No. 1. Negen en tachtigste Jaargang. Het nieuwe jaar. 1887 Z A T E IS D A G 1 JANUARI. EERSTE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaat uit twee bladen. fiinnentauö. 3lUrUt. SCHE COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0-06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER A ZOON. „Vrede op aarde 1" Klonk dat woord, in de laatste dagen van elk wegstervend jaar door de gansche Coris- tenheid in tal van talen de vermoeide en onrustige menigte toegesproken niet a's een bespottingtoen bet opnieuw bij bet eindigen van het oude jaar weer klonk Op welk gebied heerscht vrede? Bestaat er een vredelievende gezindheid tuseehen de verschillende vol ken Bestaat zij hier te lande of elders tusschen de verschelende staalkundige partijen van denzelfden staat, zoodat in het belang van het gemeenschappelijk vader land een verdrag woidt gesloten om althans dat goede tot stand te brengen waa-omtrent in hoofdzaak geen verschil vau meeniog wordt gevonden Heerscht er vredezucht tot bemii.deling en onderling overleg samenwerking tot gemeenschappelijk welzijn tusecben de verschillende klassen dsr maatschappij, tusschen arbeid en kapitaal Maar kan er vrede zijn waar de toestand zoo on bevredigend is? Kan men vrede hebben met onrecht, geweld onbillijkheid hopelooze armoede en verwil dering Naast het „vrede op aarde" wordt dan ook herinnerd aan dat andere woord „niet om vrede te brengen maar het zwaard", en hij die kl agt over het uitblijven van den vrede, hebbe zich niet te be droeven over den s rijd zeiven maar over de wijze waarop hij gevoerd wordt. Dai de Europeesche verwikkelingen geen andere op- lowing overlaten dan een gewe digeu schier algemee- nen oorlog, die in het voorjaar van 1887 moet uitbreken, schijnt bij sommigen vast te staan. He zware last van den gewapenden vrede moet op zich zeiven reeds tot den oorlog leiden, meeuen zj. De grijze von Moltke beeft immers te recht gevraagd Zuilen de volken die zoo zwaar worden gedrukt door den dienstplicht en de ontzettende kosten der uitrusting van leger en vlootvan vestingenforten en oorlogschepen eindelijk niet den oorlog verkiezen boven dian voort- durenden last? Het is mogelijk, dat een volk in een vlaag van wanhoop die keuze doetmaar een verstau- dige keus 70u het naar onze meening niet wezen; niet zoozeer omdat de rampen en lasten van den oorlog in elk geval oneindig zwaarder zijn dan die van het zich gereed maken en gereed houden voor den oorlog het kan wijsheid zijn een tijdeljken zwaren ramp te verkiezen boven een blijvenden last maar omdat er niet de minste zekerheid bestaat, dat de druk na den oorlog minder zwaar zal worden. Het tegendeel was in de laatste jaren regel. De partij die de nederlaag bad geleden, maakie zich de treurige ondervinding ten nutte om zich beter uit te rusten en haar strijdkrachten te vergrooten, en de overwinnaar moest hetzelfde doen om gereed te zijn tegen het oogenblik waarop zijn tegenstander zou trachten het verlorene te herwinnen. Zoo is bet gegaan na den Knm-oorlog en na den Franscb-Duitschen oorlog; en al heeft Oostenrijk- Hongarije na 1866 berust in het verlies van zijn invloed in Duitschland, het heeft zich versterkt voor audere plannen in het oosten terwijl Italië nadat het zijn eenheid had verkregeneerst recht begonnen ib zich behoorlijk het juk van groote land- en zeemogendheid op te leggen. Wij zijn daarom veeleer van meening, dat de alge- meene buitensporige oorlogstoerustingen eerder van den oorlog zuMen terughouden door de gedachte aan den ontzettenden omvang dien de strijd zou nemen en de vele en groote oflers in menschen en maatschap pelijke welvaart die hij in elk geval ook bij bet gunstigste verloop en den gelukkigsten uitslagzou vorderen. Onder zulke omstandigheden moet de kans al bijzonder goed staan zal men baar zonder al te groote roekeloosheid wagen. Liever dan met elkander in oorlog te komenzal Duitschland tijdelijk toezien bij de plannen ven Rusland in bet oosten, en Rusland afzien van een bondgenootschap met Frankri k tegen Duitschland. Men lette op de herhaalde verklaringen van prins Bismarck dat geen Duitsche belangen zijn betrokken bij hetgeen in Bulgarije geschiedt; men kan er op rekenen dat hij, liever dan met Rusland in oor log te geraken, des noods zal berusten in handelingen van den Czaarwaarbij nu juist op de beiangen van Oostenrijk-Hongarije niet bijzonder zal worden gelet en naar het welgevallen van Engeland minder zal worden gevraagd. Maar zal Frankr.jk niet ongeduldig worden? Is het niet overtuigddat zijn leger thans het toppunt van sterkte en geoefendheid heelt bereiktdat bet bij lan ger uitstel van den oorlog weer zal achteruitgaan en Duitschland zich intusschen zal beijveren om het Fransche Jeger op nieuw te overtrefien Is het niet overtuigd f da bet thans juist de rechte tijd is en het geschikte oogenblik voorbij zal zijn zoodra omtrent Bulgarije een schikking getroffen is dat het in den tegeuwoor- digen Mints'er van Oorlog, gener a! Boulangerden man bezit die de natie ter overwinning kan leiden Ma >r hoort toch dien gevierden generaal spreken bij de plechtige uitdeeling van prijzen voor de redding van schipbreukelingen. „Deze redders" zeide hij „hebben boven de soldaten het onschatbare voorrecht, dat hunne lauweren niet noodwendig bloedige lauweren zijn verkregen bij de vaneenrijting des vaderlands. De redders vinden hun roem in het helpen hunner natuur- gencoten te midden van den vrede, waaraan de voiken zoo groete behoefte hebben, dat zij die met het bestuur belast zijn bun dien moeten verzekeren ten koste van alle opofferingen voor zoover deze noch de eer noch de veiligheid des lands raken. Zoo sprak de generaal, en zyn woorden werden luide toegejuicht. Om dea spreker, of om den inhoud en de strekking der toe spraak? Hoogst waarschijnlijk om den man die do toe spraak hield maar dit neemt het merkwaardige van het feit niet wegdat het generaal Bou anger is geweest die deze woorden heeft gesprokenwaarvan de vredelievende geest algemeen wordt erkend, en dat zijn hoorders er mede bleken in te stemmen. De ge neraal heeft zelfs genoegen genomen met een minder bedrag voor het departement van oorlog op de begroo ting van 1887 dan aanvankelijk door hem was aange vraagd. Te Berlijn becht men aan deze uitingen van getemperde oorlogsdrift van dit populaire legerhoofd niet veel beteekems. De plannen en inzichten van de Duitsche staatslieden zouden dan ook van grooter lichtvaardigheid en wispelturigheid getuigen dan wij gewoon zijn hun toe te kennenindien daarop van invloed was wat de eene of andere gevierde regeerings- persoon of generaal in Frankrijk of elders vandaag of morgen gelieft te zeggen. Zij weten wat zij willen en tot verdediging san hunne voorstellen hebben zij niet noodig gevolg!rekkingen te maken uit redevoe ringen van Fransche bewindslieden maar is het vol doende te wijzen op feiten, op de sterate, de uitrus ting en de oefening van het Fransche leger. Er zijn er evenwel die de geheele vredelievende toespraak van generaal Boumnger een komedie noemen, uitsluitend opgevoerd met het do-1 om de aanneming der gewjzigdo Duitsche legerwet te bemoeilijken. Zjo ver gaan wij niet; wij hebben geen grond den generaal zoo weinig kennis en doorzicht toe te schrijven om te kunnen onderstellen dat hij ter wille van een zoo dwaze en hopelooze onderneming zijn populariteit iu Frankrijk in gevaar zou willen brengen. Als een Franscb regeerings- persoon in het publiek spreekt en eenige populariteit heelt te winnen of te behouden, zal li ij daarenboven eerder vragen wat zijn gehoor gaarne verneemt dan wat te Berlijn of eldeis eenigen indruk zal maken. De voorgestelde wijziging in de Duitsche lege wet zal on getwijfeld worden aangenomen onverschil ig wat gene raai Boulanger moge zeggen of niet zeggen en dat zal de generaal ook wel weten. Lord Randolph Churchill heeft eensklaps het En- gelsche Ministerie verlaten en door zijn aftreding ge voelig verzwakt. De aanhang van dezen radicaal onder de Tories in Engeland en ook iu Ierland was vrij groot, en het Ministerie weet niets anders te doen om zijn verlies te vergoeden dan heiz.j een .erbond aan te gaan met de liberalen die zich van Gladstone heb ben afgescheiden (de Unionisten) en daartoe lord Har- tington uit te noodigen de opengevallen plaats in te nemen, hetzij zijn ontslag te verzoeken en de Koningin te raden aan lord Ha-tington het bewind op te dragen, hetzij bet Parlement te ontbinden In elk geval ver zwakt de aftreding van lord Churchill voor het oogenbiik den invloed van Engeland in Europa. Die broosheid van het ministeriëele leveu waarmoe veraudering van politiek inzicht in de buitenlandsche betrekkingen ge paard gastdoet een bondgenootschap met Eogeland in waarde dalen en als een weiuig vtrtrouwbaren steun bescl ouwen, en zoo iets komt ongetwijfeld tot zekere hoogte aan de meest oorlogzuchtige mogendheden, aan Frankrijk en Rusland ten goede. Vier en twintig patroons, waaronder de voor naamste meubelmakers van Amsterdam hebben bij advertentie in de Amsterdamscbe bladen kennisgegeven, dat zij geen deel zullen nemen aan de door het kon. nederl. handelsmuseum uitgeschreven meubeltectoon- stelling. Thans wordt uit Limburg vernomen, dat gehuwde vrouwen w e 1 zullen worden toegelaten op de vroeger genoemde fabrieken. Ged. Staten van Limburg hebben hunne goed keuring onthouden aan de begrooting voor 1887 van verscheidene gemeentenomdat daarop niet gebracht waren de uitgaven voor de uitbreiding van bet onder wijzend personeel met 1 Januari 1887. Het recht tot het heffen van sebut- en brug gelden van de sluis in den Lagendijk te Zaandijk is voor 3 jaren tegen 130'sjaars verpacht aan P. Schaap. De heer P. Roskam Pz. is hei kozen tot heemraad van den polder Egmondermeer. Te Zaandam heeft zich eene commissie uit de in gezetenen gevormd, om op den 70 verjaardag des Ko- nings eene uitdeeling van levensmiddelen te houden onder de behoeftige medeburgers. Tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Noord hol land is voor 1887 benoemd de heer dr. G. A. N. Adebé te Amsterdam. Men schrijft ons uit UitgeestHet kerstboomfeest in de Herv. kerk is uitnemend geslaagd. De kerk was eivol en de orde liet niets te wenschen over. Het glanspunt vau den avond was natuurlijk de kerstboom, die, evenals 't vorige jaar, rijk versierd prijkte in den gloed van ontelbare waskaarsjes. Ongeveer 80 leer lingen der catechisatie werden rijkelyk onthaald terwijl ieder nog eene verrassing bovendien ontving. Hoogst voldaan keerden allen huiswaarts. Bij de rijks postspaarbank is in November inge legd f 589 263 88 en terugbetaald 380.187,18, zoo dat op het einde der maand in het geheel was inge schreven f 8.580 612 48. In den loop dier maand zijn 337-1 nieuwe spaarboekjes uitgegeven en 802 geheel afbetaald, zoodat aan bet einde der maand 137.400 boekjes in omloop waren. Aan den heet- mr. W. J. B. Besier, gewezen rechter in de arr. rechtbank te Haarlem is f 1728 pensioen verleend. In 1886 werden te Amsterdam geveild 1290 per- ceelenwaarvan 703 verkocht en 456 opgehouden werdenterwijl 128 aangeslagen doch niet geveild werden. Het bedrag der verkochte perceelen was f 6.214 624 dat der opgehoudene f 4 049 870 samen f 10.264 494, tegen 10.779 376 in 1885. Bij de herstemming te Ruarloo is gekozen tot lid der Provinciale Staten van Gelderland de heer B Hulshof Hzn te Lichtenvoorde (kath.) met 405 van de 765 geldige stemmen. Volgens eene in Frankrijk onlangs opgemaakte sta tistiek verschijnen er tegenwoordig ongeveer 36500 cou ranten waarvan in Europa 20000. Bovenaan staat Duiischland met 5500, waaronder 80.) dagbladen dan volgt Engeland met 4)00 waaronder mede 800 dag bladen. Frankrijk bezit er evenveel als Engeland waarvan Parijs alleen er 1568 heeft. Het aantal dig- bladen is in Frankrijk slechts 3)0. Italië telt 1100 couranten waaronder 160 dagbladen, waarvan te Rome 200, Milaan 140, Napels 120, Turin 94 Florence 79. Oosteurijk heelt er 1200, waarvan 150 dagbladen. Spanje ongeveer 850 waar.an een derde deel als dagbladen het licht ziet. Rusland komt met 800, waarvan 200 te Petersburg en 75 te Moskou verschijnen. Verschei dene russtsche bladen worden in meer dan ééue taal uitgegeven zoo b v. ééne in het russisch, duitsch en franscb. Id Griekenland bezit ieder gehuchtje eene eigene courant. Zwi seriand heeft er 430, Belgie en Ne erland el t ongeveer 360. In Azie zijn omstreeks 3000 periodiek verschijnende bladen, waarvan China, naar verhouding er slechts zeer weinig levert. Merk waardig is het te Pekiogdriemaal daags in drie verschillen de kleuren verschijnende regeeringsblad „King Kao." Ja pan heeft 2000 en Perzie in het gehi-el 6 bladen IuTonkin verschijnt sedert eenigen tijd „l'Avenir du Tonkin", terwijl in Afghania-an en Beioedejistan nog geene courant ver- scaijnt. Volgens eene in Mei 1885 verschenen opgaaf omtrent de VereeDi »de Staten van Noord Aineiika en Canada verschenen daar 14147 couranten. Alrika heeft er nog geene 300, waarvan 30 in Egypte. Men schrijft aan de L. D.Het is winternacht. Hoort hoe de uilen roepen in bet boscb welk een klagend geluid Dat zijn de pootuilen of druipen zeggen da boeren, en zoolang je die hoort, jongen, zijn we van het buiig weer nog niet af. Het vriesthet regent het sneeuwt, het hagelt beurtelings, de wind zit overal en de zee geeft telkens buien op. Den 29 des avonds om half tien weerlicbtte het en rommelde de donder als in Augustus. Raar weer waarop geen peil te trekken is. Daar zijü er die nu reeds aan een kwakkelwinter beginnen te gelooven. Daar zijn er ook die bijna geen winter meer verwachten stout gesproken in de kerst week. Zoo meent ieder zijn uil een valk te zijn en de profetiën blijven niet ontbreken. De ouden zeiden als de dagen lengen gaan de nachten Btrengen. Vei ligheidshalve kon men zich voorloopig bij deze uitspraak nederleggen vroeg of laat toch doet de win er zijne rech.tn gelden. Komt hij niet in Louwmaand, dan nog dikwijls in Grasmaand zelfs in Bloeimaand. In- tusechen fluiten de spreeuwen reeds een deuntje op de dorpskerkloren en de kraaien zwerven met de kokmeeu wen zóó broederlijk over het groeüe weiland of ze geen zorg voor de toekomst hebben.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1