No. 8. Negen en tachtigste Jaargang. Een Millionair 1887. 19 JANUARI. Prijs der gewone Advertentiën: natiuniile; militie. fönüctslanb. FEUILLETON. van Rough-anil - Ready. ILK M AARSCH COURANT. Deze Courant wordt Dinsd&S'i Don.d.0rdsg" ep Saterdag avond uitgegeven. Abonnementeprga per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.08. ÜBatflir Per regel f 0,15. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. 008- TEB ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK.MAAR ^TefnhedLaopemdrgemeTntó-secretarie ter vhie is gelegd het aan hen mged.er.de verzoek met de bijlagen,van P PUBMER. broodbakker, wonende alhier, om verg.annwg tot tot make van een nieuwen bakkersoven volgens de i»e"wsl« coas'ria<* bestaande in een heelen luchto»en, in het perceel aan het Verdronkenoord, w.jk No 35 en dat op Maandag^dL Jorvnnpi Iks7 's oiidd&a9 ten twaalf uren, ten gelegenheid wórdt gegeven om tegen het maken van dien oven bezwaren in te dlene°u ester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 i.„ i«R7 De Secretaris, 17 Jan. 1887. NUHOUT van dub VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algen-eene kennis: dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van J. A. G. M COPPENÓ, loodgieter alhier, om vergunning tot het oprichten van eene loodgieterij en zinkwerkerij in het perceel aan het Verdronkenoord, oos'zijde, wijk C, No 75en dat op Maandag, 31 Januari 1887 's middags ten twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het op richten van die loodgieterij en zinkwerkery bezw.ren in te dienen. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Jan 1887 De Secretaris, U Jan. ia»/ NU HOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat de loting der in 1886 alhier voor de Militie inge schrevenen zal geschieden op Dinsdag. 15 ïebruari aanstaande, ten raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen om op dien dHgdes voor middags te 9tb uren, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te knnnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wet tige toon, moeten zij op Donderdag, 24 Tebruanek, des namiddags te 6 uren, op het raadhuis verschijnenver gezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die het vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekeneu. De loteling is verplicht de opgaven noodig voor het op maken van dat getuigschrift, te doen ter gemeente secretarie vóór 1 ïebruari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Jan 1887 De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. 4900 mijnwerkers hielden deu 16 te Marchiennes-au-Poot eene bijeenkomst, waarbij de eiscb wasinvoeritig van algemeen stemrecht en instelling van gemengde raden van patroons en werklieden om de bestaande geschillen wederrechtelijk te beslissen Alles liep in de grootste kalmte af. Aan de werksta king in het bekken van Charleroi nemen tot heden 2000 personen deel. DTJ1TSCHLAND. Rijksdag. Uit denader bekend ge worden bijzonderheden omtrent de verwerping der leger- wet blijkt, dat eerst het oorspronkeljke voorstel van het centrum, om de gevraagde manschappen voor éen jaar toe te staan in etemm.ng gebracht en verworpen werd en dat toen aangenomen werd het voorstel van ba on von Stauffenberg, om de lege/wet voor driejaren toe to ataan. De eoeiaal-demokraten verklaarden tegeD de verwachting, dat zij niet voor dat voorstel zouden stemmen. Van de 397 afgevaardigden onthielden zich 28 van de stemming, namelijk de sociaal demokreten de elzassers op 2 na en de eenige deensche afgevaardigde. 29 plaatsen waren onbezet, waarvan 7 door overlijden en bedanken. De overige 22 waren meest wegens ziekte atwezig. De verkiezingen z'jn op den 21 en niet op den 14 Februari, zooals gemeld werd, bepaald. Pbüisen. De Landdag werd den 15 geopend met het voorlezen door minister voa Puttkamer eener troon rede waarin eenige hervormingen aangekondigd worden. De toestand der geldmiddelen over het afgeloopen en het loopende dienstjaar was bevredigend, doch voor het vol gende jaar is tot herstel van het geldelijk evenwicht od de begrooting eene leening van ongeveer 17.000 000 noodig, zijnde het bedrag van het tekort, waarmede de begrooting voor het jaar 1887/8 sluit. Onder de toege zegde wetsontwerpen behoort er een tot uitbreiding van het net der staatsspoorwegen door het aanleggen van nieuwe lijnen en het nankoopen van eenige parti culiere lijnen, en een tot verdeeling der groote distric ten in de provinciën West-Pruisen en P sen ten behoeve vau de duitsch-sprekende bevolking. Ten slotte werd gewag gemaakt van de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Pruisen en den Paus en de voortzetting aangekondigd van de herziening der kerkelijke wetten waarover thans nog met de Curie onderhandeld werd. Het He«renhuis herkoos dadelijk bij acclamatie zijn bureau. Het Huis van afgevaardigden bepaalde zijne volgende zitting op den 17, toen het bij aolamatie den heer Kö.ler tot voorzitter en de heeren Heeremann en Benda tot onder-voorzitters herkoos, ENGELAND. De heer Goschen de nienwe minis ter van financiën, heeft in zijn te Liverpool tot de kie zers gericht stuk a.leen over h«t iersche vraagstuk ge sproken en zich ten sterkste verklaard tegen Gladstone's home rule-wet. Hij deelt daarin zelfs mede, dat zijn optreden in bet ministerie alleen geschied is, om te verhinderendat Gladstone's ontwerp ooit uitgevoerd wordt. Den 12 is in eene groote onder bet voorz'tterscbap van den prins van Walen gehouden byeenkomst van burgemeesters uit de provinciën er. vertegenwoordigers van gemeenteraden nader het plan besproken om door de stichting van een rijks museum het 50jarig jubileum van Koningin Victoria op te luisteren. Na eene vergadering van 3 uren is den 14 besloten, de voorgenomen bijeenkomst tusschen eenige liberalen ler verkrijging van eenstemmigheid onder hen over het iersche vraagstuk uit te stellen tot aan de bijeenkomst van het Parlement. Overigens werd geen uitkomst ten aanzien van eenig punt verkregen. FBANKBIJK. Clément Duvalanarohistdie in het begin van October 11. te Parijs inbrak in het hotel der schilderes Madeleine Lemairealdaar voor onge veer f 10009 stal, toen het huis in brand stak en laier den politie-agent Bossignol bij zijne aanhouding bijna doodde, is in de vorige week door de jury schul dig verklaard en ter dood veroordeeld. De behande ling van deze zaak heeft zeer de belangstelling opge wekt door de verregaande onbeschaamdheid en aanma tiging die hij sedert zijne gevangenzetting getoond had. Hij verklaarde o.a., dat het zijn goed recht was om hetgeen bij noodig had te nemen van hendie te veel bezaten al noemde de wet der burgerlui zulks dief stal. De agent, die hem vatte, bad inbreuk gemaakt op zijne vrijheid en aizoo had hij zijne toevlucht geno men tot het recht van verdediging. Zjn verdediger verloochende hij. De voorzitter kon met de grootite moeite de orde handhaven en t ien Duval schreeuwende mt de zaal gebracht werd gaf een deel van het pu bliek op de luidruchtigste wijze ingenomenheid te ken nen met de door hem ontwikkelde stellingen. Zjne vrouw en eenige vriendinnen konden zelfs met moeite verwij derd worden. Een tiental levenmakers werden in hechtenis genomen. Volgens het Journal des Dóbats komt de hoofdge dachte7 van de rede van prins Bismarck hierop neer, dat het gevaar van eene onwaar ehijnlijkedoch moge lijke botsing met Frankrijk Duitschland's geheele staat kunde beheerscht en dat een oorlog alleen dan zal uitbreken wanneer Frankrijk dien wil en verklaart. Overigens was het opmerkelijkhoezeer bij zich beijver de om de mogeljkbeid van een bondgenootschap tus schen Frankrijk en Busland tegen Du tschland te ont kennen. Oostenrijk is in zijne oogen één van die bond genoten waarvan men zoo zeker is. dat men hem niet behoeft te ontzien. Het drievoudig bondgenoot schap blijft bestaan maar is eene zeer eigenaardige overeenkomst. Zy verbindt alleen Busland om onzijdig te blijven zoo Dnitachland door Fraukrijk wordt aange- vallen. Wat Frankrijk betreft, verklaart het blad, dat bij met tact en bobendigheid in het licht gesteld heeft de moeielijk te begrijpen mogelyk beiddat een oorlogzuchtig bewind aan het -oer zou kunnen komen Naar het Engelsch TAN BRET HARTE. 6) HOOFDSTUK II. Toen het eindelijk bekend werd, dat Mulrady in den pnt goud ontdekt hadveroorzaakte dit eene opge wondenheid zooals die tot nu toe in de geschiedenis van het land zeldzaam was geweest. De halve be volking van Bed Dog en Rougb-and Ready ver spreidde zich over de gt-le heuvels in de nabijheid van Mulrady's land, zoodat de in wijde kringen geplaalste wachtvuren den indruk gaven van een legerdat de vreedzame hoeve overvallen ging. Ongelukkiger wijze vonden de nieuwe kolonisten de afzonderlijkewinst belovende stukken land reeds met bouten borden voor zien, waarop verschillende leden van de lamilie Alvarado berichttendat zij hun recht van ontginning om goad te d lven volgens de wet verzekerd hadden. Ook dit denkbeeld was oorspronkelijk van jufir. Mulrady eensdeels om de gewetensbezwaren van haren man uit den weg te ruimen en anderdeels om de Alvarados door het uitzicht op de mogelijke ontdekk'ng van aDdere goudades tevreden te stellen. De billijkheid noopt ons mede te r'eelen dat Don Cesar zich tegen deze ver nedering van de castiliaanscl.e principes van zijn vader verzette. „Ge behoeft ze zelf niet te verwerken maar knnt ze altijd verkoopen aan wie ge wilt", bracht jufir. Mulrady tegen zijne bezwaren in „het is het eeüige middel om den gouddelvers de gelegenheid te benemen, het land, zonder er iets voor te betalen, in bezit te nemen." Ten slotte stemde Don Cesar hierin toe misschien minder door de afdoende bewijzen van juffr. Mulrady, dan wel door den wenk, dien de moeder van Mary hem gaf. Hoe 't ook zij bij kreeg voor weinige akkers land een som geldsdio het inkomen, dat Don Bamon de laatste tien jaren van al zijn land genoten had, ver overtrof. Even voorbeeldeloos en buitengewoon waa de eiploi- tatie van Mulrady's put. Men beweerde, dat eene maatschappijinderhaast te Sacramento gevormd hem een millioen dollars contant uitbetaald had en hem bovendien twee derden van de w nst verz-kerd had. Met een hardnskkigheid, die een zedelijke overtuiging nabij kwam, weigerde hij echter het huis en het aard appelenveld aan die maatschappij over te dragen met even groote standvastigheid wees hij de meest buiten gewone aanbiedingen van de band die vreemde spe- kulanten hem daarvoor deden. Tevergeefs protesteerue zijne vr»uw h.ertegen tevergeefs wees zij hem er op, dat het voortzetten van zijn vorig, eenvoudig werk hun naam en stand benadeelde. „Als 'p het land houden wilt, ga er dan huizen op bouwen en rooi den tuin uit." Maar Mulrady liet zich niet bepraten. „Het is het eenige, wat ik ooit zelf geschapen en met eigen handen uit den grond getaald heb ant woordde bij, „het is het begin van mijn fortuin en het kan er ook het einde van zijn Misschien ben ik nog eens blijde, dat ik het heb en dat ik God voor het eenvoudige maal dat het mij opbrengt, danken kan. Daar er ech er telkens op aangedrongen werd, moeBt Mulrady eindelijk toegeven om een gedeelte van het land als een wijngaard en een bloemtuin aan te leggen, om op deze wyze het minder schoone gedeelte een weinig te verbergen. Minder gelukkig was zijn energieke vrouw in een andere poging, om hare nederige af komst te verbergen. Ze kwam op de gedachte, de zachtere klanken, waar mede Don Cesar haar familienaam uitsprak nuttig te gebruiken en liet in het geheim op bare visitekaarten Mulrade in plaats van Mulrady drukken. „Het zou spaansch kunnen zijn", beweerde zij tegen haar man „Advocaat Cole zegt, dat de meeste ameribaansche namen verbasterd zijn en hoe weet je nu, dat de onze het niet is?" Mulrady, die niet met een eed beves tigen kon dat zijn voorvaderen in 1798 van Ierland naa? Carolina vertrokken waren kon haar vermoeden niet weerleggen. Maar hare straf bleef niet uit; de niet-spaaoschemaar echt amerikaansche uitspraa wraakte al epoedig de verminking van den enge scben naam. Toen juffr. Mulrady, zoowel in gesprekken als in brieven, aangesproken werd als „Mrs*) Muiraid herstelde zij weldra den oorepronkelijken klinker weer in zijn recht. Toch bleef zij ijveren voor de spaansche beleefdheid, welke den doopnaam Alvin van naren man veranderde, dien zij in zyne afwezigheid nooit anders noemde dan „Don Alvino". Op het gezicht van zyn korte vierkante gestalte zijn gele stoppelige haren zijn blinkendegrauwe oogen en zijn stompen n us hield echter zelfs de anders onverschrokken vrouw haar lievelingsnaam terug. Ook werd er te Bed Cog a s geloofwaardig verteld, dat een vreemde bezoeker Mul rady eens met de volgende woorden aangesproken hadI „Heb ik de eer met Don Alvino Mulrady te sprekenf waarop deze eenvoudige Hidalgo moest nebben gean woord: je kan je laarzen er om verwedden, vreemdeling, dat ik 't ben." Ofschoon Mrs. Mulrady liever gezien zou hebben dat Mary in Sacramento gebleven was, totdat zij haar afhalen zou voor een reis door de Vereen,gde Staten en Europa, gaf zij toch aan het verlangen barer dochter toe, om voor haar afreis Bough-and-Beady door eene nieuwe garde-robe in verbazing te brengen en m het ouderlijk nest de sierlijke, schitterende vleugels te ontplooien, waarmee zij er voor Ik wil niet, dat de lui zich Bteeds my in die oude bleeren zullen voorstellen of dat zij kunnen zeggen dat ik voor ons vertrek nooit eeu fatsoenlijke jurk gehad heb. Door deze teergevoelige voorzorgen toonde de dochter zich barer moeder zoo waardig, dat deze haar uit aandoe ning en dankbaarheid kuBte en haren wensch gehoor gaf. Wordt vervolgd. Mistress Mevrouw.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1