek, met ingang van den 20, eervol ontslag verleend als notaris te Obdam. Bij kon. besluit van den 17 is benoemd tot rech ter in de arr. rechtbank te Haarlem de beer mr. J. de Glereq van Weel. thans kantonr cbter aldaar. Bij kon. besluit van den 17 is met ingang van 16 Januari 1887 benoemd tot directeur van het postkan toor te Zaandam de beer H. Eekhout thans commies der poster jen eerste klasse. Bj kon. besluit van den 17 is de heer J. N. Witteveen, lid van do Qedep. Staten van Frieslaud, be noemd tot ridder in de orde van den nederlandscben leeuw. Het uitvoeren van eenige vernieuwingen aan- en het driejarig onderhoud van de poldersluizen en aan- hoorigbeden van den polder Westzaan is den 16 door djkgraaf en hoogheemraden gegund aan de laagste in schrijvers, de heer D. Verlaan en Zoon te Zaandam, voor 4838. Den 17 is eene huismanBWoniog met 12,67,51 bunders weiland op Texelte Oost, in het openbaar verkocht voor 13050 aan den heer H, Keyzer te Oosterend. Mej. M. O. Oudt te Kolhorn heeft den 18 te Am sterdam met gunstig gevolg examen als verloskundige afgelegd. In de week van den 12 tot den 18 zijn te Delft 23 gevallen van roodvonk en 1 Bterfgeval aan die ziekte voorgekomen: te Utrecht 3 nieuwe gevallen en 5 sterf gevallen. Den 18 is te Stellendam door het omslaan van het vaartuig even voor de haven schipper O. van Es met zijn zoontje verdronken de beide knechts werden gered door een schipperdie zich toevallig in de nabijheid bevond. Den 19 is te Tilburg een winkel in sigaren uitgebrand. De aandeelhouders der Amsterdamache chinine- fabriek bebben den 21 met algemeene stemmen tot bare ontbinding besloten. De heer G. Blok, hoofd der bijzondere school voor Jager onderwijs te Broek op Langedyk, is als zoodanig benoemd aan eene dergelijke inrichting te Hendrik- Ido-Ambacht. Voor middelbaar onderwijs K II is te 's Graven- hage geslaagd de heer F. de Vries te Helder. De eerste internationale wedrennen te Bussum worden door de Amsterdamsche Sportclub gebonden op Zondag 19 Juni 1887 onder de reglementen der nederl. harddraverij- en renvereeniging. Op de 4 pet. leening groot 34000 ten behoeve van de gemeente Bergen op Zoom is het volle bedrag toegewezen tegen den koers van 10l£ tot 100JTtef,,r pot. Op den rijweg tusschen 't Schouw en Broek in Waterland zijn op last van de burgemeesters van Broek en Landsmeer op verschillende plaatsen hekken gezet ter vooi koming van ongelukken, daar de weg door den golfslag der stoombooten op vele plaatsen tot op de helft van het pad afgebrokkeld is. Ds. C. A. Renier te Amsterdamdie wegens ongesteldheid de onlangs gehouden vergadering, waarin tot afscheiding van de synode besloten werd niet bij woonde heeft thans in de Standaard medegedeeld, dat hij geacht wenscht te worden aan al de daar genomen besluiten zijne stem te hebben gegeen. Benoemd tot onderwijzeres te Bussum mej. A. van den Donk te Spierdijk. Te Goes zijn van de 745 lijders aan mazelen 15 bezweken. De beer T. Luyckx te Helder is te Groningen geslaagd als apothekersbediende. Onder het opschrift Nederduitsche Gereformeerde Kerk (doleerende) is in de Standaard aan de Amster damsche gemeente bekend gemaakt dat: 1° de kerkeraadwederom opgetrsden zjndena kennis genomea te hebben van de beslissingden 1 in de amsterdamsche tuchtzaak gevallen, besloten heelt, het juk der synodale hiërarchie af te werpen; 2° de kerkeraad daarop wederom in werking heeft laten treden de kerkenorde, die hier vóór de invoering der synodale hiërarchie, d. i. tot 1816, gegolden heelt; 3° de kerkeraad dientengevolge den vroegeren naam van „Nederduitscbe Gereformeerde Kerk" weder heelt opgenomen 4° de kerkeraadna de opgedane ervaring van de houding der machthebbenden, het niet geoorloofd acht, voorloopig zijn recht op de gebouwen bezittingen en goederen der gemeente te doen gelden en uit dien hooide, onder uitdrukkelijk voorbehoud van alle rechten, als doleerende kerk optreedt 5° van deze reformatie der kerk door het afwerpen van deze tweede hiërarchie kennis aan de gemeente wordt gegeven in een bericht van reformatieo. a. opgenomen in de Heraut 6° de gronden waarop het blijven in bun ambt van de nu ontzette kerkeraadsleden rustter kennisse van de kerk worden gebracht in de mede in genoemd blad opgenomen verklaring; 7° op den 19 de dienst des woords weder zal worden opgevat en den daarop volgenden zondag de bediening der H. Sacramenten alsmede dat aangifte voor den H. Doop in dit bijzonder geval voor deu 22, 's avonds te 6 ure, schriftelijk wordt ingewacht bij den heer P. Goedhuis sub-scriba van den kerkeraad en 8° eerlang de leden der gemeente in de gelegen heid zullen gesteld worden voor vrijwillige bijdragen ten behoeve der kerk in te schrijven. Deze besendmuking wordt onderteekend door P. van Son voorzitter en H. W. van Loon seriba. In de Heraut is aangekondigddat een Gerefor meerd Kerkelijk Congres over de afwerping van het juk der synodale hiërarchie wordt gehouden te Am sterdam den 11 Jauuari 1887 en drie volgende dagen. O. Strybis te Nieuwe Niedorp is benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Amsterdam. Gedep. Staten van Gelderland hebben hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den ge meenteraad van Doornspijk tot opheffing der openb. lagere school in de kom van het dorp. Het studentenkorps te Groningen telt volgens den almanak voor 1887 8 honoraire7 buitengewone en 271 gewone leden, terwijl nog aanwezig zijn 30 studenten, oud-leden van het korps en 123 overige studenten waaronder 10 dames. Van den 2 tot en met den 7 zijn aan het post kantoor te Amsterdam verzonden 15565ontvangen 14395en nog behandeld 6134 doorgaande postpak ketten. Voor de najaarsexamens ter verkrijging der akte van bekwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres kwa men in de verschillende provinciën op 572 mannelijke en 330 vrouwelijke kandidaten van wie 247 en 170 slaagden. In het geheel slaagden in 1886 van de 2325 kandidaten 1152 tegen in 1885 1259 van de 2317. Naar aanleiding van den uitslag dier examens in Noord- holland deelt de voorzitter der examen-eommissie o a. mede, dat de ongunstige verhouding tusschen het aantal van hen die aan het examen deelnamen en van hen die slaagden wederom voor verreweg het grootste ge deelte te wijten was aan onvoldoende kennis van reke nen en vooral ook van nederlandscfe taal. Ouk nu was wederom zeer duidelijk op te merken zoowel de gunstige als de ongunstige invloed van de opleiding die de kandidaten genoten hadden. Een enkel spre kend vojrbeeld kon volstaan: van de 17 kandidaten, aan de gemeentelijke kweekschool te Amsterdam opge leid slaagden van de 8 mannelijke candidaten 6, van de 9 vrouwelyke 8 van de overige kandidaten die te Amsterdam hunne opleiding ontvingen slaagden van de 18 mannelijke candidaten 8 van de 30 vrou welijke 9. Te 'e Gravenhage is een zekere Blom in verze kerde bewaring genomen onder verdenking van zijn kind van 3 maanden het leven te bebben benomen. Tot heemraad van den polder de Lageboek onder Hoogwoud en Opmeer is gekozen de beer Jb. Heddes. Wegens drukke en spoed vereischende werkzaam heden zijn aan 's rijkswerf te Nieuwediep dezer dagen 120 losse werklieden aangesteld. In den avond van den 20 omstreeks 10 ure brandde de boerenwoning van den beer Jn. Boot, aan den Middenweg, te Heer Hugo Waard, tot den grond af. De bewoners, die reeds te ruste lagen, konden zich slechts in nachtgewaad, blootvoets en niet dan door het stukslaan eener ruit redden. Al het vee, uitge zonderd twee honden en ééne kip, is door de hulp vaardige buren gered, doch van den inboedel is bijna niets gespaard gebleven. Alles was verzekerd, de oor zaak is tot biertoe onbekend. Den 21 is benoemd tot onderwijzeres te Heiloo mej. S. J. A. Jongeneel te 's Gravenhage. Bij de uitgevers Mouton Co., te 's Gravenhage is het eerste nummer verschenen van „de Locomobiel", weekblad gewijd aan de belangen van de fabrieks- en landbouw nijverheid en van den handel. 3e klasse, le lijst, 20 Dec. 3e klasse, 2e lijst, 21 Dec. Dinsdag 21 December. 's Gbavenhage. Eerste Kamer. Heden is o. a, aangenomen met 28 tegen 10 stemmen het ontwerp tot verbooging van den accijns op het gedistilleerd. Da middelenwet wordt heden in de sectiën onderzocht. Morgen is de indische begrooting aan de orde. Tweede Kamer. Begrooting van oorlog. De regeering stelt zich verantwoordelijk voor deu toestand der defensie. De minister is tegen het verbod van drankverkoop in de militaire cantines. De oprichting eener militaire school te Haarlem werd bestredeu door de heeren Reuther, Vermeulen en Schimmelpenninck van der Oye. Do heer Rooseboom verdedigde den maatregel. Hedenavond voortzetting. Webnen. De bulgaarsche deputatie seintdat de duitscbe regeericg baar aanried Rusland tegemoet te komen door de candidatuur van Prins Mingrelie aan te nemen. Dit veroorzaakt hier groote ontstemming. Den 21 is het door de gemeente van J. Hos Pz. aangekochte huis in het openbaar voor afbraak ver kocht aan J. Verweel te Oterleek, voor 241. Door burgemeester en wethouders van Alkmaar zijn, op dinsdag den 21, des middags ten 12 ure, aanbesteed de gemeentewerken voor 1887, met den uitslag, dat die werken gegund zijn als volgt: Perceel 1. het onderhouden van ade gemeentege bouwen scholen bruggen riolen en verdere gemeen tewerken afd. a. gebouwen en werkendoor L. H. Thombagen, te Beverwijk, voor 999, b. riolen, idem voor f 292, c. stukadoor- en witwerken door W. Harms, voor ƒ390, <7 smidswei k, door D. Bloe- meralhier, voor 265,e. zink- en loodwerken d,or J. A. Cuppens, alhier, voor f 245,—; f. boen-, glas-, en verfwerk door L. H. Tnombagen voorn,, voor 298,Perceel 2. het doen van eenige ver nieuwingen aan de gebouwen, door L. H. Thom bagen voorn., vojr 1080, 3. het doen van eenige vernieuwingen aan de bruggen 4. het leveren en ver voeren der benoodigde materialen voor de buitenwegen en voetpaden 5. het vernieuwen van een gedeelte walmuur aan de Sandersbuurt 6, tet onderhouden van den Hoeverschelpwegdoor H. Schuijtalhier, voor 5900,—; 7. het uitvoeren van eenige baggerwerken djor B. J. van Hoeven te Vreeswijk, voor /2499,— Met de levering der daarvoor gevorderde bouwstoffen en arbeidsloonen te zarneu de som van f 11968, zijnde 5104,70 beueden de raming. BURGERLIJKE STAKU. GETROUWD. 19 Dec. IJ zak Meijer en Geertruida Hendrikje van Scharenburg GEBOREN. 17 Dec. Cornelia Dirk, Z. van Cornelis Butter en Dirkje van der Molen. 19 Cornelia Maria, D. van Petrus Adrianus Fransen en Sopkia de Wolf. 20 Dirk, Z. van Dirk Verlee en Cathariua Adriana Bouter. 21 Cornelis, Z. van Jan Mosk en Maartje de Groot. Sijlje Catharina, D. van Cornelis Baan en Naatje van Zalinge. OVERLEDEN. 19 Dec. Johannes PhilippusZ. van Johannes Vermeulen en Elisabeib Margaretha de Vries, 2 j. en 4 m. Dirk, Z. van Jacob Badenliuizea en Cornelia Christina Margaretha Kleijmeer, 19 m. 20 Jant|e Wartenhorstechtgen. van Dirk Hein, 33 j. Hendrik, Z. van Hermanus de Jong en Christina Catharina de Jongh, 6 w. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 21 December. M. V., S ihermerhornmishandeling, t 15 boete, subs. 8 dagen gev. F. L. R. de T., Hoorn diefstal1 jaar gev. C. M. B. en J. S., beiden zonder vaste woonplaats, bedelarij in verbindingde eerste 3 dagen gev. en voor 6 maanden opzending naar een rijks werkinrichtingde tweede 3 dagen gev. en voor 3 maanden opzending. C. A. F. K., Alkmaar, bedelarij, 3 dagen gev. J. B. V., zonder vaste woonplaats, feit en straf als boven. J. P., zonder vaste woonplaatsbedelarij 3 dagen gev. en voor 2 jaar en 6 maanden opzending naar een ryks werkin- K. de K., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 3 dagen gev. en voor 5 maanden opzending naar een rijks werkinrichting. M. W., zonder vaste woonplaatsbedelarij 3 dagen gev en voor 2 jaar opzending naar een rijks werkinrichting. P. C., zonder vaste woonplaats bedelarij 3 dagen gev. en voor 4 maanden opzending naar een rijks werkinrichting. T. W., zonder vaste woonplaats straf en feit als boven. A. v. d. K. en J H. v G., beiden zonder vaste woonplaats, bedelarij in verbinding, de eerste 3 dagen gev. en voor 5 maan ten opzending naar een rijks werkinrichting, de tweede 3 dagen gev. en voor 4 maanden opzending.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3