25itm&tdAa&. genomen. Generaal Gêne voegde daarbijdat bij de vooruitgeschoven posten teruggeroepen hadom zijne krachten samen te trekken. Ra» Aloula schijnt zich te Ghinda teruggetrokken te hebben wegens de zware verliezen die hij geleden heeft, of waarschijnlijk ook om daar versterking af te wachten of wel de aankomst van den Koning van Abyssinie die naar men zegtop marsch is. De heer Depretis heeft vervolgens het ontwerp inge diend voor een buitengewoon krediet van f 2.500.000. De heer Baccarini bracht, onder luide toejuichingen, hulde aan de dappere italiaansche soldaten. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg zegt, dat de vrees voor oorlogwelke overal heerscht door de houding der bladen is veroorzaakt. Wel kannen door de krijgstoerustingen wantrouwen en botsingen ontstaan maar herhaaldelijk is gebleken dat geene regeering den oorlog wenscht. TUEKIJE. Na de aankomst der balgaarsche afge vaardigden te Konstantinopel hadden zij een onderboud met den bulgaarschen gemachtigde Vulkowitz, die zich terstond met hen naar den grootvizier begaf. ZWEDEN. Ten vorigen jare werd een voorstel der regeering, om aan de drie jorgste meerderjarige zonen des Konings een jaargeld uit de schatkist toe te leg gen, verworpen. Tbans is voorgesteld hun ieder een jaargeld van 26000 kronen toe te etaao en de civiele lijst des Konings overeenkomstig zijnen wenseh met 78000 kronen te verminderen ten einde met wegne ming der geldelijke bezwaren het beginsel te handha ven dat de schatkist voor de meerderjarige prinsen moet zorgen. VEREENIGDE STATEN. De minister van financiën beval in het huis van afgevaardigden de afschaffing van het invoerrecht op ruwe wol aan, STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Grondwettelijke regeling van het kiesrecht. De regeering heeft eene nota ingezonden naar aanleiding van het verslag over de door haar na overleg met dit deel der vertegenwoordiging voorgestelde grondwettelijke regeling van het kiesrecht. Zij merkt op, dat haar art. 76 niets anders is dan de vrucht van het gemeen overleg. Zij houdt zich aan haar voornemen in zake het kiesrecht en handhaaft haar standpunt. Het nieuwe artikel tegen het verwet van raadselachtigheid en dubbelzinnigheid verdedigendegeeft zij te kennendat het begrip van maatschappelijken welstand noch beoogt aan den eenen kant eenen zeer aanzienlijken rang of stand en grooten rijkdom als kenmerken van kiesbevoegdheid vast te stellen noch aan den anderen kant de strekking heeft, den behoeftige, den zwerver, in één woord: den proletariër, daaronder te brengen. De uitsluiting is van persoonlijken aard en beteekent eenvou dig dit: al zijn bij eene algemeene regeling van het kiesrecht algemeen eischen of wettelijke vermoedens van geschiktheid en welstand voorgeschrevenhet zou kunnen zijndat toch enkelen die in het laatste jaar bedeeld warenhet kiesrecht deelachtig werden. Om die enkelen uit te sluitenis dus eene bijzondere bepaling opgenomen. De voorgestelde bepalingen sluiten duidelijk het zoogenaamde «allemans-stemrecht" uit. Op de vraag, of hetzelfde geldt van het «beperkt algemeen stemrecht" antwoordt zijdatals het stemrecht beperkt is het ophoudt algemeen te zijn, zoodat elke regeling van stem recht mogelijk isbehoudens de door den wetgever te stellen beperking tot hendie de noodige geschiktheid en maatschap pelijken welstand bezitten. De meening, dat het artikel de „capaciteiten" van het kies recht zou uilsluiten, is feitelijk onjuist. De macht der capa citeit is in de tegenwoordige maatschappij groot genoeg om in den regel te leiden tot een voldoenden maatschappelijken wel stand. In vervanging der uitdrukking maatschappelijken wel stand door zelfstandigheid ziet zij geene verbetering. Kerstmis voor. Mijn zoon zal waarschijnlijk niet thuis komen. Ik denk thuis te blijven en ailes eens na te zien. Ik ben nog niet boven geweest sedert de lui weg zijn." Hij hielp den ouden Slinn opstaan zijn jas aan trekken en reikte hem den stok toedie sinds kort de krukken verving. „Goeden avond oude vriend wensoh mij nog geen goeden Kersttijd, maar wacht tot gij me wederziet." Hij tikte hem licht op den séhouder en ging ia zijn kantoor terug. Een tijd lang werkte bij aan zijn les senaar regelde daarna eenige papieren en legde een grooten brief op den ledigen lessenaar van zijn secre taris. Vervolgens opende hij de deur en ging de trap op. Op het eerste bordes bleef hij eenige oogenblikken staan luisteren naar den regendie in bet ledige huis een geluid dof als dat van een trommel deed weer klinken. Blijkbaar had het water de geheime gebreken van het huis ontdekt; groote natte vlekken vertoonden zich op het fraaie behangsel. Een eigenaardige hout geur vervulde de vertrekken alsof de regen het niet goed gedroogde hout weder had doen opleven. Mulrady, die volgens zijne oude plantersgewoontebij bet bin nentreden niet slechts zijn hoed afgelegdmaar ook zijn jas uitgetrokken hadmoest deze laatste van de koude weder aantrekken. Behalve ditgevoelde hij zich ook niet recht thuis in deze kamers, te meer sedert zijn vrouw een familieportret van een onbekend persoon gekocht had, die, zooals zij beweerde, zoo erg op haar oom Bob geleek. De schilderij hing in een breede vergulde lijst voor hem het was een oud heer met een hoogen stijven das en dito kuif, die zoo verwaand op Mulrady neerzagof hij de indringer ware. Hij verliet de kamer en liep door de slaapkamer van zijn vrouw naar een kleine alkoof, waar hij nog steeds op een zeer eenvoudig bed sliepterwijl de omgeving er uitzagalsof het inderhaast bij elkander gebracht was. Ha bleef bier niet lang, nam een sleutel en ging weder een trap op. In bet voorbijgaan wierp hij een blik in de slaapkamers vau zijn zoon en dochter, even weel derig als de andere vertrekken. Hij klom nog een trap op en kwam bij een gesloten deur op de volgende eenvoudiger ingerichte verdieping en opende die. Waar, zooals hier te lande, het kiesrecht een plicht is, aan de volgens wettelijk vermoeden geschikte personen opgelegd ten nutte van het geheele volkdaar komt het voorzichtig en redelijk vooralleen meerderjarige mannen tot de stembus toe te laten. De deelnemingzoowel van gehuwde als van onge huwde vrouwen aan de verkiezingen heeft eigenaardige bezwaren Maar hare uitlegging zal niemand, die zicti in de gevangenis bevindtwaarom dan ookhet kiesrecht kunnen uitoefenen. Daar de openbare onderstand niet alleen verschaft wordt door instellingen van weldadigheid, maar ook door gemeentebesturen, is het raadzaam voorgekomen, de 2e zinsnede van het voorge stelde artikel in dien zin aan te vullen. Het artikel is alleen te dien aanzien gewijzigd. Wat betreft de voorloopige regeling van het kiesrecht(voorgesteld in de additioneele artikelen), verklaart de regeering, niet te kunnen overgaan tot eene grootere uitbreiding van het aantal kiezers dsn is voorgesteld. De vermeerdering tot veel meer dan het dubbele cijfer acht zij voldoende. Daarom kan zij niet meegaan met hen, die het kiesrecht thans willen toekennen aan alle werklieden, die hunne woonplaats bezitten en geregeld in de behoeften van hun gezin kunnen voorzien. Om hiertoe te geraken, zou men zelfs niet kunnen volstaan met toekenning van het kiesrecht aan alle aangeslagenen in de personeele belastingmen zounaar dezen eischreeds dadelijk het algemeen stemrecht moeten invoerenbehoudens uilsluiting der bedeelden en vrouwen. Hiervan behoort naar hare overtuiging geen sprake te zijn. De regeering wenscht niet in beginsel den zoogenaamden gezeten werkman uit te sluiten. Met overleg en vlijt is, be houdens tegenspoeden, voor den werkman het genot van zoo danige woningen, als in het voorgestelde artikel zijn bedoeld, bereikbaar. Aan vaststelling eener lijst van capaciteiten zijn zoovele moeie- lijke vragen verbonden, dat hiervan in elk geval bij deze voor loopige regeling geen sprake kan zijn. De regeering mag ais een voornamen grond van aanbeveling van haar voorstel beschouwendat men dadelijk bij invoering van de additioneele artikelen het geheele kiezerskorps naar een vastenonmiskenbaren grondslag voor zich heeft en al de kiezerslijsten terstond kan opmaken. Men behoeft naar geene categoriën te zoeken, het geheele kiezerskorps is dadelijk in levenden lijve aanwezig en treedt dadelijk op. Met het oordeeldat elke behoorlijk aangezuiverde aanslag in het personeel aanspraak moet geven op kiesbevoegdheid, kan zij zich niet vereenigen. Ten aanzien van het gevorderde bedrag van den aanslag in de grondbelasting is de regeering bereidaan den wenschin de afdeelingen uitgesproken, te gemoet te komen. Van het kiesrecht der kleine grondbezitters intusschen voor de maatschappij weinig gevaar duchtende, verlaagt zij het gevorderde bedrag, ook om de redenin het verslag genoemdtot t 10. Zij ziet geen overwegend bezwaar in de samenstelling der provinciale staten volgens verschillende kiesstelsels over een tijdvak van slechts drie jaren, Handhaving van het bestaande kiesstelsel voor de gemeenteraden heeft zeer veel bezwaar. Zij bljjft van meening, dat het stelsel van enkelvoudige districten de voorkeur verdient boven de aanneming van meervoudigeen bestrgdt tevens het verdeelen van de gemeenten van meer dan 45.000 zielen in enkelvoudige districten. Wat de keuze der hoofdplaatsen betreft, is zij zooveel mogelijk te gemoet gekomen aan de wenschen van hen, die met bepaalde deelen des lands meer bijzonder bekend zijn. Het district Boxmeer is verdoopt in het district Grave en voor Heerenveen is Schoterland aangewezen. Amsterdam en Nieuwer-Amstel blijven saamgevoegd. De Hoeksche Waard tot een afzonderlijk district te verhellen (van 34399 zielen) aeht zij ondoenlijk. Den 29 heeft de directeur der fransche manége te Amsterdamdie gewed had met zijn span zware hongaarscbe paarden voor een panier den afstand van de poort te Haarlem tot die te Amsterdam in 49 mi nuten te zullen afleggen dien weg afgelegd in 38 mi nuten 2 seconden. Den 31 is te Assendelft aanbesteed het bouwen der kerk met toren voor de r. k. gemeente, ontworpen door den heer A. C. Bleijs te Amsterdam. De uitvoe ring is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. van Groenendaal te 's Gravenhage, voor f 75139. De commissie van enquête heeft den 31 als ge tuigen geboord J. F. Jansen burgemeester; M W. van Lierop, hoofdagent van politie J. H. A. Diepen voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken allen te Tilburg, mr, A. H. Sassen schoolopziener in het HOOFDSTUK Y. De kamerwaarin Mulrady tradwerd ge bruikt voor rommelkamer, waar mrs. Mulrady het oude huisraad en andere voorwerpen die aan haar vroegeren stand herinnerdenbij elkander had laten pakken. Daar waren de oude ledikautjeswaarin de kinderen geslapen hadden oude spiegelswaarin zij hunne van zeep glimmende gezichtjes weerspiegeld zagen, Mary's oude hoedeen afgedankte naaimachino oude dekens, een hatmonika, waarbij Mary eens gezongen bad oude platen boeken en speelgoed. Ook een paar oude oleographiën ia half vermolmde lijsten lagen er een daarvan was een premie van een engelsch tijdschrift en stelde een kerstfeestviering in een engelsch landhuis voor. Mulrady nam dit op en bezag het, ofschoon hij het dik wijls vroeger gezien bad met een zonderlinge aan doening. De vraag kwam bij hem op, waarom hij ook niet in zijn nieuwe huis, te midden zijner familie, dit feest vieren kon Hij dacht aan vorige jaren, toen hij voor Mary een pop en voor Abner een hobbelpaard gekocht had denzelfden Abnerdie thans renpaarden hield 1 Wat was alles veranderd, wat kon het veel aangenamer voor hem zijn maar ojb voor de anderen Had hy dan niet zijn werk, bet beheer van zijn groot vermogen? Kon iemand meer verlangen zijn vrouw en kinderen alles te kunnen gevenwat zij wenschten F Hij zette de schilderij voorzichtig nedersloeg met zijn zakdoek de stof van het glas en de lijst en verliet langzaam de kamer. Het geruisch van den regen vergezelde hemterwijl hij de traf afging hij zette echter alle gedachten uit zijn hoofd, toen hy de deur van zijn kantoor achter zich dicht deed. By het vale licht van den winterdag werkte hij vlijtig door, tot zjjn chineesche bediende hem kwam zeggen dat bet diner gereed en in de eetzaal opge dragen was. Werktuigelijk begaf hij zich daarheen toen bij echter het vertrek binnentrad, draalde hy een oogenblik by bet gezicht der weinige bordendie hem een oase toeschenen in een woestijn van het witte ta felgoed. De meubelen in de kamer, de booge, gothische schenktafel uit zwart mabonihout en de stijve stoelen die beter in een bidkapel zouden gepast hebben, maakten district Tilburg, en mr. A. H. de Balbian Verster, kantonrechter te Tilburg, beiden wonende te Oisterwijk; den I G. J. D. Polletlid der firma Pollet Zonen, wolien-stofiënfabrikant en lid der kamer van koophandel en fabrieken, C. Eras, lid der firma H, Eras Zonen, wollen-stoflenfabrikantS. Soermed. doctorandus en arts, dr. H. P. M. van der Horn van den Bos, direc teur der rijks hoogere burgerschool en van de burger avondschool, J. Dijkhoff, hoofd eener bijzondere roomsch- katbolieke school, en J. A. A. Kerstensfabrikant, wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand en president der Vereeniging van den H. Yincentius a Paulo allen te Tilburg. Den 1 zijn te Kampen voor lid van den gemeen teraad 649 geldige stemmeu uitgebracht. De moeste stemmen verkregen ds beeren H. Veldhuis Kroeze, anti-revol., 233, en G, H. Dwars, liberaal, 187, tua- scben welke heeren herstemd moet worden. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 2 den eisch van de heeren de Bruyn en Zonen tegen de gemeente Amsterdam in zake de gaskwestie ontzegd met veroordeeling in de kosten begroot op f 420. Voor de Parkschouwburg te Amsterdam is den 3 bet hoogst geboden door den makelaar C. F. J, Rohling voor den heer Huizenga f 133 000. Den 9 toewijzing bij afslag. In de vorige week zijn te Utrecht vier ziekte-en twee sterfgevallen aan roodvonk aangegeven. Bij de herbesteding van hst verrichten van grond werken het leggen en wijzigen van sporen en wissels enz. op de station Zwolle was de firma P. Hell en A. Blocks te Zwolle voor f 81800 de laagste inschrijver. De heer H. Gartner, landraad v an het district Abaus, is benoemd tot ridder van de orde van den nederiandschen leeuw. De inschrijvingen te Hoorn voor een standbeeld van Jan Pietersz Coen beloopen reeds ongeveer f 1750. Ds. J. C. O. Abbing te Wervershoof heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar Purmerland maar daarentegen aangenomen het beroep naar de her?, ge meente te Jisp. Te Obdam is de landman P. Konijn die voor - netnens was eene bijt in het ijs te hakken toen hij op het ijs kwam, door eene beroerte overvallen en overleden. -Prof. Ranke dezer dagen overledenheelt zijne bibliotheek op eene waarde van f 40000 geschat, aan de hoogesebool te Groningen vermaakt. De heer mr. J. G. de Bruijn lid der le Kamer, is door den Paus benoemd tot ridder grootkruis in de orde van het H. Graf van Jerusalem. Te Eindhoven ia eene linnenfabriek met een deel van het woonhuis verbrand. De mazelen hebben opgehouden te Helder epi demisch te heerschen. Enkele particulieren te Grouw loven f 1000 nit aan hem die den persoon kan aanwijzen die den al daar in de vorige week verbranden molen in brand heelt gestoken. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft gedu rende de wintermaanden een nieuwen straatweg aan gelegd tnsseben Oud-Zandvoort en de stationwelke straatweg landwaarts om het afgesloten terrein om het hotel Kaufmann loopt. Aan de mannen der reddingsbootdie bij het stranden in de Noordergronden van de belgische botter Fernandus op 18 Januari 1.1. de opvarenden van dat vaartuig gered hebben is van wege de Noord- en Zaid- hoilandscbe reddingmaatschappij f 69 uitgereikt. - By de den 1 gehouden verkiezing van hoofdinge landen in den polder Waard en Groet, zijn de aftre dende leden, de heeren Jn. Breebaart Kz. en G. Biaau- boer Jnz., herbozen en in plaats van wijlen den heer Jn. Kuiper verkozen de heer R. Kuiper Jnz. zelfs bij helder weder geen vroolijken indrukbij het sombere daglicht van heden en het matte lamplicht veroorzaakten zij een beklemmend gevoel. „Dek tafel in mijn kantoor", sprak Mulradyeen plotselinge ingeving volgende, „ik ga daar eten." Hy at met zijn gewonen gezonden eetlust, die geene opwekking door gesprek of anderszins noodig had. Toen hij gedaan had kwam de iersche keukenmeid hem vragen of zij den avond en den volgenden dag uit mocht. „D zult toch zeker niet thuis blijven en daar fami lieleden die hier zijn komen wonen mij verzocht hebben bij hen te komen „Waarom verzocht gij ze niet hier?" vroeg Mulrady. „Ik zal de kosten wel dragen om ze eens te ont halen." „God zegene u voor uwe goedheid mijnheermaar weet u, als iemand van onzen stand op zoo'n dag alleen thuis moet blijven is dat lang niet pleizierig." Mulrady gevoelde, hoe waar dit ook voor hem was en onderdrukte een zuchtook zei hij nietdat hij van plan was thuis te blijven. Hy zou zijn ontbyt zelf wel bezorgendat had hij immers vroeger ook zoo dikwijls gedaan en het zon hem nu nog wat afleiding geven. Middageten zou hij in Rough-and-Ready wel kunnen vinden. Hy zette zijn werk tot laat in den avond voort. Een eigenaardige onrast deed hem ein delijk boeken en papier ter zijde leggen. Het was in dien tijd harder beginnen te waaien; nn en dan sloegen windvlagen den regen met kletterend gelnid tegen de vensterruiten, hetgeen hem op den duur meer hinderde dan de stilte in buis. Slapen zou hij toch niet kunnen, gevoelde hij; een boek lezen deed hij zeer zelden, zoodat hij er nn ook geen lust in had. Plotseling vormde hy het plan naar Slinn te gaan bet was wel geen aaDgename wandeling in znlk weder, maar waarschijnlijk vond hij daar gezelschapzou men hem er met ge noegen ontvangen en kon hy den jongen dames het laatste nienws van Mary vertellen. Word, cenolfd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2