No. 11. Negen en tachligste Jaargang. 1887. Hondenbelasting. Een Millionair WOENSDAG 26 JANUARI. ©f&ciëel (Bcbeeite. Met 1 Februari 1887 worden de hondenniet voorzien van den penning voor 1887die op den openbaren weg aangetroffen wor den, overeenkomstig de voorschrif ten der verordening ter beschik king der politie gesteld. Bttitgnlaab. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën: van Rou gh - a nil-Read y. 9) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. BELGIE. Een der door de regeering in de troon rede toegezegde wetsontwerpen in het belang van den werkenden stand is bij de Kamer ingediend; het behelst bepalingen betreffende de loonen, uitsluitend van de in dustrieel© werklieden. Het gaat van het beginsel uit, dat het loon der werklieden moet worden betaald in klin kende munt of wettig papieren geld, en bepaalt o.a., dat het niet mag worden betaald in kroegen winkels enz. wijst gezette tijden voor de betaling aan en sluit voorwaar den uit, waardoor de vrije beschikking er over zou worden beperkt. Als loon kan verder niets anders in rekening worden gebracht dan huisvesting, geene levensmiddelen enz. Voorschotten mogen alleen bij gebrek aan werk en in geval van ziekte gedaan worden. Van het loon mag alleen ingehouden worden wegens inbreuk op in de werkplaatsen aangeplakte reglementen, wegens wan betaling van bijdragen voor onderstandskassen enz. en wegens in de genoemde gevallen gedane voorschotten. Te Gent hadden ongeregeldheden plaats in den schouwburg, bij de vertooning van een vlaamsch stuk, waarin de bezetting van Belgie door de fransche repu blikeinen in een minder gunstig licht werd voorgesteld. Op een gegeven oogenblik werden de spelers door een groot aantal in de zaal aanwezige werklieden en socia listen uitgejouwd en uitgefloten. De burgers werden handgemeen met de werklieden en de politie nam eenige personen in hechtenis. In den omtrek van den sehouwburg waren verscheidene socialisten, die de Mar seillaise zongen. Te Jette bij Brussel hadden eenige ongeregeldheden plaatswelke spoedig bedwongen werden. PRUISEN. Huis van Afgevaardigden. Den 21 bij de behandeling der begrooting gaf de minis ter van financiën een overzicht van den staat der geldmiddelen en verklaarde o. a dat de regeering niet denken kon aan eene uitbreiding van het indirecte belas tingstelsel voordat de voornaamste zorg der duitsche regeeringde legerwet, was weg genomen. De heer Windthorst hield vol dat de rijksdag niet ontbonden Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Naar het Engelsch VAN BRET HARTE. Ongeveer dezelfde gedachte had zij reeds van hare moeder gehoord ofschoon de gevolgtrekking geheel anders was. Mamie luisterde naar den spr< ker met glinsterende oogen. Er moest waarheid in zijn hare moeder had het gezegd en mr. Slinn had het lachende bevestigd. Zij had een schitterende toekomst voor zich. Was het verstandig, die door een overijlden, dwazen stap te vergooien Hij zelf bad gezegd dat zij onervaren was. Zij wist hetmaar was dan het voorstel, dat hij deed, niet juist een gebruik maken van hare onervarenheid Als hij haar werkelijk beminde, moest hij zich bereid verklarenzich aan deze proef te onderwerpen. Zij verlangde niet iets dergelijks van hem en zij was geneigd als zij nog terugkwam met hem te trouwen. Deze gedachte kwam haar zoo edel voor dat zij zich een oogenblik door een gevoel van barmhartige belangeloosheid liet overmeesteren en hem glimlachende aanzag. „Ge stemt dus toe, Mamie?" vroeg hij opgeruimd, terwijl hij zijnen arm om haar middel sloeg. „Nog nietCesar", antwoordde zijzich zacht uit zijne omarmiDg losmakende. „Ik moet er over nadenken; wij zijn beiden te jong om te spoedig eene beslissing te nemen; gij hebt tot nog toe zoo afgezonderd geleefd, weinig jonge dames ik bedoel amerikaansche leeren kennen zoodat het niet verstandig isals gg u dadelijk door eerste, die gij ontmoet, laat inpakken, was om de verwerping der legerwet, maar alleen omdat prins Bismarck eene meerderheid voor het tabaks- en alcohol-monopolie noodig had. De miuister was van gevoelen dat hier over deze zaak niet gesproken moest worden. De eerste lezing der begrooting liepwat nooit is voorgekomen in de eerste zitting reeds af. Den 24 bij de tweede lezing der begrooting kwam prins Bismarck bij den post voor gezant schappen terug op de jongste gebeurtenissen in den rijksdag. Hij betoogde, dat de Keizer het hem door de bondsvorsten opgedragen recht nist aan eene wisse lende, ODvertrouwbare meerderheid in den rijksdag kon afstaan. De vaststelling der legersterkte voor 3 jaren was voor den bondsraad onaannemelijk. De regeeriog had reeds in 1874 het door de wet gewaarborgde recht om het aeternaat te eischen doch had op enkele punten toegegeven. De regeering kon bet leger niet tot onderwerp van gewone beraadslaging by de begroo ting maken zonder dat het rijk hierdoor in gevaar kwam. Het vermeerderen van Duitschland's weermid delen was eene belangrijke bijdrage voor den vrede met het buitenland. Het maakte een groot verschil of de gevraagde manschappen voor 3 dan wel voor 7 jaren werdeD toegestaan en het was volkomen onjuist, dat de regeering bij de ontbinding niet aan eene zevenjarige oorlogsbegrootingmaar aan het tabaks- en alcohol monopolie zou gedacht hebben. Monopoliën moeten toch komen, indien de geldelijke krachten des rijks werkelijk door een oorlog uitgeput zijn geraakt. De ontbinding van den rijksdag was noodzakelijk om tot gezonde toestanden te geraken. Daarom had de regeering nogmaals een beroep gedaan op do vaderlandsliefde en do getrouwheid aan de grondwet harer onderdanen. Hij antwoordde den heer Windthorst, dat hij openhartig de verklaring af legde, dat onder de verbonden regeeringen geen sprake was van ophelfing der kieswet. Waarom zocht het centrum dan voortdurend verbinding mes de socialisten, die voor het meerendee! met den steun van het cen trum gekozen waren? De Paus zelf had zich daarover uitgelaten en de Paus was een warm voorstander van den vrede waarvan de kiezers zich nog vóór de ver kiezingen konden overtuigen. Hij achtte het einddoel der fortschritts party anti-monarchaal en verkapt re- publikeinsch. Hij lichtte voorts de houding dier partij toe; bij den strijd om Sleeswijk-Holstein stond zij meer aan de deensche zijdezij stemde tegen den noord- duitschen rijksdag en tegen de rijksgrondwetBtelde in 1869 de ontwapening voor, kortom zij verklaarde zich tegen alleswaarnaar de regeering streefde en dat ondanks dat verzet toch tot stand kwam. Ten slotte zeide hij, dat hij de militaire wet juist zou door zetten omdat deze partij er tegen was. ENGELAND. De heer Chamberlain heeft in eene den 22 des avonds, te Harwich gehouden bijeenkomst van liberalen sprekende over de onlangs door de hoofden der liberale partij gehouden vergadering gezegd, dat, ofschoon de eenheid onder de liberale partij Dog steeds op groote moeielijkheden stuitte teeh de ge- dacbtenwisseling in die bijeenkomst de hoop op eene overeenstemming verlevendigde omdat alle aanwezigen bezield waren met den oprechten wensch naar herstel der eendracht. Hij verklaarde overtuigd te zijn, dat een ontwerp tot afdoende repeling van het landvraag- stuk zou kunnen worden gevonden, dat de goedkeuring van liberalen tories en ieren wegdroeg. Volgens de Daily News hebben de achtereenvolgens bij het ministerie van buitenlandsche zaken ingekomen berichten betreflende de bedoelingen van Frankrijk en Duitschland bij bet engelsche ministerie ernstige be zorgdheid verwekt. De gebeurtenissen gingen met snelle vaart eene crisis te gemoet. Duitschland zou waar schijnlijk aan Frankrijk over de beteekenis der laatst genomen militaire maatregelen inlichiingon vragen. De minister van buitenlandsche zaken heeft deze berichten uitdrukkelijk doen tegenspreken. De heer Joseph Wkitworth de beroemde engelsche fabrikant van geschutis in den ouderdom van 84 jaar te Monte-Carlo overleden. Iebland. Te Glenbeigh zijn eenige huizen van weer spannige pachters door den agent van den landheer verbrandnadat alle mogelijke maatregelenom hun verzet te doen ophouden mislukt waren. De bewoners lieten zich ofschoon er reeds eenigen tijd vroeger alle maatregelen genomen waren om hen in een armhuis te doen opnemenmet vertoon van ellende uit de huizen drijven. De landheer schijnt na dien tijd met de pachters tot eene schikking te ziju gekomen althans de uitzettingen zijn geëindigd. FRANKRIJK. De werkstaking der Bigarenmaaksters te Marseille is geëindigd door de verplaatsing van het afdeeliQgshoofd Roustan. Rochetort schrijft in zijn blad de Lantaarn dat de fransche gezant te Berlijn Herbette met de heeren RaynalCocbéry en de Freyeinet samenspant, om den minister van oorlog generaal Boulangerte laten vallen. Hij voegt daaraan toe, dat hij het niet helpen kan dat de volusgunst waarin zich die generaal ver heugteen doorn in het oog der eerzuchtigen is, die zich zoo afgesloofd hebbenom zich omhoog te werken en er slechts in geslaagd zijn een regen van gekookte appelen op den hals te helpen maar zonder aarzelen verklaart hij hundat zij hoog spel zouden spel m als zij thans durfden raken aan den staat van den eenigen minister die sedert 1870 en zelfs vroeger ooit de openbare meeuing voor zich gehad heeft. Op den avond zelf van den dag, waarop bij voorbedachtelijk ten val gebracht wordt, kunnen de aanvoerders der opportunisten en hunne medeplichtigen op het Elysóe verzekerd zijndat 20000 man de boulevards zouden afloopen roepende weg met de verraders 1 leve Bou langer 1 Zijn zy er op gesteld deze volksgunst, welke hen zoo verontrust, te verdubbelen, dan hebben zij slechts te trachtenden mandie er het voorwerp van is ter zijde te stellen. Als 20 of 30 duizend parijzenaars Als ik weg ben, zult ge meer in de wereld verkeeren. De beide zusters van mr. Slinn komen ook hier -'t zou mij volstrekt niet verwonderen, als zij verstandiger waren en veel beter converseereu konden dan ik en bedenk nu eenswat ik gevoelen moest als ik vernam, dat eene ongelukkige belolte, die gij mij ge geven hebtu weerhouden zou eene andere te be minnen." Zij zweeg en sloeg hare oogen neder. Het was haar eerste proef in het coquetteeren en het zou niet haar laatste zijn; ze was heden voor de eerste maal echter te ver gegaan en niet voorbereid op de terugwerping van hare eigen argumenten. „Als ge denktdat dit mogelijk is kan bet ook bij u mogelijk zijn 1" sp-ak hij snel. Zij zag hare dwaling in. „We zullen niet dikwijls meer gelegenheid hebbenelkander ongestoord te ont moeten", antwoordde zij kalm „en ik gelóóf zeker dat wij gelukkiger zijn zullen, als wij ons bij zulk een ontmoeting geene verwijten doen over wat nog niet gebeurd is. Laten wij liever bepalen hoe wij met elkander kunnen correspondeeren, als onze samenkomsten verijdeld worden. Bedenk dat het heden louter toeval was dat ge mij ontmoet hebt. Als mama meentdat wij hare toestemming moeten vragen, zullen onze geheime ontmoetingen de zaak nog verergeren. Zy zal zich nu reeds verwonderen, waar ik blijf en argwaan koesteren. Ik ga dadelijk terug. Er kan elk oogenblik iemand komen die mij zoekt." „Maar ik heb je zooveel te zeggen", sprak hij. „De tijd was veel te kort." „Ge kunt schrijven." „Maar wat zal uwe moeder daarvan zeggen vroeg hij ten hoogste verbaasd. Zij bloosde wederterwijl zij haastig antwoordde „Het spreekt van zelf, dat je niet naar mijn huis schrijven moet. Ge kunt ergens een brief neerleggen misschien hier wel op de een of andere plaats. Kijk 1 voegde zij er plotseling vroolyk bij plaats. Zie eens .ziedaar een beate Zij wees naar een afgestorven stam van een hollen ahornboomdie slechts weinige voeten van het pad verwijderd was. Op manshoogte bevond zich een opening; verdorde bladeren en notendoppen duidden aan, dat vroeger hier een eekhorentje zijn voorraadskamer gehad hadmaar dat het hol nu verlaten was. „Ziedaar een mooie brievenbus", riep zij vroolyk uit, terwijl ze op de teenen ging staan om er in te zien. Don Cesar sloeg haar met bewondering gade zijn eerste idyllische liefde scheen tot hem terug te keeren, de tijd, toen zij met haar bruin katoenen boezelaar en grooten zonnehoed tusschen de rijen koolplanten doorliep, om met hem in het bosch te gaan wandelen. Hij her innerde haar dit, ongeveer op de wijze van een minnaar, die door herinneringen nit het verleden wil aanvullen, wat er aan het tegenwoordige ontbreekt. Zy nam zijn gezegde op met het ongeduld der jeugd voor wie het tegenwoordige voldoende is. „Ik begrijp nietwat voor moois ge aan dat ka toenen boezelaar hebt kunnen vinden", antwoordde zij, haar nieuwe kostuum beziende. „Wil ik je wat zeggen vroeg hij terwijl hy zijn arm om haar heen sloeg en haar bevallig kopje aan zijn schouder drukte. „Neen nu niet 1" riep zij lachende nit, terwijl zy zich trachtte los te maken. „Daar is het nu geen tijd voor. Schrijf het mij en leg het hier in de brievenbus. Hoor", voegde zij er haastig bij, „luister Wat is dat „Het is slechts een eekhorentje", fluisterde bij ter geruststelling aan haar oor. „Neen, er komt iemand aan. Ik moet weg. Toe, Cesar! Nu—" Zy beantwoordde zijn kus ten halve en bevrydde zich door een snelle beweging van haren arm en schouder bet volgende oogenblik verdween zij in het woud. Don Cesar zuchttetoen het laatste gernisch ver stomde, wierp een bi k op den vermolmden boom, als om hem in zijn geheugen te prenten en keerde lang zaam naar zijn vastgebonden mustang 'terng.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1