33iuticnlau&„ „Malvineik beb goud gevonden goud gevonden ken OTer het egyptische vraagstuk ea de vriendschap pelijke houding der Porte jegens Buslandwaarover de gezant namens de engelsche regeering klaagde. Savas-pacbagouverneur van Oandia, heeft zijn ont slag ingediend tengevolge van de weigering om de door hem verlangde troepenversterking te zenden. Aldaar is eene beweging ontstaan welke aan engelsche agenten toegeschreven wordt in diplomatieke kringen te Kon- stantinopel houdt men het er voor, dat Engeland een middel tracht te vinden, om nog een strategisch punt meer aan de Middellandsche zee te bezetten, door zich van Candia meester te maken. BUSLAND. De Keizer heeft graaf Peter Sehuwaloff, broeder van den russischen gezant te Berlijn, met eene bijzondere opdracht naar den Keizer van Duitschland gezonden en daarna naar den Keizer van Oostenrijk. Meer dan waarschijnlijk betreft die zending het bul- gaarsche vraagstuk. BULGABIJE. Zankoffhet hoofd der oppositie is naar Konstantinopel vertrokken om op verzoek van den Sultan met de Porte en den russischen gezant over de oplossng van het bulgaarsche vraagstuk te beraad slagen. Op zijne doorreis te Pbilippopel riep het volk „weg met den verrader I" en wierp het si'jk naar het rijtuigzoodat de politie tusscben beide moest komen. Van den 13 verbindt eene diligencedienst den ser- vischen spoorweg met dien van Bumeliö, zoodat de verzending van brieven en postpakketten op versnelde wijze door dit rijk kan geschieJen. VEBEENIGDE STATEN. Het hooggerechtshof heeft de beslissing van het bof bevestigd waarbij bet verzoek der belgische regeering, otn uitlevering van de matrozen, die door de overheid in Jersey-City in hech tenis waren genomen wegens een in October j.l. op de stoomboot Noordland gepleegden moord was van de hand gewezen. Het museum van kunstnijverheid te Haarlem werd van den dag der opening in Juli tot 31 December be zocht door 4760 personen. Van den 2 tot den 8 is te Helder één persoon aan de mazelen overleden. Den 6 is besloten tot opheffing der nutsspaarbank te Heerbugowaard. Bij kon. beslu t van den 9 is de heer J. S. Diep- hnizenlid der algemeene rekenkamer van Nederl. Indië, op zijn verzoek met ingang van den 3 Maart eervol uit 'a lands dienst ontslagen. Den 10 is bij eene te Groningen gehouden hard rijderij op schaatsenwaaraan 16 uitstekende rijders deel namen de eerste prijs behaald door Merk King- ma van G ouw, de tweede door Wiebe de Vries, de derde door A. Hesselink student te Groningen, 20 jaren oud en de vierde door P. Bruinsma. - De commissie van enquête uit de Tweede Kamer heeft den 10 als getuigen en deskundigen gehoord: L. A. H. Hartoghdirecteur der kon. fabriek van waskaarsen Danl. L. Sanckes werktuigkundige C. M. Kamphuizengeboren Doorman arbeidster op ge noemde fabriek, woonachtig te NieuwerAmstel Hendrika J. Peters en Anna van der Pluytn arbeid sters Geertruida Moosarbeidster op genoemde fa briek J. Wegerlee werkman; N. Berghuys, arbeider, J. G. B. Eylders, fabrieksbaas, en H. J. Koster, werk baas de drie laatsten werkzaam op genoemde fabriek, allen te Amstei dam; den 11 G. Blankertsecretaris der sigarenmakersvereenigingJ. F. Kratzenstein kapokfabrikant en verhuurder van diamantmolensB. B. Kochpresident der vereeniging „Handwerkers Vriendenkring"; A. Post, president der schildersver- eaniging „Vooruitgang zij ons doel"; H. G. Licher Eenige weken later werd zij door de stem van haren man opgeschrikt, terwijl hij hard op het huis kwam toe- loopen en op den heuvel reeds haar naam riep. Mary was in hare kamer bezig een nieuwe roode katoenen jurk aan te trekken, ter eere van het verwachte bezoek van Don Cesar, waarvoor hare moeder ook druk aan het werk was. Iets in den klank der stem van haren man, en de ongewone omstandigheid, dat hij voor het einde van het werk naar huis zoo haastig terugkeerde, deed haar den stofdoek wegwerpen en naar de keukendeur loopen, om hem te gemoet te gaan. Zij zag hem door de r-jen koolstruiken loopen 't gelaat rood van zweet en op gewondenheid en een glans in zijn oogzooals ze in jaren niet gezien had. Ze herinnerde zichechter zonder eenige aandoeningdat hij er even zoo uitzag als toen zij hem een armen arbeider van haren vader van den stapel rijshout achter hare voormalige woning in Illinois geroepen had om hem de toestem ming van hare ouders mede te deelen. Die herinnering bracht haar een weinig in verlegenheid toen hij zijne armen om haar sloeg en haar een klinkenden zoen op hare bleeke wang gaf. „Om 's Hemels wil 1 Mulrady I" riep ze met haar boezelaar de schim van een blos verbannendedie eveneens uit het verledene verrees„wat is dat voor man'er van doennu wij elk oogenblik bezoek ver wachten Ze maakte zich uit zijne omarming los en zag hem met glinsterende listige oogen aan. „Ik ben er in den put op gestooten. De volle ader, die de jongens hier gezocht hebben. Er ligt een ver mogen voor jou en Mary, duizenden en tienduizenden 1" „Wacht een oogenblik!" Ze ging snel van hem weg en liep naar de trap. Verwonderd boorde hij baar duidelijk roepen „Je kunt die nieuwe jurk wel uittrekkenMary." Men boorde door Mary tegenspreken. „Ik wil 't zoo", riep juffrouw Mulrady nadrukkelijk. De tegenspraak hield op. Juffrouw Mulrady keerde naar haren man terug. Dit oponthoud scheen hem echter zijne eerste groote vreugde benomen te hebben. waarnemend hoofd der school voir bsveloose kinderen; B. Buigrokscheepstimmerman, allen te Amsterdam; G. Loohuis, president der broodbakkersgezellen-vereeui- ging „Loon naar werk", te Nieuwer-Amstel den 12 E. B. GotzeE. Jacobsen en B HoLderver, letterzet ters, B. Bergman Carels, sigarenfabrikant, H. L. Sloots, r. k. pastoor, en jhr. H. C. J. M. van Nispen tot 8e- venaer, rector van de St. Hubertus-Kapel en centraal- president van de St. Jozefs gezelleuvereeniging in Neder land, allen te Amsterdam. Den 10 is in de Amsterdamsche kiesvereeniging Burgerplicht de verbetering der sluis- en havenwerken te IJmuideu besproken, in verband met de aanhangige regeeringsvoorstellen. Die bespreking werd ingeleid door den gepensioneerden kapitein-luitenant ter zee, den beer H. J. van der Mandele die aan het einde zijner rede zijne meening neerlegde in de 4 volgende punten 1°. Aan de haven- en sluiswerken te IJmuiden kleven gebreken, gedeeltelijk aan het uitgevoerde ontwerp zelf eigen gedeeltelijk een gevolg van de verhoogde eischen, door de scheepvaart gesteldmet welker wegneming of verbetering niet alleen de welvaart van Amsterdam, doch ook van een aanzienlijk deel des rijks zou wor den gebaat. 2". De wegneming of verbetering dier gebreken ge schiedt bet best door eene uitvoering der door de regeering aangekondigde plannen. 3*. De stichting eener veilige en gemakkelijk bereik bare visscbershaven op onze Noordsee-kust is van on berekenbaar nut voor den daarbij betrokken tak van nijverheid en nergens kan dat beter en met minder kosten geschieden dan te IJmuiden. 4°. De uitvoering der voorgestelde verbeteringen kan geen uitstel van betsekenis lijden wil men daarmede waarschijnlijk njet te laat komen. Punt 1 werd aangenomen, nadat daaruit weggelaten waren de woorden, die de bestaande gebreken aan het oorspronkelijk plan van het kanaal zelf toesehreven. Punt 2 werd aangenomen met 14 tegen 8 stemmen, terwijl 7 personen buiten stemming bleven. De tegenstemmers hadden aan het slot willen lezen als volgtdoor eene uitvoering in den geest der door de regeering aange kondigde plannen door eene sluis ten noorden of ten zuiden der bestaande sluis. Da punten 3 en 4 werden aangenomen waarna het bestuur gemachtigd werd, ze ter kennis van de regeering te brengen. Domein Nieuwenhuis heeft den 10 des avonds in eene vergadering van den soc aal-demokratischen bond te 's Gravenhage afscheid geDomen van zijne partijge- nooten, nu hij zijn vonnis moet ondergaan, waaraan hij zich niet door de vlucht wilde onttrekken, zooals hij volgens zijn zeggen gemakkelijk had kunnen doen door naar Zwit serland, dat vrije land, dat hem zeker niet zou hebben uitgeleverd, de wijk te nemen. Dea 11 beeft hij in het Volkspark te Amsterdam, waar het tooneel met roode kransen en banieren beplant was, van de bij strooibiljet opgeroepen menigte afscheid genomen. De sociaal- demokratische vereenigingwaarvan de leden in het zwart gekleed waren, zong hem een treurend lied toe en een meisje overhandigde hem een lauwerkrans. E;n belg van Beveren vergeleek hem bij zyn veroordeel den land- en partijgenoot Anseele. Domeia Nieuwen huis behandelde de woorden van den gekruisigdeween niet over mijmaar over u zeiven en over uwe kinderen. Hij eischte van zijne partijgenooten energiek handelen en actieve deelneming. Door verdubbelden ijver moest worden aangevuld, wat men in hem meende te verliezen. Uitbundig werd Lij toegejuicht. Met ingang van den 1 Feb. is bij kon. besluit van den 11 benoemd W, Bakker Wz., thans sluismeester bij bet Noordzeekanaal aan de Oranjesluizen te Schelling- woude tot havenmeester bij Let Noordbollandsch Ka naal te Nieuwediep; J. H. J. Jollie, thans sluismeester bij bet Noordzeekanaal aan de sluizen te IJmuiden tot sluismeester te Schellingwoude en W. H. Hofstee, Hij liet plotseling zijn prestige als ontdekker vallen en wachtte tot zij begon te spreken. „Je hebt het nog aan niemand verteld vroeg ze. „Neen. Ik was alleen onder in den put je weet, Malvine ik verwachtte niets." Met eene poging tot nieuwe vreugde vervolgde bij, „ik was bezig den boel op te ruimen en had op niets gerekend." „Je ziet, dat ik gelijk bad, toen ik je aanried bet land te koopen", sprak zezonder verder acht op zijn verhaal te slaan. De blijde uitdrukking verdween van Mulrady's gelaat. „Ik hoopDon Cesar zal niet denken" begon hij dralend. „Ik geloof', dat ik hem een schadevergoeding zal moeten geven niet „Gekheid riep juffrouw Mulrady beslist. „Wees niet gek Elke vondst van goud zou in elk geval jou behoord nebben Zoo is de wet 1 Eu je kocht het land zonder eenig voorbehoud. Daarenboven hadl je er nooit aan ge dacht ze hield stil en zag hem plotseling scherp aan „Of badt je welp" Mulrady opende wijd zjjne eerlijke, lichtgrijze oogon. „Hoezoo, Malvine! Je weet, ik had er geen ver moeden van. Daar kan ik op zweren 1" „Zweer niet en vertel den mensehen Blechts van die dingen, die je werkelijk wist. Nu, Alv n Mulrady, luister naar mij 1" Haar stem kreeg een schril hoog geluid. „Staak het werk bij den put ea zend je volk weg. Doe je beste kleeren aan ga met de eerste post naar Sacramento, om vier uur en neem Mary mede." „Mary 1" herhaalde Mulrady zacht. „Je moet dadel ijk advocaat Cole en mijn broeder Jim spre-ten", vervolgde ze, zonder naar hem te hooren, „en Mary verlangt naar afwisseling en beeft eenige nieuwe kleeren noodig. Laat de rest aan mij en Abner over. Ik zal 't Mary zeggen en haar helpen zich klaar te maken," Mulrady streek zijne handen door zijn haar, dat verward en nat van zweet was. Hij was trotsch op de energie en levendigheid van zijne vrouwhij dacht er niet aan, baar tegen te spreken, maar gevoelde zich toch een weinig teleurgesteld. De wonderlijke verruk king ea vreugde over zyne ontdekking waien verdwenen, thans sluishavenmeester op het kanaal door Voorna ta Nieuweeluistot sluismeester by het Noordzeekanaal aan de sluizen te IJmuiden. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 11 beslotenop den 70 verjaardag van den Koning een vuarwerk af te steken waarvoor aan burgemeester en wethouders een krediet van f 600 verleend is. Den II is des roormiddags te elf uren het ge reformeerd kerkelijk congres te Amsterdam in het lokaal Fraseati geopend door dr. A. Kuyper. Niemand werd toegelaten, tenzij voorzien van een biljet, waarop hij de verklaring onderteekend baddat hij het jok der Synode wilde afschudden. Verslaggevers vaa dagbla den werden niet toegelaten, doch een paar korte officiëele berichten des namiddags te hunner beschikking gesteld aan het bureau van de Standaard. Opdat het ge iprokene niet door anderen zou kunnen worden gehoord waren in de vergaderzaal bij de deuren waar de krukken uit genomen warenwachters geplaatst en de glazen deuren van binnen met dikke groene gordijnen bedekt. Het aantal aanwezigen, waaronder verscheidene dames, wordt geraamd op ongeveer 1500. Na de opening werd gezongen psalm 27 vers 5 3 en 7 en door dr. Kuyper voorgelezen psalm 42 en 43. Met een „Weesfe gezegend aan deze plaats" begroette hy daarna de aan wezigen. Hoewel er geen vreugdelied kon weerklin ken pas negen kerken werden vrij erkende hij, dat er een wonder was geschied. Dit moest eebter niet tot hoogmoed leiden, daar bet nederbuigen der ziel eisch was. Nadat hij er op gewezen hadhoe droef de toestand over bijna geheel de wereld was, daar schier overal de kroonjuweelen des Heeren weg- nestolen warenmaande hij tot waakzaamheid aan. Vervolgens werd melding gemaakt van ontvangen gif ten en hartelijke bewijzen van instemming met het congres. Op voorste! van den voorzitter werd een telegram gezonden aan jhr. mr. Elout van Soeterwoude, waarin dank betuigd ward voor de ondervonden deel neming. Vervolgens kwam aan de orde het verzoek aan den Koning, om in de bestaande geschillen niet tusschen beide te komen met de bestuursmacht en door de politie enz. de beslissing van den burgelijken rechter niet vooruit te la'en loopen. De voorzitter herinnerde daarbij dat reeds in 1849 door Groen van Prinsterer voorzien was wat thans gebouren zou, en hjj er steeds op aandrong, dat de regeering zich geheel onzijdig zou houden. Ook graaf van Lijnden herinnerde in 1869 aan het gemis dier onzijdigheid. Nu was ondervonden dat volkomen waarheid was gezegd, waarom Ui M. ook moest worden aangezocht, hieraan een einde te maken. Hij stelde voor de zaak in handen eener commissie te stellen welk voorstel eenparig aangenomen werd. Drie resolutiën werden door den voorzitter voorgesteld van den volgenden inhoud I. dat de synodale hiërarchie, die in 1816 aan onze k rkeu is opgelegd gebleken is on bestaan baar te zijn met de erkeaning van Jezus Chr stus als haar Hoofd en haar Koning en door het haar inwonend beginsel er met onweerstaanbare kracht toe drijft dat voor de vergadering der geloovigen met hun zaad gelijk de Kerke Christi moet zijn in pla&ts komt eene gansch wilde vermenging; dat het gezag van Guds Woord vervangen wordt door de willekeur en autoriteit van menschelijke inzettingen, en dat het Koninklijk Regi ment van den Zone Gods wordt teruggedrongen door eene hiermee onbestaanbare bestuurs-tirannie II. eene betuiging en belijding, dat het schuldig ingrjjpen van de overheid in de majesteitsrechlen van Koning Jezus alleen mogelijk is geworden door de nog schuldiger ontrouw van de Kerken en voorts, dat de aanhoudende vervolging der geloovigen de oogen voor het wezen der hiërarchie had moeten openen en de gelegenheid tot afwerping pan het synodale juk meer dan eens geboden was III. dat na het vallen van de eindbeslissing der volle Synode in de Amsterdamsche Tuchtzaak waarbij voor hij er haar mede verblinden kon eigenlijk was hem dit in 't geheel niet gelukt. Ze had het terstond als een „zaak" opgevat en ook dat zij bet Mary zeggen wilde, beviel hem niet. Hij bad het haar liever zelf willen zeggenom te zienhoe zij van vreugde ge bloosd zou hebben om te zienhoe in hare oogen de onschuldige vreugde lichttedie hij in de oogen zijner vrouw niet gevonden had hij kreeg nu meer en meer de overtuiging, dat zijne vrouw 't minst geschikt wasdie vreugde op te wekken. „Je hebt geen tijd te verliezen", sprak ze ongeduldig, toen hij draalde. Misschien was het baar ongeduld dat hem zoo onzacht trof, misschien bad hij, als zij met minder zelfvertrouwen zijn geluk vernomen had, niet gezegd, waarover hij eigenlijk peinsdemaar nu sprak hij ernstig: „Wacht even, Malvine, ik heb je wat van het vinden van deze groeve te vertellen, dat vreemd is." „Nu, wat dan?" vroeg zij haastig. „Onder het verweerde kwarts in de ader lag een houweel", sprak hij op onzekeren toon, „en de boven kant van den gang zag er juist uitof die al bewerkt was. Als men de richting naar buiten tot aan den voet van den heuvel vervolgtzijn er kenteekeuen dat daar een oude tunnel geweest ismaar hij was ingevallen en met puin dicht gegooid." „Nu", sprak juffrouw Mulrady minachtend. „Nu", herbaalde haar man, zonder veel samenhang, „'t ziet er juist uit, of de een of ander het vóór ons ontdekt heeft." „En wegliep om het anderen nog eens te laten vinden? Ja, dat is wel waarschijnlijk!" viel zijne vrouw hem met kwalijk verholen ongeduld in de rede. „ledereen weetdat de heuvel de kosten van het gouddelven niet opbracht en men het opgegeven had toen wij bier kwamen. Jou eigendom is het en daar voor hebt je 't betaald. Wil je wachten totdat je den eigeDaar desooods per advertentie gevonden hebt, Alvin Mulrady, of wil je om vier uur naar Sacramento gaan Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2