No. 19. Negen en tachtigste Jaargang. Een Millionair 1887. V R IJ I) A G 4 FEBRUARI. Prijs der gewone Advertentiën; ®§ciêtl M'l I011LI) Ü91LITSSQ. NATIONALE MILITIE. Ten aanzien van onderstaande, in 1868 geboren personen worden, ter geineente-seeretarie inlich tingen aangaande hunne verblijfplaats verzocht, als Meindert de Boer, Jacob Schuitema ker, AdrianusGijsbertns van der Kin, Jan van der Schalk, Angustin André Victor Joseph Fortems, Jacob R o oijPieterde Lange Az., N i cs. Her k- hout, A. van Diepen, Arie Louw en W. II. L. Prins. jBtiiUttiêmb. FEUILLETON. van Rough-and-Ready. BRET HARTE. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondardag" on lateröagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummera f 0.08. BhiiM'h 14b ia~"va Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEB ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR heeft ter secretarie dier gemeente gedurende 30 dagen ter inzage van de belanghebbenden nedergelegd eene opgave van uit komsten, bedoeld in de art. 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) waarvan ter voldoening aan art. 15, 2e lid van gemelde wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 3 Febr. 18S7. A. MACLAINE PUNT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat de loting der in 1886 alhier voor de Militie inge schrevenen zal geschieden op Dinsdag, 15 Februari aanstaande, ten raadbuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen om op dien dag, des voor- middags te 9% uren, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn e e n i g e wet tige zoon, moeten zij op Donderdag, 24 Februari ek., des namiddags te 6 urenop bet raadhuis verschijnenver gezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenendie het vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Febr. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Den 1 is te Luik tot lid der Kamer gekozen de beer Eléchet, zoon van het overleden kamer lid liberaal met 3124 stemmen tegen 2074 stemmen uitgebracht op den clericalen kandidaat, den heer van den Berg. DUITSCHLAND. In een artikel in de PoetOp den leant van het mes wordt o. a. gezegd dat generaal Boulanger in Frankrijk maehtiger isdan Thiers en Gambetta geweest zijn hij heerscht door eene oor logzuchtige bewegingdie van hem uitgegaan is en bij Naar het Engelsch VAN 13) Met uitzondering der enkele oogenblikkenwaarin hij zijn secretaris huiselijke aangelegenheden mede deelde werkte Mulrady hard. Hij werd hierbij zoo door zijn goed geluk geleid dat zelfs zijne misslagen veranderden in voordeelige ondernemingen. Zonder naar de meening der ingenieurs te hooren boorde hij een nieuwe schacht, met het doel de goudader verder ie vervolgen en vond de bron, welke hij eerst gezocht had en cie nu zulk eene hoeveelheid waterleverde.dat hij niet slechts in staat was in zijne eigen behoeften te voorzien maar ook nog zijne minder gelukkige buren te helpen. Een uitgestrekte met hout en bosch be plante landstreek achter Rough-and-Readywaarvoor hij aan de erfgenamen van Don Ramon een buitenge woon hooge som gelds betaald had, omdat hij er goud vermoedde leverde hem uitstekend timmerhoutdat hem de kosten rijkelijk vergoedde. Door hooger geplaatcten gezochtdoor zijns gelijken en minderen bewonderd, bewoog hij zich in zijn nieuwen stand zonder praalmaar ook zonder waardigheid. Bij feesten en diners, waartoe hij dikwijls uitgenoodigd werd, stelde hij zich met eenvoudige spijzen en met een kop koffie tevreden. Zonder afschaffer te zyndronk bij zeer weinig, ofschoon hij zich te midden van lieden bewoog, die dagelijks den alcoholprikkel noodig hadden. Ook in taal en manieren werd hij evenmin gemaakt als gemeen. Intusschen waren er eenige maanden verloopen en moet daarmede voortgaan als hij zich wil staande houden; hij zelf is niet in staat, het fransche volk op den weg van den vrede terug te brengen. De Köln. Zeitung heeft in een hoofdartikel de vraagis de be zorgdheid voor oorlog gerechtvaardigdbevestigend beant woord. Dat blad ziet in Frankryks militaire maatre gelen van den laatsten tijd zeer bedenkelijke teekenen van den aldaar heerscbenden geest. Duitschland zal Frankrijk in geen geval aanvallen maar kan niet na laten tegenover die dreigende maatregelen aan zijne grenzen op tegenweer bedacht te zijn. Wat Duitschland daarvoor doen moetkan de licht ontvlambare fransche volksgeest als eeue bedreiging opvatten, en hoe ge makkelijk zou het dan etn eerzuchtig minister vallen de fransehen mede te slepen tot het wagen van den revanchekrijg Dit op zich zelf reeds niet geringe gevaar zou nog grooter worden wanneer de loop der bulgaarsche zaken ten slotte toch nog Ruslpnd en Oostenrijk tegen elkan der in het harnas bracht. Dan zouden de franschen zeker hun krijgslust niet meer kunnen bedwingen. Maar hetzelfde geldt voor het gevaldat de Rijksdag de le- gerwet blijft verwerpen. Hoe zal men een vreemdeling duidelijk maken wat niet eens iederen duitscher voor den geest staatdat nl. een uit rechtstreeksche en al gemeene verkiezingen voortgekomen Rijksdag sedert jaar en dag bij belangrijke zaken in lijnrechten strijd met de meerderheid van het duitsche volk is Hoe kan een franschman nalaten te gelooven dat de tijd gekomen is, om met een paar krachtige slagen Elzas en Lotharingen op het verslapte Duitschland te hero veren wanneer zulk een Rijksdag weigert de militaire Jasten die onvermijdelijk genoemd worden door een drietal mannengelijk een Staat ze zelden in schitte render roem aan zijn hoofd zag: Keizer Wilhelm met zijne dringende vermaningen priDs Bismarck met zyn diepbewogen smeeken, graat Moltke met ernstige waar schuwing Gelijk deze laatstgenoemden het reeds in den Rijks dag voorspelden heeft de eerste verwerping der leger- wet het oorlogsgevaar vergroothare verwerping voor goed zou Duitschland reeds in den allernaasten tijd voor de keus plaatsen afstand van Elzas-Lo- t haringen of oorlog. Blijft een geschil over de legerwet vermeden dan is het behoud van den vrede waarschijnlijkhoewel niet stellig gewaarborgd. Ko men over die wet binnenlandsche twisten dan staat oorlog voor de deur. Daaraan valt niet meer te twijlelen. Zoo staat de beslissing volgens dat bladwelks oordeel gegrond is op een streng en nauwgezet onder soek der omstandigheden. Eu het acht zich in dezen tijd verplichtdat oordeel uit te spreken onbezorgd ot lichtvaardigheidonverstand of gewetenloosheid het voor eene verkiezings-handeling wil uitmaken. Het is heilige ernst bij deze verkiezingen voor den Rijksdag de geheele toestand der buitenlandsche staatkunde dwingt de regeering van hare eischen niets te laten begon de regentijd. Ofschoon hierdoor de stofwolken verdreven werden, die langzamerhand alles onkenbaar maakten, gaf hij in den eersten tijd aan het landschap weinig schoonheid, en scheen bij Blechts de onrijpheid der nieuwe maatschappij aan te toonen. De ongeverfde doornatte houten gebouwen van Rough-and-Ready waarlangs de regen afdroop kregen den vetten glans van gedragen kleeren en daar lijsten en goten, die de lange stralen verdeelden volkomen ontbraken zag de stad er uit alsof zij onlangs ouder water gezet en elk spoor van ornamenten weggespoeld was, zoodat slechts de naakte rompen der huizen waren blijven staan. Overal vond men modder de grond scheen levend geworden en tot in de diepste hoeken der buizen doorgedrongen, alsof de overweldigde natuur zich wreken wilde. Aan laarzen, kleeren en kisten werd de modder in de huizen, hotels en kantoren gedragen en soms verscheen ze als geheimzinnige, roode vlekken op de wanden zonder dat men wisthoe ze daar kwam. De omtrek van Rough and-Ready eu de dorre heuvels van Los Gatos veranderden bijna in moerassen; de boomen dropen onophoudelijk en overal hoorde men bet geruisch van druppelendplassend of stroomend water. Het nieuwe huis van Mulrady toekende zich somber tegen den donkeren hemel af. De groote vens.ers zonder gordijnen weerspiegelden voor den voorbijganger slechts de waterplassen die er voor lagen en beletten te zien hoe het daar binnen was. Op een middag in December brandde er in Mulrady's kantoor een haard, die door den rook en het ongelijk branden meer de gebreken van het zoo haastig opgebouwde huis verried, dan het vertrek verwarmdewaarin zich de millionair en zijn secretaris bevonden, na het vertrek der klerken nog aan het werk gebloven. Want het was den vol genden dag Kerstmis en met het oog op de nadering van dit feest was aan de geëmployeerden een vrijen middag toegestaan. „Sommigen willen nog vóór morgen hun geld kwijt zijn en anderen willen graag zorgen, morgen ordentelijk dronken te kunnen opstaan", had de varen. Had de wijzewaarop de meerderheid welke de legerwet verwierp was samengesteld het niet reeds verkondigddan kon men het uit den algemeenen toestand opmaken„wie de legerwet der regeering verwarpen wildie wil öf Elzas-Lotharingen opgeven öf hij wil den oorlog."" ENGELAND. Het engelsche schip Kapundaka pitein Masson dan 11 Dec. van Londen naar Fre- mantle vertrokken is in volle zee door het engelsche vaartuig Ada Meimore aangevaren en gezonken, waarbij 213 van de ongeveer 300 menschen omgekomen zijn. Van de vrouwen aan boord schijnt geen enkele gered te zijn. Een deel der bemanning werd gered door het fransche schip Ulysses. Lagerhuis. Den 1 werd van regeeringswege verklaard dat het besluit tot ontruiming van Port Hamilton eerst op aanraden der betrokken overheid genomen was nadat China zich verbonden had geen enkel deel van Coreamet inbegrip van Port Hamilton door eenige mogendheid te laten bezetten en medegedeeld dat toegestaan was de heropening van den handel in het Nijldalmet uitzondering van dien in wapenen enz. Bij de voortgezette beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede zeide de minister van marine, dat de eischen der admiraliteit matig waren in verge lijking met de aanzienlijke toeneming der handelsmarine. In andere landenwaar de toeneming van den handel minder groot is, waren de uitgaven voor de vloot met50, in Engeland slechts met 16 pet. vermeerderd. Het was Eugeland's dure plichtzijne uitrustingen gelijken tred te doen houden met die der naburen. Met betrekking tot Ierland werd verklaarddat de regeering niets doen zouwat de partijgenootec, met wier hulp de handhaving der rijkseenheid mogelijk is, van haar zou kunnen vervreemden. Bbitsoh Indie. De stam der Durani's aangestookt door den afgbaanecben gouverneur van Kandahar, heeft den 8 het fort Kala Abdulla bij Khojak aange vallen met het plan, om den engelscben staatkundigen agent en den ingenieur van den spoorwegdie men van Quettah naar Khojak maakt te vermoorden. Deze waren echter afwezig; deDurarin'sdoodden daarop den Kban en 100 koelies. ITALIË. Minister Depretis heeft in de Kamer een telegram van generaal Gêne voorgelezen, gedagteekend Massowa 29 Januari en luidende Ras Aloula heeft den 24 Ghinda verlaten, om te kampeeren ten zuid westen van Saati. Deze plaats had hij den 25 aange vallen doch hij werd teruggeslagen. De italianen had den 9 gewonden en dooden. De verliezen der Abys- Biniërs zijn onbekend. Den 26 werden drie compagmen italianen met 50 man ongeregelde troepen, van Monkullo komende om Saati van mondbehoeften te voorzien na een gevecht van verscheidene uren verslagen. In het hospitaal te Massowa waren reeds 90 gekwetsten op- eerste klerk gezegd. Mulrady was bezig eenige aan wijzingen op zijn kas in te vullen die zijne vrijgevig heid jegens zijn ondergeschikten evenveel eer aandeden, als hij zich door zijne werkzaamheid boven hen on derscheidde. „Ik denk dat mijn vrouw en Mary nu goed en wel in een van die vergulde paleizen van St. Petersburg of Berlijn zullen zijn. Ze moeten nu ook de diamanten outvangen hebben, die ik gekocht heb en mij dunkt, dat Mary er ordentelijk mede voor den dag kan komen. Ik geloof, dat het in die vreemde landen ook evenals hier de gewoonte is, geschenken uit te deeleu en ik heb mijDe vrouw geschreven als zij zoo iets doen wil, dit echt op zyn Californisch te doen en niet op een stuiver te kijken of met valscbe waar te pronken. Als zij den een of anderen adellijke, die haar van dienst is geweest een geschenk geven zal moet het iets zijn daar Rough-and Ready zich niet voor behoeft te schamen. Hebt ge de speld gezien die Mary voor mij te Parijs gekocht beeft? Zulke dingen passen niet voor mij, maar ik wil ze morgen toch eens dragen. Er zit 'n mooie parel in. Het zal me benieuwen wat ze ervoor gege ven heeft." „Dat kunt ge gemakkelijk aan de weet komen, hier is de rekening die gisteren betaald is", sprak SlinD, „Duizend francs, nu, in dollars is dat niet zoo veel!" Een paar oogenblikken zweeg hij. „Daar we toch juist over zulke zaken spreken heb ik wat voor je, Slinn." Hij hield plotseling stil. Steeds er op bedacht elke opwinding van den invalide te voorkomen had hij reeds een lichte opwelling van onrast op het gelaat van den ouden man bemerkt. Daarom veivolgde hij onverschillig „Maar daar zullen wij morgen over spre ken een paar dagen maakt voor unoch voor my onderscheid niet waar P Misschien kom ik wel bij u." „Gaat ge nog uit vroeg Slinn werktuigelijk „Neen", antwoordde Mulrady dralende. Hij bedacht plotseling, dat zelfs al wilde bij uitgaan, hij niet weten zou waarheen te gaan „Ik zelf stel mij weinig vaa

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1