No. 5. Negen en tachtigste Jaargang. Hondenbelasting. Een Millionair 1887. WOENSDAG 12 JANUARI. #fEciëel (Scheelte. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. ISnitcnlAnb. FEUILLETON. van Rou gh - a nd-Read y. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnemantoprys per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Kijk f 1, De 8 nummers f 0.06. Brieven franco aan de Uitgevers HERMa. 008- TBE A ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbendennaar aanleiding der °P ♦ember 1882 vastgestelde verordening op de beffing eener be lasting op de bonden: dat ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen bonden verplicht is. daarvan jaarlijks vóór 31 Januari ten kantore van den gemeente-onvanger aan- glfi)ie aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onderteekend biljet, kosteloos ten kantore voornoemd verkrijgbaar. Ue betaling der belastiBg geschiedt dadelijk by de aan g f te tegen kwitantie en afgifte van een penning, onverminderd liet recht, om zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. H Jan 1887 Ue Secretaris, 11 Jan. 188/. NUHOUT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij gelegenheid der laatst gehouden kaasmarkt te Alkmaaris op de markt achtergebleven een stapel kleine kaas. De daarop rechthebbende vervoege zich aan het bureau van politie. DENEMARKEN. In een kon. boodschap van den 8 wordt gezegd dat het Folkethiug ontbonden wordt, daar het verslag der commissie voor de geldmiddelen genne hoop laat op het verkrijgen van overeenstemming met dat deel der Wetgevende macht. Opdat de rijks dag genoeg tijd hebbeom vóór den afloop van het dienstjaar de behandeliog der begrooting ten einde te brengen zijn de verkiezingen bepaald op den 28. DUITSCHLAND. Prins Bismarck is den 8 des avonds te 9 uren uit Friedrichsrub te Berlijn aange komen. De commissie uit den rijksdag voor de duitsche le- gerwet beelt den 7 haar verslag vastgesteld. De Köm Zenung noemt de wijze, waarop de bericht gever der Times te Parys zijne mededeelingen omtrent het bestaan van een russisch duitsch verdrag handhaaft, kortaf belachelijk. Zjn eersie Terhaal krimpt hij in tot Naar het Engelsch TAS BRET HARTE. 3) HOOFDSTUK I. Toen Alvin Mulrady het voornemen te kennen gaf om op de groene heuvels van Los Gatos aardappelen en groente te verbouwen, zagen de gouddelvers van die streek en de bovolking van het nabijliggende gehucht Bough-and- Ready op dat plan neer met die minachtende onver schilligheid die avonturiers van hun slag gewoonlijk jegens alle landbouw ondernemingen aan den dag leggen. Ernstige tegenspraak had er echter tegen het in bezit nemen van beide heuvels niet plaats, daar zij voor goudtoekers zoo weinig vooruitzichten aanboden dat het verhaal van een zekeren gouddelver, Slion gebeeteD, als volkomen geloofwaardig de rondte deed, die name ijk door het herhaald mislukken van zijne plannen gek of kindsch geworden was. De eenige oppositie kwam vreemd genoeg, van den oor-pronkelyken bezitter van den grond eenen Don Ramon Alvaradomet wiens aanspraken op zeven mijlen heuvelachtig en vlak terrein met ir begrip der nieuwe bloeiende plaatsjes Rough- and-Rea<ly en Red Dog door de squatters en mijower- kers overal de draak werd gestoken. „Dat zou er juist uitzien, alsof we drie duizend mijlen hierheen gereisd waren om deze oude wildernis op te breken en dan nog te betalen voor de waarde die wij zeiven er aan gegeven hebben! Wel ja, zeker!" waren hunne spot tende opmeikingen. Het zou Alvin te v. rgeven geweest, lijs, als hij deze algemeen heerschende denkwijze ge volgd had maar gedreven door een even ongerijmd plichtgevoeldat dien man eigen wasbezocht hij Don Ramon en deed hem werkelijk bet aanbod bet land van bem te hoopen of de winsten door den land bouw te behalen met hem te deelen. Men beweerde deze zinsnede„Alle wijsgeerige beschouwingen ver mogen niets tegen feiten en een feit is het, dat Rus land alie gedachten aan een verbond met I rankt ijk leeft opgegeven, en dat aan d n anderen kant Duitsch- land aan de russen in het bulgaarsche vraagstuk vrij spel gelaten heeft." De heer Kubn-Oppert uitBlowitz vertelt hier in een opgeschroefden vorm dingen die allen reeds lang weten; daardoor maakt hij zich eensdeels belachelijk en anderdeels licht bij op bedenkelijke wijze zijn masker op als hij verder doet opmerken dat de duitsche regeering die feiten met het oog op de leger- wet geheim tracht te houden. De veeljarige strijder tegen de duitsche belangen verraadt daarmede tegen zijuen wildat het hem met zijne verdichtselen alleen te doen is om wapenen te verschaffen aan de gewe- tenlooze en onvaderlandslievende duitsche oppositie. ENGELAND. De berichtgever der Times te Wee- nen verzekertdat de geruchten over een verbond tusschen Duitschland en Rusland volkomen onjuist zijn. De oostenrykeche regeering beeft hierover met eens te Berlijn inlichtingen gevraagd want dit was volkomen overbodig. De voorwaarden van bet duitsch- oostenrijksche verbond maken eene dergelijke overeen komst tusschen Duitschland en Rusland geheel onmo gelijk want Duitscnland en Oostenrijk zjn nog voor vele jaren aan de bepalingen van hun verbond gebonden. De heer Henry Holland, conservatief, is tot minis ter van koloniën benoemd. FRANKRIJK. De bevolking te Parijs is van De cember 1881 tot Mei 1886 geklommen van 2.269.000 tot 2.344.000; te Lyon van 376.0 0 tot 401.000 en te Marseille van 360.000 t„t 376.000 zielen. De ministerraad besloot tot herstel van bet evenwicht in de geldmiddelen, om o. a. tijdelijk bet invoerrecht op suiker gedurende 1887 met 20 pet. te verhoogen en te beginnen met den 9 het bedrag der invoerpremie, welke aan de suikertabrikanten toegestaan is aanmerkelijk te verlagen. Den 9 had tusschen den m;nister van buitenlandsche zaken en de bulgaarsche afgevaardigden een onderhoud plaats. De heer Grekofl schetste den moeielyken toe stand waarin de bulgaarsche regeering zich bevond. Deze was geneigd in alle schikkingen te treden welke met de onat bankelijkheid van hel land strookten, um uit dien toestand te geraken, maar zij gelooide dat de kandidatuur van den prins van Mingrelie onbe staanbaar was met de standvastigheid en de vrijheid des lauds. De minister antwoordde, dat hy de afgevaardigden slechts als bijzonder persoon ontving, want alleen de dat de Don docr dit aanbod zoo verrast was geworden, dat hy er niet alleen in toestemde maar zelfs met den eenvoudigen en eerujken landbouwer en diens famiiie vriendschap sloot. Het is natuurlijk nauwelijks noodig hieraan toe te voegen dat ook dit vriendschappelijk verkeer door de gouddelvers met behoorlijke minachting werd aangezien. Toch zou deze nog grooter geweest zijn ais zij de meening van Don Ramon over hun werk gekend hadden zooals hij die weldra aan Mul rady mededeelde. „Het z.jn wildendie hopen te oogstenwaar zij niet gezaiid hebben, winsten te onttreksen aan de aardezonder er iets anders voor terug te betalen dan hunne eigen lichamen; heidenen, die de steenen aanbidden die zy uitgraven." „En zijn er nooit Spanjaarden geweestdie goud gedolven hebben F' vroeg Mulrady in zijn eenvoud. „Ook Spanjaarden hebbeu dit gedaan", antwoordde Don Ramon, „en wel de Caballeros; maar er is nooit iets goeds door tot stand gekomen. Er waren Alva- rados te Sonora, kijk, die hadden zilvermijnen en werkten met a'beiders en muilezels en verloren hun geld een goudmijn voor een zilvermijn als edellieden Maar dit in den moduer wroeten met de vingers, in de hoop, dat er wat goud aau zal blijven zitten, is geen werk voor iemand van ons geslacht. En dan nog do vloek, die er op ligi „De vloek!" herhaalde Mary Mulrady, met den angst eener jonge vrouw. „Wat, is dat?" „Ge weet uiet, vrieud Mulrady, dat de bisschop van Monterey toen deze landen door Karei V aan mijne voorvaderen in bezit gegeven werdenden vloek over elkeen uitsprak die ze eens ontwijden zou Goed laat ons eens zien Van de drie Amerikanen welke giodsche stad gesticht hebbenwerd er een doodge schoten de tweede stierf aan de koorts vergiftigd door den bodem eu de derde werd krankzinnig door het drinken. Zelfe de geleerde, die hier eenige jaren geleden de boomen en de plaDten onderzoeken kwam, werd later voor ziju ontbeiligmg gestraft en stierf op noodlotiigo wijze in een vreemd land. Maar dit alles", votgde Dun Ramon er ernstig en beleefd bij „raakt u i iet. Door mij behoort de grond aau u." Het scheen werkelijk, alsof de bescherming, die Dun Ramon hem als landheer verleende, gunstige ge volgen bad voor het welslagen zijner onderneming. Porte kon uit naam van Bulgarye spreken. Naar zjjn inzien bestond het beste middel, om uit de moeielijfc- beden te geraken, hierin, dat bijzondere rekening werd gehouden met de gevoelens van Rusland. Frankrijk moest bovenal letten op de algemeene belangen van Europa, welke de handhaving van den vrede ver- eischenbet kon slechts de middelen aanbevelea welke sneller en zekerder tot eene oplossing voerden het had geene bijzondere rol in deze zaak te vervullen en kon alleen die beslechting aanmoedigen, welke door de voornaamste belanghebbenden aannemelijk werd ge acht. Het eenig doel van Fraukryk was de handhaving van den vrede. Den 10 ontving miuisfer Gobkt de afgevaardigden,, doch slechts als bijzonder persoon niet als minister. Hij verklaardedat bij niets te voegen had bij bet door den heer minister van buitenl ndsche zaken gege, ven antwoord. Frankrijk was vóór de vrijheid der volken maar moest boven al es op zijne eigene belangen be dacht zijn. Het mocht niet vergeten, door welke banden de buigaren verbonden waren aan de mogendheden met welke het vriendschappelijke betrekkingen onder hield. Het kon slechts wenschen Uiten voor eene spoedige en gunstige regeling van een toestand, welke thans voor geheel Europa eene oorzaak van woeling en ongerustheid was. DeD 7, des ochtends, hebben twaalf honderd sigaren- maaksters aan de tabaksfabriek te Marseillemeest huisvrouwen, den arbeid gestaakt, zich beklagende over de slechte hoedauigheid der haar ter bewerking toe vertrouwde tabak en de slechte v, rdeeling daarvan, waardoor tijdverlies ontstond. Zij eischten bet ontslag van haren afdeelmgschefden heer Roustan. De direc teur weigerde, waarna eene commissie uit haar midden, door zeshonderd werkst&kenden vergezeldnaar den prefect is gegaan, die haar zijne bemiddeling beloofde. De Kamer is tegen den II opgeroepen om een voor zitter te kiezen en de orde der werkzaamheden vast te stellen. Mmister Goblet zou onmi deliijk sijn wets voorstel indienen tot afschaffing van 63 onder-prefecten, waardoor jaarlijks eene som van ruim f 200.000 be zuinigd zal worden. ITALIË. De kardinalen JacobiniSinioni en Pa- rocchi hebben van den Sultan het grootkruis der Osma- mé-orde ontvangen. SPANJE. In den nacht van den 9 op den 10 is het Aleazar te Tuledo in brand geraakt. De regeering heeft generaal Martinez Campos benoemd tot bevelhebber van Madrid. Het aardappelenland en de moestuin bloeiden buiten gewoon de rijke bodem beloonde met pracht'ge spe lingen in den groei der gewassen de gelijkmatige zonneschijn scheen de jaargetijden uit te dagen met buitengewone en vroegtijdige oogsten. De pekeivleesch en beschuit etende kolonisten lieten zich door hunne verachting van Mulrady's werK niet weerhouden, de gelegenheid waar te nemen om hun kost te veranderen. Het goud dat zij de aarde oulnomen hadden begon in ruil voor zijn meer bescheiden schatten in zijne zakken te vloeien. De kleine hut, die nauwelijks zijn huisgezin vrouw, zoun en dochter berbergen kon, werd vergroot, opgeknapt en vervolgens verwisseld met een biter huis '>p den tegenoverliggende» heuvel. Een gewitte schutting verving de ruw gespleten balken, die de wildernis van het erf scheidden. Langzamerhand veidweneu de kenteekenen van het onontgonnen veld, de plekken roodachtigen grond, de boopen struikgewas en kreupelhout en de blootgewoelde steenenouder een tapijt van lichter groen dat een oase vormde in de bruin-gele woestijn van wilde haver en heim. Water was bet eenige goed, dat aan dit Eten onthouden was; hetgeen noodig was voor de besproeiing moest met groote kosten uit een mjjngroeve gehaald woiden en was nog geheel onvoldoende. Hierom vormde Mulrady het plan, om op de zonnige helling naast zijn huis een artesiecben put te boren niet echter zonder ernstige beraadslaging met en veel tegenwerping van zyo spaan- scben patroon. Met groote gesti engheid wees Don Ramen er op, dat zulke dwaasheden met de ingewanden der aarde, niet alleen een beschimping van de natuur waren bijna even erg als gouddelvcn en tunnels aan leggen maar ook wetteljk geregelde plannen ver stoorden. „Ik en mijn voorvaderen San Diego zegene ben 1" spras hij, een krui» slaande, „waren met bronnen en regenbakken tevreden, die de hemel op bepaalde tijden vulde; het vee, hoe dom het ook is, wist water te vinden als bet dit noodig had. Maar ge spreekt de waarheid", voegde hij er met een zucht by„dat was in den tijdtoen de rivieren en de regen nog met door belscbe machines verstikt en vergiltigd waren. Ga voortvriend Mulrady graaf en boor zooveel ge wiit maar dce dit op eene passende wijze en niet met roekelooze aardschuddingen door helsch buskruit." Wordt tertolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1