FEUILLETON. No. 1*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. ZATERDAG tweede BLAÜ. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1,—-• Prijs der gewone Advertentiën: (Dfficièel (Sebttlte. De perooon van JOHANNES MATTHEUS AN- THONIE WINKELAAR wordt verzocht zlclt ter gemeente-secretarie aan te melden. gevonden voorwerpen. De Directeur van het Postkantoor te A 1 k m a a r brengt den ingezetenen in herinneringdatin het belang van den openbaren dienstiiet den brievenbestellers verboden is, GEDURENDE DE DRIE EERSTE DAGEN van het nieuwe jaar fooien aan te nemen. De Directeur voornoemd GOUW E. ISattenlAub. ALKMAARSCHE COURANT. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen een zilveren paplepeleen zil veren pljpewroeteen herlijn-zilveren vork; een r. c. kerkboekje; *en onderstukje van een gouden oorbelletje; een geruit zakje met geld; een grijze handschoen; een zwartzijden das; eeu zwarte dauieshandschoen; een kleine sleds; een vest met koperen knoopjes; een flacon met zilveren dop; een lap van eenen brandspuitgast. BELQIE. Den 24 zijn aan de kamer de toegezegde inlichtingen gegeven over de onlusten in Maart 11. De minister van oorlog, generaal Pontus, die bet eerst het woord nam, bracht uitbundige lof aan het leger, waar an, gelijk bij oDder levendige toejuichingen ter rechterzijde en in bet centrum opmerkte, bet land dank verschuldigd was. Toen de ongeregeldheden onverwachts uitbraken, herinnerde hij, moest de regeering gelijktijdig hare op merkzaamheid wijden aan GentCharleroi Doornik Namen Luik en andere plaatsen. Zij had geen oogen- blik geaarzeld. Z j belastte met het opperberel een der beste veldbeeren generaal v. d. Smissen die onverwijld de noodige maatregelen nam. Niemand had zulke ernstige onlusten ook te Luik en te Cnarleroi zelfs, niet verwacht De noodige bevelen werden on middellijk uitgevaardigd en twee klassen der militie op geroepen. Van de 7233 rran ontbraken slechts 37 aan de oproeping. In Maart 1885 bedroeg het efiectitf des legers 41.253 man, in Maart 1886 44 732 man, zoo dat men niet beweren kon dat het was ingekrompen. Hij eindigde met hulde te brengen aan den geest des legers, zijne aan gematigdheid gepaarde geestkracht te opmerkelijker onder het tegenwoordige rekrutee- ringsstelsel waarvan de gebreken bekend waren. De heer Sabatier bestreed verscheidene beweringen des ministers. Dat men troepen bytijds gezonden had, wilde hij wel niet ontkennen maar zij waren Biecht verdeeld en niet overal gezoiiden, waar ze noodig waren, bij voorbeeld te Monceau. Do liberale afgevaardigde Pirmes daarentegen prees de houding der regeering. Slechts op 500 el afstand wonende van de geplunderde fabriek des heeren Bau- doux, had hij kunnen zien, dat ook daar geene maat regelen verzuimd waren. De minister president Beernaert hield een vertoog geheel in den geest van zijn ambtgenoot van oorlog ter toelichting en verdodiging van de handelingen der regeering en las een der aan de regeering gerichte depeches voor, aantoonende hoe terstond de troepen waren gezonden waarom gevraagd was. Hij sprak zijne verwondering uit over de afkeuring van den heer Sabatier teoen maatregelen, waarop nog geen enkele aanmerking galnaakt wasen zwaaide lof toe aan de spoorweg- bestuurders voor de wijze waarop zij tot de genomen maatregelen hadden medegewerkt. De heer de Kerchovewien de regeermg op zijn verzoek de verslagen van generaal v. d. Smissen in vertrouwen had medegedeeld en van wien de interpel latie was uitgegaan maakte daarvan gebruik door te verklaren dat hij zeer droevige dingen gelezen had eu o. a. zich te beroepen op een volzin in die ver slagen waarin het werd algekeurd dat een leger van proletariërs belast was met de handhaving der orde en de besehermmg van het kapitaalt >t de slotsom komende, dat de persoonlijke krijgsdienst moest worden ingevoerd, en het ministerie verwijtende, dat het daarop met bleef staan. i„j„„ De minister president en verscheidene andere leden voerden naur aanleiding daarvan nog bet woord, waarop de beraad» aging zonder motie gesloten werd verklaard en de kamer, na o. a. de begrooting der openbare schuld te hebben goedgekeurd, tot 18 Jauuari uiteenging. Het hof van assises te Brussel heeft den voortvluch- tigen schrijver van den grooten Volkscatechismus De- fuisseaux veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf en f 5U0 bjete. Matieu, de drukker en de Witdie het werk in het vlaamsch vertaaide, zijn ieder tot 2 maan den gevangenisstraf eu f 250 boete veroordeeld. DUi.T3CHLA.ND. De frnnsche luitenant Letellier die te Karlsruhe in hechtenis was genomen onder de verdenking van landverraad is den 26 op vrije voeten gesteld. Alleen in het koningrijk Saksen zijn bij den laatsten sneeuwstorm 22 perronen vermist, terwal te Thuringen mede een twintigtal personen vermist werden, la het Tnuringerwoud leg op sommige plaatsen de sneeuw zeven el hoog. ENGELAND. De ministerraad besloot den 28 aan de Komugin voor te stellen de bijeenkomst van het pariement uit te Btellen tot Februari. Den 29 des avonds te 8 uren is de heer Hartington te Londen aangekomen. Na een onderhoud met de voornaamste zijner liberale ambtganooten heeft hij be. sloten, het aaDbod van den heer Salisbury om iu het m materie op te treden, niet aan te nemen. Hij meent Het was Oudejaarsavond. De klok in den toren der oude kerk had reeds e f geslagen in hetzelfde ernstige tempo, waarmede zij het eeuwen lang gedaan had. Op straat was bet zeer stil. Wie genoeglijk met goede vrienden of in den familiekring het nieuwe jaar met vreugde begroeten wilde was reeds lang onder dak. Ook wie in de wijn- of kolfiebuizen zyn kring gevonden had verwisselde niet meer van plaats. Er was, zooals de nachtwacht juist opmerkte, geen stiller nachtuur in het heele jaar dan dit laatste. De arme Marie was alleen thuis; zij moest wachten, totdat mijnheer en mevrouw thuis kwamen. Nog geen ja^r geleden noemde men haar vrij alge meen de mooie Ma-ie, en sinds dien tijd was zij zeker nog mooier geworden, want ze was in haar lente-jaren waarin ook bij zulke jonge menschenkinderen de knoppen openbarsten eu dagelijks nieuwe sc'ioonbedeu zich ont wikkelen maar de enkelen die nu van haar spraken, noemden haar de arme Marie. En daarvoor was ook reden. Marie was de dochter van een kleinen ambtenaar dien vele menschen noodig hadden. Al bedroeg zijn rast inkomen dan ook slechts een onbeduidende som er kwamen zooveel nevenverdiensten bij dat deze te zamen zijn inkomen meer dan verdubbeldenzoodat hij in zijn stand goed leven konzouder echter „er boven" te kunDen gaan. Daar hij nu echter van meening was, dat men slechts eens leefde en t eerst aan het tegenwoordige denkeu moestde extraver. diensten toch niet voldoende waren om een kapitaal buiten het ministerie nuttiger voor de regeering werk zaam te kunnen zijn, dan wanneer hij er zitting in neemt of als leider in het Lagerhuis optreedt. De heer W. H. Smith zal thans als leider der conservatieve partij in het Lagerhuis optreden. De bulgaarsehe afgevaardigden werden den,29 offi cieus toegelaten bij den minister van buitenl. zaken die hen zeer hartelijk ontving. Hij gaf hun de ver zekering van Engeiand's welwillende gezmdheid en noodigde hen uitbem op zijn kasteel by Exeter te te komen bezoeken. Deze uitnoodigmg namen «yzan. In het zuiden des rijks heeft den 26 en den 27 een hevige sneeuwstorm gewoed, waardoor het verkeer op de spoorwegen op den 27 geheel gestremd of zeer be lemmerd was. Door bet bezwijken van de draden en palen, zoowel van de telegraaf' als van (.e telefoon, was dien dag de telegrafische en telefonische gemeenschap nagenoeg geheel opgehouden. Te Londen was het verkeer voor voetgangers zeer moeie'ijk terwijl trammen niet reden en rijtuigen niet te verkrijgen waren. Ierland. De heer Parnell Heeft thans zijn gevoelen uitgesproken over het iersche veldtochtsplan. Hij is er niet zeer mede ingenomen en meentdat het eerst toegepast zou moeten worden, wanneer alle po gingen om eene billijke vermiudering vau pacht te verkrijgen, mislukt waren. Naar zijne opvatting zou de regeering binnen kort gedwongen zijn om eene nieuwe iersche landwet in te dienen die de thans gerechtelijk vastgestelde pachten nog verder zou doen verminderen. Daardoor zou het velitochtaplan zella on- noodig worden. FRANKRIJK. Gedurende den sneeuwstorm in den nacht van den 27 is te Neuilly de menagerie van Bidell ingestort. De leeuwen en tijgers trachtten wel de staven hunner kooien te verbreken doch het ge lukte hun niet. Verschillende bladen keuren afdat de m-mster van oorlog generaal Boulanger, in openbare bijeenkomsten redevoeringen uitspreekt. ITALIË. De voormalige aanhanger der commune Cipriauidie wegens moord gevangen zit en wiens verkiezing tot lid der Kamer reeds tweemalen vermengd is werd den 26 weder verkozen et wel te Ravenna met 3845 van de 3958 en te Forli met 3256 van de 3609 stemmen. Te Ravenna waar 17500 kiezers zijn, hadden de liberalen zich van Btemming onthouden. NOORWEGEN. Den 26 bad te Christiania een we striid tutschen Axel Paulsen en Harold Hagen plaats op 5000 en op 1600 el. Beide keeren bleel Pau sen overwinnaar. RUSLAND. De duitsche schouwburg te Moskou en te Petersburg houden weldra op te bestaan. In laatst genoemde plaats, waar die schouwburg jaarlijks een keizerlijk subsidie ontving hoopt men thanseene russiscbe nationale schouwburg in hel leren te roepen. te vormen en de zaak nu toch „aan den gang bleel', hield by zich liever niet met sparen op woonde op een deftigen standhield twee dienstboden het vrouw en kinderen in de beste kleeren voor den dug komen en bad eiken zondagsgast wat goeds voor te zetten. De mooie dochter trok zonder het ie willen, veel jongelieden uit hoogeren stand aan. 't Was zoo gemakkelijk toegang in huis te krijgen en t ging daar altijd zoo vroolyk en vrij toeMisschien was er een onder, die 't ernstig met baar meende. Van een zeker lernaud, die binnen kort eene goede betrekking hoopte te krijgen, had zy het zeker geloofd. Hij had haar ten minste zgn portret gegeven. Dat hij met zgn eene been een weinig hinkte, wilde zij hem graag vergeveu. Maar die heerlijkheid bad onverwachts snel een eind genomen. Eene zware ziekte wierp haar vader, nog in de kracht van zgn leven plotseling op het ziekbed neder. Nog niet hersteld ontzag hij zich niet genoeg, om grootere schade aan zijn particuliere in komsten te voorkomen hij stortte weer in en werd na eemge maanden van angst en zorg naar het kerkhof gedragen. De begrafenis was „eerste klasse"; dat meende de familie aan zijne nagedachtenis bij de tairjjke keu nissen en vrienden verschuldigd te ijju. De kosten er van verslonden echter het grootste deel der nalaten schap een ontoereikend pensioen bleef voor de weduwe over. De jonge kinderen moesten een onderkomen zoenen bij goedhartige liedenMarie was „oud genoeg om zelve in baar onderhoud te kunnen voorzien. Gelukkig kon men haar in een deftig gezin als ge- zelschapsjufirouw plaatsen. Tevens moest zij het lichte werk ?an een tweede meid doenmevrouw by baar toilet behulpzaam zijn en avonds thee schenken. Daarbij moest zij voorlezen en boodschappen doen en zorgen* steeds net gekleed te zijn om zich ook met mevrouw op straat te kunnen vertoonen. Gemakkelgs had zij 't dus met, maar zij behoorde daarentegen ook niet tot de dienstboden en kon naar buiten ten minste den schijn bewaren eene jonge dame te zyn. Vooral daaraan hechtte zij groot gewicht. Ze was misschien wet ijdelerdan andere knappe meisjes gewomlijk zyn, maar toch bad ze geen man willen huwen ouder den stand van haren vader en zonder een inkomen dat haar in staat Btelde te leven, zooals zij 't thuis gewend was geweest. Mijnbeer en mevrouw waren heden avond uit en oos de dienstboden badden verlof gekregen den oudejaars avond elders door te brengen. De koetsier was in den stal bij de paarden en had order om één uur de fa milie per rijtuig te gaan balen. Marie was alleen in de woonvertrekken. Ze moest opblijven om dadelijk by de terugkomst de deur te openen en mevrouw bij bet ontkleeden te helpen. De deuren van den gang had zij van binnen gesloten, zoodat geen onverwacht bezoek haar verrassen kon. 't Waren hoogesmalle deuren wit gelakt en met breede vergulde lijsten die schelpvormige ornamenten droegen. Het beetje licht, dat van de straatlantarens door de spleten der zware damastgordynen voor da ramen vieldeed bet verguldsel mat glimmen en werd zwak weerkaatst door de glazen prisma's der kroon lichten en de uit het donkere behang el te voorschijn komende bronzen candelabers. Marie zat in de ac i er kamer bij een kleine lamp welks geelachtig licht slechts de naaste omgeving van bet taleltje verlichttedat zg bij de nog flauw brandende kachel geschoven had. 't Was akelig stil om haar heen en buiten sloeg de natte sneeuw tegen de ruiten. Zij was aan 't werk geweest. Op de tafel lag een gezangboek met een zwarten baud en goud kruis, t Was reeds lang weder gesloten en ter zijde gelegd voor 't nieuwe jaar, dat zij met stichtelijke gedachten in treden wilde. Een opengeslagen roman die er naast lag, scheen haar daarna een tijdlang vermaakt te hebben. Nu deed ze echter wat andersze was aan t kaart legden. Telkens weder vroeg zij 't lot af, wat 't haar voor 't nieuwe jaar beloofdemaar tot nu toe scheen ze nog niet gevonden te hebben wat zij verwachtte

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5