jSinuenlAub. of blijven. Hg heeft «org gedragen niets te «eggen dat Frankrijk beleedigen of hinderen kon alleen heeft by overdreven en het gevaar ernstiger afgeschilderd dan bij zelf bet «iet. De Te/ups «iet het zwaartepunt Van Bismarck's rede in de logenstraffing van het ge rucht van een bondgenootschap tusschen Dui'schland en Rusland. De République franqaise is van oordeel dat Bismarck er meer op uit geweest is, om den Rijksdag te overtuigen, dan indruk te maken op de verbeelding van den grooten hoop, zoodat de verte genwoordigers zich bedreigd gevoelen onder de ver denking van het publiek. De aan Frankrijk's krijgs- ma ht en de dapperheid zijns legers toegezwaaide lof zou bet hoofd der franschen niet op hol brengen maar was zeker in zijnen mond niet zonder beiee- kenis en eenigzins nieuw. Overigens kon het gesegde, dat Frankrijk een oorlog zou voeren ter herstelling van bet koningrijk Hannover, te Parijs slechts ver- basing wekken. Qet blad eindigt met de opmer king, dat men met de stelling van von Bismarck en von Moltke, dat het beste middel, om niet aangevallen te worden, is, dat men sterk genoeg zij om van niemands genade af te hangenook in Frankrijk «ijn voordeel ban dren. De Orleaoist:sche Fraugiis ge looft, dat het ieder in zjin kring voegt door ingeto genheid taal en raadgevingen het gevaar te bezwee- ren waaraan de staat van de betrekkingen met Duitscb- land en vooral de wisselvallige staat der instellingen Frankrijk blootstellen. Onder de tegenwoordige omstan digheden is oen enkel woord genoeg, om de lont in bet kruit te werpen en een oorlog te doen ontstaan bij welks afloop de overwinnaar den overwonnene tot den laatsten droppel bloeds zou aderlaten. Geen enkele misslag mocht meer begaan, geen onvoorzichtig woord gezegd worden. Mogen de gematigdheid van minister Flourens en de diplomatieke ondervinding door hein sedert 3 weken opgedaande opgewondenheid en praalzucht van generaal Boulanger bezweeren De lonapsrtistische Pays acht Bismarck's rede een beslissend antwoord aan die orleanistiscbe bladen, welke op ont wapening aangedrongen hadden. Zijne heftige taal doet de vraag ontstaanof niet de kanselier, gehoor ge vende aan onbekende en geheime iublazingen invloed tracht uit te oefenen op Frankrijk's binnenlandscbe aangelegenheden. Kamer. Het wetsontwerp tot afscbaffiing van «eker aantal onder-piefecturen is den 17 door minister Goblet ingediend. Daarna werd in behandeling genomen het fonds voor geheime uitgaven. Met 273 tegen 220 stemmen werd een amendement verworpen, strekkende tot benoeming eener commissie van toezicht op het van dat fonds te maken gebruik en tot ve. mindering daarvan met f 350,000. Het door de regeering san- gevraagde krediet van f 1000.000 werd onveranderd goedgekeurd. GRIEKENLAND. De verkiezingen voor de Kamer «ijn bepaald op den 23. ITALIË. De Popoio Romano het orgaan van den minister-president Depreiis, zegt dat prins Bismarck de bekommering van de oprechte vrienden des vredes niet heeft weg genomen het oppositie-orgaan de Diritto, dat zijne rede de kwaardaardigste is, welse hij nog tegen Frankrijk heeft uitgesproken en het kenmerk vertoont eener voorbedachte en opzettelijke uitlating. De Moniteur de Rome een vatikaansch orgaan, noemt die rede een meesterstuk van staatkundig doorzicht, een vrodes-manifestdat dient tot aanprijzing van een oor logswerktuig, de openbaring van een duidelijk afgebakend plan. De Tribune meent, dat de mogelijkheid uitge sproken wordt van een niet ver verwijderd geschil en de onmogelijkheid om het gevaar te bezweeren anders dan door vermeerdering van de reeds ondragelijke wa peningen. SPANJE. Het afgebrande Alcazar te Toledo zal voorloopig niet herbouwd worden. Voor de militaire akademie zal een doeltreffend gebouw gesticht worden VEREENIGDE STATEN. Het Huis van vertegen woordigers heeft het wetsontwerp tot onderdrukking der veelwijverij in den staat Utah aangenomen en alle geldelijke instellingen der mormonen ontbonden ver klaard. Eerste Kamer. Den 17 werden de volgende wetsontwerpen met algemeene stemmen aangenomen 1°. tot naturalisatie van J. Straver en 8 anderen 2°. de begrooting der landsdrukkerij voor 1887 8°. de begrouting voor het burgerlijk pensioenfonds voor 1887; en met 18 tegen 11 stemmen bet ontwerp tot bekrachtiging der provinciale hondenbelasting in Limburg, na bestreden te zijn door de heeren van Swinderen, Vening Mei- nesz en van Roijen, wier hoofdbezwaar wasdat de provinciale wetgever trad op het terrein van de gemeente-be sturen. De heeren Regout en Moolenburgh verklaarden voor te zullen stemmen. De minister van binnenl. zaken verdedigde breedvoerig het ontwerp. Den 19 vangt de behandeling der staatsbegrooting aan. Den 5 tijdens de hevige sneeuwbui was een krui deniers- en manufacturiersjongen nabij Woubrugge met een wagentje met een deksel er op onderweg. Daar hij niet verder kon gaan trok hij zijne schoenen uitzette ze omgekeerd onder den met een bond be spannen wagen en kroop zelf er indoch bij ongeluk sloeg het deksel op slot. De Woubrugscbe schipper uit Leidenvermoedende dat er iets gebeurd was redde den jongendie bet reeds vrij benauwd bad ge kregen. Den 11 is aanbesteed het boawen eener r. k. keik met toren sacristiekapellen eni. te Abcoude. Van 25 inschrijvers was de beer H. Stieltjes te 'a Gra ven hage voor f 75500 de laagste. In den nacht van den 11 op den 12 is in een hnis aan de Hemonykade te Amsterdam de aanvoerbuis tusschen de hoofdleiding en den gasmeter, «eer nabij den huis ngang geplaatst gesprongen waardoor de gas geruimen tijd vrijen toegang tot de woning had en 'en gevolge waarvan de kinderen met het dienst meisje geheel bedwelmd genaakten. De oudersdie in eeo ander deel vau het huis sliepen ontwaakten bij tyds om met behulp van de buren en geneeskundigen ben tot bewustzyn te brengen. Benoemd bij kon. besluit van den 14 tot ontvan ger der accijnzen te Haarlem de beer M. P. J F Gros hans thans ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Haarlem (buitengemeenten) Den 13 is te Amsterdam een werkman die be- hnlpzaam was bij het lossen vau balen koffie uit een vaartuig met een baal op de schouders vau do loop plank in de schuit gevallen en-.-spoedig overleden. De gewezen matroos, die'bij den rijks ontvanger te Purmerend getracht beeft in te breken is den 13 door de arr. rechtbank te üaariem veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf. Den 14 is d'»or het gemeentebestuur te Helder aanbesteed 1° bet 3jarig onderhoud van al de straat wegen der gemeente van 1 Januari 1887 tot 31 De cember 1889, geraamd op f 22308. Van 12 inschrijvers was de heer G. Moorman voor f 19590 de laagste. 2° het onderhoud der gemeente-gebouwen bruggen, riolen enz. gedurende 1887 geraamd op f 4850 Van 14 inschrijvers was de heer J. Korff voor f 3667 de laagste3° het schilderwerk aan gemeente-gebouwen enz., geraamd op f 830. Van 12 inschrijvers was de heer Jb Hoogerduin voor f 622 de laagste. Bij de den 14 gehouden aanbesteding van het onderhoud der dok- sluis- en andere waterwerken van bet maritieme etablissement Willemsoord was van 14 inschrijvers de heer G. Moorman te Helder voor 10904 laagste inschrijver. De vierde zitting van bet gereformeerd kerkelijk congres op den 14 werd geopend door dr. Kuyper en met het zingen van psa m 119 vers 17. Dr. Rutgers leidde deze laatste zitting in. Hij deed o.a.opmerken, dat, al was de samenkomst voorbij, de zaak niet afge daan was maar verder afgewerkt moest worden. De onderwerpen, bier oan de orde, moesten straks in al de kerken in behandeling komen. De naam van God worde geheiligd op kerkelyk terrein: dat teas, is en blijft eerste plicht. Hij toonde aan, dat vooral op de gereformeerden eene zware verantwoording ten dezen rustte. Zij hadden veel ontvangen, van hen zou veel f.eëischt worden. Hij riep ieder tot werken op de kleinen en de grooten, Je meerderen eu de minderen: dat allen medewerkten tot de eere Gods I Na gebed en mededeeling door dr. Kuyper, dat het programma gewyzigd moest worden door de vroegere ontruiming van het lokaal, werd verslag uitgebracht over bet ver handelde in de sectiën. In sectie I was gesproken over kekeraden die als kerkeraden zullen te bandelen heb ben in sectie II over kerkeraadBleden die als ambts dragers het juk hebben af te werpenin sectie III over kerkeieden die uaar het ambt der geloovigen zuilen te bandelen hebbenin sectie IV over keck- voogaen die in de zaak betrokken worden. Daarna vergaderden de sectiën IX voor de oprich ting der gemeeue kas voor predikants-tractementen en XII voor de propaganda van het beginsel door schrif turen het houden van lezingen en hulpebieding aan geïsoleerde broeders. Bij de heropening der zitting van het congres werd verslag uitgebracht over bet behan delde m sectie V over evangelisation, die alsnu kerkelijk mochten worden in sectie VIover de regeling der verhouding, waarin men zich zal te plaatsen hebben tot de kerken die nog synodaal blijven en met Dame tot haar auibt, baar sacrament en hare attestatiën in sectie Vil, over de regeliug der verhouding, waarin men komt te staan tot de broederen van gereformeerde belijdenis en gemeene kerkordedie zicb op onder scheidene wijze buiten of binnen de Ded. herv. kerken georganiseerd hebben en in genoemde sectiën X en XII. Na dankbetuiging door dr. Kuyper aan de verslaggevers voor bunnen arbeid werd gezegd, dat van de verslageD alleen dat openbaar zou worden gemaaktwat daar voor geschikt was. De benoemde moderatoren zouden aan geestverwanten de noodige inlichtingen kunnen verschaffen. Tea slotte bracht dr. Kuyper een woord van dank aan den Heeredie, blijkbaar gezegend lad, en die hulpbijstand en licht schonk. Geen wanklank werd geboordalles ging uitnemend. Men was broe- derlyk en eendrachtig saam. Hem, den God, die hulpe schonkalleen de eere daarvoor. Maarzou de af- wsrping van het juk waarlijk tot eere Zjns Naams geschieden, dan moest men gaarne het juk des Heeren wihen dragendie bet toeriep Mijn juk is zacht en myn last is licht, Holland hadgetuige de geschie denis veel zonden op zyn gewetenhet had den goeden protestantschen naam vaak te schande gemaakt; laat men dit bedenkenwant alleen door de genade Gods was der reformatie nog niet de bodem ingeslagen. Hoe velen hadden weleer ook niet het juk afgeworpen, zonder echter in waarheid aan eene reformatie te be ginnen P Men denke aan de gruwelen, door de Doopers in ons land gebracht. Neen laat de nawerking van dit congres gezien worden in een neêrbuigen onder de hand des Heeren 1 Niet alleen in vroegere dagen ooi in de onze is het aanschouwd welke gruwelen er bedreven zijn door hen die zich dusgenaamd vrij maakten. Laat men denken aan de gewichtige les der geschiedenis en geene andere leuze nemen dan deze Laat ons het juk der Synode van de schouders werpen, om eeuwigiijk het juk des Heeren te kussen Daar mede sloot hy het Congres. Ben der aanwezigen bracht namens de buitensteedsche congresleden dank aan de nederd. geref. kerk van Am sterdam (doleerende) voor alles wat in Amsterdam tot ontvangst en gemakkelyk verblijf was geschied. Met de beste wenechen voor bet heil der Amsterdamsche gemeente verzocht hijpsalm 122 vers 3 te zingen, en dit te willen beschouwen als eene samenvatting van de wenscben der vreemdelingen voor de amsterdamsche kerk. Nadat nog een paar predikanten in gelijken geest een afscheidswoord hadden gesproken, sloot ds. F. Lion Cachet van Rotterdam de vergadering met dankzeg ging. Na de sluiting van het congres vergaderden nog sectie VIII, over de regeling der consulentschappen welke moet uitgaan ran de hiertoe medewerkende ker keraden van Amsterdam enz. en XI, over de samen roeping van het eerste synodaal conventin de laatste week van Juni 1887 te houden. Den 14 hebben de aanwezige aandeelhouders in de naamlooze vennootschap Parkschouwburg te Am sterdam zicb vereenigd met het volgende door den heer T. A. Huizenga aldaar ontworpen plan om den geldelijken toestand van den Parkschouwburg te rege en. Er zijn vier hypotheken op bet ge bouw gevestigd tot een bedrag vau 490 000 waarvoor aan achterstallige rente of annuïteit on geveer f 36 000 modig zijn en even groot is de vlottende schuld Het is niet waarschijnlijk, dat bij de openbare veiling in Februari het gezamen lijk bedrag vau f 472 000 wordt geboden. Bij onder handelingen met de houders der drie laatste hypotheken, groot f 100 000, f 36.000 en f 139 000, is eenige zekerheid ve kregen dat de beide eersten de achter stallige rente zullen kwijtschelden en in vijf jaren geen rente vorderendat van de vierde het grootste deel, f 128.000 (m één hand gekomen), voor f 50.090 kan worden afgekocht. Eindelijk kan de Vlottende schuld voor f 7000 worden gedelgd. Wanneer da aandeelhouders nu 15 pet. storten, dus f 105 000 bijeenbrengenkur nen daaruit de bedoelde bedragen ea de rente der eerste hypotheek met de kosten worden gevonden en blijft er f 38.000 over ruim voldoende om, zoolang de pachtovereenkomst nog duurt (2J jaar), de annuïteit der eerste hypotheekbrandverzekering, kosten en grondbelasting te volloen. Wat die over eenkomst dan oplevert, kan aau de aandeelhouders wor den uitgekeerden na afloop komt het gebouw aan de aandeelhouders mèt een hypotheek van slechts 272 000 zonder achterstand en is dan in 2J jaar slechts 10,000 voor de le !,yp te betalen. De arr. rechtbank te Rotterdam heeft den 15 den bee- J. C Nijgh, directeur uitgever der Nieuwe Rotterdamsche Courant, vrijgesproken van den hem ten iaste gelegden laster, op groDd van afwezigheid van opzet om te beleedigen in de 2 aangevallen artikelen. De commissie van enqnê e uit de 2e Kamer heeft den 13 en 14 als getuigen en deskundigen tiehoordH. Regenboog, hoofd der drukkerij van Bierman, Harms C°; G. Eiaenberger eu H. Brou wer lettergieters H. Bungen kar president der ta- bakwerkers»ereeDiging „Door eendracht saumgebracht"; M. J. van de Waal, fabrikaDt en J. Heuperman, secretaris der afdeeling Amsterdam van den Ijzer- en Metaalwerkeisbond B. Preijerhoofd der verzending van het Algemeen Handelsblad mr. A. Kerdijk, alge meen secretaris der maatschappij tot nnt van 't alge meen en A W. Rosendahl secretaris der vereenigiug „Nêerlands Werkman'", allen le Amsterdam; H. S. M. van Wiekevoort Crommelin, ambtenaar bij de algemeene maatschappij van levensverzekering en lijfrente te Nieuwer-Amstelden 15 H. E. Suyver, fabrikant van stoomketels en werktuigen; H van de Putten, huisvrouw van G. J. Welter, modiste, vroeger werkzaam by Hirscb Co., tbans bij Sinkel; F. Blomberg en B. A. van Dam werklieden aan de Hoilandsehe Suikerraffi naderij allen te Amsterdam. Bij de op den 15 gehouden trekking van loten der 3 pet. premieleening van de maatschappij voor geraeente-crediet van 1871 zijn uitgeloot No. 27374 met 20000, 28233 met f 2000, 8429, 17959, 31370 67133 elk met 500 en 1227, 19934, 35079, 37395 elk met f 350 en 267 stuks elk met 100. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 15 zich vereenigd met het voorstel van burg. en weth om niet te voldoen aan het verzoek van bet departement Arn hem dtr maatschappij van nijverheid om dea prijs van gas voor het gebruik als beweegkracht en als verwar mingsmiddel in bet algemeen lager te stellen dan voor het gebruik als lichtgas Met 15 tegen 10 stemmen werd een krediet van f 2000 verleend aan de commissie voor de feestelijke viering van 's Konings 70 verjaardag. Bij de op den 15 gehouden trekking der 3 pet. premieleening van de gemeente Amsterdam zijn ge trokken de seriën 6954, 11919, 12071 en 17029. Premiën zijn gevallen op serie 11919 No 9 f 25 000, s. 12071 n. 9 f 1000, s. 6954 ns. 4 en 1 ieder ƒ500, s. 6954 n. 8, s. 11919 ns. 8 en 10 en s. 17029 ns. 3, 4, 5, 7, 8 en 9 ieder f 200 s. 6954 ns. 2, 3, 9 en 10, s. 11919 ns. 3, 6 en 7s. 12071 ns. 1 en 7i. 17029 ns. 1, 6 en 10 ieder f 150. De overigen ieder f 100. Betaalbaar 1 Juli a.s. Bij kon. beslnit van den 15 zijn met ingang van 1 Maart a.s. benoemd bij de arr. rechtbank te Amster dam tot vice-president mr. J. v. Eik Jz., thans rechter in dat college tot rechtersmr. G. W. baron van Imhoff, thans rechter te Winschoten; mr. A. Heems kerk, laatstelijk rechter te Zierikzee; mr. J. J. Ermerins, thans kantonrechter te Zaltbommel mr. A. Greebe thans kantonrechter te Heerenveen tot substituut- officier van justitie mr. A. M. Pieyte thans ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in bet arrondissement Heerenveen; tot substituut griffier mr. P. J. J. Ras, advokaat, tevens beëedigd klerk ter grilfie van gemelde rechtbank, en mr. P. Coninck Westenberg, advokaat en procureur te Zwolle, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr. rechtbank aldaar. De gemeenteraad van Wageningen heeft den 15 machtiging gegeven tot bet sluiten eener 4 pet. geld- leening, groot f 290000, daar pogingen tot het aangaan eener 3% pet. geidleening mislukt waren. In den laten avond van den 16 brachten te 's Gra- venhage 400 a 500 sociaal-demokraten, waaronder vrou wen met kiuderen op den arm, eerst een afscheidsbezoek aan Domeis Nieuwenbuis in de Malakkastraat en trok ken vervolgens tueschen 9 en 10 uur door de stad, voorbij bet paleis des Koningswaar zij door een in specteur van politie belet werden, het voorplein te be treden en waar «y bleken voornemens te «ijn, by de gevangenis eene manifestatie te doen ter eere van Croll, die zijne subsidiaire gevangenisstraf ondergaat. Zy wer den in de Aaaendelftstraat tegengehouden door eene betrekkeljjk geringe politiemacht, onder leiding van.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2