31 No. 155. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 29 DECEMBER. Prijs der gewone Advertentiën: Donderdag 30 December en Zaterdag 1 Januari zal de Cou rant niet worden uitgegevenmaar daarentegen verschijnen op Advertentiën voor dit Zaterdag nummer bestemdgelieve men dus VRIJDAGS in te zenden. In <!at nummer zal weder gelegen heid bestaan lot het plaatsen van Nieuwjaarsweusehen a O,as ets a coulant, van Ift regels, iedere regel meer a 5 ets. Bovendien wordt het nummer van Woensdag, 5 Januari, beschikbaar gesteld tot het plaatsen van Danlffoettiig-ing-en. voor ontvangen nieuw jaars wenschen zooals dat reeds in andere plaatsen, zeer algemeen It r le MS oil er dam, gebrnikelijk isevenzeer a O,as ets. a contant, van 1 5 regels en iedere regel meer a 5 ets. De Uitgevers. ©ebeelte. Bnttcnlant). ALKilAARSCHE COUR ANT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag- OB Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMb. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Gelet op art. 54 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad Nr. 85); Brengen ter algemeene kennis, dat de gemeenteraad in zijne vergadering van 22 December 1886 benoemd heeft voor het jaar 1887 tot leden der e. vaste commissie van de verordeningen, tegen welker overtre ding straf is bedreigd, van welke commissie de burgemeester, krachtens art. 166 der gemeentewetvoorzitter is, de heeren mr. M. Buchnermr A. P. de Lange, J. C. Vonk en J. C. Koorn; i. vaste commissie van financiën de heeren B. PreijerJ. C. Koorn, VV. Helling, C. Bosman en C. W. Bruinvis, onder het voorzitterschap van den heer J. C. Koorn; e. vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en ondernoud der plantsoenen enz. de heeren J. C Koorn, C. W. Bruinvis en A. Goede l)z., onder het voorzitterschap van den heer burgemeester, daartoe door Burg. en Weth. uit hun midden aangewezen 4. vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen de heeren mr. A. P. de LangeH. J Bruinvis en C. Bosman, onder het voorzitterschap van den heer wethouder P. Bruinvis de Lange, daartoe door Burg. en Weth. uil hun midden aangewezen t. vaste commissie voor de gasfabriek de heeren mr. A. P. de Lange en C. Bosman, onder het voorzitterschap van den heer burgemeester, daartoe door Burg. en Weth. uit hun midden aangewezen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Dec. 1886. De Secretaris NU HOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat bun heden vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein gevraagd is door a. CORNELLS KOOPMAN slyter in sterke dranken te Alk maar, in het lokaal Dili gent ia aan de gedempte Nieuwe- sloot No. 11 4. GES1NA KAAN, tapster te Alkmaar, in het perceel aan het laantje naby het Zeglis, wjjk F. No. 1654. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Dec. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DU1TSCHLAND. Vorst Alexander van Bulgarijs ia op de terugreis van Londen naar Darmstadt te Keu len begroet door twee van de bulgaarscbe afgevaar digden die op weg waren van Berlijn naar Parijs. De Nordd. Zeitung noemt het een verzinsel van sommige bladendat prins Bismarck zich tegen de ontbinding van den rijksdag verklaard zou htbben en dus hopen zou, om zich met den ryksdag te verstaan op den grondslag van het centrum-voorstel. In regee- ringskringen bestaat dan ook geen twijfel aan de nood zakelijkheid van handhaving der legerwet tot eiken prijs. Te Berlijn worden groote toebereidselen gemaakt voor eeoe schitterende verlichting op den 1 Januari ter eere van den Keizer, die dan 80 jaren tot het leger behoord zal hebben. Op 1 Januari 1807 trad hij in dienstdrie maanden vroeger dan gewoonlijk de pruisische prinsen in dienst treden. Den 22 Maart 1887 wordt hij 90 jaar. Te Stuttgard zijn van de 500 telefoongeleidingen ongeveer 400 door den sneeuwstorm vernield. Aan verscheidene sociaal-demokraten ondor wie de afgevaardigde naar den rijksdag Sabor, is het verder verblijf ontzegd binnen den kringdoor den kleinen staat van beleg in den omtrek van Frankfort aange wezen, Zij moeten uiterlijk den 28 dat gebied veriaten hebben. ENGELAND. De Morning Post merkte den 24 op, dat het aftreden van den minister van financiën Randolph Churchill niet Bamenbangt met de buiten- landscbe staatkunde der regeering. De overeenstem ming tusschen Engeland en de regeeringen te Berlijn, Weenen en Rome tot stand gebracht, beoogt uitsluitend bet handhaven van den europeeschen vrede en zou reeds bevredigende gevolgen gehad hebbenzoo de Porte niet eene staatkunde gevolgd bad welke door Enge land niet kon worden goedgekeurd. Dat blad ver klaarde, dat reeds gunstiger berichten uit Konstanti- nopel aangekomen waren. De regeoring verwachtte vei klaringen en handelingen der Porte, waardoor Europa duidelijk overtuigd zou worden, dat Tuikije niet voor nemens was den tegenwoordigen verontrustenden toe stand nog ingewikkelder te maken. De heer Chamberlainte Birmingham over de mi nisterieele crisis sprekende, heelt o.a. gezegd, dat nu de gelegenheid voor eea verzoening met de aanhangers van Gladstone gunstiger was dan ooit. Gladstone en de afgescheiden leden der liberale party waren het over alle punten van het liberale programma eens, behalve over het ïersche vraagstuk. Wanneer van weerskanten iets toegegeven werd zou deze miuisterieele crisis de aanleiding zijn tot de vereenigiug der liberale party. De Koningin beett haar vertrek van Windsor naar Osborne uitgesteld tot den 29 en tegen den 28 een ministerraad belegd. Volgens de Times zal de afge'reden minister Churchill geen oppositie tegen het ministerie Salisbury gaan voeren, maar bet zelfs steunen voor zoover zijne beginselen dit toelaten. De oud-minister Hartington het hoofd der liberalen, die zich afgescheiden hebben in bet ierscbe vraagstuk ontving te Rome een telegram van den minister vau buitenlandscbe zaken Salisbury om zijne medewerking nu minister Randolph Cnurchill (door de ierscbe con servatieve bladen een verrader genoemd) afge.reden is. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft den 21 eene motie aangenomen, strekkende om eene commissie van 7 leden te benoemen belast met het opsporen van alle onuitgegeven bescheiden betreffende de geschiedenis van Parys tijdens de omwenteling, om hem voorstellen te doen omtrent het openbaar maken daarvan. Verder werd met groote meerderheid van stemmen besloten, elke maand in elke wijk de speel plaatsen der scholen bescnikbaar te stellen voor het raadslid dat er om vragen mochtom aan zijne kie zers rekenschap te geven van de vervulling van zijn mandaatniettegenstaande de prefect der Seine op gemerkt had dat dit lijnrecht in stryd zou zijn met de voorschriften van den minister van oorlog volgens welke die speelplaatsen alleen tijdens de verkiezingen en de vacantien ter beschikking van kiezers en kandi daten konden gesteld worden. Ook in Frankrijk is zeer veel sneeuw gevallen. Do locomotief van een door een sneeuwstorm overvallen trein uit Belfort naar Parys moest op sommige plaatsen door sneeuwhoopen van meer dan 2 el hoog. Bij aan komst van dien trein te Parys waren aile krukken en handvatsels gebroken en de ruiten van den eeisten wagen in duizenden stukjes gedrukt. De legercommissie zet bare werkzaamheden in de kerstvacantie voortom terstond bij den aanvang van het nieuwe jaar met Boulanger's legeroutwerp gereed te zijn. By de uitdeeling der prijzen van deSociótóde Sauvetage (Reddingsmaatschappij) hield generaal Houiauger eene redevoering, waarin hij o. a. zeide, dat deze redders op de soldaten bet onschatbaar voorrecht hadden, dat hunne lau weren met noodwendig bloedige lauweren waren, verkre gen bij de verdediging des vaderlands. De redders vonoen hun roem in het helpen hunner natuurgenooleu te midden van dien vredewaaraan de voiken zulk eene groote behoefte hebben dat zij die met het bestuur belast zijn, hun dien moeten verzekeren ten koste van alle opofferingen voor zoover deze noch de eer nocu de veiligheid des lands raken. By zijn vertrek werd hij levendig toegejuicht. Den 20 beeft de president der republiek het insti tuut gemachtigd om de schenking van Chantilly door den hei tog van Aumale aan te nemen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De hongaarscbe mi nister voor koophandelgraaf Szechenyidie zijne be grooting aanzienlijk overschreden had is in het Hoo gerhuis dsarover zoo hevig aangevallen dat hij ter stond zijn ontslag heeft ingediend. Een groot deel dezer uitgaven was besteed aan de ontvangst der fransche gasten tijdens de tentoonstelling te Pest. Op verzoek zijner ambtgenooten heeft hij zich bereid verklaard aan te blijven tot na afloop der behandeling van de be- grootmg. PORTUGAL. Op de Taag is in den nacht van den 23 op den 24 het engel-ehe pantserschip Sultan in botsing gekomen met de fransche stoomboot Vil e Vic toria die zonk. l)eze boot had eene bemanning van 43 personen en 20 reizigers aan boord van de be manning werden 23 en van de reizigers de helft gered. De botsing wordt daaraan geweten dat de schepeD te dicht bij elkander geankerd waren. SPANJE. Het wetsontwerp tot hervorming der zeemacht is na eene negendaagsche bespreking door den Senaat aangenomen. De vloot zal hoofdzakelijk inge richt worden met het oog op de verdediging en bestaan uit 22 snelvarende kruisers, 10 torpedo-boot-jagers 136 torpedo-booten 28 kleiue kanonneerbooteD 20 groote stoombarkassen en een transportschip van 3000 ton ingericht als drijvend arsenaal. De uitgaven ten bedrage van 108.000.000, worden over 10 jaren ver deeld. Het hof van cassatie beeft de voorziening van den priester Galeoteden moordenaar van den bisschop van Madrid verworpen tegen het gevoelen der geraad pleegde geneesheerendie hem allen voar krankzinnig verklaard hebben. ZWITSERLAND. De Stendenraad heeft het wets ontwerp op het spiritUB-monopolie in den door den na- tionalen raad vastgestelden vorm aangenomen met 35 tegen 12 stemmen. VEREENIGDE STATEN. Den 24 is te Brooklyn eene algemeene werkstaking onder de beambten der tramwegen uitgebroken omdat de bestuurders eenige eiscben waaronder eene vermindering van den werkdag tot 12 uren, geweigerd badden. Des avonds was reeds eene Bchikking tot Btand gekomen door het inwilligen van enkele eischen en door de bereidverklaring van bestuurders om de overige eischen aan de uitspraak van scheidsrechters te onderwerpen Des avonds tadden eenige ongeregeldhelen plaats, waarbij een werkstaker dood geschoten werd. 13 i -I ti c u a ii SI AT EN-GEN ER A AL. Eerste Kamer. Behalve de suikerwetten, werden den 23 nog aangenomen hoofdstuk I der staatsbegrooting voor 1887, bet hoofdstuk der nat. schuld voor 1887, na eenige beraadslaging over hetgeen Indie te veel betaalt voor aflossing, en de middelenwet voor 1887, waarbij de heer Verbeijen namens deze kanier de tweede kamer dauktedat zij gelegenheid had gegeventhans reeds deze wet te behandelende heer M u 11 e r verklaarde tegen te zullen stemmenomdat de 5 buitengewone opcenten afge schaft waren, de minister van financiën het voor nemen aankondigde, eene herziening van den zout accjjns te ontwerpen en verzekerde, dat voor de bestendiging der 5 buitengewone opcenten geene reden bestond en van het kre diet tot uitgifte van schatkistbiljetten grootendeels geen gebruik zou behoeven te worden genaakt. Van de 34 leden stemden de heeren Muller en van Akerlaken tegen. De Kamer ging daarop tot den 10 Januari des avonds 8 uur uiteen. Tweede Kamer. Hoofdstuk waterstaat, handel en nijverheid. De minister antwoordde den 22 en 23 op de verschillende gedane vragen en gemaakte bedenkingendat niet alleen de waterstaat onder zijn beheer staat., maar ook nog 2 belangrijke takkenhandel en nijverheidde uitgaven voor waterstaats werken vermiuderden van jaar tot jaar en dat de ingenieurs te ruim in de schatkist tasten by het bouwen 'a« woningen, werd door bem ontkend Over den toestand der landbouw zou bij spreken, wanneer de commissie met baar onderzoek gereed is en verslag uitgebracht beeft. Dat voor den handel meer gedaan wordt dan voor den landbouw wil hij toegevenhoewel ver betering van verkeerswegen ook in het belang van den land bouw kan worden geacht. Verbetering van den biuneuland- scheu water afvoer is steeds door de regeering in het oog gehouden en bevorderd. Omtrent de verbetering van bet Coe- vordenscb-Kanaal zyn nieuwe onderhandelingen aanhangig. Hy achtte het niet wenschelijk, de verbetering van kleine riviertjes, zooals de Vecht, voor rijksrekening te nemen. Met de land- bouw-couimissie waren wy op den goeden weg. Den heer Lieftinck merkte hij opdat DuitscLland niets voor den landoouw deed, maar alles liet doen door den landbouw. Daarom was zijn denkbeeldom den landbouw geldelijk te steunenwel aannemelijk. De landbouw-commissie werkte stuksgewijze en bracht, naarmate zij gereed kwam, hare ad viezen aan de regeering uit. Hy ontkende in zake landbouw stelselloos te werk te gam. Ook de zaak der zuivelbereiding zou de commissie onderzoeken. Verbetering van verkeerswegen beschouwde bij als een heilzaam middel voor onzen handel en nijverheid. Van verbelering in de wijze van heffing der in voerrechten verwachtte hij nog altijd gunstige uitkomsten. Eene commissie van deskundigen hield zich steeds daarmede bezig en was reeds met de uilkomsten van haren arbeid gereed. Uit eerbied voor de Kamer bad hij voor de brug le Heusden geen post op de begrooting gebracht, üp de beperking van de zondagsdienst voor de posteryen kon hij niet meer terugkomen.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1