fitnncnlauö. t A Sf 323e Staatsloterij. Nr. 15234 f 25000; Nr. 1327 f 5000; Nr. 18283 f 1500; Nr. 12874 f 1000; Ns. 1656, 12254 en 17112 f 400; Nr. 5191 200; Ns. 2715, 4667, 10164, 11725, 11997, 14016, 20758 en 20796 f 100. Nr. 16499 f 1000; Nr. 4748 f 200, Nr. 14011 100. Allerlei. mmA Tiffin eene botsing plaats tossehen een personen- en een goederentrein. Beide treinen werden geheel vernield. Reeds werden 19 dooden gevonden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De regeering heelt eene suppletoire begrooting van Suriname voor 1885 ingediend. 19 artikelen worden verhoogd met f 57.543 19, terwijl 45 andere artikelen verminderd zijn met f 31405.06. Het eindcijfer der uitgaven wordt dus verhoogd met f 26.138 13. En daar de middelen over 1885 f 35 227.05 minder op. brachten dan de raming, is het nadedig slot der be grooting 61.365.18 hooger dan het geraamde bedrag. Met die som wordt voorgesteld de staatsbegrooting te verboogen. De minister wjjst er op dat de overschrijding der nitgaven minder waB dan in vorige dienstjaren doch dat nog te veel blijktdat de oorspronkelijke raming niet in overeenstemming was met de behoeften van den dienst. Bij de ramingen in de ontwerp-begrooting voor 1887 is met die gebleken behoefte beter rekening ge houden. De mindere opbrengst der middelen is alleen het gevolg van den achteruitgang der uitvoerrechten vooral door de belangrijke vermindering der voortbren ging van suiker. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 31 ver worpen een voorstel van burg. en weth., om op 1 April 1887 de 4% pet. geldleening van 1879 geheel af te lossen en op 1 Juli 1887 de 4% pet. leening van 1884 en om in Februari of Maart a.s wanneer de geldKoer- sen in den regel laag zijneene leening te sluiten, hetzij eene 3% pet. beneden pari of 4 pet, minstens pari. Te Oudkarspel is op den nieuwjaarsdag 276 on der de behoeftigen uitgedeeld. De Enkbuizer Courant meldt, dat de vrachtboot van destoombootdienst tusschen Enkhuizen en Stavoren „Enk huizen", onder stoom liggende, in den nacht van den 1 op den 2 op uitnoodiging van den voorzitter der Enkbuizer vereeniging tot aanmoediging der redding van schipbreu kelingen is u tgevaren om hulp te bieden aan een in nood verkeerend vaartuig, dat, in het vaarwater tusschen de friesche kust en Urk in het ys besloten, om hulp seinde. Kapitein Piscarbijgestaan door den heer H. Kouwenboven bad het genoegen zijn belangeloos pogen met goeden uitslag bekroond te zien. In den morgen van den 2, omstreeks half vijf, bracht hij de tja'k „de vrouw Gerritje", schipper L. van As uit Huizen behouden te Eokhuizen binnen. De schipper en zijn zoon, den 30 des avonds van Blokzijl uitgevaren, waren al spoedig in het ijs bezet geraakt en hadden om hulp geseind aan de Lemsterbootdie hen dien avond op weinige ellen afstand voorbij ging zonder hun hulp te bieden. Sedert hadden zij tusschen het ijs rondgedreven, tot zij den 1 des avonds, al seinende en stakelendeop 9 voet water ten anker gingen om niet te stranden, en steeds het aandringende ijs aan stukken kloppende, om zich voor vergaan te behoeden. Hun licht was te Enkhuiien opgemerkt en de heer H. Kouwenhoven had den voorzitter van genoemde vereeniging met het gevaar in kennis gesteld. hy in zijne stemming van heden de barscbe, practiache vragen die de mecedeeling zijner ontdekking aan een man als Masters zeker ten gevolge zou hebben. „Ik ben een weinig duizelig", antwoordde bij zijn hand aan zijn hoofd brengenJe„en ik denk den arbeid te staken totdat ik weer beter ben." Masters zag hem met twee zeer critiscbe oogen aan. „Wil ik je wat zeggen ouwel als je niet ophoudt met je dwaas gemartel in die vervloekte tunoel dan zeg ik je, dat je gek worden zultHet is onzin langer in die blinde ader te graven Nu had Slinn gelegenheid hem alles te zeggen en de juistheid zijner theoriën te bewijzen. Maar hij beefde er weer voor terug en ook voegde zich bij zijne verwar ring een zonderlinge vrees voor de geestelijke inspan ning om alles uit te leggen. Hij lachte slechts pijnlijk en wilde wegg- an. „Zie bier", zei Masters gebiedend, „je hebt drie vingers sterke whiskey noodig om op te knappen en die zullen we samen drinken 1 Voor den duivelSlinn dat kan wel voor 't laatst zijn 1 Kijk maar niet zoo bang 1 Ik wil zeggen, dat ik tien minu ten geleden besloten hebdat verdding te laten loopen en 'n nieuwe te gaan zoeken. Ik heb er genoeg van mijn weekloon en niets meer, er uit te halen. Zie jedat wou ik zeggentoen ik sprak van den laatsten dronk die wij samen zullen drinken. Je kent mijn manier zeggen en doen is bij mij één." Dat was waar. Slinn had dikwijls Master's snelheid van besluiten benijd. Nu zag hij echter in bet ontevre den gezicht van zijn ondervrager met een zwak gevoel van verlichting. Hij ging weg I En nu was hij, Slinn, ook vrij van iets te vertellen. Hij mompelde iets van de noodzakelijkheid om Daar zijne woning te gaan Hij vreesde, dat Masters anders met hem naar zijn tunnel zon gaan. „'k Geloof, dat je dien brief op de post wilt doen", sei Masters droog. „De postwagen komt niet voor morgen, dan beb je nog tijd om 'm af te schrijven en er een enveloppe om te doen." De richting van Master's oogen volgende, zag Slinn omlaag en zag tot zijne groote verbazingdat hij een onvoltooidenmet potlood geschreven brief in de band hield. Hoe die daar kwam, en wanneer bij dien geschreven had, kon hij niet zeggen; by herinnerde, dat een zijner eerste ingevingen geweest was naar zijn vrouw te sehryven maar dat hij 't reeds gedaan had was hij vergeten. Hij verborg den brief haastig met een niets beteekenenden glimlach in zijn borstzak. Mas ters zag hem half met verachting, half met medelijden aan. „Vergeet jezelf niet en ateek het in den een of anderen hollen boomdie tot brievenbus dient. Ook goed - zoo weg I als je niet met me drinken wilt. Neem je maar in acht" en neb omkeerende, ging bij weg. \Wordt vervolgd. Kapitein E. Holm van de reizigersboot „Friesland" ontdekte den 2 op zyn eerBlen tocht van 8tavoren naar Enkhuizen de urker visohschuit No. 241 ter hoogte van „de Hofstede" in nood. Hy verliet even zyn koers om de in gevaar zijnde vissehers te helpen en had de voldoeninghet rauke vaartuig, met 4 koppen bemand, behouden te Enkhnizen binnen te brengen zoo tijdig,' dat de overgevoerde reizigers nog met den trein koa- den vertrekken. Den 2, des avonds omstreeks 10 uren, werd in de nabijheid van Winschoten op den weg naar Oude Pekela een boerenknechtdie met zijn meisje aan den arm wandeldeachtervolgd door twee mannen. De knechthierover ontstemd gaf luide zijn ongenoegen te kennen, dreigende te zuilen schieten, zoo zij nader kwamen. Onmiddellijk daarna keerde hij zich om en loste met een revolver twee schoten waardoor een der mannen doodelijk in de borst getroffen werd. De knecht is aangehouden. Sedert den 3 des avonds is de dienst met de stoomboot van Eokhuizen op Stavoren door het vele ijs in de Zuiderzee gestaakt. Van betrouwbare zijde wordt ons medegedeeld dat het aantal reizigersver voerd sedert 15 Juli 1.1. met dezen veerdienst, nog niet bekend is zoodai de in verscheidene dagbladen opge- gevene cijfers geenerlei waarde hebben. Aan de op den 3 te Hardegarijp gehouden hard rijderij op laodijs namen deel de beroemdste hardrijders van naam in Friesland, Wiebe de Vries van Oeckerk en Okke van den Berg van Drachten. Eeratgenoemdes behaalde den prijs van f 40 laatstgenoemde de premie van f 10, Wiebe de Vries behaalde den 5 ook den prijs van f 150 bij de hardrijderij te Leeuwarden: B. Kingma te Grouw de premie van f 50. Den 3 des avonds is te Maartensdijk de adsistent stationschei die nog even voor den aankomenden trein over de rails wilde loopen, door de locomotief gegre pen en onder den trein geraakt, met het gevolg dat hij verbrijzeld werd. Ten 3 is te 's Gravenbage door een wel gekleed man het busje ten behoeve van de armen uit de spreek kamer van ds. Bryce gestolen, tien hij, bü een herhaald bezoek dien predikant, dien bij wikte spreken over bet overgaan van den katholieken tot den protestautschen godsdienst, niet te huis vindende in de kaaier toege laten was, om daarover een briefje te schrijven. In den avond van den 3, ongeveer 10 uur, brak te Warnol een hevige brand uit in de schuur van den bakker en winkelii r v. Welie, die al spoedig oversloeg op eene schuur, hooiberg en een paar hooischelven in de onmiddelyke nabijheid. Dank zij de krachtsinspanning der brandweer, bleven eenige volgeladen korenbergen die rakelings langs het brandende perceel stonden, behouden. Zeventien varkens en een karnhond kwamen in de vlam men om. Alles was tegen brandschade verzekerd. In de tweede aigemecne vergadering van aan deelhouders der maatschappij tot exploitatie vau staats spoorwegen op den 4, is met 528 tegen 264 stemmen goedgekeurd het vooistel van het bestuur, om de 5 en 4 pet. leeniogen af te lossen of wel geheel of ten deelo te verwisselen in minder rente diagende ieeniu- gen en bet bestuur gemachtigd in overleg met den raad van commissarissen hierop voor zooveel noodig de goedkeuring der regeering te vragen en evenzoo op het daartoe aangaan eener 3^4 pet. leaning, groot tea hoogste 17.239 000. Uit de beraadslaging over deze voorstellen bleek dat de eerste wenk omtrent het doelmatige van dezen ma tregel uitgegaan was van de regeering en dat het bestuur, lettende op het groote belaug dat de staat der Nederlanden bij eene vermin dering der lasten van de maatschappij bad g m end had, dien wenk te moeten opvolgen nadat ue in e- wonnen rechtskundige raadgevingen ook het geoor- loofde van dien maatregel aangetoond hadden. Ver scheidene aandeelhouders, o. a. mr. Aug. Philips ta Amsterdam betwistten de bevoegdheid tot vervroegde aflossing. Te Haarlem is den 4 bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer A. van der Steur Jr. (lib.) met 550 st. tegen 411 op den hetr H. T. Peltenburg (katb Den 4 na afloop der voorstelling, werd in den schouwburg van vao Lier te Ams'erdam brand ontdekt die dadelijk door de brandwacht» gebluscht werd. Eene plank onder het verwarmingstoestel was aan bet smeulen geraakt. De commissie uit de Tweede Kamer tot het houden van een onderzoek omtrent het tegengaan van overmatigen arbe'd en omtrent den toestand van fa brieken en werkplaatsen, met het oog op de veiligheid, de gezondheid en het welzyn der werklieden heeft den 4 in het lokaal der Kamer de verhooren aange vangen. Als getuigen verschenen de heerendr J. P. Dozyinspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht in Noordholiand B. Hamersbouwopzichter J P. de Herder, sectie-brand meester (kazerne Nieuwe Markt); J. B. Daman, D. J. G. Vreede ea J. W. Puttelaar, inspecteuis van politie, allen te Amsterdam. Den 4 zijn 8 personendie zich op schaatsen langs de Beeraster ringsloot naar Purmerend wilden begeven door het ijs gezakt. Met den schrik en een nat pak zjjn zij er afgekomen. In den na 'ht van den 4 op den 5 is te Vrijen ban ender Delft eene timmermanswerkplaats tevens houtloods, met aanzienlijken voorraad hout geheel uit gebrand. Uren ver in den omtrek waren de vlammen ie zien. De gemeenteraad van Texel heeft den 5 den beer Kleinbentinck, onderwijzer te Zaandambenoemd tot hoofd der school voor meer nitgebreid lager onderwijs te Den Burg. De heer D. Vosonlangs tot lid van den raad te Egmond-binnen verkozen, is benoemd tot wethouder. nabijheid van Kwadyk zijn twee personen, die zich op het ijs gewaagd haddener doorheen ge zakt zonder letsel te bekomen. Uit de mededeelingengedaan door den burge meester der gemeente Hoorn eere-voorzitter der ver eeniging voor volksvermaken aldaarop eene den 3 gehouden vergadering van leden dier vereeniging is geblekendat de indertijd benoemde voorloopige cotn- mssie om de oprichting van een gedenkteeken vooi Coen mogelijk te makeD, na zich ni',gebreid te hebben, zich tot Indie gewend had om te onderzoeken, of daar de stemming voor dat denkbeeld gunstig was en of daar geldelijke stenn zou worden verleend. Toen men op dit laatste punt een ongunstig antwoord tengevolge van de tijdsomstandigheden had ontvangenwas op uitnoodiging der commissie dien dag te Amsterdam onder het voorzittersebap van den Commissaris des Konings eene vergadering van eenige aanzienlijke en invloedrijke personen gehouden op welke vergadering zich uit haar midden eene commissie gevormd had om te trachten de oprichting van een standbeeld van Coen te Hoorn mogelijk te maken. Die commissie bestond uit de heeren mr. YV. K. baron van Dedem, dr. Agbina en H. Kroon Dz te Hoorn ea uit de heeren A, C. VVertbeim, dr. Scbaepman, lid der 2e Kamer en Levys- sobn Norman. De gemeenteraad van Hoorn heeft besloten gedu rende 3 jaren f 100 bij te dragen voor de Zuiderzee- vereeniging. In 1886 zijn van het eiland Texel uitgevoerd 7594 schapen 19932 lammeren, 948 koeien, 46 ossen, 12 stieren en 433 balen wol van gemiddeld 350 P. per baal. Met ingang van den 1 Februari is benoemd tot directeur van bet post- en telegraafkantoor te Ooster beek de beer J. A. van de Velde, thans in geljjke betrekking te Texel. Den 7 wordt het nieuwe doek in het Plantage- Panorama te Amsterdam, Casteiani's voorstelling van de verwoesting van Pomptï, geopend. Op de jaar- en weekmarkten te Purmerend zijn in 1886 aangevoerd 21093 runderen, 101439 schapen en lammeren 10227 vette kalveren 9017 nuchtere kalveren, 6089 vette varkens 3627 magere varkens, 12374 biggen1499 paarden8055 ganzen 1327 zwanen, 6750 mud afpelen, 3850 mud peren en 71727 pond boter. Ter waag zyn gewogen 13182 stapels kaas wegende 3.549 289 pond. De Nederlandsche protestantenbond telt thans ongeveer 13500 leden. In 1»86 zijn 3876 vreemdelingen over de grenzen des rijks uitgeleid. Te Willemstad is het lijk van den secretaris, tevens ontvanger, die sedert eenige dagen vermist was, oüder bet ijs gevonden in eene sloot nabij eene brug waarover hij zich dikwerf huiswaarts begaf. geb. overl. gehuwd Te Zaandam zijn in 1886 495263105 Zaandijk 783426 Asaendelft 112, 45, 34 Eokhuizen 206, 123 52 Te Grosthuizen is in 1886 slechts een kindje van eenige weken overleden. De gemeenteraad van Monnikendam heeft ver gunning verleend aan den heer Sanders te Amsterdam tot den aanleg en de exploitatie van een stoomtram door die gemeaDte, terwijl die vao Edam bepaald heeft, dat die stoomtram van Amsterdam naar Edam en van Volendam naar Kwadijk uiterlijk 1 Januari 1888 in exploitatie moet zijn gebracht. Te Amsterdam en te Heldor zijn 120 losse werk- lieden wegens gebrek aan werk van 's lands werf ontslagen bovendien is te Helder het aantal werk uren der vaste werklieden verminderd. Wegens het heerscben der mazelen is de openbare schooi te Grootschermer gesloten moeten worden. Van den 26 tot en met den 1 zijn te Helder 2 personen aan mazelen overleden. Men schrijft ons uit Heiloo De heer J. J. Beerda onderwijzer te Heiloodie op zijne eigenaardige en prettige maniersteeds be dacht is op oatgene wat een kinderhart warm kan doen kloppen had als een echte Fries j.l. woensdag eene hardrijderij op schaatsen vastgesteld waarvoor eenige prijzen waren uitgeloofd. Met toestemming van den heer jhr. mr. P. van Foreesthad die op den vijver van het buiteDgoed Neijenburg plaats. Ni afloop werden de deelnemers aan den wedstrijd en ande-e kinderen door de eebtgenoote van den heer Foreest onthaa d op chocolade en koek. De warande waar de ontvangst plaats hadkon er in den zomer niet gezelliger uitzien dan nu het geval was. 4e klasse, 3e lijst, 5 Jan. 4e klasse, 4e lijst 6 Jan. Een verzekering-maatschappij voor meisjes in Dene marken ia iets eigenaardigs. De edelman want de vereeniging is alleen voor die klasse geeft, zoodra hem eene dochter is geboren, haar naam op in zekere associatie van adellijke famil'ën en betaalt eene zekere som, en daarna een bepaald bedrag aan de maatschappij. Bijaldien dat meisje den leeitijd van 21 jaren heeft bereiktdan krygt zij recht op een bepaald inkomen en een reeks e'egante kamers in een dePig gebouw der associatie met tuinen en park rondom en welk gebouw bewoond is door andere jonkvrouwen die op gelijke wiize lid zijn geworden. Wanneer baar vader in baar jeugd overlijdtkan zy dit verlangende in dat gebouw buisvesting vinden en op den bepaalden tijd baar inkomen krijgen. Indien zij overlijdt of buwt, gaan al deze rechten op inkomen verloren. Maar juist diezelfde kans moet de maatschappij in staat steden lager jaarlijksche premiën te vorderen en den vader verzekeraar minder zwaar te belasten. In ieder geval heeft hij da voldoeningdat zyne geringe jaariijksohe inkomsten de toekomst sijner dochter verzekeren en - IT 'II

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2