Siuncnlanb. sjjne reis in het buitenland ran Torsten en rolken on derronden heeft. Deu 30 zijn by een bevigen brand te Lissabon 6 personen in de vlammen omgekomen en rerseheidene spuitgasten zwaar gekneusd. MONTENEGRO. De Vorst heeft in een antwoord aan de Porte verklaard, dat bij geen plan van aanval op Servië had. De gemaakte knjgstoebereidselen waren niet tegen de Porte gericht; zij werden alleen gemaakt uit voorzorg voor mogelijke gebeurten ssen Hij merkte daarbij op, dat Servië insgelijks voorzorgsmaatregelen nam en hij g> loofde te mogen aannemen dat de be staande geruchten door Oostenrijk uitgestrooid waren. De werkverschaffing te Uitgeest, gesteund door ©ene subsidie van f 300 uit de gemeentekasis den 8 weder in werking getreden. Te Delft zijn van den 26 tot en met den 31 15 gevallen van roodvonk en 4 sterfgevallen aan die ziekte aangegeven. De op den 29 te Terschelling gehouden verpach ting der duinen voor de konijnenvangst voor 1887 heeft 600f 300 minder dan voor 1886 opgebracht. Den 29 werd te Amsterdam de gewone verga dering der gewestelijke vereeniging N ordholland van het nederl. onderwijzersgenootschap gehouden. O. a. werd besloten, eene som van f 100 te bestemmen tot deelneming in de loterij van het ondersteuningsfonds van dat genootschap en de volgende jaarlyksche ver gadering te houden op Zaterdag vóór Pinksteren te Alkmaar. Den 30 is te Zaandam op eene druk bezochte vergadering van belangstellenden met groote meerder heid van stemmen de wensch uitgesproken aldaar een werkhuis op te richten ter wering van bedelarij, op de wijze als te Wormerveer en Gouda geschiedt en de commissie van plaatselijk nut, die deze vergadering belegd had, uitgenoodigddaartoe de noodige stappen te willen doen. In de vergadering van den cemeenteraad van don 30 is den burgemeester van Landsmeer een met zilver gemonteerd inktstel met toepasselijk opschrift door de leden ten geschenke aangeboden als bewijs van waar deering en erkenning voor de vele belangrijke diensten door hem in 1886 aan de gemeente bewezen. De nieuwjaarscollecte te Purmerend bracht ruim f 500 op, uit welk bedrag den 31 aan de behoettige ingezetenen eene fiinke gift aan levensmiddelen en kleedingstukken werd uitgereikt. De heer P. 8. Reynierse te Amsterdam was den 81 voor het bouwen van 5 huizen aan de Weesperzijde aldaar laagste inschrijver voor f 66600. Den 31 is te 's Hertogenbosch aanbesteed het driejaiig onderhoud der werken van de Zuid-Willems vaait, voor bet in Noordbraiant gelegen deel, geraamd op 118.800. Laagste van zes inschrijvers waren de heeren A. de Kort en H. J. Dekkers te Baardwijk voor f 112.167. -— Den 31 is te 's Gravenhage in den ouderdom van 74 jaren overleden de gepensioneerde luitenant- generaal O P. Schimpf, oud gouverneur van Suriname en oud-legerkommandant in Ned Indie. Bij kon. besluit van den 31 zijn als blijk van Zr. Ms, goedkeuring en tevredenheid, de bronzen me- dalje en een loflelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855 No. 64 toegekend aan H. Osseman, te 's Gravenhage, wegens het met leveus- gecaar redden van twee kinderen uit den Zuid-Buiten singel op 11 October 1886; B. 't Hart, schipper, T. Verhagen, H. de Valois, C. Dorsman en J. Kans bsboorende tot de beu anning der Brielsche reddingboot, wegens hun manmoedig gedreg bij de redding van 7 der opvarenden van de gestrande stoomboot Littlebeek, op 26 October 1884, Deo 2des namiddags te ruim 4 uur, zijn in den Heerensingel te Haarlem zes kinderen, zittende in eene slede en een zevendedat de slede voortduwdedoor het ijs gezakt. Het zevende kiod een lOjarig meisje is daarbij verdronken en een paar uren later opgehaald; de andere kinderen werden met veel moeite gered. De Hooge Raad der Nederlanden heeft den 8 het beroep in cassatie van Belderok, veroordeeld wegens het aanplakken te Amsterdam van een smaadschrift tegen den Koning, verworpen. Bij kon. besluit van den 3 zijn de heeren dr. S. S. Rosenstein, boogleeraar aan de rijks hoogeschool te Leiden en dr. D. van Laukeren Matthes, directeur der gemeentelijke hoogere burgerschool met 5 jarigen cur sus te Amsterdam, benoemd tot ridders in de orde van den Nelerl. Leeuw. Te 's Gravenhage is eene kookichool opgericht, waarvan de bedoeling is, eene gelegenheid te openen voer meisjes en vrouwen van alle standen om kennis op te doen van de huishoudkunde in het algemeen ea in het bijzonder om zich te bekwamen in de kennis van de voedingsleer, den aard en de waarde der voedingsstoffen en bet aanwenden daarvan op de ge schiktste en voordeeligsie wijze tot spijzen vat: dage- lykecb gebruik. Zj hoopt op die wijze een welbsgrepen volksbelang te bevorderen en tevens te voorzien in eene dagelijks sterker gevoelde behoefte namelijk de toene mende vraau naar geschikt keuaenpersoneel. Tevens zullen huiselijkheid en een gelukkig familie even bevor derd worden, want hoevele meisjes, met het minst in de arbeidende klasse worden huisvrouw.-n, zonder in staat te zijn aan hare echtgenooten als zij vermo id van deu arbeid te huis komen, een smakelijk maal voor te zettendoordat zij mets van de kookkunst kennen en geene spaarzaamheid kunnen betrachten. Slecht toebereid eten leidt tot ontev-edenheid en uit huizigheid De leerschool moet vaste inkomsten hebben voor inrichting ea onderwijskrachten en ter verkrijgiug daarvan is een beroep gedaan op belangstellenden om geldelijken steun is zij eenmaal in werking, dan kan een deel der kosten bestreden worden uit de leer gelden den verkoop der toeberei ie spijzen en de op brengst eener daaraan t» verbinden restauratie. Gedurende het 25jarig bestaan der rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem zijn aan die in- richtiug 335 jonge lieden opgele d. waarvan 31 of ruim 9 pet. ziju o-erieden 17, ongeveer 5 pet, verlieten bet vak meestal ten gevolge van lichaamsgebreken of zwakken gezundheidststand 15, ruim 4 pet, werden leeraars bij het middelbaar of hooger onderwijs 6 on- derwyzers aan kweekscholen, 90 hoofden vaD scho.en 162 ouderwijzers Zeveutien waren wegens ziekte, voor bereiding tot examens of niet plaatsing buiten betrekking. De erven van wijlen den neer mr. D. van Weel te Ooltgensplaat hebben op zijn verlangen aan de maatschappij van weldadigheid 500 uitbetaald. In 1886 werdeu ter wekelijkscne veemarkt te Leiden 158898 stuks vee aangevoerd vertegenwoordi gende naar de gemiddelde prijzen berekend, eene vermoedelijke waaMe van 8 158 572 88 tegen een aanvoer van 148410 stuks en eene vermoedelijke waarde van f 7 825.800 20 in J b85. In lb86 zijn te E lam aangevoerd 3112 stapels kaas, 585 meer dan in 1885, wegende 691466 pond. Volgens den regenmeter der rijks landbouwschool te Wagenmgen is in 1886 gevallen 61814 streep regen, tegen 692 5 in 1885 en 655 ia 1884 Aan de gemeectewaag te Leiden zijn gedurende 1886 gewogen 4O5720 pond boter, 399801 pond kaas en 2371 vette varkens. In Amsterdam werden in 1886 6819 personen wegens dronkenschap aangehouden. De gemeente reiniging te Amsterdam heeft in 1886 530 wagons met meststoffen verzonden tegen 488 in 1885 4b8 in 1884 269 ;n 1883 en 95 in 1882 Iedere wagon houdt 10000 poud m aizoo zijn in 1886 ruim 5 000.000 pond verzonden waarvoor aan spoor- vracht f 11.558 65 betaald is. Het hoofd der gemeenteschool aan de Schelpkade te 'b Gravenhage, de leer Gediking, is door den Koning die vuurvonken uit hunne neusgaten bliezen. Maar ze verwonderde zich over niets meer. Dat was een rid De wielen schenen het plaveisel in 't geheel niet aan te raken de hoeveD der paarden evenmin den grond. De gaslantarens vlogen voorbij als vonken. Plotseling riep Marie verschrikt uitn'k Heb mjjn handschoenen vergeten „O, dat is niets", antwoordde mijnheer Wenschgraag kalm. „Waarom zulk een klein, mooi bandje door zoo'n leelyk dmg bedekken? En al die kostbare ringen verbergen? Op ons bal beeft trouwens elkeen 'n klei nigheid vergeten dat bemerkt men zoo niet. Men heeft zoo'n haast, om zich te amuseeren,.. Maar, daar zijn we er al Uit een breed portaal stroomde een zee van licht op de straat. Bedienden in schitterende livrei kwamen aan snellen en openden het portier. Aan weerszijden van de steenen trap stond een dubbele rij heeren in zwarte rokken met wilt© dassen dietoen het paar voorbij schreed, de cavalier altijd een weinig binkend bogen als de halmen van een korenveld waarover de wind strijkt. En verder gingen ze, trap voor, trap na, over kostbare tapijteu langs schitterende candelabers en met spiegels ingelegde wanden. Ove al waar Marie rondzag zag zij zich zelve. Eindelijk werden de deuren eener reusachtige zaal geopend muziek klonk hun tegemoet dansende paren zweefden voorbij. Dui zenden gasvlammen brandden er, maar zjj schenen haar roodgloeiende kolen toe, want elektrische lampen over straalden ze met blauwachtig wit zonnelicht. Daarbij was alles in beweging een groote kring waarin vele kleine kringen onophoudelijk voortdraaiden. Marie trad naast baar begeleider in het gedrang. Men boog zich diep voor haar ze voelde zich door twee krachtige armen omvatten en in de zaal rond voeren. Zoo had zij nog nooit gedanst. De eene beer liet baar los en een andere droeg reeds weder op haar toe. Men gnnde haar geen oogenblik rast. Haar schoonheid scheen een onwederstaanbare toorerkraobt op alle daDsers uit te oefenen. En bij dit alles was 't baar, alsof telkens iemand haar haastig toefluisterde „Spoed ul spoed u! De tijd vervliegL I Wy hebben slechts een seconde tusscben hel oude en het nieuwe I" Daar gevoelde zij duidelijk dat de heer met wien zij juist waisteeen riag san haien vinger trok. Nu wist zij ook. dat zy er reeds meer miste, die op dezelfde wijze verdwenen waren. De volgende danser nam weder een stuk en een volgende weer een. Marie schaamde zich te zeggen dat de ringeD niet san haar behoorden en liet het onwillig toe. Intusschen raakten de ringen op; nu kwamen de armbanden en armringen aan de beurt. Een zei zelfs: we moeten de muziek betalen en nam de agrave van baar schouders Nu werd het baar toch angstig te moede. Hoe zou dat afloopen Men liet haar echter geen tijd tot nadenken maar trok haar steeds weer in den kring der dansers die thans allen een groenachtige gelaatskleur hadden. Daar brak bet slot van haar met briilanten bezetten halsketting de s ukken vielen langs baar kleed vele handen grepen toescheurden het sieraad stuk en verdeelden den buit onder elkander. En nog altyd danste men woest mei haar rond Plotseling ontstond er een gedrang. De eigenares van het lokaal versoneen een dikke wonderlijk opge dirkte dame in een vuurrood kleed. Achter haar liep een bediendedie twee borden droeg en de goud stukken, die daarop lagen, schudde, 't Bleek al spoedig dai elke deelnemer aan het feest daarin zijn klinkenden dank moest werpen. Veie vluchtten naar de deuren, maar die waren gesloten. Daar kwam de vrouw ook bij Marie deze had niets meer en mijnheer Wensch graag naar wien ze omzag was verdwenen. De vuur- roode dame zag haar met een vernietigenden blik aan en wees met de band naar een zijkamertje. Ze moest volgen-, de deur werd terstond achter baar gesloten. Daar was ze nu met het oude wijf alleen dat zonder op haar smeeken te letten haar dadelijk de kostbare zijden jurk uittrok. In rail wierp zy haar een ge. belast met het geven van lager onderwijs aan prinses Wilhelmina. De gemeenteraad van Maastricht heeft verworpen het door een lid gedane voorstel om het verhoogde schoolgeld van de eenige gemeenteschool voor beta- lenden terug te brengen op den ouden voetdooh aangenomen het voorstel der commissie van onderwijs waarby bet gemeentebestuur gemachtigd wordthet schoolgeld tot op de helft te verminderen voor hen die naar het oordeel van dat bestuur daartoe in de termen vallen. De redacteur der Soerab. Courantbeschuldigd van hoon en smaad aan 's Konings vertegenwoordiger, ODruiing tot minachting tegen het gezag, hoon en smaad jegens regeeringspei sonen en colleges, is vrijge sproken op grond van gemis aan bewijs van booze be doeling. De internationale hardrijderijen op schaatsen van wege den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond te Slik kerseer warden gehouden den 7 en 8. De voor den wedstrijd bes emde ijsvlakte is een ondergeloopen bui tenpolder van 30 bunders g"oot, met een halven el waterhet ijs is spiegelglad en geen sneeuwijs. Het rijksmuseum werd in 1886 bezocht door 336 612 bezoekers. Op 30 December 1.1. werd de gewone jaarlijksche verpachting gehouden van riet- en grasgewas van den Westwouderpoldergemeente Akersloot Er werd f 986,25 besteed, tegen f 854,50 over het jaar 18 6. In 1886 zijn te Amsterdam aangekomen 342 zeil- en 1161 stoomschepen samen 1503 tegen 387 zeil- en 1202 stoomschepen samen 1589, in 1885. De meeste stoomschepen kwamen van Londen 206. Huil 126, Hamburg 103, Newcastle 56 B.lbao 44, Kroon stad 38 Middellandsche zee 38, Java 37, Stettin 37, Frederikstad 33, Leith 33, Liverpool 29, Bordeaux 29, Nieuw-York 25, Bremen 25 Dantzig 23. Burg. en weth. hebben afwijzend beschikt op het verzoek der rotterdamsche afdeelmg van den sociaal demokratischen bond tot het beschikbaar stellen van de veemarkt of de beurs voor eene openbare vergade ring en tot het Vcrleenen van vergunning voor een optocht vau werkeloozen. In 1886 zijn door de Amsterdamsche brandweer gfbluscht 733 schoorsteenbranden 818 kleine ea 21 groote binneubranden 36 kleine en 12 groote uit slaande branden 4 soheepsbranden en 16 branden van anderen aard. Bovendien rukte zij 947 malen uit voor brandgeruchteD. Te Groningen zijn 1300 werklieden bezig geweest met het opruimen der sneeuw van de straten van ge meentewege. Zij ontvingen f 0.70 per dag. Te Nieuwe Niedorp bracht de nieuwj larscollecte dit jaar f 338 35 op tegen f 328,60 ten vorigen jare; door eene commissie uit de burgerijvoorgelicht door vertegenwoordigers der burgerlijke en kerkelijke armbe sturen, werden die gelden naar billijkheid verdeeld. De mannen zangvereeniging „Richard Hoi" te Uitgeest zal ter gelegenheid van den 70 verjaardag van Z. M. den Koning op den 19 Febr a s., deel nemen aan dea wedstrijd voar quartet zang uitge'chre- ven door de koninklijke liedeitafel „Kunst en Vriend schap te Amsterdam in het lokaal Piancius. De Amsterdamsche omnibusmaatschappij vervoerde in het 4e kwartaal 2 341 792 reizigers tegen 2.311060 in gelijk tydvaz van 18^5 en in het gebeele jaar 9.844.529 tegen 9 863.948 in 1885 de havenstoam- bootdienst in het geheele jaar 1.080.289 reizigers tegen 1.090.164 in 1885. Een aanzienlijk grondeigenaar in Overijsel heeft aan vele zijner huurders wegens den lagen pry's der land bouw voortbrengselen 30 pet. der pacht kwijt gescholden. Te IJmuiden zijn in 1886 aangekomen 1259 stoom- en 359 zeilschepen en uitgegaan 1242 stoom- eu 356 zeilschepen: te Nieuwediep aangekomen 290 en vertrokken 28i schepen daaronder niet begrepen oor logsschepen en viseche svaartuigen. Beroepen te Oosthuizen c. a ds. Kist te Zuid Zijpe. scheurdenwollen doek om de naakte schouders en duwde baar door oen zijdeur naar buiten. „Heil en zegen, kind riep zij haar honend achterna. 't VVas Marie of ze diep diep viel. Daar lag ze na op straatin de koude natte sneeuw ©n langs haar vlogen de door den koudeo wind voortgedreven sneeuw vlokken. Ze beefde van koude en trok den doek dichter om zich heenmaar hij verwarmde haar niet. Zij raapte al hare brachten bijeen en liep haastig de straat uit dicht langs de huizen. Het wss haar zoo treurig te moede en snikkende liep zij voort bibberende van koude en angst. Wat zou ze nu beginnen als ze thuis kwam? Hoe kon ze op vergiffenis rekenen? En als zo mei naar huis ging waarheen zou ze zich dan begeven? Zeker zou de politie haar spoedig op sporen en haar als eene dievegge oopakken. Wie zon haar willen geloovenals zij verzekerde, volstrekt niet de sieraden van mevrouw te hebben willen stelen en als zij vertelde van bet bal I Zij kon niet eens zeggen, waar zij geweest wasZij huiverdetoen zij aau de gevangenis dacht in den roman, dien zij juist ge lezen bad, was die zoo akelig beschreven. Eene dievegge Neen dat overleefde zij niet I Zy sloeg een smal zijstraatje in dat naar de rivier leidde. Het bad nog niet bard gevroren maar het water lag zwaar bewegelijk als gesmolten lood en in het schijnsel van de lantaarn die op den wal van de kaai brandde, zag zy ijskristallen fonkelen. Aan dezen kant was de oever tamelijk laag. Een weinig verder lag een vlot waarop de wascbvrouwen gewoonlyk bet goed spoelden. Een oogenblik later lag Marie hierop geknield en boog zich over het donkere water. Ze wilde b dden maar in haar angst kon zy niet eens bet Onze Vader stamelen. Dat zij zich verdrinken moest, om zich voor de schande te redden, atond vast; maar het speet haar toch zoo om haar jonge leven. Zy wenschte, dat iemand baar van achteren een duw geven mochtdat hetals 't warezonder haar wil ge schiedde. En het water was zoo ijskoud 1

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2