vit u i) a <r No. 9. Negen en tachtigste Jaargang Een Millionair 1887. 21 JANUARI. Prijs der gewone Advertentiën: ©Öseiëel (Ösbeelte. j&niteul&nb. FEUILLETON. van Rough-and-Ready. BRET HARTE. ALKMAARSCBE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Gelet op art. 41 der algemeene politie-verordening op de straten enz., zooals dat artikel gewijzigd is bij raadsbesluit van 10 December 1884 (Gemeenteblad No. 104); Overwegende dat aan het strooien met zand ascb enz. by gladde straten niet of niet behoorlijk door zeer vele hoofdbe woners of eigenaars van gebouwen wordt voldaan, waardoor de veiligheid van hendie zich langs de straten moeten begeven, ernstig bedreigd wordt en, zooals reeds heden plaats vond, on gelukken gebeuren BESLUITEN: de ingezetenen dringend uit te noodigen aan genoemd artikel nauwkeurig uitvoering te geven, ten einde te voorkomen, dat de nalatigen worden vervolgd, waartoe aan de agenten van politie de strengste bevelen zijn gegeven Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 19 Jan. 1887. Ge Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BELGIE. De luitenant-generaal baron van der Smissen bevelhebber der tweede militaire afdeeling heelt in een vlugschrift eenige cijfers aangevoerd tot steun van de grieven tegen de plaatsvervangers gewoonlijk ingebracht. In 1870toen het leger aan de grenzen stond, waren in drie maanden tijds van de 20000 plaatsvervangers 1190 weggeloopen. Van een regiment slonk de sterkte dermate, dat de minister van oorlog bevel moest geven het naar de achterhoede over te brengen. In 1885 waren 824 van de 5000 plaats vervangers door de krijgsraden veroordeeld. Aan zijne algemeene beschouwingen heeft hij een volledig ontwerp tot regeling der militie toegevoegd. DUITSCHLAND. Tusschen de centrale comité's der conservatieven vrij-conservatieven en nationaal- liberalen is overeengekomen bij de aanstaande ver kiezingen voor den rijksdag de altredende leden dezer 3 partijen te herkiezen van nieuwe leden alleen voor standers van het regeeringsvoorstei in zake de leger- wet en bij herstemming door alle kiezers der 3 partijen een barer kandidaten te laten kiezen. De Kölnische Zeitung heeft bij het gewagmaken van de herdenkmg door dr. Windthorst van zijn 75 jaardag het volgende gezegd „Wij hebben alle reden, ons te verheugen over het feit, dat het nieuw gevormde duit- sche rijk reeds in de wieg zoo krachtig was om de slangdie zijn jeugdig leven wilde vergiftigenmet vaste hand van zich af te weren, Pruisen en het Rijk, die 15 en 20 jaren lang den heer Windthorst ver duurden zonder belangrijke schade te lijden zullen aan binnenlandsche vijanden niet te gronde gaan." Bij den wedstrijd te Hamburg werd den 17 de korte baan 1609 elafgelegd door Harold Hagen den zweedsclen hardrijder, in 3.13^; door den frieschen rijder Kingma in 3.15J door den hollandschen rijder b—«n—ram Naar het Engelsch TAN Arie van den Berg in 3.16| door den fries Veninga in 3 22. en door de denen Groth en Lanabiad in 3.46 en 4.12 minuut. Bij den wedstrijd op de lange baan van 3500 el op den 18 bereikte Hagen de eindpaal in 7 min. 26^ sec.; Veninga in 7 min. 37 sec.; van den Berg in 8 min. 31 sec. en Kingma in 8 min. 34 sec., zoodat Hagen over winnaar was. A. van den Berg uit Benthuizen schijnt dien dag den prijs gewonnen te hebben op de baan van 1609 el, die hij in 3 min. 16$ sec. aflegde. Omdat geen van beiden op de twee banen overwon werd de meestersebapsprijs niet uitgereikt. Axel Paulsen was niet tegenwoordig hij schynt reeds naar Canada ver trokken te zijn geweest vóór den aanvang der wed strijden te Hamburg, Bij den Rijksdag waren 1059 adressen met 142334 bandteekeningen ingekomen, met verzoek de legerwet aan te nemen; tegen die wet waren sleehts 9 adressen van vereenigingen ingediend, alleen onderteekend door het bestuur. PauisEN. Heerenhuis. Den 17 werd een voorstel van baion Solemacher, om een adres van leedwezen aan den Keizer te richten over de verwerping der leger wet verwezen naar eene commissie van 10 leden. Na mens de nationaal-liberalen verklaarde dr. Besseler dat zijne partij het voorstel eenstemmig zou goedkeu ren en wel onder den indruk van de innige vader landslievende smart, waarvan de woorden door den Keizer tot den voorzitter en verdere leden van zyn bureau over de ontbinding van den rijksdag gericht, getuigden. De Keizer namelijk had gezegddat het hem als duitscber en als pruis zeer ernstig geBtemd en diep bedroefd bad dat een wetsontwerp zoo belang rijk voor het behoud van den vrede voor Duitschland, verworpen was. Dit had hemna zoovele gelukkige dagendie hem op zijnen boogen leeftijd vergund waren en vooral na zyn 80jarig dienstjubilézeer smartelijk getroffen. Van een militair standpunt be schouwd, kon de bewilliging voor een tydvak van 3 jaren niet als voldoende beschouwd worden. Hij hoopte op eene goedkeuring van bet ontwerp door den vol genden rijksdag en had den geopenden landdag eene vruchtbare werkzaamheid toegewenscht. Het Heerenhuis nam den 18 zonder beraadslaging, met algemeene stemmen, het door de commissie ont worpen adres aan den Keizer aan. Daarin wordt ge zegd dat de Keizer de schepper is der tegenwoordige indeeling van het duitsche leger. Daarom is het Hoe renhuis evenals het geheele land diep getroffen, dat hem na zijne roemrijke regeering niet de teleurste ling gespaard isom hem de voor de weerbaarheid des legers noodige middelen niet dan met eene onaanne melijke beperking toe te staan. Het pruisische volk acht echter geen offer te grootom het leger steeds in staat van weerbaarheid te houden. ENGELAND. Bij eene den 17 in Spitalfields, eene wijk van Londengegeven voorstelling door eene 7) De uits'ag overtrof de verwachtingen. De jonge dame had zich tijdens baar verblijf van een paar weken te Sacramento de geheimen der laatste mode op eene wijze eigen gemaaktdie de gewone geschiktheid van amerikaanache dames in dit opzicht verre overtrof. Terwijl ze elke nieuwe verandering van koBtuum tot recht liet komenscheen zijdoor eene tot nu toe verborgen eigenschaptelkens de noodige beval ligheid en gratie te bezitten, die voor zulk een nieuwe stijlverandering noodig waren. Vrij van de boeien van gewoonte of opvoeding geloofde ze, als de meeste dameB uit Westelijk Amerika, dat alle dingen mogelijk waren of dat men ze mogelijk maken kon. Mulrady zag op zijne docbter met een gemengd gevoel van trots en bezorgdheid. WaB bet mogelijk, dat dit teere schepsel, dat door haar uiterlijk hem als een vreemde spruit van zyn geslacht vocrkwam, zijn eigen vleesch en bloed was? Was zij de dochter van hare moeder, die hij in hare jeugd toch ook nooit zoo gekend had f Zoo deze gedachte hem ook ml geen vreugde veroorzaakte, in zijn eenvoudige ouderlijke liefdebespaarde ze hem ten minste de smart van schijnbare ondankbaarheid van iemanddie hem zoo Da verwant was. „'t Is een feit dat wij niet zijn, zooals zij" was zijne verklaring en verontschuldiging. Een onduidelijk bewustzijn, dat hij in een andere en betere wereld zulk eene volmaaktheid beter waardeeren en begrijpen zon, stilde en steunde hem. 't Was daarom dan ook te verwachtendat het israëlitische dramatische club ontstond ten gevolge van het geroep van brand zulk eene paniek dat 17 van de 500 aanwezigen om het leven kwamen waaronder 12 vrouwen en 3 jongens. De minister van financiën heeft in eene te Liverpool tot de kiezers gerichte toespraak gezegd dat Engeland evenzeer in bet belang van den vrede werkzaam was als prins Bismarck. Engeland had er nooit aan gedacht Europa in rep en roer te brengen ten bate van een stamhuis of een persoon of welke regeering ook. Het was nooit rechtstreeks of zijdelings tusschen bside ge komen om prins Alexander op Bulgarije's troon te herstellen. Wat de keuze van een anderen vorst betreft, de engelsche regeering nam het verdrag van Berlijn tot grondslag barer staatkunde. Zjj zou niets doen waardoor zij van de thans in het belang van den vrede werbeode mogendheden zou kunnen worden afgescheiden. Ofschoon het niet aan Engeland stond in dezen den eersten stap te doen liet de oplossing van bet bul- gaarsche vraagstuk Engeland toch niet onverschTlig. FRANKRIJK. In bet departement de Ja Manche is den 16 tot lid der Kamer gekozen in plaats van den vice admiraal Gueydon conservatief, de republi- keinscbe kandidaat Riotteaa met 54982 stemmen tegen 44944 op den conservatieven kandidaat, vice-admiraal Roussin. De minister van marine deelde den 18 mededat hij het bijzondere wetsontwerp betreffende de verster king der vloot introk. Hij zou enkel buitengewone kre dieten aanvragen over veischeidene jaren te verdee- len welke jaarlijks een bedrag van f 2.000.000 niet zouden overtreffen. De engelsche gezant heeft den 18 aan den min. van buitenl. zaken medegedeelddat de engelsche re geering bereid wasde onderhandelingen betreffende Egypte te hervaU6n. Kamer. Den 18 is bij de behandeling der be grooting van binnenl. zaken tegen den ziu van den minister-president Goblet- een post van f 100 000 tot f 80000 verminderd met 280 tegen 183 Btemmen. Vervolgens zijn alle hoofdstukken der begrooting goed gekeurd. GRIEKENLAND. Alle ministers zijn herkozen en, voor zoover de uitslag der verkiezing bekend isheeft het ministerie Tricoupis eene groote meerderheid. De leider der oppositie Delyannis is mede herbozen. ITALIË. Graaf di Robilantminister van buitenl. zaken heeft bij de ontvangst der bu'gaarsche afge vaardigden duidelijk als de meening der italiaansche regeering te kennen gegevendat Bulgarije spoedig behoort te kiezen tnsscben de handhaving van den te- genwoordigen voorloopigen toestandwelke nadeelig is voor Europa öf het treffen eener schikking met Rusland welke op den grondslag van het berhjnsche verdrag niet onmogelijk is. kostuum van gebordnurd batistwaarin Mary op een zomermiddag eene wandeling deed op de heuvels van Los Gatos, in de oogen der vrouwen te gekunsteld en te duur bevonden werd, doch over het algemeen door anderen echter als volkomen voor naar en hare omgeving passende. Zeker was dit ook het geval bij een paar open vrooljke oogendie haar van tijd tot tijd aanzagen daar de eige aareen jongman van vijf en twintig jaarnaast baar voortwandelde. Het was de nieuwe redacteur van de „Rough-and-Ready Record", die, nadat hij Mary's reisgenoot van Sacramento geweest was reeds een- of tweemaal van Mulrady's nitnoodiging om zijne familie eens te komen bezoeken, gebruik gemaakt had. Mrs. Mulrady bad hem telkens zeer vriendelijk ontvangen. Of zij daarby door den een of anderen stillen wensch geleid was of dat zij onbepaald ver trouwen stelde in het onschadelijke karakter van zijn vroolijken humorliet ze niet blijken. „Indien ik u zegdat het mij spijtdat ge ons verlaten zult", sprak de jonge man op een luchtigen toon, „zult ge mijne onbaatzuchtigheid begrijpen, want ik beken n vrij, dat uwe afwezigheid mij als redacteur en als man zeer veel moeite besparen zou. Het aantal verzen dat sedert uwe terugkomst met verzoek tot plaatsing in de Record ingezonden zijn is enorm en ongelukkigerwijze is bet mij niet mogelijk, iets hiervan terug te wijzen om de eenvoudige reden dat ik zelf een warm vereerder van n ben." „Vindt u 't niet vreeselijk, zoo met zijn vollen naam door het geheele land bekend te worden vroeg Mary, zonder dat haar gelaat echter veel weerzin te kennen gaf. „Men houdt het voor beleefderdan n slechts met „Mary" aan te spreken", antwoordde hij„en vele uwer vereerders zyn mannen van middelbaren leeftijd met een eenigszins middeleeuwschen stijl. Zoo heb ik opgemerkt dat het vervaardigen van minnedichten niet slechts een liefhebberij van de jeugd is. Colonel Cashy is met een vers bijna even gevaarlijk als met een buks met twee loopen. Rechter Butts en dokter Wilson hebben beiden u vergeleken bij Venus en zich zeiven bij Apollo. Maar acht die hulde niet te geringMiss Mulrady", voegde hij er ernstiger bij, „Waar ge ook heengaat, zult ge duizenden aanbidders hebbenmaar ten slotte zult gedaar ben ik van uvertuigd, moeten bekennen, dat er geene eerlijker en oprechter waren dan uwe onderdanen te Rough-and- Ready en Red Dog." Hij hield stil en vroeg op een ernstigen toon: „Maakt Don Cesar ook verzen?" „Hij heeft wel wat beters te doen", antwoordde Mary bits. „Dat kan ik gemakkelijk begrijpen", gaf hij ondeugend schertpend ten antwoord. „Verzen smeden is eene magere vergoeding voor andere gelegenheden." „Waarom ben je hier gekomen vroeg ze plotseling. „Om u te zien „Onzin Ge tegrypt welwat ik bedoel. Waarom verliet ge Sacramento om hier te komen wonen My dunkt, dat Sacramento veel geschikter woonplaats voor u was dan deze plaats." „Ik denk dat het voorbeeld van uw vader mij ver lokt heeft ook een goudmijn te ontdekken." „Menschen van uw soort gelukt dat nooit", ant woordde zij. „Is dat een complimentMiss Mulrady „lk weet 't niet, maar ik geloof, dat gij 't er voor hou-t." Hij zag haar aan, met den vergenoegden blik van iemand, die buiten verwachting iemaDd ontmoet heeft, van dezelfde gedachten als hij. „Zou ik Dat is interessant. Laat ons plaats nemen." Al voort- wandelende hadden zij zonder erg den grooten steen bij den straatweg bereikt. Mary aarzelde een oogen blik, overzag den weg naar beide zijden eD nam daarna plaats met eene reeds voorname onverschilligheid voor moge lijke schade aan haar kostuumze legde haar eene knie op de andere en vouwde de beide kleine banden,

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1