No. 3. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Een Millionair f V K IJ D A G 7 JANUARI. FEUILLETON. van Rough-and-Ready. t Y Prijs der gewone Advertentiën: fiuiUulaub. BRET HARTE. Inleiding- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco dooi het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELG1E. Onder Hornu bij Bergen in Henegouwen beeft den 4 deB ochtends, ten gevolge van het breken eener lamp, eene ontplotfiog plaats gehad waardoor 38 vat» de 4,2 in de myn aanwezige personen gestorven zijn. Onder de omgekomenen was een onder-ingenieur. De vier levend boven gebrachten waren zwaar gekwetst. DUITSCHLAND. De Potsdammer Nachrichten wordt gerechtelijk vervolgd, omdat dit blaadje onlangs het eerst het bericht verspreid heeft, als zou de Keizer van Rusland geschoten hebben op den duitschen attache den overste Villaume. Aan de Kon. Zeitung wordt door haren berichtgever uit St. Petersburg geschreven, dat er zelfs niet het geringste voorgevallen is, dat het ontstaan van zulk een gerucht zou kunnen rechtvaar digen. Even zoo verzekert hij dat geen woord waar is van het in den laatstee tijd in omloop zijnde gerucht, dat de Keizer zijnen adjudantmajoor van Rentern dood geschoten zou hebben, toen deze eene beweging maakte, die den schijn bad alsof hij een wapen ver borg of te voorschijn wilde halen. Een adjudant van dien Daam bestaat niet eens. De commissie uit den rijksdag voor de legerwet ver wierp den 5 bij de tweede lezing het voorstel van den liberalen afgevaardigde Rickert, om de sterkte van bet leger op voet van vrede te bepalen op 451.402 man evenals het voorstel van het lid der centrumspartij von Hüoe, om 468.409 manschappen voor 3 jaren toe te staan en daarna bet geheele eerste artikel van het ont werp. Artikel 2 betreflende het vormen der nieuwe ba'.aillons werd aangenomen gelijk het bij de eerste lezing was vastges'eld. Het vo rstel van den beer von Hüue, om de studenten in de godgeleerdheid van den militairen dienst; vrij te stellen, werd verworpen. De artikelen tot ophelting van de tegenovergestelde vroe gere bepalingen der rijks legerwet en tot ten uitvoer legging der wet in Beieren en Wurtemberg werden onveranderd aangenomen. By eindstemming werden de genomen besluiten met 14 tegen 12 stemmen be krachtigd. Pbuisen. De beide buizen van den landdag zijn tegen den 15 bijeengeroepen. ENGELAND. In eene steenkolenmijn bij Bernsley ajjn 10 mijnwerkers, die in de mijn afgelaten werden, door het breken der touwen naar beneden gestort en omgekomen. De portefeuille van oorlog is aangeboden aan den markies van La'isdowno den gouverneur vau Canada, terwijl de nieuwe minister van financiën de heer Go- Bcben als kandidaat voor het lagerhuis zal optreden voor de hoogeschool te Oxford. Den 6 zal te Londen eene bijeenkomst van de heeren Chamberlain, Morley Trevelyan Harcourt en Her scheti plaa a hebben om te trachten de eendracht Naar het Engelsch VAN Ditmaal vergiste hij zich niethij had eindelijk goud gevonden 1 't Had daar een oogenblik geleden voor bem gele gen een wanstaltig stuk bruingevlekt kwarts, doorepikkeld met matgeel metaal; week genoeg om de puDt van zijn houweel in de bomgceivormige openingen te laten doordringen en zwaar genoeg om ervan at te vallen, toen hij trachtte het van den rooden grond op te lichten. Hij sag dit alles duidelyk ofschoon hij zich zonder te weten waaromop eenigen afstand van de plaats zijner ontdekking bevond met hevig kloppend hart en zonderling veisneiden adem. Toch liep by langzaam en doelloos voort; nu en dan bleef hij staan om netland- schap te overzien, dat hem niet meer bekend voorkwam. Hij hoopte dat de natuur of de maebt der gewoonte hem weder tot zichzelf brengen zou bij een groeve die aan de zyne grensde, een buurman aan het werk aiende bleef bij staan en keerde hem eindelijk den rug toe. Toch had hij nog een oogenb.ik tevoren er aan gedacht naar bem toe te loopen en te zeggen „Bij Jingo I Ik heb 't getroflen I" of „D-nd-r... ouwe jongen I ik beb 't gevonden!" maar dat oogenblik was vooiüy, en nu scheen bet bem toe dat hij nauwelijks zyne Btem zou kunnen verheffen ofzoo 't bem nog mogelyk onder de liberale partij te nersiellen. De heer Gai- stone heeft in een aan den heer Harcourt gericht schrijven zijne goedkeuring aan deze bijeenkomst ge hecht. fly gelooft dat de vtye bespreking van het iersche vraagstuk zal leiden tot een leetregel tusschen de groepen der liberale partij waardoor men het eens kan worden over eene gemeenschappelijke handeling of althans het bestaande meeningsverschil tot onder dooien kan terugbrengen. FRANKRIJK. De berichtgever der Times te Parijs verklaart ten stelligste te kunnen verzekeren dat tus schen Duitschland en Rusland rechtstreeks een bond genootschap gesloten is. Duitschland zou onzijdig blij ven bij een oorlog tusschen Rusland en O istenrijk en Rusland bij een tweeden oorlog tusschen Fraukryk en Duitsehland. De Kölu. Zeitung noemt dit bericht eene aardigheid. Den 23 December 1885 waren in dit rijk 422.300 drankwinkels, 79.678 meer dan tien jaar vroeger. In 1869 waren erELas-Lotharingen niet medegerekend, 365,875. In de jaren na den oorlog nam haar aantal merkbaar af, hetzy bij het verieenen van ve-gunningen met meer gestrengheid te werk werd gegaan hetzij werkelijk bet dransverbruik afnam. In 1875 waren er 23.253 minder dan in 1869. Van 1876 af namen zij weder toe, ten gevolge van eene uitnoodigmg van den minister van binneulandsche zaken aan de prefecten om de vergunningen tot het openen van drankhuizen op ruimer schaal te verieenen. Reeds in 1878 waren er 354 852in 1879 356 833 Daarna werd bij de wet van 1880 bet besluit van 1851 ingetrokken dat de toestemming van dei prefect voor het ot/enen van een drankhuis tot eisch sielde. Iu 1881 waren reeds 10.000 nieuwe kroegen geopend in 1883 beliep haar getal 377.51.4in 1884 386 855 enz. De cijfërs van 1886 zijn nog onbekend maar ook in dat jaar moet de vermeerdering aanzienlijk geweest zijn. T-* Parys alleen zijn sedert de wet van 1880 de drankbuizen met 37 pet. vermeerderd: daarentegen in het departement der Opper-Loire slechts met pet. In bet Noorder departement is 1 kroeg op de 46 inwoners ot 10 vol wassenen in sommige streken zyn zelfs op de drie hui-en twee kroegen. In dat van het Nauw van Calais 1 op de 55 inwoners. Het gunstigst is de verhouding in het departement Gers, waar 1 drankhuis op de 187 inwoners gevonden wordt. Gemiddeld is de venoudiog in het rijk 1 op de 95 en de vermeerdering sedert de wet van 1880 11.5 pet, Volgens het Journal des Débat» is bet duidelijk, dat de 40 000 nieuwe tappers, die zich in 5 jaar tijds naast de oude vestigden vau wie veien reeds een slecht bestaan hadden allerellendigste, gruwelijk vervalschte waar moeten slijten. ITALIË. Na den dood van Keizer Napoleon III was te Milaan uit openoare inschrijvingen een stand beeld te zijner eer gemaaktwaarvan de plaatsing steeds door de radicalen was tegen gehouden. Den 29 was, de uitroep gedwongen en gemaakt klinken zou. Ook was 't hem onmogelijk kalm naar bem toe te gaan en hem zijn goed geluk te vertellen en deels door die zonderlinge schuwheid, deels door de hoop zijne gowone stemming weder te bekomen door nog eens zyn schat te bezien keerde hij weder terug naar zyn tunnel. Ja, daar lag het! Niet een korreltje of een afzonder lijke hoeveelheid maar een deel van de echte ader die hij reeds zoo lang gezocht had.'t Lag daar werkelijk, naast zijn houweel en de brokken steen vaD de boven zijde der ader, die bij genoegzaam bloot gelegd bad om zich na den e rsten schok der ontdekking, te over tuigen van het werkelijk bestaan van zijn ge uk. Daar lag 'tals de wederlegging van het hoongelach zijner vijandenals de bevestiging van de meening zyuer vrienden het praktische bewys van zijne eigen theonëa. de bolooning van zyn volhardenden arbeid. Daar lag 't klaar en duidelijk maar niettemin gelukte bet hem niet de eerste vreugde zijner outdekkiug terug te roepen zelfs kreeg hy een vaag gevoel van ver antwoordelijkheid en onrust. Het was zeker een enorm fortuin voor een man in zyne omstandigheden; misschien was het eene waarde van een paar honderd duizend dollars of meer, te oordeelen naar de waarde van den tunnel van den oudeu Martin, de niet zoo rtjk was ala deze; maar er zou volaardeud ea oordeelkundig moeten gewerkt worden. Hy waa zalta wat ont stemd, toen hij weder op de helling van den heuvel in 't zonlicht trad. Zijn buurman waa op de claim, naast de zijne; maar hij schejn 't werk gestaakt te hebben en zat in gedachten een pijp te rooken ander een groe ten denneboom. Een oogeublik beuydde by bem zijnd zichtbare tevredenheid. Hy gevoelde plotseling een sterkenonverklaarbaren weuscb om n ar hem over te loopen en die tevreden armoede door de mededee ing van zijn eigen paa gevonden schat te verbitteren. Maar ook dat ge.oei gi.ig snel voorbij en op nieuw staarde hij doelloos op bet landschap voor bem. Zoodra hij zijne ontdekking bekend gemaakt en de December he f. de gemeenteraad v m Milaan eindelijk met 68 tegen 6 stemmen besloten, bet standbeeld te aanvaarden en te plaatsen op een aan te leggen plein btj den Vredeboog, nadat de burgemeester nogmaals aangetoond had de diensten door Napoleon III aan Italië bewezen en boe het gedeukteeken niet alleen aan den Keizer, maar ook aan het franscbe leger gewijd was. Hij zou dau ook de nameu der in Lombardijs gesneuvelde fransche officieren op het voetstuk laten griffelen. Dd minderheid was met dit besluit volstrekt niet ingenomen. Den l is door onvoorzichtigheid van de kinderen van P'ins Odes alchi de geheele tweede verdieping van zijn paleis uitgebraud waarbij een rijk ameublement en tal van kunstvoorwerpen vernietigd zijn. De sehade wordt op meer dan f 250 000 geraamd. De Koning die tegen mifdernacht aau een der vensters van bet Q Urinaal stond, ontdekte den brand en was dadelijk met drie ordonnans-otficieren daarheen gegaan. Hij werd door de menigte zeer toegejuicht. RUSLAND. De regeering beeft, voordat de bul- gaarsche utgevaardigden Vorst Alexander te Keulen ontmoettenaan de mogendheden doen weten dat zij, wat ook de gevolgeu daarvan zouden zijnBulgarije gewapende' band zou laten bezetten mochten de bul- garen Vorst Alexander herkiezen. Tevens werd nog maals aangedrongen op de verkiex ng van den prins van Mingrelie tol vorst. Het Dagblad van St. Petersburg betoogt dat po gingen om den prins van Battenberg op den bulgaar- scben troon te herstellen, slechts kunnen strekkeu om de geschillen te vermeerderen en deu vrede te ve-storen. Van daar dat die pogingen ook buiten Rusland geene oudersteuniug zouden ontmoeten hoewel er in zekere staatkundige kringen personen zijn, die tegen den vrede in wei ken. Volgeus berichten uit St. Petersburg zou de regee ring tot eene schikking met Bulgarije geneigd ziju op vjorwaarde, dat de regenien aftredeneene nieuwe Sjorauje (wetgevende vergadering) alleen voor Bulgarije gesozen wordewelke beslissen zou over de kaa- diiatmr van den prins vau Miagrelie, de regeering, totdat eeu nieuwe vorst gekozeu isgeleid worde doir het ministerie en de zaken in Oost-Rumelie ge regeld worden door de gewone provinciale vergadering. PORTUGAL De Kamer heeft een lid der oppositie tot voorzitter benoemdten gevolge waarvan zij zal worden ontbonden. VEREENIGDE STATEN. In 1886 vonden 10568 faillissemen-en plaats tegen 11116 in 1885; in Canada 1186 tegen 1246. De eigenaars der groote bierbrouwerijen te Philadel phia hebben met den 1 hunne loonen verlaagd waar door 2500 werklieden den arbeid gestaakt hebben. Den 4 bad op den Baltimore Ohio spoorweg bij waarde ervan bepaald zou hebben zou bij zijne vrouw en kiudeien uit de Staten laten komen. Indien zij 't goed voud zou hij een mooi huis aau de andere zijde van den heuvel luteu biuweu, tenzij ze, om der kin deren wille verkiezen mocht in San Francisco te gaan wonen. Een gevoel van verlies van onaf bunkelykbeid vau een veraudering der omstandigheden, die hem niet langer zyn eigen meester lieten, begon hem te middeu zyuer scuittereudste plannen te verontrusten. Zekere ande.-e relaties met andere leden van zyne familie, die door zijne afwezigheid en armoede afgebroken waren moesten weder op nieuw aangeknoopt. Hij moest iets voor zyne zu-ter Jeanne, voor zyn broeder Willem, voor dd arme verwanten zijner vrouw doen. Het ware on billijk van hem te zeggen, dat hij over deza zaken met eeu ander gevoe dan edelmoedigheid dacht, toch waa 't bem of hij reeds geplaagd en in verlegenheid ge bracht werd. lntusschen had zijn buurman blijkbaar zijn pijpje uit gerookt de asch er uitkloppendestond hij plotseling op en maakte aau alle onzekerheid of zjj elkander ontmoeten zoudeneeu einde door recht op hem toe te komen. De schatvinder deed van zijne zijde ook eenige schreden en bleet daarna besluiteloos stuan. fdolio S inn I" nep bij vertrouwel k. „tlollo, Masters", antwoordde Slinn dralend. Naar don klank der stemmen zou eeu vreemde over de om- staudighed-u waarin beiden zich bevonden, juist ver keerd geoordeeld hebben. „Wat voor den duivel 1 loop jy zoo heen en weer P Wat is er aan de hand Daarna in S inu's bleek en angstig gezicht ziende, voegde bij er kortaf bij: „Ben je ziek P' Sunn was op het punt hem zyn goed geluk te ver tellen maar bedacot zich. De ongelukkige vraag be vestigde het bewustzijn vau aiju lichamelijke en geeste lijke ongesteldheid en hij vreesde den maar al te geredden spot van zijn makker. Hij zou 't hem later wol zeggenMastera behoefde niet te weten wanneer bij juist de vondst gedaan had. Bovendien vreesde

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1