523e S t a a t s 1 o t e r ij. Nr. 19797 1000; Ns. 3146, 5943. 15220 en 18244 400; Ns. 25, 9374 en 15603 f 200 Ns. 1679, 5883 9822 14063. 15100, 15363, 15816, 16608, 20153, 20306 en 20527 100. Ns 1951, 2574, 19388 en 20334 f 1000; Ns. 1485, 3192 6107, 10041 en 20401 400 No 12930 200; Ns 3322 6750, 7100, 8966, 11957, 17531, 18246 en 20623 /100 A f fcseric hl en. burgerlijke stand. den hoofdcommissaris en een commissaris van politie, en na een waarschuwing uiteengedreven, waarby velen onder den voet geraakten. Den 16 is te Haarlem tengevolge van een val in den ouderdom van bijna 80 jaren overleden de heer mr. J. J. Enschedé, tot den 1 dezer nog lid van de firma Joh. Enschedé Zonen aldaar en als zoo danig hoofdzakelijk zich belast hebbende met het bestuur van de Haarlemsche Courant. Den 16 des avonds te 9 uren is te Zandvoort brand uitgebroken in het onbewoonde tegenover de openbare school gelegen perceel „Villa Maria', die in den beginne een vrij dreigend aanzien bad. De brand bleef tot dat perceel beperkt, waartoe de ingevallen windstilte zeer veel meewerkte. Bij kon. beslut van den 16 is aan den heer J. L van der Moer op zijn verzoek eervol ontslag ver- xoek verleend als notaris te Haarlemmermeer met ingang van 1 Februari. T Bij kon. besluit van den 16 is de heer C. de Jong Mz. benoemd tot burgemeester der 3emeente Hoogkarspel. Door koopers van bet nabij Camperduin gestrande deeneche schip Brunhild is den 15 aanbesteed, aan in gezetenen van Petten en Schoorlhet op de strandings plaats sloopen van dat schip en het vervoeren van de afbraak naar Camp. De stoombootdienst Amsterdam-Purmerend van de heeren Gebr. Goedkoop, die nog lang den strijd met het ijs heeft weten vol te houd euheeft 11. Zater dag ook den dienst moeten staken. Het besioten water belemmert ook den voortgang van de aardwerken voor het fort in de Beemster dat aldaar van rijkswege gebouwd zal worden. De we'jl!*a8m: heden daaraan mosten geheel stilstaan omdat het daarvoor benoodigde zand niet andera dan langs den waterweg kan aangevoerd worden. Xe Warmenbuizen worden pogingen aangewe__ tot oprichting van een nieuw onderling veefonds, waar toe den 19 in de kolfbaan van „de Moorman eene by- eenkomst van belangstellenden z 1 plaats hebben, althans is aangekondigd. Weuscbelijker mocht bet echter wordeD gem emd schrijft onze berichtgever de gebreken die het bestaande aankleven, door eenvoudige wyziging van het reglement en stipte uitvoering daarvan, op te betten en daardoorjde onderlinge kracht en eenheid te bevorderen. Men schrijft ons Uitgeest Voor de twe'ede maal trad de gevierde spreker van Amsterdam, de heer P. H Lambertsop voor de leden van „Nut en Genoegen", die in grooten getale waren opgekomen. Was de verwachting hoog g-spnnnen, deze werd geenszins teleurgesteld. Sprexer begon, met te zeggen dat hij een spectacle cou| zou geven m. a. w. verschillende grootero en kleinere voordrachten, zoowel in proza als poë'.ie. Dit spectacle coupé werd door de vele komische bijdragen een waar spectacle amusant. Achtereenvolgens droeg spreker voor: Wiegemie door Cremer, „Het verhaal van Oom Jan^ door Ha- yersohmidt, „Brug omhoog" door S de Jongh Het 12e" door A. v. d. Hoop, „Hoe ik het dansen geleerd heb" door v. Meurs, „Een lezing" door J. Gram, „De bezetene" door van Meurs,—„Paardegang door Laurillard, „Verdwaald" door van Meurs „Kermistocht" door Laurillard en „De Wonderdokter door P. H. L. (Jit de rekening over het afgeloopen dienstjaar van de begratenisvereeniging „Onderlinge Hulp blijkt, dat bij deze vereeniging acht gevallen^ van overlijden waren voorgekomen, waarbij telkens 60, werd uit betaald terwijl de contributie over het geheele jaar slechts 88 ct. per lid beeft bedragen. De rederijkerskamer „Oefening volmaakt te YV est- graftdyk herdacht den 15, in eene gezellige avondbij eenkomst haar SOjarig bestaan. Den 15, s namiddags te 2 uur, brak in het perceel aan de Nieuwe Laagzjjde te Schagen. bewoond door den heer D. Stoop, brand uit. Reeds sloeg de vlam het dak uit, toen het aan de krachtige hulp der buren mocht ge ukken, die te blusschin. Te Kolhorn werd dsn 16 eene hardrydertj op schaatsen voor mannen gehouden, waaraan door 17 rijders werd deelgenomen. De prys 20 werd gewonnen door J. D. Kaan, Wieringerwaard, do le premie/10, door Piakman, Schagen, de 2e premie 7.50 door Metzelaar, Schagen, de 3e premie 2.50 door S Lief hebber Winkel. De wim ner van den eersten prijs stelde 'dezen terstond ter besckikktng om op nieuw eene hard tjderij te doen plaats hebben uitsluitend voor behoeftigen. De zangvereeniging Amicitia te Kolhorn, gat oen 16 eene ope°nbare uitvoering. Was de opkomst van het publiek talrijk ook de uitvoering mag als goed geslaagd worden aangemerkt. Den 17 bad te Schagen eene hardrijderij op schaatsen voor mannen, van wege de Schager IJsclub plaats, op eene baan ter lengte van 200 ellen met af- en uitritwaaraan door 28 personen werd deelgenomen De eerste prys van 20 werd behaald door C. v d. Oord, Zijpe, de le premie f 10 door R. v. d. Goot, Schagen, de 2e premie f 5 door C. de Wit Jz., Zijpe. Een talrijk publiek woonde den wedstrijd bij. Te ruim 5 ure werden de prijzen in het Noordhollanüsch Kolfiehuis aan de overwinnaars uitgereikt, welke feestelijkheid werd opgeluisterd door welwil ende medewerking der Harmonie Kapel, en waar alle mededingers op ververschingen werden onthaald. Het bestuur der IJsclub heeft, weer en ijs dienende, besloten, a.s Zaterdag door jongelie den eene hardrijderij te doen houden voor behoeitige weduwen. Den 17 is het maken van een tumgebouw met woonhuizen enz. op de daartoe bestaande fundeeringen aan de Marnizstraat en Leidscbe kade te Amsterdam aanbesteed. Laagste inschrijver was de heer A. R. Hen driks te Osch voor f 59990. Bij den op den 17 gehouden wedstryd van de Amsterdamsche studenten-ijsclub is de le prijs gouden medalje gewonnen dour den beer A. Hesselinkde 2e prijs zilveren medalje door den heer J Frima studenten te Groningen en de 3e prys zilv. medalje <door den beer J. Wartena, student te Amsterdam. De heer Jac. R. de Jonggeb. te Westza*n thans tijdelijk te Hamburg beeft in de vorige week 2 prijzen bij een wedstrijd op schaatsen te Hamburg gewonnen. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. ge. meente te Grootschermer door ds. A. K. Ving te He kelingen. M. j. Achterberg te Veenendaal heeft bedankt voor de benoeming van onderwijzeres te Heemskerk. Ds. A. M. A. Reynders te Uitgeest heeft aan genomen het beroep naar Aartswoud en bedankt voor dat naar Stolkwijk, St. Maarten en Valkoog De heeren A. J. Krieger, ingenieur der lokaal spoorwegmaatschappij Hoil. Noorderkwartier te Medem- blik en P. J. Hofman, fabriekslandmeter van de Krim penei waard te Gouderak hebben vergunning gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een lokaal spoorweg Gouda—Gorinchem. Te Dirkshorn wordt eene nieuwe begraafplaats aangelegd, waardoor sedert het begin dezer maand 50 a 60 werklieden flink werk hebben. Tevens worden po gingen in het we;k gesteld, om eene kaasfabriek aldaar op te richten. Van den 9 tot den 15 zijn te Delft aangegeven 2 ziekten en 2 sterfgevallen aan roodvonk. Den 16 geraakten dicht bij Enkhuizen twee urker visschers vaar tuigen, de beproefden naar huis te komen, op het Zand. Weldra werd de noodvlag geheschen en staken tien mannen in 2 vletten van waleenige le vensmiddelen met zich voerende om de vaartuigen te bereiken betgeen gelukte. De visscbers wareD ecbter nog niet van plan hunne vaartuigen te verlaten, hopende met het wassende water weder vlot te komen; daar zij geheel ontb oot waren van levensmiddelen en brandstof, werd bet mtêgebiachte in dank aangenomen. De wedstrijden te Slikkerveer zullen den 19 en 20 doorgaan. De Koningin zal met prinses Wilhelmina ze bijwonen 5c klasse, le lijst, 17 Jan. 5e klasse, 2e lijst 18 Jan. Den 16 werd de beer ds M. van Kieeff, predi kant bij de evang. luth. gemeente alhierbevestigd door den heer ds. J. F. Meiners, van Amsterdam, met eene rede, naar aanleiding van Rom. 12, vs. 1 laatste woorden. Denzelfden 'dag hield bedoelde pre dikant zijne intreeredenaar aanleiding van 1 Cor. 14 vs. 4, laatste gedeelte. Den 17 had alhier de aangekondigde soirée variée plaats, ten voordeele eener stichting voor r. c. ouden van dagendie men uitnemend geslaagd mag noemen. De medewerking van vele hier bekende en 'enkele hier weinig of niet bekende talenten maakte het mogelijk een programma samen te Btel'enzoo verscheiden", dat een ieder daarin zijne gading vond en den avond te maken tot een avond vol kunstgenot op allerlei gebied. Voor hen die Diet hadden gezorgd voor eena besproken plaats, was het niet mogelijk er eene machtig te wonlen. Tot van den laatsten stoel had men zich verzekerd de drie gangen in het ruime Harm mie-lokaal waren evenzeer dicht bezet, en zelfs de warmde moest aan menigen bezoeker nog plaats verleenen. Het gevolg van de zeer groote vraag om toegangskaarten is dan ook dat de regelingscommissie zich genoodzaakt heeft gezienden volgenden avond de uitvoering te herbalenwaartoenaar men ons mededeelt, de medewerkenden reeds toestemming hebben verleend. De koran uit de „ScheppiDg", waarmede bet programma aanving en de eerste atdeeling besloten werd, voldeden goed, dank zij de zorgvuldige leiding van den heer F. J. Schrader, en ook de medewerking van vele krachten uit hier gevestigdezich in een goeden naam verheugende zangvereenigingen. De bary ton-!iederendoor eene noodzakelijke wijziging van het programma, als tweede nummer volgende, voor gedragen door den betr P. P. van Erven Dorens, verrieden eene goede school en deden den heer Dorens, die voor het alkmaarsche muzikale publiek tot nu toe een vreemdeling was, naar wij meenen, kennen als een zangermet een schoon doch niet krachtig en vol gelu d. Het meest voldeed hij in het triowaarin de 2 sopranen blyken gavendat zij zich met de ontwikkeling van 'stem en voordracht voortdurend ijverig bezighouden telkens, wanneer men haar hoort, merkt rnen duarin nieuwe schoonheden op. Krachten als deze te waardeeren liet het publiek dan ook niet na, waartoe zich vooral de gelegenheid bood bij No. 7, toen een der sopranen met de alt een duo zong dat beider groote begaafdheden geheel deed uitkomen die zich bij de sopraan ook in bot bizon Ier deden kennen door de groote, doch niettemin uitdrukking gevende rust bart-r voordraohtzoo ook bij No. 9, waarbij met Wagner's „Gebet au» Tannnauser" de tweede sopraan in een soloovervloedig gelegenheid gathare lieflijke stem te bewonderen, die, in alle schakeeringen zuiver, van ernstige studie blijken deed. De altliederen „Friililingsnacht" m „Guten Morgen" gaven ons het voorrecht, de kennis te hernieuwen met een der vroeger bier veelvuldig optredende en steeds met groote waar deering ontvangen talenten die altijd op de sympathie van het kunstlievend publiek rekenen kan. De heeren J. Ruijgrok Wz. en W. Koetsveld, van Utrechtdroegen zeker niet het minst bjjom de eerste afdeeling' van het programma te maken tot een reeks van voor het meerondeel goed gekozen, maar alle met groote toewijding uitgevoerde nummers. De beer Ruijgrok bleek niet alleen als solist op de piano een verdienstelijk kunstenaar te zijnmaar ook by het accompagnement deed by zich van hoogst gunstige zijde kennen. De beer Koetsveldsinds geru;men tijd nit Alkmaar v<r rokken, mag zich beroemen, het hem gegeven talent te hebben ontwikkeld tot eene g lukkige hoogte en zou zeer zekerbad zijn oud-leermeester de heer Otto Sr., die anders niet gewoon was zich met weinig tevreden te stellenwaar het zijne goed keuring gold hem dezen avoDd in zijne soli op den co net a piston kunnen hoorendiens tevredenheid verkregen en verdiend hebben. De tweede afdeeling werd behalve nog twee solo- nummers van den hoer Koetsveldgeheel in beslag ge nomen door de voorstellingen van den „kerstnacht" en „de aanbidding der wijzen", die hoe men over de keuze dezer voorstellingen moge denken met veel smaak eD groote keunis van het bijbelseh ver taal wa en samengesteld en eene warme lof be vatten voor het kunstenaarstalent van den heer A. Kla- sener, met wiens niet genoeg te waardeeren steun en krachtige medewerking aan deze beide voorstellingen kou worden gegeven die indruk van schilderachtigheid en kleurrijkheid die ze maakten tot tafereelen welke den toeschouwer lang in het geheugen zullen bUjven. Het Kerstlied, als solo met koor gezongen, gaf ons wij hadden reeds bijna gewanhoopt, dat wij dei.e aller liefste stem dezen avond nog zouden te hooren kr 'gen gelegenheid met onverdeelde aandacht, de uit den aard der zaak na het vele schoons dat ten beste gegeten was niet gemakkelijk was bezig te houden, de kennis te hernieuwen met eene van degenen, die eenige dagen geleden zoo ruimschoots b'jdroeg tot het welslagen der jongste toonkunstuitvoering. De regel in gscom missie uit dames bestaande en zich, waar bet noodzakelijk was alleen van de medewerking der heeren verzekerende, heeft hare taak, wat de voor bereiding en de ineenzetting van deze soirée betreft, met benijdenswaardige geesUracht uitgevoerd vooral noodig, waar de medewerking aanvankelijk niet zoo krachtig en talrijk werd verleend en het gold eene zaak door te zetten die nu reeds voor de derde maal herhaald zooals te begrijpen valtniet steeds weder op gelijke steun en belangstelling reken m kan. Maar bedeelde dames hebben al deze bezwaren weten te over winnen en zich het recht verworven op aller sympathie. Hiermede dan ook volgaarne instemmende, maar in de overtuiging dat men de boog wel eens te stijf kan spannen, ziuden wij haar willen toeroepen: „Eisch van bet goede niet te veel Allerwege in en om de stad wordt, nu de vorst met groote hevigheid is ingevallen van het nu bijna overal betrouwbare ijs gebruik gemaakt. Alom vertoont zich eene woelige menige, grout en klein, bont door- eengemengd voor wie geen hooger genot bestaat voor bet oogenblik dan met de schaatsen onder de voeten, zich aan geen afstand te storen. Langs de grachten kan men de gansche stad om-yden, onder de meeste bruggen, waar door de trekking gewoonlijk het ijs zich het laatst vastzet, bestaan veilige verbindingen; waar dit niet het geval is, heeft men door hangende planken den doortocht mogelijk gemaakt. In beide richtingen biedt het kanaal eene fraaie baan en voor ieder, die er niet tegen opziet, tegen den meer of miuder ooste lijken wind op been of terug te rijden beetaat eene schoone gelegenheidtochten naar de verstafgelegen dorpen te ondernemen. Ook de alkmaarsche ijsclub heeft zich de vorst ten nutte gemaakt en eene hardrijderij voor behoeftigen uit geschreven die den 18 onder een toeloop van eene groote menigte plaats had op de door de vereeniging afgeschoten baan die gedurende den wedstrijd voor de leden-schaatsenrijders gesloten was. 98 Deelnemers hadden zich aangemeld. De eerste prijs werd gewon nen door J. Kopjes, de tweede door C Pronk, de derde door J. Henueman. Alle 98 mededingers ontvingen prijzen de minste 2 pond spek en 2 kop erwten de hoogste 6 pond spek 10 kop erwten 1 kistje sigaren en 1 pet. Het was een aard-ge aanblik, de rijders, achter met drie tonnetjes beladen sleden tegen elkan der te zien strijden en menigmaal gaven de vrucbte- looze pogingen om de tonnetjes er op te houden, tot grappige tooneeltje» aanleiding. GEBOREN. 14 Jan. Elisabeth AnnaD. van Hendrik Veen en Cornelia Smit. Cornelis Nicolaas, Z. van Kornelis Weel en Antje Zonneveld 16 v Albertus, Z van Gerrit Hoek en Marijtje Dekker. Johanna Maria, van Nicolaas Landman en Dina de Vries. Anna, D. van Salomon Sim Moses Em- mering en Betje Mossel. Jan Tienus, Z van Hen drik Botter en Aaltje Coelingh, wonende te Hoogeveen. 17 Petrus. Z. van Arie Bruin en Johanna de Winter. Roelof, Z. van Jan Visscher en Jacoba Keizer. OVERLEDEN. 14 Jan. Hermanus llendricus, Z. van Josephus Egbertiis Ibink en Maria Margaretha Sehaepstall19 j. en ruim 8 m. 15 Maria de Goede, 45 j. en 11 ,n.Creelis Krijgsman, 76 j. 18 Philip Levi Prenkel69 j. KANTONGERECHT. Zitting van 14 Januari 1887. A. S„ E. V., K. V., W. V., A. P., C. S., S. Z., H. S., W. V. en P. V., allen Egmond aan Zee, delven naar koaynen in de duinen, zonder vergunning, ieder 10 boete of 2 dagen hecht. P. V., J. W., J. S.. A. V.. S. Z. en Th. G., allen Egmond aan Zee, als voren, ieder f 20 boete of 4 dagen hecht. H. S„ J. K„ G. K W. G, W. Z., E. Z., W. P, K. B. en P. B-, allen Egmond aan Zeezetten van wildstrikken in de duinenieder 20 boete ot 4 dagen hecht. L. Z., Egmond aan Zee, als voren, 10 boete of 2 dagen hecht. K. H., Egmond aan Zeevervoeren van wild in de duinen zonder daartoe te zijn gerechtigd, f 10 boete of 2 dagen hecht. G. Z., Egmond aan Zeezich met wildstrikken bevinden in de duinent 5 boete of L dag hecht. P. Z. en J. S„ beiden Egmond aan Zeeals voren ieder f 20 boete of 4 dagen hecht. S S Egmond aan Zee; J. C., Castncum, bemachtigen van wild door middel van een wildstrik, ieder f 40 boete of 7 dagen hecht. E. Z. Egmond aan Zee, als voren, 120 boete of 4 dagen heoht. E. Z en M. D., beiden Egmond aan Zee, strooping, ieder 1 dag gev.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3