QllUrlet. ®sleatrattsctï« ficrictuc». AÖ9-teer irf* feu. on TÖt bedienaren des Woorda en 70 opzieners en armrerzorgers bet kerkelijk doodvonnis om geen andere reden ia toegepaat dan overmits zj weigerden voorde ongoddelijke synodale hiërarchie het hoofd in den schoot te leggen en aulka in weerwil van het ttrafielooa dul den der meest volstrekte Christusverwerping tot bij leden der Synode zelve j ja nadat de vervolden verklaard hadden tut minnelijk uiteengaan genegen en tot weg neming van het geïncrimineerde artikel, mits Jezus Koningschap te eeren hun in zijne Kerk vry we™, bereid te wezen van alle verder pogen om deze b'erar- chie door haar zelve af te breken als ondoeltreffend ®n ongeoorloofd, moet worden afgezien. Dat derhalve thans voor ons zoomin als voor onze vaderen in de eeuw der hervorming iets anders rest dan omkrachtens het rechtdat Gods Woord aan de geloovigen toekenten den plichtdien dit Woord zoo aan hen als aan de opzieners oplegt, zonder verder verwijl het ju^ dezer tweede hiërarchie af te werpen. Dat noch de vroegere schuld der overheid noch de begane zonde der kerken hetzij aan dit recht hetzij aan dezen plicht ook maar iets van hunne volle gel digheid ontneemt. Dat de beloften, die op allerlei wüs door de geloovigen of de opzieners mochten zyn afgelegd thans zoomin tegenover deze hiërarchie bin den als ze Lutner en Calvijn en met hen onze mar telaren een oogenblik weerhielden om met Rome te breken. En dat nugelijk in de zestiende eeuw dit afwerpen van het hiërarchisch juk niet zijn mag een zich terugtrekken in eigen kringen, maar aoelen moet op eene algemeene vrijmaking der kerken en ons diens volgens het verwekken van eene algemeene beweging en "een handelend optreden, dat zulk eene beweging steunen kan ten plicht maakt. De eerste en tweede resolutie werden na toelichting onveranderd aangenomen; de derde met bijvoeging achter da woorden „een oogenblik weerhielden om met Rome te breken", van Jadat juist de belofte bij de bevestiging door kerkeraadsleden voor Christus en Zijne gemeente afge- legd om alle leeringen in strijd met Gods Woord te verwerpen, hen verplicht om mot de faynodale Organi satie te brtken". Den 12 is te Amsterdam eene vereeniging van werkeloozen opgerichtdie noch staatkundige noch maatsjhappelijke kleur of richting heeft, doch zich aan bevolen heeft voor giften in geld en in natura voor de werkeloozen. Aan den burgemeester is een brief ge zonden, waarin zijn veel vermogende invloed ingeroepen wordt, om den trourigen toestand van zoovelen t lenigen. Den 12 zijn te Tilburg drie naast elkaar gelegen perceelen afgebrand. De maatschappij tot explo-tatie van staatsspoor wegen heeft op verzoek van het betrokken gemeente bestuur den naam Kuilenburg weer veranderd in Cu- lemborg. De arr. rechtbank te Arnhem heeft een voerman uit Nijmegen tot 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens bet in het openbaar slaan van zijn paard dat een last voorttrok welke kennelijk de krachten van het dier te boven ging. (dierenmishandeling strafbaar volgens art. 254 van het nieuwe strafwetboek De rijksmiddelen hebben in 1886 f 109 098 945 22 opgebracht "tegen f 106 680 209 70 in 1885; de raming was f 106.152.215, Te Idaarderadeel is een jongeling van 20 jaren door het ijs gezakt en verdronken en te Warga een 19jarig jongelingtheol. student te Leiden de zuster van laatstgenoemde, met wie hij reedwerd gered. Te Middelburg is een geval van hondsdolheid voorgekomen, tengevolge waarvan de honden gedurende vier maanden van eene muilkorf voorzien moeten zijn. De Eerste Kamer zal den 17 eenige kleine wets ontwerpen behandelen. Da heer nr. W. de Sitter te Groningen lid der Eerste Kamer, is benoemd tot kommandeur in de orde van de Eikenkroon. Van de acht gemeentebesturen in Limburg die door Gedeputeerde Staten aangeschreven waren om het aantal ouderwijzers der openbare lagere scholen in overeenstemming te brengen met de bepalingen van het kon. besluit van 3 Oct, 1884, hebben zeven ge weigerd daaraan te voldoen. De minister van binnenl. zaken heeft ter inkrim ping der uitgaven besloten het getal beurzen voor kweekelingen gaandeweg tot 5 terug te brengen aan elke normaalmrichting die meer kweekeÜDgen in het genot eener dergelijke toelage telt. Bij het wegvallen der toelagen zullen alzoo voortaan geene nieuwe kwee kelingen aanbevolen hunnen worden voordat het getal beurzen tot 5 is verminderd. Naar aanleiding van de in de 2e Kamer gemaakte opmerking, dat de Staatscou, aut meermalen besluiten van gemeentebesturen inhieldwaarbij nieuwe vergun ningen boven hst maximum werden verleend, zonder dat die besluiten met redenen omkleed waren, heeft de minister van binnenl. zaken aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat overeenkomstig het voorschrift van art. 2 8 alinea der drankwet in het besluit zelf en in de Staatscourant opgegeven moeten worden de omstan digheden waaruit blijkt dat men met een bijzonder geval te doen heeft. Te Rijssen zijn binnen korten tijd 20 kinderen aan keelziekte overleden. De Noord Zuidbollandsche stoomtrammaatschappij bracht in 1886 72306.0854 op, 12500.60 meer dan in 1885. Te Gorkum zijn in 1886 aan den afslag verkocht 82280 elften en vinten 4383 zalmen en 23 steuren waarvoor f 15 555.87 belasting betaald werd. In 1885 was f 14 812.96 belasting betaald. Teylers's Tweede Genootschap te Haarlem heeft besloten de volgende prijsvraag uit te schrijven „een goed geschreven en op de studie in de archieven zoo wel als in de bibliotheken berustend verhaal der ge schiedenis van Nederland onder Koning Lodewijk en Kei zer Napoleon tot op het begin van November 1813." Bij kon. besluit van den 20 December 1.1. is bepaalddat elke met toestemming des Konings be staande Vereeniging, ten doel hebbende om door rrüwillige oefening in den wapenhandel en bijzonder in het schieten'b lands weerbaarheid te bevorderen onverschillig of zjj als een korps dan wel eenvoudig burgerlijk is ingericht op haar verzoek door de zorg van den minister van oorlog kan worden voorzien van de noodige munitiën voor de schietoefeningen. Het toezicht over het gebruik dier munitiën is opgedragen aan dien minister. De arr. rechtbank te Haarlem heeft de vordering van den heer P. H. Kaars Sypestein tegen de gemeente Krommenie, strekkende tot terugbetaling van onver schuldigd betaalden hoofdelijken omslag, ten bedrage van f 453 88 voor 8 maanden toegewezen overeenkomstig het gevoelen van het O. M. met verwijzing van de gemeente in de kosten. De gemeente had beweerddat genoemde heer met ontvankelijk zou zijn, omdat hij zonder protest betaald had Daaromtrent besliste de rechtbank, dat de eischer door onmiddelijk na de betaling zich bij verzoekschrift tot den raad te wenden om teruggavege cht kon worden niet zonder protest te hebben betaald. Eene erkenning van de schuld was daardoor als van zelve uitgesloten. Omtrent de vraag of bij werkelijk die 8 maanden belasting niet schuldig was, en dus onverschul digd betaald had, oordeelde de rechtbank, dat de omstan digheden, door de gemeente aangevoerd tegenover de feilen, verklaringen en omstandigheden, welke de eischer ten bewij«e van ayne inwoning in de gemeente Heem- stede in het midden had gebracht, niet zoo gewichtig of afdoende waren dat zij daarmede in strijd konden geacht worden te zijn. De gemeente had niet beweerd, veelmin bewezen, dat de eischer, die dikwijls in zijn huis te Krommenie vertoefde om er zijne zaken te doen, er éóa enkelen nacht had doorgebraent. Een visch, die voeten heeft, is stellig een vreemd en wonderlijk dier, en znlk een zonderlingen bewoner der grondelooze diepte van den Oceaan heeft men onlangs ■re van gen. De Vossische Zeitung deelt dit bericht mede en men mag bet derhalve gaaf aannemen. Deze zee- bewoner bezit zoovele slechte eigensohappen, dat hy den naam draagt van den „booze", want hij heet zeeduivel en, naar zijne voeten, heeft men hem bij zijn systematische benaming van „Lophius piseatorius" nog den toenaam van „pedicu'atorius" gegeven. Welk 690 grage maag deze roofviach bezit, leert ons prof. Möbius te Berlijn. Volgens dien geleerde verslindt hij dagelijks minstens 60 pond, en zijn muil is g9wapend met eenige honderden tanden. Het hier bedoelde exem plaar woog 137 pond, toen het aan de Holsteinscha kust werd gevangen, en bevindt zich thans in het mu seum van natuurlijke geschiedenis te Berlijn. Een uitmuntend bloedstelpend middel dat in geen huishouding mag ontbrekenwordt verkregen door 2 gram chloroform te vermengen met 120 gram water. Er is voor bloedend tandvleeach voor neusbloedingen enz. geen sneller werkend en meer pijnstillend middel. Daar het ebloroformwater antiseptische eigenschappen heeftblijven de daarmee behandelde wonden zuiver en genezen ze spoedig. In de burgemeesterij Stromberg werden, naar de Cobl Volkszeit. zegt in dit jaar geoogst 20,598 centenaars appelen, die 100.321.80 Mark opbrachten. Voorts 14 693 centen, peren, die 55.911 M. opleverden. Dasrby moeten nog gevoegd worden 477 centenaars ander ooft, waarvoor 1927 50 M. ontvangen werden. Te zamen brachten 35 768 centenaars ooft in deze burgemeesterij dus 158 160 M. en 30 Pf. opd. i. in onze munt f 94 896.18. een inderdaad niet onaanzienH^JiwDai^ Men seb ij ft aau de Leidscbe Ct.: Immer en nimmer voor altoos en nooitsport voor landspel en Neder land hield vroeger wedetrijden op schaatsenwaarop het groot mocht gaan voor Skating-match club-asso- ciation van thans. Die hollandscbe taa' klinkt dan ook zoo vreesehjk ordinair l Bij deze toenemende ver heerlijking van vreemde talenput men zich uit in even ongekunstelde woorden te gewagen, hoe het vriest met invallenden dioi. O, kortstondige, maar genotvolle uren zijn gesmaaktdie het harte deden popelen heet het van elders toen er water op het ijs kwam en de schaatsen moesten afgebonden worden. Mocht de wintervorst nog een wijle toeven en plaa s nemen in zijnen zetel opdat hij den schepter zwaaie en de te houden Skating match steune, die nog moeten plaats grijpen, waarvoor het eotbousiasme onbeschrijfe lijk is schetterde uit bet Noorden van ons land de pers. 'Natuurlijk, wanneer de winterkoning zich over ons erbarmen en den dooi verdrijven wildie ons zoo wreed in onze fraaie plannen gedwarsboomd heeft, werd uit Rotterdam gebazuind ten opzichte van de hardrij derijen bij Slikkerveer. Nimmer was het ijs bij men- scbenueugenis zoo sterk, gezoudglad en glanzig als dezer stonden, werd in de vorige week uit Friesland zonder grootspraak vernomen. Wat het ijs toch warm kan maken en hoe bet't lestheugt 't bestnog op ver na niet heeft uitgediend. Bij menschengeheugenis zou het doelloos zijn de kro nieken van de 15e eeuw op te slaan men kan bet met een jonger tijdvak doen. De winter toch van 1845 heeft nog niets van zijne beruchtheid verloren. Deze was zelfs meer dan genotvol met kermis op de groote rivierenen glad ijs in Maart neg ter dikte van een Rijnl. voet en tallooze ijsscbuiten over de ge- heele Zuiderzee. De Haarlemmermeer kon toen in April nog moeielijk bevaren worden wegens groote ijsschollen. Ook later nog zooals de winter van 1855, toen men met Tollens bon verhalen: „De wintervorst vierde zijn woede ten toom", is nog niet vergeten. Hardrijderijen en wed- strijden hadden uitgediend, de prijzen waren uitgereikt en het genot was uitgedoofd, Streng en te lang had de winter geheerschtde lust om de schaatsen aan te binden wa eindelijk vergaan. Dezer dagen wordt eeuo tentoonstelling gehouden van duizend sleutels en sloten. Deze tentoonstelling is geheel eenigzij omvat sleutels en sluitingen uit alle landen en van het jaar 400 v. C. af tot den te- genwoordigen tijd. lo deze verzameling treedt het streven op den voor grond om in het belang der beschavingsgeschiedenis een overzicht te geven van de verschillende slot- en sleutelvormen der geschiedenis. De verzameling dankt baar bestaan aan een toeval. Een twintig jaar geledon woonde te Weenen een jong studentAndreas Dilliuger genaamddie als hartstochtelijk verzamelaar van oude munten veel met antiquaren in aanraking kwam. Meermalen onder an dereu bezocht hij het antiquiteiten-magazijn van Kaag- ling, een ouden zonderling en deze zeide eens tot den student: „Als ik zoo jong was als gij, zou ik sleutels verzamelen. Het is verwonderlijk dat dit denkbeeld nog bij niemand is opgekomen. En toch maakt juist de sleutel ons een aardig stuk beschavings-gescbiedenis aanschouwelijk." Deze woorden waren voor den jongen man een spoor slag: om zijn munten te laten varen en zich op elfeen verroesten sleutel te werpen dien hij maar meester bon worden. Tot zijn geluk veroorloofde hem de aan zienlijke betrekking, die hij weUra in de maatschappij bekleeddevoor zijne verzameling de noodige reizen te ondernemen en baar met menige belangwekkende vondst te verrijken. Hij smaakt uu de voldoening, dat het oostenryksch ministerie voor onderwijs hem met het verzoek heeft vereerd, zijne verzameling in de rijksambachtseholen te Graz, Innsbrück, Salzburg en in verschillende museums voor nijverheid ten toon te stellen. De collectie is naar de bepaalde tijdvakken ingedeeld en de uitgebreide catalogus van den heer Dillinger vermeldtbehalve de plaatsen waar bij de sleutels vonden jaartallen tal van belangwekkende bijzonderheden. Donderdag 13 Januari. 's Geayenhagb. Tweede Kamer. Het sectieverslag is verschenen op bet voorstel van den heer Sehaepman tot wijziging van art. 194 der grondwet. Hulde ren gende aan den voorstelleracht ten verscheidene leden de kans van aanneming gering èa omdat bet niet col lectief van de rechterzijde kwam en wegens de toevoeging eener bepaling, die voor de meeste voorstanders der schoolwet een principieel bezwaar moest opleveren. Andere leden voorstanders van het voorstelachtten het ontijdig en meeuden dat eerst kiesrecht moest zijn geregeld. Eene derde groep van leden vond bet voor stel verdienstelijk. Zeer vele leden hadden overwegend bezwaar tegen den inhoud van het voorstel voor zoo veel bet vergoeding vraagt voor kinderen van bedeeiüen of onvermogenden in door hen verkozen ecboleD. Dit zou ia de practijk een door niets gewettigd privilege zjn aan bijzondere scholen. Vele andere leden zagen in liet voorstel slechts een minimum en achtten de vijfde alinea billijk en wenscbelijk. Petebsbdeg. Het Journal te St. Petersburg Doemt de redevoeringen van Prins Bismarck en den president van den franscben Senaat alsmede de eorrecte houding der fransche regeering tegenover de Bulgaarsche depu tatie als zoovele bewijzen voo' de bewaring vapjfen^vrede. Den 18 zal alhier een derde cursus aanvnngen door de dames gezusters Neumann van Amsterdam te gevenin bet maatnemen, patroonteefeenen en knippen van damescostumeswaaromtrent onder de advertentiën nadere bijzonderheden worden ópgêgevoi' De heer W, Fakkeidy en echtgeuoote te Rotter dam zijn benoemd tot vader en moeder in het herv. diaconiehuis alhier. Den 11 had in het lokaal „Harmonie" alhier de tweede volksvoorlezing plaats, waarin de heer J. J. Paehlig als spreker optrad. Een zeer talrijk publiek vulde de zaal in zoo ruime mate opgekomen onge twijfeld om den goeden naam dien de heer Paehlig zich reeds op dit gebied verworven heeft en dien hij ook op een der jongste nutslezingen had gestand gedaan. Genoemde beer beeft dan ook eene uit stekende voordrachtdie het door hem weergegevene geheel tot zijn recht doet komen en den toehoorder tot aandacht te dw ngen weet, dezen doende medeleven met de toestanden en personendoor hem geteekend. Het best kwam dit wel uit in de Ittaka van Jan Trochee, van den volksdichter W. J. van Zeggelen waaraan hij kleur en gloed wist te geven in die mate, dat de dichter zelf geen betere vertolking kon verlangd hebben. Be halve dit werden nog door deuzelfden heer voorgedra gen Een nacht aan de kustdoor Louwerse de werk staking, door E. Coppeede engel, door G. J. Spoor en na de pauzeZijn en schijnen dat, aanvangende met eene min of meer filosofi-che bespiegeling over dit veelvuldig voorkomend menschelijk euveleindigde in een reeks van grappige voorbeelden dienaangaande. De dank door den voorzitter der commissie der volks voorlezingen, den heer M. Cohen Stuart, den spreker toe gebracht, was dan ook zefeer niet misplaatst en de wensch, door bem uitgesproken, dat menigeen zich mocht opge wekt gevoelen, om te eeren lezen, in dien zin, dat men ook aan anderen weet te doen begrijpenwat men leeBtwat maar al te weinig nog beoefend wordt, moge verwezenlijking vinden. Hoezeer dan ook hier mede instemmende kunnen wij ons niet voorstellen dat er zich onder onze stadgenooten niet meerdere zouden bevinden dan de weinigen die hunne talenten reeds zoovele malen welwillend ten dienste der volksvoor lezingen beschikbaar stelden in staat om het steeds dankbare publiek nu en dan eenen aangenamen avond te verschaffen. Wij besluiten met den wensch, dat ook zij hun Jicht niet langer onder de korenmaat zullen verbergen. t Door den rechter-commissaris voor stratzafeen by de arrondissements-rechtbank alhier, is een bevel van voorloopige aanhouding afgegeven tegen zeker n P., vertegenwoordiger te Eraneker van de Alkmaarsche stoommeelfabriekdoor den commissaris van politie alhier aangehouden wegens verduistering van hem toe» vertrouwde goederen.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3