323e Staatslot e r ij. No. 6008 50000; No. 18911 1500; No. 8255 1000; No. 18383 f 400; Ns. 1583, 2518, 5937, 5985, 11427, 14653 en 16166 200 Ns. 592 4611, 9350, 13791, 13255 en 18276 100. 5e klasse, 11e lyst, 3 Febr. Nr. 1792 5395 7398 8807 10632 12259 13519, 15840, 18089 en 20384 1000, Nr. 5446 f 400, Ns. 1847, 12587 en 14042 200 Ns. 785, 4043, 4553, 5252 5767 5912 6960, 7041, 10476, 10695, 11687, 14008 en 18562 f 100. 3 i 11 r l e t &tabs-Inrichten. &cltgraU3snc ffgg-ictttgau Vergaderiug van den ltaad der gemeente Alkmaar. Onder de vele geschriften, die ter gelegenheid van den verjaardag van onzen Koning verschijnen zullen wordt ook, door den uitgever H. A. M. Roelands, te Schie dam, aangekondigd, dat de Februari-aflevering van „de Huisvriend" geheel gewijd zal zijn aan den feestdag van 19 Februari e.k. en deze, onder den titel van „Konings- aommer", den inteekenaren wordt toegezonden. Bij eene beschrijving van het leven en de regeering van Koning Willem III en der paleizen en lusthoven van Z M. rullen gevoegd zijn de portretten van Z. M Willem III, H. M. Koningin Emma' en H. K. H. Prinses Wilhel- mina; ook die van Z. M. Willem III en H. M. Sophia als erfprins en erfprinses van OraDje hunne zonen de prinsen Willem, Maurits en Alexander, en eindelijk Z. M. Koning Willem II en H. M Anna Paulowua. Verder de platen: eene allegorie de geboorte van Z. M.; de geboorteplaats van Z. M. (het paleis te Brussel); het paleis te Terveuren de Kamp bij Reijea (1831); de eedsaflegging in de Nieuwe Kers te Amsterdam (1849); de watersnood (1855); en de paleizen te 's Gravenbage Apeldoorn Soestdijk enz, enz. Een mannenkoor getiteld „Ons vaderland", gecom poneerd door C. C A. de Vliegh, en een feestmarach voor piano door J. H. Vöümar, vormen dit konings- nommer tot een geheel, dat een waardige herinnenng belooft te zijn aan de te vieren februari feestea. Bij den uitgever J. G. Robberste Rotterdamis eene volksuitgave verschenen van Jules Verne het loterijbriefje, bevattende 116 bladzijden, waarvan de prijs van 30 cents het onder ieders bereik brengt. 5e klasse, 10e lijst, 2 Febr. Dezer dagen had in de Augustinuskerk te Weenen eene middeleeuwsche plechtigheid plaats; de aartshertog Eugenius werd opgenomen in de Orde der duitsehe ridders van de Hoihge Maria vau Jeruzalem. VTant dit laatste overblijfsel der aloude ridderorden bestaat nog in Oostenrijk, en schoon de ridders geen heidenen meer hebben te bekeeren zoo hebben zij nog talloize werken van liefdadigheid ten uitvoer te breugeu. De regiementen en de ritus der Orde bepalen tot in de kleinBte bijzonderheden de plechtigheid der huldiging, die ditmaal plaats had onder leiding van den groot meester der Orde, den aartshertog Wilhelm. De can- didaat had na een proeftijd van een jaar trouw ge zworen aan de statuten der Orde, ia tegenwoordigheid van zijn twee doopgetuigen, de aartshertogen Reinier en Leopold Salvator. De kardinaal aartsbisschop van Weenen lei de de godsdienstoefening. De keizer de aartshertog Rudolf de aartshertogin Valeria, de aartshertog Karei Lode- wijk en de aartshertogin Maria lueresia zateu vooraan, dan volgdeD in het achterschip de overige leden der keizerlijke familie, die te Weenen vertoeven. In het midden van het koor lagen zes nonnen op de knieënzij vertegenwoordigden de vrouwenkloos ters der Duitsehe Orde. De militaire dienst werd waar genomen door een detachement van het regiment „groot meester der Duitsehe Orde", het regiment, dat steeds te Weenen in garnizoen ligt en altijd onder het bevel staat van den grootmeester der Orde. Te tien uur deed de stoet haar intrede in het kerk gebouw. Aan het hoofd gingen hoflakeien in gala-livrei, dan, twee aan twee, de priesters der Orde in het zwart met het erde kruis op de borst en een langen witten mantel, die tot op den grond afhing over de schouders (de ridders der Orde dragen een korten mantel om gemakkelijk te paard te kunnen stijgen), dan de dienst knechten der Orde en eindelijk de ridders in groot ornaat: een witte tunica met een zwart kruis op de borst ge borduurd, een witte mantel eveneens met zwart ge borduurd een grcot zilveren kruis op den schouder een helm met witte en zwarte pluimeneen zwaren degen in de hand een kortezwarte broek Jaarzen die tot de knie reikenmet gouden sporen. Op de ridders volgden de doopgetuigen van den candidaat de ridders eere-leden, entwee hnzaren-otficieren, de heer Foldvary en de grraf Arz de een op een fluweelen kussen het kruis, den mantel en de sporen, de ander het schild van den candidaat dragende. Eindelijk volgde deze zelf in het zwart gekleed dan de grootmeester der Orde in ridderkostuum met een gouden kruis op den schouder gehecht. Na de bediening der mis ging da candidaat in de sakrietie, kleedde zich in de uniform der Orde en knielde daarop met een rozenkrans in de handen voor het altaar. De doopgetuigen geven hem de gouden sporen en alle ridders naderden met den grootmeester aan de spits het altaar trokken hun degens en vormden met deze een stralenkrans boven het hoofd van den dienstdoenden aartsbisschop. Dit is een oude gewoonte der Orde, die hiermede te kennen wil geven dat zy steeds bereid is öod en zijne dienaren te verdedigen. Nadat de aarts bisschop den candidaat gezegend had knielde deze voor den grootmeester die hem met den degen drie slagen op den schouder gaf, zeggende: „In den naam van God en der Heilige Maria, ter eere van den Heiligen Georgegij zjjt ridderDe aartshertog stond nu op, sloeg zich in de sakristie den mantel der Orde om en knielde weder voor het altaar. Daarna hief de groot meester hem op en kuste hem twee malen op elke wang. Nn hnldigden hem ook alle ridders en de plech tigheid was afgeloopen. Dit viel voor te Weenen den 12 Januari van het jaar 1887. Maar opdat men zich niet geheel in de middej. eeuwen terug zou wanen las men in de Weener dag bladen, aan het einde van het veislag dezer plechtig heid „Op het verlangen van den aartshertog Eugenius bad mme. Roza der Keizerlijke-Koninklijke opera op zich genomen bij de gidsdienstoefening de solos te zingen. Voor een dertigtal jaren had men voorzeker niet vermoed dat binnen zulk een betrekkelijk kort tijds bestek de gymnastiek een der voornaamste factoren worden zou bij de opvoeding en vorming van den meQsch. Heel wat strijd heeft het gekost alvorens men een groot deel der ouders overtuigen kan dat de lichame lijke vorming van het kind niet minder de aandacht verdiende dan de geestelijke, ja zelfs, dat de laatste eerst dan geheel tut baar recht komen kan wanneer aan de eerste de noodige zorg besteed is. Hiervan doordrongen heeft de Alkmaarsche Turnclub die zich reeds zoolang in een krachtig bestaan verheugt de taak aanvaard enkele jaren geleden nog slechts, toen het gymnastiek-onderwijs hier zeer veel te wenschen overliet aan de lichamelijke vorming van onze kinderen die aandacht en die zorg te wijdenzonder welke op eene duurzame aanvulling van goede krachten voor genoemde club niet te rekenen v el. Dat daarbij alles afhangt van de keuze van onderwijzer, springt in het oog en de uitkomsten die men den 2 bij de openbare uitvoering van den meisjes- en jongenscursus te zien kreeg, hebben weder ten volle bewezen, dat de beer H. Tussenbroek aan wien ook de leiding der oefeningen bij de Turnclub zelve is opgedragen voor zijne taak be rekend is. Hij weet zijnen leerlingen eene warme in genomenheid in te boezemen met de gymnastiek en dat verkrijgt hij behalve door aangename afwisseling in zijn onderwijs, door van hen te vorderen groote tucht en zeil bedwang. Niemand der toeschouwers van dien avond die daarv-an niet overtuigd zal zijn. Zoowel onder de jon gens als onder de meisjes viel een orde op te merken, die zoozeer de aandacht trok, dat wij iemand met zelfvoldoe ning eenen duitscher hoorden toevoegen: „Ziet gewei, Duitschland is bet niet alleen, waar goede soldaten te vormen zijn." Alleraardigst waren de orde- en vrije oefeningen van de jongens, onder de niet welluidende, maar opwekkende muziek der klaj perhouten; niet min der die van de meisjes, waarbij o. a. de huppelpas zeer de aandacht trok, die mat hoogst gracieuse bewegingen uitgevoerd werd. De keusoeieningen na de pauze aan rek° en ringen door de jongens verdienen eene vleiende vermelding. Ouder beu zijn verscheidene, die met kalmte en juistheid hunne zich ontwikkelende bracht weten aan te wenden en goede gymnasten beloven te worden. De oefeningen der meisjes op bet evenwichts- toeatel werden net en sierlijk uitgevoerd en gaven vaak tot verrassende groepen aanleiding. Wij kunnen ons niet onthouden eene opmerking te maken naar aanleiding van het costuum der meisjes datstellig gemakkelijk voor de beweging eleganter zijn ZuU zonder aan het eerste tekort te doen waDneer het bovenlijf' in plaats van zeer ruim naar beneden ai te hangen, op de borst met losse plooien bewerkt was. De beide apotheoses, aan het slot der afdeelingende eerste Op het ijsde tweede Verkenningstocht in Atjeh verrieden een talent van groepeeren en samenstellenwaaraan een woord van lof niet mag wordenonthouden. Vooral deeerste was zeer schilderachtig. Wie bekend is met de groote moeite en zorg, aan het ineenzetten van dergelijke tableaux verbonden, zal met onze waardeering zeker ten volle instemmen. Wij uiten ten slotte de boop, dat ook deze uitvoering het hare moge bydragen, om de overtu ging, die wel voortdurend zich ui breidtmaar toch nog verre van algemeen is, dat de ouders onverantwoordelijk hande len door het gymnastiek-onderwijs, bij jongens zoowel als bij meisjes, te verwaarloozen, meer en meer te doen veld winnen. Een bijenhouder te Scbin-op-Geul kwam onlangs op den inval, om de bijen te bespieden gedurende hun werk in den korf. Hij liet een glazen stolp maken, geheel als een bijen korf ingerichten plaatste de diertjes er indie aan stonds met den arbeid een aanvaDg maakten. Doch in pi ats van met het maken hunner cellen te beginnen, waarop de waarnemer rekendebesmeerden zij het glas met eene ondoorzichtbare massawaardoor bet onzen wijsgeer onmogelyk was ben verder in Lun werk gade te Blaan. Donderdag 3 Februari. Amsterdam. Alhier worden plannen beraamdom door uitvoering van werken den werkeloozen werk te verschaffen. Weenen. Turkije eischt thans, evenals Rusland, ontwapening van Bulgarije. Het bulgaarsche regent- sobap weigert daarin toe te geven. No. 1. Woensdag 2 Februari 1887. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 18 leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna No. i de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat a. bij de op den 28 Dec. 1.1. gehouden openbare verkooping van boomen en hakhout de hoornen 1 288,en het hakhout f 335,80 opgebracht hebben b. bij de op gisteren gehouden openbare verpachting het gras gewas in den hout en de plantsoenen gedurende 1887 ver pacht is voor f 361,waaronder begrepen is dat op den Tiendsingel ten bedrage van t 29,en eenige boschgronden ter bepoting met aardappelen voor 35,75. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief, ten geleide van de goedgekeurde gemeente-be grooting voor 1887. 4. Brief, ten geleide van het goedgekeurde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1887. a 5. Brieften geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot het aangaan eener 4 pet. geldleening, groot t 13000. 6 Brief, ten geleide van de goedgekeurde raadsbesluiten tot bet voldoen van f 440,uit de onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1886 aan het bestuur der bad- en zweminrichting en van 15,— aan G. Zevenhuizen, gedeeltelijke teruggave van pacht van den Tiendsingel, over 1886. 7° Brief, ten geleile van het goedgekeurde raadsbesluit tot het tijdelijk opnemen van geld in 1887. 8 Brief, ten geleide van een uittreksel uit het kon. besluit van 26 Dec. 1886, waarbij de ingezonden verordening tot heffing van wik- en weegloonen tot een belrag van 0,70 per 100 K.G. goedgekeurd is voor het jaar 1887. Ns 3 tot en met 8 voor kennisgeving aangenomen. 9. Brief van Burg. en Weth. ten geleide van het op 31 December 1.1. opgemaakte proees-verbaal van opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 10. Brief van den beer S. de Lange P.Az. houdende bericht, dat hij aanneemt de benoeming tot lid van het burgerlijk arm bestuur. 11. Brief van den heer J. de Wit Dz., houdende bericht, dat hij aanneemt de benoeming tot regent van het mannen- en vrouwengasthuis. Ns. 10 en 11 voor kennisgeving aangenomen. 12. Adres van Jan Holland te Nieuwer-Amstel, waarbij bij; onder mededeeling van een brief van den raad van beheer de la caisse de commandite et de travaux publies te Brussel vraagt, of de gemeenteraad genegen is mede te werken tot het slagen der tramonderneming AlkmaarEgmond aan ZeeCas- tricum door voor een deel van het voor de ontworpen tram lijnen benoodigde kapitaal tot een te bepalen bedrag gedurende één jaar eene rente van 3 pet. te waarborgen. Gesteld in banden der vasle commissie van financiën om bericht en raad. 13. Adres van het bestuur van den bond der Alkmaarsche graan- en zaadmarkt betrekkelijk op die markt te nemen maat regelen. (Reeds in zijn geheel in de courant van den 7 Januari opgenomen.) 14. Verzoek van C. C. Geelsweduwe S. Beekman, doende eene koperslagersafïiire alhier, waarbij zij verzoekt, om wanneer tot de aanschaffing der maten en gewichten wordt besloten waarvan de aanschaffing door den bond der Alkmaarsche graan- en zaadmarkt wensohelijk wordt geaehtaan haar de levering op te dragen, daar zij bereid is voor minder dan het door dien bond genoemd cijfer van ongeveer f 300,niet alleen die voorwerpen te leverenmaar nog bovendien 4 houten schalen met touwen, welke zeer zeker daarbij benoodigd zijn terwijl zij voor de deugdelijkheid dier voorwerpen twee jaren wil instaan. Zij verklaart zieh tevens bereid des verlangd het juiste bedrag op te geven, waarvoor zij die voorwerpen wenscht te leveren. Ns. 13 en 14 gesteld in banden van Burg. en Weth. en daarna van de kamer van koophandel en fabrieken om bericht en raad. 15. Verzoek van de wed. O Koop om vergunning tot het leggen van een riool tot afvoer van vuil- en hemelwater uit haar perceel aan het Zeglis, wijk F Nr. 155, naar het ge meente-riool. Gesteld in handen van Burg en Weth. om bericht en raad. 16. Is in behandeling genomen het rapport der kamer van koophandel en fabrieken op het verzoek van eenige directeuren van knas'abriekea, om alhier in te voeren de wijze van vervoer der kaas met bakken zooals die te Purmerend wordt toegepast. Het slot van dat rapport luidde dat den raad in overweging werd gegeven om vooralsnog niet te besluiten tot de aan schaffing van bakkenten einde voojaf na te kunnen gaan welken invloed de vergrooting der markt op het gebruik daarvan zal hebben. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen na verdediging door de heeren 11. J. Bruinvis en Kraakman, nadat de Voorzitter namens Burg. en Weth. medegedeeld had, dat zij het maken dier bakken bepaald ontraadden op grond van hetgeen zij van het gebruik dier bakken te Purmerend gezien haddenterwijl de heer Goedehoewel niet bepaald tegenstander dier bakken, toch enkele bezwaren daartegen ont wikkelde, waarmede wel degelijk rekening moest worden gehouden. 17. Gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren, na heropening waarvan 18. de Voorzitter voorstelt, met het oog op de herdenking van den 70 geboortedag van Z. M. Koning Willem III aan burge meester en wethouders een krediet van ten hoogste f 800 uit de gemeentekas te verleenen, om dien dag van gemeentewege op zoodanige wijze te herdenken als dat college wensche'ijk acht met de vrijtieid om zulks in overleg met de alhier bestaande feestcommissie te regelen. Met algemeene stemmen aangenomen. 19. Deelt de Voorzitter mede, dat de leden der commissie, die ten vorigen jare op het 39e landhuishoudkundig congres te Leeuwarden benoemd zijn tot regeling van het 40e alhier te houden landhuishoudkundig congres, geweigerd hebben, die benoeming aan te nemenop grond dat zij nimmer officieel van die benoeming mededeeling ontvangen hebbende, thans den tijd te kort achten om die regeling te doen plaats hebben op eene wijze, waardoor bet congres werkelijk nut in de toekomst kan stichten; dat de tijd toch te kort is, om de op dat congres aan de orde te stellen vraagpunten op eene wetenschappelijke wijze te doen behandelen doir de mannen in ons vaderland, die daarvoor het meest geschikt en bekwaam kunnen worden geacht; dat die naar hun oordeel voor het welslagen van het congres onvermijdelijke eischbeha've veel tijdook vele uit gaven voor reiskosten enz. zal vorderen; dat de leden der vaste commissie van bijstand voor die congressen mondeling wel in lichtingen hebben verstrekt, waaruit eene andere gevolgtrekking ten aanzien van de regeling van het congres kan worden ge maakt, doch dat Burg. en Weth. bij dat principieel verschil van opvatting omtrent de inrichting van dat congres, welk congres zelf geene middelen bezit, ook na die inlichtingen van oordeel zijn, dat de waardigheid der gemeente Alkmaar medebrengt, dat het congres boven allen twijfel uitstekend moet slagen, wanneer bet binnen hare muren wordt gehouden dat, nu dit onmogelijk blijkt op grond van de aangevoerde omstandigheden, de gemeenteraad intrekt zijn ten vorigen jare genomen be sluit, waarbij bij zich bereid verklaarde, dat congres in dit jaar te Alkmaar te ontvangen. De beer Kraakman verklaart zieh met dat voorstel niet te kunnen vereenigen en stelt voor, aan Burg. en Weth. een krediet van ten hoogste f 1000 te verleenen ten fine van feest viering enz. bij gelegenheid van het congres. Naar zijne op vatting moet en kan de gemeenteraad alles ter zijde laten, wat betreft het met de benoemde commissie voorgevallene, doch moet hij zich houden aan het eenmaal ten vorigen jare genomen besluit. De ondervinding, opgedaan bij andere te Alkmaar gehouden congressen en algemeene vergaderingen van vereem- gingen of maatschappijen heeft, geleerd dat dergelijke verga deringen uitstekend kunnen slagen, zonder belangrijke kosten na zich te slepen en dat de deelnemers aan die congressen met de beste berinneringen de gemeente verlaten hebben. Zoo zoudit congres door vereenigde krachten even goed kunnen slagen, wanneer de harddraverij-vereeniging bij die gelegenheid hare harddraverij hield, in de buitensocieteit eene buitengewone mu ziekuitvoering plaats had eene rijtoer naar Bergen werd ge houden, enz. Fen krediet van 1000 achtte hij met het oog daarop ruimschoots voldoende. Bij hoofdelijke stemming wordt het voorstel van den heer Kraakman verworpen met 4 tegen 10 stemmen. Vóór stemden de heeren Kraakman, C. W. Bruinvis, T. Li. Koorn en Preijer, waardoor aangenomen was het voorstel van Burg. en Weth. De heer Buchner had de vergadering reeds verlaten. 20. Daarna wordt de vergadering gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3