31 Bij lat emd6 des jaars. FEUILLETON. Sneenwrozen. No. 154, Acht en tachtigste Jaargang. 1886. I T E 11 D A G Prijs der gewone Advertentiën: 25 DECEMBER. Dit nummer beslaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Donderdag 30 December en Zaterdag 1 Januari zal de Cou rant niet worden uitgegevenmaar daarentegen verschijnen op Advertentiën voor dit Zaterdag nummer bestemdgelieve men dus den vooralgaanden VRIJDAG in te zenden. In dat nummer zal weder gelegen heid bestaan tot het plaatsen van N ieuwjaarswenschen A O,<85 ets a contant, van ftft regels, iedere regel meer a ets. Bovendien wordt het nummer van Woensdag, 5 Januari, beschikbaar gesteld lot het plaatsen van Dankbetuigingen voor ontvangen nieuw jaars wenschen zooals dal fe ctis in andere plaat sen, zeer algemeen h r te Mtotlerdam, gebruikelijk is, evenzeer a 0.25 cis. a contant, van ft regels en iedere regel nicer a 5 ets. De Uitgevers. Eene in vijl kleuren gedrukte almanak. den geabonneerden onzer courant voor 4887 aangeboden, werd zoowel binnen als builen de stad Donderdag 1.1. door ons verzonden. HERMs. COSTER en ZOON. AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsd&g-, Donderdag- en SSaterdagaVOBd uitgegeven. Abonnementsprijs p8F 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. EEN KERSTVERHAAL. „Henrygaat ge nog even met mij uit." „Ik zie, dat ge toilet gemaakt hebt, lieve. Ik tal daelijk bet rijtuig voor laten komen ot verkiest gij de ar?'* „Geen van beide. Ik wilde wandelen, om Fox mede te nemen." „Eene wandeling in de sneeuw Dan zult ge weder koude voeten krijgen Liddy." „Dan tal ik warme voetbaden gebruiken. Ge tuit toch toegeven, Henry, dat ik oud genoeg ben, om zelve zorg voor mijne gezondheid te dragen." Zy sprak dit tonder een tweern van geraaktheid eenvoudig weg zooals meu in een bó el tot een keü- ner zegt: „Ik verlang te eten." Hare uitspraak had een eenigszins Engelsch accent. „Zooals ge wilt, Liddy! Gun me slechts even tijd om mij gereed te maken." De poging die hij deed, denzelfden toon te treden, mislukte. Was hij eerst gedienstig, toen bezorgd ge weest nu was hij koel. Zij trad een oogenbiik aan het ven ter totdat hij gekleed om uit te gaan, terugkwam. Daarna riep zij den hazenwind Eox en schreed aan den arm van haren man de breede trappen af, als eene slanke, elegante dame, 'taschblonde baar sierlijk door een Rembrandt-hoed gedekt. Nauwelijks vijftig schreden in de breede straat, waar ratelende rijtuigen en enkele volle trams hun weg von den tusscben de voetgangers brachten hen by den in- gang van een park. Hier stond een man uit het volk met kerstboomen de oorlappen van zijn oude wollen Weldra zal, ook het jaar 1886 tot de geschiedenis behooren. Voor het vervliegt, willen wij een oogen- biik stil staan bij de vraag wat beeft bet ons gebracht? wat heeft liet in de eerste plaats gebracht aan ons vaderland Niet veel schijnt het antwoord te moe ten zijn er is weinig veranderd weinig verbeterd in den algemeenen toestand. De landbouw blijft gedrukt, de handel kan zich niet verheugen in een nieuw leven, de nijverheid heeft steeds een moeilijken strijd te voeren om zich staande te houden. Zelts dreigde ons een nieuwe ramp uit Indie door den moeielijken toestand waarin zich de suikerteelt op Java bevindt. Hoogst belangrijke bronnen van inkomsten, waarbij de geheele inlandsche bevolking van sommige streken van Java belang heeft liepen gevaar, indien geen hulp opdaagde; het scheen te vreezen dat de Europeesohe kapitalen zich uit lndie zouden terugtrekken en zich niet langer beschikbaar zouden stellen ten behoeve van een tak van landbouw en nijverheid die reddeloos verloren scheen; in de mindere opbrengst van verschillende belastingen zou ook de schatkist daarvan de gevolgen ondervinden. Deze schier algemeene overtuiging heeft hulp doen aan brengen naar ous vooikomt in den goeden vorm, in dien van vermindering van de al te zware lasten ten behoeve van den staat, in dagen van grooten bloei aan de suikerteelt opgelegd. Om zoo mogelijk het gevaar te vermijilen van alles te verliezen heeft de staat een deel van .e inkomsten, die bij van deze industrie trok, althans tijdelijk prijs gegeven van een ander deel voor de huilt uitstel van betaling verleend. Wij willen hopen, dat deze verlichting van druk het behoud van het te zwaar belaste en met zoo sterk beschermde mededingers worstelende bedrijf ten gevolge moge hebben. Blijkt er alzoo niet ong gronde hoop te bestaan dat deze ramp d e Java en u<t Java ons hier in Eu ropa bedreigt, zal worden afgewend, op Sumatra is ia den loop van het jaar, voor zoo ver de Loestand uit de feiten blijkt, weinig gewonnen. Atjeh blijft nog altijd een talrijke bezetting en een deel onzer vloot eischen, zonder dat wij bet beoogde doel nader blijken te komen. Van moeleloosheid onder de bevolking, van een toe nemende neiging om zich in het onvermijdelijke te schinken en zich met het Nederlandsche gezag in dien zin te verstaan dat er van een zelfstandig binnen- landsch bestuur zooveel mogelijk behouden blijft zijn geene teekenen waar te nemen. Het verderflyk klimaat heeft daarenboven een nieuwe ramp over ons leger gebracht in den vorm eener treurige ziektetot welker bestrijding krachtige maatregelen noodig ztjn. Het jaar 1886 mocht Diet voorbij gaan zonder dat een kostbaar offer gebracht moest worden de gouverneur van Atjeh, de generaal Demmeniin wiens beleid en krachtig bestuur nagenoeg algemeen vertrouwen werd "gesteld is bezweken. Hij wijdde zijn beste krachten zijn onverpoosde zorg aan de vervulling van zijn moei- pet bedekten half zijn gezicht, blauw van koude. „'n Mooien boom koopen, m'nheer F" vroeg hij, zijne banden in de vuilgrauwe wanten in elkander slaande. Zonder antwoord liepen zij door. „GijDuitscherszyt toch etn dwaas volk", sprak de jonge vrouw. „Een kind dat 'n kikvorscb doodt behandelt ge bijna als een moordenaar en voor elk Kerstfeest onthoofdt ge een millioen jonge dennen. „'t Schijnt vreemd en met elkaar in tegenspraak. Maar als ge eens een Duitsch Kerstfeest hadt bijge woond zoudt ge zeker anders spreken." 'k Betwijfel 't", was het koele antwoord. Zwygend vervolgden zij hunne wandeling. Hoe druk 't daar ginds op de breede straat was, waar de winter zich slechts handhaafde door enkele plekken vuile sneeuw, hier in bet park heersebte hij in volle pracht. Op de zwarte, vale takken der boomrn was de sneeuw zacht en vlokkig als zwanendons neergevallen dunnere takjes prijkten met schitterende sneeuwkristallende vyver was bedekt met een glanzend zwarten ijsvloer met witte sneeuwvlokken. Slechts een paar menschen zag mon hier en daar in dit beweginglooze, ijzige win terlandschap hun weg vervolgen. „He zie daar Henry sueeuwrozen." „WerkelijkKerstwortel, Kerstrozen! De sneeuw bloeit Zij wendde haar gelaat tot hem, en zag met hare groote blauwe oogen vragend tot hem op. „Waarom zegt ge dat zoo opgewonden „Klonk het zoo? Liddy? Misschien slechts omdat ik in gedachten verzonken was." „Hebt ge dan zorgen door 't een of ander?" „Neen, volstrekt niet. Wonderlijke bloempjes, die sneeuwrozen I Verspreide losse schakels tusscben de laatste herfst- en de eerste lentebloemen. Zoo ziet men tusscben ijs en sneeuw nog bloemen bloeien maar met overal. Er zijn verreverre streken door ijs en sneeuw bedekt, waar niets bloeit zcoals er harten zijn, die nooit beminnen." lijke taak en liet bet teven in 's lands dienst. Eén lichtpunt mogen wij evenwel niet viorby zien. Door onze bezetting van het oude Saltansgebied met den kraton aan Samatra's Noordpunt en onze waakzaamheid aan de kusten zijn de Atjebers opgesloten in het bin nenland zorgwekkend was daarom in hooge mate hun verschijning op verscb llende punten van de zuide'ijker gelegen kuststaten waar zijdoor bet binnenste des lands allengs ongemerkt genade-d en onverwacht uit de bergen ia de vlakte afdalende, eensklaps de bloeiende Europeesohe tabvkplautersondernemingen overvielen en hun spoor teekenden met meord roof en brandstichting. Wel was hun aantal niet groot de door hen aangerichte schade gering en bepaalde zich het getal hunner slachtoffers tot enkele weinigen maar de volkomen onbekendheid omtrent de streken waar zy zich ophielden en de plratsen waar zy verwacht konden worden de onzekerheid waar en wanneer, op welk uur van den dag of ben nazht zij zich zouden kunnen vertoonen verbreidden schrik en onrust over een uitgestrekt gebied. Daarom is het een hoogst verblijdend verschijnsel, dat deze voorvallen zich tot zoo weinige hebben bepaald en zich in de laatste maanden niet meer hebben voorgedaan. De Regeering heeft haar beschikbare troepen naar de meest bedreigde punten gezonden de inlandsche politie versterkt en beter geregeld, en de Europeanen hebben zei ven de wapenen ter hand genomen en een stelsel van onder linge waakzaamhoid ingevoeld, maar bet aantal troepen was gering en de genomen maatregelen we-den niet geëvenredigd geoordeeld aan de uitgestrektheid van de te bewaken terreinen; toch schijnen zij aidoende te zijn om de Atjebers terug te houden. De mislukking van de poging tot wijziging van de Grondwetsbepaling omtrent het onderwijs en de weige ring der anti-revolutionaire en katholieke pa*tij, wegen» het niet-inwilligen barer eischen omtrent dit onderwerp, om tot de herziening van andere Grondwetsbepalingen mede te werken hadden hier te lande een Kamer ontbinding ten gevolge die de liberale partij in de meerderheid bracht. Velen verwachtten, dat zij nu ook haar vertrouwen aan de bestaande Rsgee.-ing zou ont zeggen en zich verp'ioht zou acnten zeive de leiding der zaken op zich te nemen. Anderen wezen op het inderdaad geringe cijfer der verkregen meerderheid die door toevallige omstandighelen een paar nieuwe verkiezingen, een vacature en de afwezigheid van enkele leden wegens ongesteldheid of' andere zeer gewone da gelijks voorkomende redenen tijdelijk licht tot een minderheid gemaakt kon worden zij wezen daarbij inzonderheid op de Grondwetsherziening, waarop de liberale partij zoo herhaaldelijk bad uangedrongen en die door het M nisterie-Heem kerk als hoofdpunt op zijn programma was geplaatst. Dat werk was reeds aanmerkelijk gevorderd en kon na de behandeling der Staatsbegrootmg voltooid worden Wel ondervond het herhaaldelijk vertraging en twijfelden sommigen aan den ernstigen wil van het Ministerie om het krachtig „Ge hebt wonderlijke invallen, Henry. Kersttijd schijnt u sentimenteel te maken." Neen ze begreep hem nietze zal hem nooit be grijpen Tuaschen ijs en sneeuw vervolgen zij zwijgend hun weg koud en ijzig als deze is ook zijn levens weg. Zijne gedachten dwalen af naar andere Kerst avonden. Menschen, die zicb ongelukkig gevoelen, denken gaarne aan hunne kindshe'd terug. Hij ziet den molen scnilderacLilig in het dal gelegen Links de schuur, rechts het huis, er tus cheu de beek met het groote molenrad en het kleine bruggetje Ijs kegels hangen aan het rad en aan de dakgoten; de weg, de boomen de buisjes, alles is met sneeuw bedekt. Ea aan de hand van zjn vader komt bij thuis; ze zijn naar de stad geweest voor 'c eerst heeft bij daar de kerstmismirkt gezien onderweg beeft hij een kerstboompje holpen snijden. Zij hebben langer dan een uur gefoopen maar b.j gevoelt noch koude, Doch vermoeidheid zijn jong hoofd is zoo vol kinderlijke vreugde dat hij er niet van zwijgen kan. Uit het met sneeuw bedekte hondenhok kom' blaffende de harige speelgenoot zjner jeugd betn te gemoet. Moeder doet de deur open om ben te verwelkomen o moeder, welk een vreugde 1 Men houdt enkele voorvallen uit zijn kindsheid soms onuitwischbaar in het geheugen; waarom juist zulke Niemand zou dit kunnen zeggen. Weder staan zij voor den uitgang van het park. „Ik ben beden zeer vervelend Liddy' „Ge zult uwe tedenen daarvoor hebben. Zooals ge weet, beboor ik niet tot die vrouwen, welke eischen dat bare mannen in hare tegenwoordigheid slechts aan haar denken." Eene verstandige vrouw zoo inschikkelijk als niet vele. Zj eischte niets van bem welk recht had hij dan iets van haar te eischen Zij gingen naar huis de man met de kerstboomen stond nog op den hoek. De drukte in de Btraat was

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1