fihmeuUub. Dj beer Wyschnegradski ia tot minister van finan ciën benoemd in plaats van don heer Bunge. Yan hem worden groote hervormingen op het gebied der geldmiddelen verwacht. VEREENIGDE STATEN. Den 27 is eene der schoonste schouwburgen van Philadelphia, het Temple- theater, afgebrand, ten gevolge van bet ontploffen eener stoommachine terwijl het tooneelgezelschap zich onledig hield met de repetitie eener ope-a. De brand nam zoo snel toe, dat sommige tooneelspelers met veel moeite met ladders uit de vensters moesten klimmen om in veiligheid te komen. De schade wordt op on geveer 3 500.000 begroot. - Bij kon. beduit van den 18 is bepaalddat art. 2 en 5 van dat van 24 October 1884 (Staatsblad n°. 219), houdende bepalingen ter uitvoering van art. 65bis der wet op het lager onderwijs, zooals die laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 11 Juli 1884 (Staatsblad n°. 123), worden gelezen als volgt Art. 2. Elke commissie bestaat uit minstens vier leden een der inspecteurs van bet lager onderwijs of een der districls-scboolopzienersdie tevens bet voor zitterschap bekleedt, en ten minste drie vrouwelijke leden. Aan iedere commissie kunnen een distriets-school- opzienerals plaatsvervanger van den voorzitter, en twee vrouwelijke plaatsvervangende leden worden toe gevoegd. Art. 5. De examens, in de vorige artikelen bedoeld, worden niet in het openbaar gehouden. Zij loopen voor ieder der aspiranten binnen één dag af. T. Smit zeeloods en J. Smit, A. de Groot. J. Hutjes en J. van der Kooi, loodsleerlingen, deel uitma kende van de bemanning van den texelschen loodskotter No. 5, hebben den 23 bij holle zee met eene kleine sloep in de nabijheid van „de Gallooper" de bemanning gered van het in nood verkeerende driemast schoener- schip Tar. Bij kon. besluit van den 24 is de heer J. W. H. Crommelin te Amsterdam met ingang van 1 Januari 1887 op nieuw voor 4 jaren benoemd tot directeur van het entrepótdok aldaar. Den 27 is te Haarlem overleden in den ouderdom van bijna 75 jaar de heer A. L. Dyserincklid van den gemeenteraad en lid van de Provinciale Staten van Noordholland. Den 27 ia te Amsterdam de kok van het stoom schip Amstelstroom van boord gevallen en twee uur later levenloos opgehaald. Een loodgieier, die den 27 de sneeuw uit de go ten op de Groote kerk te Hoorn zou scheppen viel daarvan af; doordat hij in de sneeuw viel, bekwam hij alleen eene beenkneuzing. Den 28 is te Wijdenes eene woning afgebrand. Te Zoeterwoude is den 28 een werkman door het omvallen van een deel van een hooiberg onder het hooi geraakt en gestikt. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 28 met 10 tegen 7 stemmen besloten aan de Zuiderzee vereeniging in eens f 100 subsidie te verljenen die van Zwolle gedurende drie jaren eene bijdrage van f 250 's jaars. De gemeenteraad van Kampen heeft den 28 be sloten, zich tot Ged. Staten te wenden met het verzoek, de redenen te mogen kennen, waarom zij hunne goed keuring onthouden hadden aan het besluit tot ver hooging van de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris. De gemeenteraad van Heider heeft den 28 met 9 tegen 7 stemmen besloten tot het benoemen eener commissie, om de mogelijkheid te onderzoeken van ver hooging van het schoolgeld en met 10 tegen 7 stemmen gehandhaafd het uittrekken van 200 op de gemeente- begrooting voor het verleeneu van vrije zitplaatsen in de kerken aan de officieren van land- en zeemacht aldaar in garnizoen. Over beide voorstellen hadden den 8 de stemmen gestaakt. De begrafenisrechten werden verhoogdevenals de hondenbelasting. Deze werd van f 3 op f 5 per hond gebracht en voor honden buiten de kom der gemeente op 2. Den 28 is bij de behandeling eener correctioneele zaak voor de arr. rechtbank te Roermond een persoon, als verdacht van het afleggen eener valscbe getuigenis, in hechtenis genomen Bij kon. besluit van den 28 zijn benoemd tot leden van bet college voor de zeevisscherij de heeren M. Dirkzwager Gz. te Maasluis en A. Hoogenraad te Scbeveningen. Bij kon. besluit van den 28 zijn benoemd in Noord holland tot heemraad van den polder Westzaan de heer D. Haremaker Kzn tot dijkgraaf van den po'der Katwoude de heer C. de Wit; tot boofdingeland-plaatsv. van West fries and vanwege het Ambacht Geestmerambacht, de beer A. Wit; tot hoofdingeland van id. vanwege het ambacht de Vier Noorderkoggen, de heer C. Zijp Kz tot plaatsv. van id. de heer C. Pijper; tot heemraad van id. van wege de Wognummerkogge, de heer K. Com mandeur Az.; tot id. van wege de Middelkogse, de heer K. Winkel Kz.; tot boofdingeland-plaatsv. vanwege het ambacht de Vier Noorderkoggen, de heer H. J. K. van der Steen tot hoofdingelanden vanwege het ambaeht Drechterland, de heeren H. Kok en J. Jonker; tot heem raad van Drechterland, vanwege de Middelkogge de heer J. Blom tot idem vanwege de Oosterkogge de beer J. Snoeck tot hoogheemraad van de Ditwaterende Sluizen in Kennemorlaad en Westfriesland, de heer D. E. Ponttot id. van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, van wege den kavel Waterland, debeerjhr. mr. D. van Akerlaken tot id. van wege den kavel Duinkavel de beer J. C. Enschedé. Den 28 is het 25jarig bestaan van de rijks kweekschool te Haarlem in eene bijeenkomst van 170 oud-leerlingen en eenige genoodigden feestelijk herdacht. Den heer Slangen, den ou istec leeraar nu directeur der inrichting den eenigen die van de oprichting af aan de kweekschool werkzaam geweest is werd eene pendule van cuivre poli met bjjbeboorende coupes ten geschenke gegeven Den 29 is te 'a Gravenhage aanbesteed 1°. het maken van het noordelijk ueel der werken te Gorin- chembehoorende b.j de werken van hot Merwede- kanaal. Laagste inschrijvers de heeren A. van der Mejjden Az. te Hardingsveld en T. Swets Tz. te Ameide, geraamd op f 673 000, voor f 524 987; 2°. bet maken van de aardebaan, kunstwerken enz. voor het gedeelte tusschen de 's Graveiandsche Kade nabij Schiedam en den oostelijken oever van het Baouervliet van den spoorweg Rotterdam Hoek van Holland; eerste per ceel, geraamd op 360 300, laagste inschrijver de beer G. Keij te Rotterdam, voor 412 000 tweede perceel, geraamd op f 460 500, de heer G. A. van Hattem te Siiedrecht, voor 438,000. Massa: eeuige inschrijvers: de heeren A Volker Lz. te Siiedrecht en P. A. Bos te Gorinchem voor f 820.800. Den 29 zijn de Koning, de Koningin en het Prinsesje des namiddags even half vier van bet Loo te 's Gravenhage aangekomen waar eene talrijke menigte üen met gejuich begroette. Den 29 ia te Voorschoten onverwacht overleden de heer S. de Clercq Wz., dijkgraaf van Rijnland. In den avond van den 29 omstreeks 7 ure ont stond op den zolder van het buis van M. de Vries aan den Middenweg te Heerhugowaard brand die zoo in hevigheid toenam dat men slechts bet vee uitge zonderd een varken kon redden. Behalve het hooi j troo en zaad was alles verzekeid. Bij de den 29 gehouden verpachting van gras en rietgewas van den polder de Schermeer was de opbrengst van het grasgewas f 10369 of f 1102 meer dan het vorige jaar, die van het rietgewas ƒ471 tegen 397 over 1886. De geheele opbrengst over 1887 ia dus 1176 booger dan over 1886. Het driejarig onderhoud der Peitemer zeewering, Die akelige kaarten 1 Wat werd dat vervelend! Tot afwisseling stond zij optrad aan het raam schoof de gordijnen een weinig terug en zag naar buiten. De verdiepingen der tegenover liggende huizen waren geheel verlicht. Daar zijn zij vereenigddacht zij wien het oude jaar niets dan vreugde gebracht heeft en die nu bij gevulde glazen in 't nieuwe over jubelen. Bij ons ging het ook eens zoo vioolijk toe. Dat 's nu voorbij. Al mijn luchtkasteelen zijn ingestort, 't Eene jaar na bet andere zal voortk wijnen in eentonige dienstbaarheid en van het karige loon zal telkens niets overgebleven zijn. Maar wat geven ook eenige spaar penningen Een arm meisje kan niets doen als zij eerlijk blyft. En dat beetje seboonheid reëel noemt niemand het. Die rijke lui hun valt alles in den schoot. En verdiend hebben ze 't toch waarlijk niet. Maar zoo gaat 't in de wereld men vraagt er een voudig niet naar. Wie het ontvangt, heeft het. O als ik slechts een enkele maal Marie zuchtteging naar het tafeltje terug en nam de kaarten opmaar wierp ze echter terstond weder weg. Ze liegen tochmompelde zehet geluk laat zich niet dwingen. Kon men slechts slapen I Waarmede zal ik den tijd doorbren ;en P Zij nam de lamp en trad in de slaapkamer om nog eens te zienol alles in orde was. Daar stonden de beide ledikanten met de blauwzijden hemels, aan den achterwand de zware eiken houten kleerkasten met uitgesneden deuren daarnaast de hoogeVenetiaansche kleedspiegel van mevrouw met groote glinsterende lampen aan weerszijden en een zachte tijgerhuid er voor. Zij zag in 't voorbijgaan ia den spiegel en bij het terugkomen nog eens. Mevrouw heeft zoowat mijn gestaltedaoht zemaar ze is lang zoo mooi nieten ze is 't ook nooit geweest. Ja als se niet zulke mooie bleeren aantrekken kon en die kostbare sieraden Zij vond geen werk en ging weer in haren leuning stoel bij de kachel zitten. Ze nam den roman weder op, las een paar bladzijden en doorbladerde de hoofd rukken achteraan. Hare oogleden werden zoo zwaar haar mond vertrok z'ch met telkens kortere tusschen- poozenalsof zij gapen wilde Zy ging met het hoofd op hare hand leunen en zou in slaap gevallen zijn als ze zich niet plotseling opgericht had en anders was gaan zitten. Maar reeds in de volgende minuut Neen Zoo kon 't niet. Zoo kon ze den tijd nibt doorbrengen. Op Oudejaarsavond moet men zich ver maken. Maar waarmede zal men zich zoo moederziel alleen vermaken Och kom, men is niet alleen, als men in den spiegel ziet. Daar zijn de kostuums vau mevrouw o k. 't Is zulk een onschuldig genoegen zich een tijdje met zjjn eigen, iieve i k te onderhouden. Kan men in onschadelijker gezelschap zijn? Die gedachte overheerschte haar zou bliksemsnel zoo machtig, dat zij geen wederstand kon bieden. Met een lichten vluggen stap begaf ze zich in de slaap kamerstak de lampen aan beide z^den van den spiegel op, trad vooruit, achteruit, boog bet blonde kopje naar rechts en links, lachte en toonde de paarl- witte tandenzag zwaarmoedig of knikte haar beeld vriendelijk toe. Een aardig gezichtje, een net figuurtje ja, dat mogen wij beiden wel zeggen. Wie zegt het anders? Als men een arm meisje is... Ja, a's ik mevrouw was en mij kon laten kappenals zij en met bloemen sie en en in zijde kleeden en met dia manten tooien ja, dan zou je oogen opzetten jij daar! En nauwelijks was 't gedachtof daar nestelden de spitse vingertjes zich ook reeds in baar kapsel. Hoe ze zoo spoedig kam en borstel in de banden gekregen had? Wat krulden die lokjes bevallig om haar voor hoofd, wat gelukten die vlechten goed, wat kwam dat kapsel mooi voor. Nu nog een roode roos en nog een witteDaar stoud de dooswaarin mevrouw de bloemen bewaardemen behoefde bet deksel slechts op te lichten. Daar! Dit bouquetje past heerlijk neen, dit nog beter en dit zelfs dat past verrukkelijk I Maar die leelijke, wollen jurk en dat eenvoudige, gladde kraagje I Daarbij hoort een zijden kostuum lichtblauw of witmet mooie kanten gegarneerd en de schouders behoorende tot de rjjksteewerken in Noordholland geraamd op f 14000 per jaaris den 30 gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. Giltjes te Petten, voor f 11360 per jaar. Het prov. bestuur van Noordholland heeft den 30 bij enkele inschrijving aanbesteed de levering van steenkolen ten behoeve van den stoomwatermolen te Schelliugwo-debehoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Laagste inschrijver de heer A. Ter- kuhte te Rotterdam voor f 569 per 1000 pond. In 18S6 zijn aan de kaasmarkt te Zaandam aan gevoerd 819 en gewogen 742 Btapels, zijnde 80067 stuks, wegende 156.824 P. De ontvangsten bedroegen f 617 tegen 688 in 1885. Da nieuwjaars-collecte heeft te Zijpe opgebracht de som van f 358.02, welk bedrag is verdeeld onder 306 armen. In 1885 bracht die collecte op 377.08. In 1874 nog 554. Over den spoorweg Haarlem—Zandvoort zijn in November 4523 reizigers vervoerd. De opbrengst was f 1948.76 d. i. per dag en per mijl f 7.64. De geneeskundige raad van Zaidbolland heeft met 11 tegen 2 stemmen besloten aan den minister van binnenl. zaken als zijne overtuiging kenbaar te maken, dat de lijkverbranding alle aanbeveling verdient uit een hygiënisch oogpunt wegens de geheele vernie- ''S'n& TaQ de intectiestof door verbranding. Van den 19 tot den 25 zyn 2 personen te Helder aan mazelen overleden. Benoemd tot arts der gemeente Wieringerwaard de heer JK. Overduin van Zuidscbarwoude. Een proef om de wagens van den stoomtram Rotterdam Schiedam door middel van 6toom te ver warmen heeft goed voldaan. Het Handelsreizigersgenootsehap telt tegenwoordig 25 gewone36 honoraire leden en 37 donateurs. Het f jnds der vere eciging is tot 37000 gestegen zoodat nieuwe leden bij hunne intrede in het genootschap 45 moeten betalen. De beer P. A. Gertenbach te Yelsen is benoemd tot onderwijzer te Nieuwer-Amstel. De jaarwedde der wethouders te Nieuwer-Amstel is met 1 Januari 1887 vastgesteld op 500 voor ieder. De staatscommissie tot herziening van bet bur gerlijk wetboek den 28 Eeb. 1886 benoemd beeft den 30 Nov, 11. aan den Koning aangeboden haar ont werp tot herziening van het eerste bock van dat wetboek. Burg. en weth. van Zaandam hebben aan den gemeenteraad een voorstel ingediend tot verbreedingen verdieping der vaargeul in de Voorzaan geraamd op 56000. De geul van het Noordzeekanaal tot piket 14 in de Yoorzaan wordt volgens dat plan over 1400 el uitgediept tot 8 20 el A.P.; de ligplaats en voor geul van piket 14 tot 19 wordt verbreed tot 55 el op eene diepte van 7 70 el AP. Benoorden de voorgeul worden 5 due d'alvea geplaatst. Da burger-ki esvereeniging te Zaandam beeft aan den Kon;n.' verzocht, de door den gemeenteraad vast gestelde verordening op den hoofdelijken omslag Diet goed te keuren voornamelijk op grond dat in de 16 laagste klassen van inkomen (van f 400 tot 3000) de opklimming loopt van 1.20 tot 4 pet. en in de hoogere klassen slechts van 4 tot 5 pet., waarin eene onbillijkheid wordt gezien jegens de minder gegoeden. De zadelmaker M. Rietstap te Rotterdam en de stovenist G. van den Broek te Boxtel zijn door de maatschappij tot exploiiatie van staatsspoorwegen eer vol vermeld wegens het vinden van geldswaarden in rijtuigen en het onmiddellyk ter hand stellen daarvan aan den etationschef. Het rijksmuseum te Amsterdam is op Nieuw jaarsdag gesloten. Als verdacht van den moordaanslag onder Bar- neveld te hebben gepleegdis in hechtenis genomen de 19jarige stiefzoon; ook de vrouw van den vermoorde werd aangehouden. Zou mevrouw werkelijk de kast gesloten hebben. Ze laat anders dikwijls den sleutel er in steken. Laat ons eens zien. Wat hindert 't 't Is maar voor de grap en omdat het beden Oudejaarsavond isZe komt er toch nooit iets van aan de weet. O, wat heerlijk 1 Men bemerkt het lang zoo niet, als mevrouw zelve er mede gekleed is. Men is 't van haar gewend. Als ik eens... Welke jurk kies ik nu? De eene is nog mooier dan de andere, maar ze kleoden niet alle eren goed. Kom laat ik maar eens op de beurt af probeeren 1 Dat amuseert 't beste en ik heb den tijd. Die vuurroode is te schreeuwend deze van wit atlas hetl mooi, maar daaibij moet men zicb blan- ketten Dat lichtblauwe kleed 't Ziet er zoo eenvoudig uit maar 't is toch van kostbare stof. En die kanten... die tusschenzetselsja, dat, dat, Marietjeje bevalt me inderdaad mooi zeer mooi Eu zij buigt zich voor den spiegelriebt zich met eene golvende lijn weder op, liet schelmsch naar de blanke schoudersdrapeert zich met een tuchtigen shawlspeelt met den waaier van gesneden ivoor en beschilderde chineesche zijde. Het toilet is kant en klaar er ontbreekt slechts de diadeem van briljanten, jadie moet er bijIn dat kleine écrin bewaart mevrouw dien gewoonlijk. Alles is op s:ot natuurlijk. Eu den sleutel heeft ze medegenomen. Hoe jammert Die diadeem hoort er nu toch bij. Men ziet er zonder dien zoo ongemanierd uit lang niet voornaam. Sleebts een ketting armband Zou er niet een van mijn sleuteltjes passen Misschien wel! Men kan 't probeeren. Die of die? Te groot te klein. Maar die Wat hindert 'tik wil et immers niets uitnemen 1 Ala dat slot zoo beel van self o wat draait die sleutel gemakkelijk 1 En bet deksel daar is hec reeds open. ~Wat schittert en fonkelt dat I Wat prachtig 1 Slot mlfft.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 6