No. 46, Negen en tachtigste Jaargang 1b87. 6 FEBRUARI. ZONDAG ARBEIDSRADEN. Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLAD. iSmacnlniiö. 325e Staatsloterij. Ns. 6803, 9474, 10100, 12566, 14412 en 17268 f 400 Ns. 13130 en 20759 f 200 Ns. 802 1474 2649 5384, 5881, 7826 en 16935 f 100. QUerJei. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs par maanden voor Alkmaar f O,SO; franco dooi het geheele Bijk f 1, De 3 nummert! f 0.06. Per regel f 0,15» Groote letters naar plaatsruimte: Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. 008- TEB ZOON. Den 5 Mei 18S6 diende de bekende grijze Belgische staatsman Frère Orban in de Kamer van Vertegen woordigers een wetsontwerp in, waarvan bij verklaarde, dat hec ten doel had de belangen van den werkman te bevorderen en zijn besef van eigenwaarde te ver- hoogengeenszins om hem te vleien. „Heden ten dage" zeide hij „heeft de werkman reeds te veei vleiers. Liever wensch ik hem nuttig te zijn en hem te dienen, door hem de waarheid te zeggen. „Er ziin groote deugden in den boezem des volks maar ook groote ondeugden en het is vaa belang dat men ze wete aan te wijzen. Z jn onbedachtzaamheid zijn onwetendheid, zijn verkwisting veroorzaken grooten- deels de rampen waaronder het volk gebukt gaat. Laat ons het niet verlaten laat ons beproeven het voor te lichten; laat ons trachten het te bewaren voor dweepers, die voor zijn oogen droombeelden doen schitteren, welke niet te verwezenlijken zijn laat ons pogen het te be veiligen tegen dwazen die het op een dwaalspoor brengen laat ons bovenal wakendat het niet de prooi worde van gewetenlooze gelukzoekers." En wat behelsde het wetsontwerp, dat op deze wijze werd aanbevolen P Een voorstel tot oprichting van een nijverheids- en arbeidsraad in elke gemeente van Belgie waar de behoefte daaraan zou zijn gebleken. Zulk een „raad" zou bij Koninklijk Besluit worden opgericht en uit zoovele afdeelingen bestaan als er verschillende takken van nijverheid ia de gemeente worden gevonden mits zij talrijk en belangrijk genoeg zijn om in den raad behoorlijk vertegenwoordigd te kunnen worden. Het wetsontwerp bepaalt voorts, dat elke afdeeling bestaat uit een gelijk getal patroons en werkliedenniet minder dan vier en niet meer dan twaalf'. De werklieden kiezen zeiven uit hun midden de eden hunner afdeeling. De patroons doen hetzelde, en als er te weinig patroons in de gemeente zijn om hun getal in de afdeeling gelijk te maken met dat van de werklieden wordt dit aaDgevuld door patroons in hetzelfde vak uit naburige gemeenten. Elke afdeeling vergadert ten minste eens in het jaar, en kan daaren boven bijeengeroepen worden op verzoek van de patroons, of van de werklieden. De burgemeester cf een wet houder of lid van den gemeenteraad is president. Heeft er een werkstaking plaats en is zij van dien aard dat zij door bespreking van de zaak en onderling ver gelijk geëindigd zou kunnen wordendan roept de Commissaris des Konings in de provincie, na Gedepu teerde Staten gehoord te hebben, de a'deeling op van dien tak van nijverheid waarin de werkstaking is ont staan; deze afdeeling tracht de middelen te vinden om het werk te doen hervatten; gelukt dit haar niet, dan wordt het verhandelde eenvoudig openbaar gemaakt. Men kan dan nog eens nader overwegen wat elke partij in het midden heeft gebrachtde inlichtingen die ge geven en de voorstellen die gedaan zijn en na kalm beraad kan er misschien later nog een schikking tot stand komen. Ten allen tijde kan de Koning den nijverheids- en arbeidsraad bijeenroepen om zijn gevoelen mede te deelen omtrent een of ander onderwerp van algemeen belang betreffende de nijverheid of het band- werk, en een commissaris benoemen om de vergadering bij te wonen en de vragen of voorgestelde maatregelen toe te lichten. De gemeente zorgt voor een lokaai en ieder werkman die lid van den raad is ontvangt voor eiken dag dat bij moet vergaderen een schade loosstelling door Gedeputeerde Staten te bepalen, niet beneden het hoogste dagloon dat hij in zijn vak zou kannen verdienen. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben op dit terrein het voorbeeld gegeven door de oprichting van een Arbeiders-bureaudat jaarlijks openbare ver slagen uitbrengt omtrent alle takken van bedrijfhet loon en een arbeidstijd der werkliedende prijzen der levensmiddelen den gezondheidstoestand voorgevallen ongelukken in fabrieken enz. Het behoort zooveel mo gelijk de oorzaken van gunstige en ongunstige verschijn selen op te sporen, inlichtingen te geven en voorstellen te doen in het belang van nijverheid en werklieden. Onlangs diende de Presidentder Bepubliek een Boodschap in aan het Congres, waarin hij voorstelde aan dit bureau te verbinden een commissie van scheidsrechters voor de geschillen tnsschen patroons en arbeiders, die in elk geval, hetzij hun bemiddeling werd ingeroepen of niet, de oor zaken der twisten zouden onderzoeken om zoo noodig altijd de gewenschte inlichtingen te kunnen geven. In Pruissen is in 1880 een Staathuishoudkundige Baad opgericht uit 75 leden bestaande die 5 jaren zitting hebben en door de regeering worden benoemd, zonder eenige tueschenkomst van de werklieden maar voor 3/5 uit dubbeltallen opgemaakt door de kamers van koophandel, handelslichamen en landbouw-vereenigingen. In Oostenrijk is een voorstel gedaan tot de oprichting van arbeidskamersuitsluitend uit handwerkslieden bestaande ter bespreking van vraagstukken waarbij de arbeid betrokken is. De Begeering hoopt daardoor aan de overweging van de belangen der werklieden die tegenwoordig in allerlei ongeregelde vergaderingen veelal in het wilde plaats heefteen betere richting te geven. Houdt men zich in geregelde vergaderingen met bepaalde vragen bezigwaarop een antwoord gegeven moet wordendan is men verplicht voet bij stuk te houden en zich af te vragen op welke wijze een of ander veelbelovend plan in de praktijk uitgevoerd of eenig geliefkoosd denkbeeld in onze maatschappij ver wezenlijkt zou kunnen worden. De Oostenrijksche Begeering is van meening, dat de werklieden, wanneer zij geroepen worden om een of ander onderwerp rijpelijk te overwegen en van alle kanten te beschouwen, meer en meer zullen inzien dat het droomen en zich voor spiegelen van een geheel nieuwe maatschappij en een toekomst van algemeene welvaart en tevredenheid wel voor een oogenbhk een zoete begoocheling kan schenken, maar in de werkelykheid geen verandering brengt. Zij gelooft dat de werklieden op die wijze zullen be grijpen dat het beter is bedaard te onderzoeken wat er met betrekking tot een bepaalde zaak zou kunnen verbeterd worden en hoe dit dan geregeld zou moeten worden. Zoo doende meent zij, zullen de werklieden leeren zich rekenschap te geven van de gevolgen van nieuwe maatregelen waarvan zij tot nog toe alleen de lichtzijde voor oogen hebben, en zal bij ben het gevoel van verantwoordelijkheid worden opgewekt. Het in Belgie voorgestelde wetsontwerp gaat van hetzelfde densbeeld uit. De voorsteller is ook van meening dat er behoefte bestaat aan vergaderingen waarin de belangen van den werkman in verband met die van de nijverheid in het algemeen besproken kunnen worden. De werkman moet gelegenheid hebben om zijn klachten te doen hooren en behoorlijk toe te lich ten hij moet daar tevens inlichtingen kunnen brijgen, de bezworen leeren kennendie misschien tegen de inwilliging van zijn verlangen bestaan hij moet er mannen vinden met wie hij over de zaken ban spreken, die met ham in overleg treden omtrent de verbeterin gen die tot stand gebracht zouden kannen worden omtrent alles wat in zijn belang gedaan kan worden en die hem ook van dwaling kunnen overtuigen. Be staat die gelegenheid nietdan blijft er niets anders over dan die groote vergaderingen van werklieden waarin hij den meesten bijval vindt en ten slotte allen meesleept die hun de schoonste toekomst voorspiegelt waarin van kalm en ernstig onderzoek, van wederzydsche inlichtingen en onderling overleg geen sprake kan zijn. Die vergaderingen zullen steeds veelvuldiger en drukker bezocht worden enbij gebreke van belangstellende voorlichting en samenwerking van mannendie met den toestand en de belangen der werklieden evenzeer bekend zijn als met de eischen en de levensvoorwaarden der nijverheid zullen de bezoekers eindelijk vast gaan gelooven dat er tegen hetgeen zij verlangen eigenlijk volstrekt geen noemenswaardig bezwaar bestaaten dat niets aan de vervulling hunner wenscaen in den weg staat dan de onwil en het eigenbelang van de patroons en in bet algemeen van hen die zij „de bezittende klassen'' en de vertegenwoordigers van „het kapitaal'' noemen. Ala bet eenmaal zoover gekomen is volgt de rest van zelf, tegen dien vermeenden onwil en dat zuiver eigenbelang wordt ten slotte geen ander middel bruikbaar geoordeeld dan bedreigingverzet en ge weld. Die toestand is verderflijk en zou hoogst ge vaarlijk kunnen worden. De eene partij zou er alleen op uit zijn om oproer te maken en geweld te ple gen de andere zou aan niets anders denken dan om zich daartegen te verdedigen en de oproermakers te bevechten te onderwerpen en te straffen. Zoo zou bittere klassenhaat het onvermijdelijk gevolg en bur geroorlog het einde zijn. Laat ons trachten dit te voorkomen raadt de heer Erère Orban door overal waar het noodig blijkt, de gelegenheid te openen voor samenspreking gedachtenwisseling onderling overleg en vergelijk. Wat hij voorstelt komt ons intusschen reeds aanstonds veel beter voor dan hetgeen in Oostenrijk is aanbevolen namelijk de oprichting van „arbeiders- kamers" uitsluitend uit handwerkslieden bestaande. Het ligt voor de hand dat in die arbeidskamers alleen de wenschen der werklieden zullen behxndeld worden geen rekening zal worden gehouden met de werkelijkheid en niet voldoende onderzocht zal worden of en in hoe verre die wenschen bevredigd kannen worden zonder gevaar dat de geheole nijverheid te niet loopt of het hand werk te gronde gaat. De „raden", die in Belgie zijn aanbevolenzouden daarentegenzooals wij gezien hebben uit een gelijk getal patroons en werklieden be3taan daar zou de zaak dus altijd van beide zjjden bezien worden, en onderlinge samenspreking, inlichting en overleg mogelijk zijn. De heer Mr. J. A. Levy heeft in No. 3 der ge schriften over sociale vragen uitgegeven van wege de Liberale Unie, deze zaak ook voor ons land ter sprake gebracht. Aan zijn geschrift hebben wij de bovenstaande mededeelingen en beschouwingen ontleend. Hij beveelt ons „arbeidsraden" aan op den voet als Frère Orban voor België heeft voorgesteld, naar een vasten maatstaf uit patroons en werklieden samengesteld, door de over heid ingesteld en over het geheele 'and verspreid bestemd om evenzeer uit eigen beweging als des ge vraagd na gezette overweging inlichtingen te geven omtrent alle belangen van de nijverheid en het hand werk waarbij die van patroons en werklieden beiden betrokken zijnen de verschillende vraagstukken die zich daarbij voordoen. Moge zijn woord ernstig over wogen worden en de belangrijke zaak die het hier geldtbij voortduring de aandacht bezig houden van alle nadenkenden die land en volk lief hebben Uit de opbrengst eener dezer dagen te Akersloot gehouden collectedie f 320.25 bedroegwerd reeds eene extra nitdeeling aan de armen dier gemeente ge houden. Het nog in kas zijnde bedrag zal voor eene dergelijke uitdeeling tot den 19 Februari 's Konings 70en geboortedag worden bewaard. De jaarlijksche verpachting van grasgewas van dijkenwegen enz. van het waterschap de Beemater heeft opgebracht f 10.286 zijnde f 223 meer dan in het vorige jaar. Bij gelegenheid van 's Koniogs 70ets verjaardag zal door Beemsters mannenkoor Harmonie eene uit voering worden gegeven met medewerking van den heer J'd. van Beek notaris aldaar door wien eene voor dracht zal worden gehouden. Donderdag e k. zal eene stemming plaats hebben ter verkiezing van 4 hoofdingelanden van het waterschap de Beemster waarvan 3 herkiesbaar zijn. De gezamenlijke minder geëmployeerden aan 's rijkswerf te Nieuwediep hebben aan den minister van marine verzocht om vrijgesteld te worden van het „bin ken", op grond dat het reglement voor 'a rijkswerven aangeeft^ dat, onverschillig waarom de werkzaamheden op de werven stilstaanzij steeds hun daggeld blijven genieten. Den 1 herdacht de heer G. Pilger Lz. zijn veer- tigjarige ambtsvervulling als hoofd der school te Broek in Waterland. Prachtige geschenken werden hem aan geboden door burgerij en oud leerlingen, tegenwoordige echolieren, en vroeger hulppersoneel; ook toonden eenige oud-leerlingen van de vroegere normaallessen door hunne tegenwoordigheid hunne belangstelling, 's Avonds bracht het fanfarecorps den jubilaris eene serenade, 't Was een opgewekt feest. Beroepen te Akersloot ds. J. J. Homan, Eeni- genburg. Men echrijft ons uit Kolhorn Den 3 werd alhier eene volksvoorlezing gehouden van wege de maatschappij tot nut van het algemeen. Als spreker trad op de heer mr. D. Simonsvan Am sterdam die tot onderwerp had de maatschappelijke beteekenis van het nieuwe strafwetboek. In fraaie en heldere bewoordingen toonde spreker aan de zegeningen van dit nieuwe wetboekdoor te wijzen op de vele en menschkundige verbeteringen daarin vervat. Ver schillende feiten uit vorige eeuwen werden aangehaald, om te doen zien, hoe men eertijds strafte en hoe thans straf tevens het middel tot verbetering kan zijn. Op vele nieuwe straf bepalingen, als op dierenmishandeling, verzuimde hulpverleening brand door onvoorzichtigheid e. m. a„ alle ten platten lande nog al eens voorko mende zaken werd de aandacht gevestigd. De avond was een aangename en mag nuttig tevens heeten. De zaal was flink bezet. Te Edam is bij herstemming tot lid der prov. staten van Noordholland gekozen de heer W. Sligcher, wethouder te Monnikendam met 222 stemmen. De heer D. F. Pontwethouder te Edam bekwam 203 stemmen. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Stolwijk ds. T. S. van der Ley te Haringkarspel en Dirkshorn. Volgens de Enkhuizer courant is de inschrijving voor de paardetram Hoorn—Enkhuizen niet volteekend. 5e klasse, 12e lijst, 4 Febr. Een Groninger boer, die veel perzikboomen bezit, en het jammer vindt, tegen dat de vrucht rijp wordt zoo vele jonge groene perziken af te plukken en weg te werpen, ten einde de overblijvenden genoegzame ruimte bekomen om te rijpen, heeft de afgeplukte groene vruch ten als augurken in azijn ingelegd, en wel met zeer gunstig gevolg. Zy zijn zeer smakelijk en hebben een aangenamen geur verkregen. (Landb. Ct)

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1