iSimigtilAnb. allerlei. waartegen de minister zich verklaard badals gelijk staande met afkeuring, werd daarop verworpen met 215 tegen 181 stemmen. Na het votum van vertrouwen werd met bijna algemeene stemmen eene motie van den socialist Costaom tot de ontruiming van Massowah over te gaan verworpen en werd het buitengewoon krediet met 317 tegen 12 stemmen aan de regeering verleend. Vervolgens werd de zitting gesloten. RUSLAND. Bij keizerlijk besluit is voorloopig de uitvoer van paarden over de europeeache en de kauka- siscbe grenzen verboden. EGYPTE. De reiziger Stanley is den 3 van Cairo vertrokkenvergezeld van 61 soedaoeesehe vrijwilligers' om Emin-Bey te bevrijden. Den 31 is te De Wilp (Groningen) het oudste van eenige kinderen die op bet land speelden een jongen van 12 jaar gestikt door de stropdie hem om den hals werd gedaan terwijl die kinderen voor de aardigheid „ophangen" speelden. De Wageningsche gasverlichting-maatschappij heeft den 1 den gasprijs verlaagd tot 0,10 per kub. el en voor beweegkracht of verwarming tot/0.05 per kub. el. De commissie van enquête uit de Tweede Kamer heeft den 2 de volgende getuigen gehoord J. F Mut- saertslid der firma L. V. Ledeboer Zonen wol- lenstoffenfabrikant, F. L. van den Bergh, wollenstoffen- fabrikantoud-lid der kamer van koophandel en fabrieken beiden te Tilburg Chr Mommers stoom- wollenfabrikant te 't Goirke bij Tilburg G. J. Paré predikantA. D. Smits roomsch-katholiek pastoor F. Oberstadtingenieur hoofd bij de werkplaatsen der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, allen te Tilburg; den 3 A. Janssens, meesterknecht aan de wollen-stoflenfabriek van de firma Pollet Zonen, C. Ho- semans, meeaterknecht aan de wollen-stoffenfabriek van de firma H. Eras Zonen, A. Vermeer, regent van het armbestuurD. F. Bierens, meesterknecht aan de wol- wasscherij ververij en spoelerij van de firma weduwe H. M. RoozendaalA. L. A. Diepen lid der firma Gebroeders Diepen, wollen-stoffenfabrikant, H. B. Swa- gemakers van Alphen, wollen-stofienfabrikant, allen te Tilburg. Zij maakt bekenddat de processen-verbaat der verhooren, door haar van 17 tot 27 Januari en op den 28 Januari afgenomen, gedrukt zijn. Voor colleges ambtenaren vereenigingen en parti culieren die bouwstoffen tot dit deel der enquête le verden zijn die processen-verbaal kosteloos verkrijgbaar, mits daartoe vóór 10 Februari aanvrage gedaan worde aan bet adres „Tweede Kamer der Staten-Generaal commissie van enquête 's Gravenhage", en verder in houdende eene nauwkeurige opgave van het adres, waaraan men het verlangde exemplaar wenscht te heb ben gezonden. Den 2 is te Hilversum tot lid van den gemeen teraad gekozen de heer A. Houtman met 201 stem men tegen 139, uitgebracht op den heer L. Vlaanderen. De 3% pet. conversieleening der gemeente Gro ningen, groot f 4.585.000, is den 2 volteekend. De arr. rechtbank te 's Gravenhageburgerlijke kamerheeft den 2 in zake den eiech van den heer van Leeuwen lidmaat der ned. herv. gemeente te Leiderdorp, tegen kerkvoogden aldaar, strekkende, dat deze zouden worden veroordeeld tot samenroeping eener vergadering van stemgerechtigden van dit kerkelijk col lege, beslistdat de gedaagde terecht de bevoegdheid tot samenroeping had betwist, daarbij overwegende, dat alleen een zedelijk lichaam is lastgever en niet de indi- viduëele leden daarvandie alleen eene vordering tot het afleggen van rekening en verantwoording tegen het bestuur kunnen instellen. Derhalve werd de eischer niet-ontvankelifk verklaard in zijne vordering en ver oordeeld in de kosten. De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 3 de „Ik ook niet bijzonder", antwoordde Mulrady, „maar je weet toch ook, eten en drinken is het beste wat men nu doen kan. Komdrink een glas champagne om mede te beginnen." Hij maakte een flesch open en vulde twee glazen. Het is twaalf uur, oude vriend, een gezegenden Kerst mis voor u en mij en voor onze betrekkingen die hier niet zijn." Zij dronken beiden het glas eenigszins onhandig leeg. De regen kletterde nog hevig tegen de ruiten maar zonder het doffe geluiddat hij in het nieuwe huis deed weerklinken. „Ik zal aan mijn oude en Mary schrijven, dat wij ons beiden op dezen Kerstavond goed vermaakt hebben-" „En nog wel geheel alleen", merkte de invalide op. Mulrady hoestte. „Natuurlijkgeheel alleen slechts in gezelschap van wat zij besteld hadden", vervolgde hij lachende. „Wij mogen ze hier wel dankbaar voor zijn want als zij er niet aan gedacht haddendit te bestellen „Voor andere lui, zouden wij het niet gehad heb ben sprak Slinn langzaam, in het vunr ziende. „Neen", sprak Mulrady twijfelachtig. Na eenige oogenblikken vervolgde hij levendiger, als wilde hij zich van de een of andere onaangename gedachte bevrijden „Maar ik vergeet geheel en aloude vriendje een kerstgeschenk te geven. Ik heb het hier juist mede gebracht." Hij haalde den brief uit zijn zak zette de ellebogen op tafel en hield hem in de hoogte, terwijl hij vervolgde„Ik wi) je vertellenhoe ik op de gedachte gekomen ben je te gevenwat ik je hier aanbieden zal. Een man als gij hebt geen geld noodig, want ge zoudt het niet kunnen uitgeven. Aandeelen of papieren hebben ook geen nut voor jediamanten en sieraden zouden even nutteloos zijn als een stok met gouden knop dien ge niet gebruiken kunt als kruk. Neen, wat gij gebruiken kunt is iets, dat niet wegloopen kan dat waarde heeft en blijft behouden een stuk land bedoel ik. Als ik mij niet met een eed voorgenomen haddit huis met den tuin nooit te ver vreemden zou ik u dit aanbieden. Maar dat kan ik jongelieden H. J. D. v. L. te Heemstede en jhr. W. Ph. B. te Vogelenzang veroordeeld wegens mishande ling van een bleeker op den 1 November 1.1. aan den Dreef te Haarlem veroordeeld de eerste tot 5de tweede tot 7 dagen gevangenisstraf. Den 4 is aan de Dorrepaalsche bank der Vor stenlanden door den Hoogen Raad surséance van be taling verleend tot 1 Augustus a s. Mej. M. 0. du Saar heeft den 4 het doctoraal exameu in de geneeskunde aan de Universiteit te Am sterdam met gunstig gevolg afgelegd. De kerkeraden der herv. gemeenten te Zwartsluis, te Zuidwolde en te Wetsinge-Sauwerd hebben zich a n de synodale hiërarchie onttrokken. De Koning heeft de hem aangeboden aubade op den 19 door de kinderen der gemeente-scholen te 's Gravenhage welwillend aanvaard. Op verzoek der feestcommissie zullen de kinderen der bijzondere scholen daartoe ook uitgenoodigd worden. De Koning heeft f 200 doen toekomen aan den burgemeester van Renkum, om te dienen voor werk. verschaffing aan behoeftige werklieden in dezen winter. De Twentsche stoombleekerij te Goor betaalt over 1886 20% pet. dividend. Beroepen te Kwadijk ds. J. A. T. Sperna Wei- landt te Dongen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Helder de heer W T. R. P. de Salengre, thans te Beverwijk. Te Delft heeft het roodvonk opgehouden epide misch te heersehen. De nederl. Bell-telefoonmaatschappij maakt te Gorinchem voor rekening van de gemeente den aanleg van telefonische verbindingen tusschen het raadhuis eu de woning van den burgemeester, den gemeente-architect, den brandmeester en den toren der drinkwaterleiding De stoombcotdienst EnkhuizenStavoren wordt den 6 hervat. Beroepen bij de ehrist. geref. gemeente te En schede ds. A. de Geuste Medemblik en bij de her?, gemeente te Koog aan de Zaan ds. P. Proost Jz. te Ooster- en Westerblokker. Op het kohier der hondenbelasting te Zijpe komen 95 honden a 1 en 180 honden a f 2 voor, samen f 455, waarvoor 252 personen aangeslagen zijn. Den 7 zullen da zigeuners, die zich nog aan de grenzen van ons land bevindennaar hun land van herkomst teruggevoerd worden. Het laatste Economist-nummer bevat het volgende omtrent de arbeids-enqnête De arbeids-enquête trekt met reden algemeene aan dacht waartoe niet weinig bijdraagt de gelukkige maatregelom de processen-verbaal gaandeweg publiek te maken. Bij de mededeelingen der getuigen die over zooveel onderdeelen loopenmag eehter wel in het oog worden gehouden dat als gebied der enquête is aangewezen a. de werking der wet van 1874 (wet van Houten) tegen overmatigen kinderarbeid en het al of niet wen- schelijke van hare aanvulling en uitbreiding. En daarbij b. de toestand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid do gezondheid en het welzijn der werklieden. Alzoo eerstens het terrein der wet van Houten beperking van bovenmatigen kinderarbeiden ten tweede materieele toestand van fabrieken en werk plaatsen. Toch wordt in vele der getuigen-verhooren een veel ruimer veld betreden het overwerken van volwassenen, de vergoedingen bij ziekte en ongeval soms een ge- beele reeks van pogingen buiten de fabrieken om die bevordering der zedelijke belangen der werklieden ten doel hebben. Veel belangrijks, veel wetenswaardigs, veel navol- gingswaardigs wordt daanbij geleverd doch meermalen rijst onwillekeurig de vraag bij het nagaan dier mede nu niet. Daarom 'heb ik vier morgen land aan deze zijde van den heuvel uitgezocht, te beginnen bij den put die ik in orde zal laten brengen; ver.olgens zal ik er een huis op laten bouwen zoo groot als dit dat met het land levenslang uw eigendom zal zjjn en daarna zullen uwe kinderen het krijgen." „Neen, zij niet", riep de oude man uit. „Nooit!" Mulrady zag verrast op brj deze plotselinge uitbarsting van toorn. „Bedaar, oude vriend, wees niet voorbarig sprak hij om hem tot kalmte te brengen. „Ge kunt er natuurlijk mede doenwat ge wilt." Hij poogde het gesprek een andere wending te geven en vervolgde „Misschien verwondert ge u, waarom ik juist die plaats op den heuvel uitgezocht heb? Nu, eensdeels omdat ik het stuk land voor mijself behouden had in geval de goudader daarheen liep, hetwelk mij echter gebleken isniet het geval te zijn. En dan scheen het mij toe dat gij juist van deze landstreek veel houdt. Ge hebt daar al zoo dikwijls gezeten terwijl ge over het land zaagt, alsof het u aan iets herinnerde. Men heeft mij verteld dat gij ook daar op dien steen zattoen gij nw tweeden aanval kreegt maar daar weet ge niets meer van dat hebt ge alles vergeten", voegde hij er met eene zachte stem bij. „Ik heb niets vergeten", sprak Slinn met onder drukte stem, terwijl hij opstond. „Bij God, ik wensehte, dat ik het vergeten bad O God, kon ik het vergeten Hij stond nu recht op en leunde slechts even aan de tafel. De zware wijn dien hij gedronken had had hem blijkbaar zijn zelf beheeisching ontnomen en de boeien doen springen die hij zich sedert de laatste zes weken vrijwillig aangelegd had. Maar ook zijn bloed en zijn zenuwen waren door het arglistige vocht opgewekt. Zijn gezicht was rood, maar niet vertrokken zijne oogen schitterden en hadden de vage uitdrukking verloren zoomoest hij er uit gezien hebben, toen hij Masters voor het laatst ontmoet had „Luister, Alvin Mulrady sprak hij, terwyl hij zich met vurige oogen tot hem overboog, „Luister naar mij, zoolang is nog kracht heb om te denken en te spreken en verneem wat mij er toe gebracht heeftmijne kin- deelingen „zijn die punten hier aan de orde Hoe is kinderarbeid en sanitaire toestand van fabrieken hierbij betrokken Zeker is het moeielijk de grens overal juist te bewa ren. Ve'e getuigen gaan soms in hunne mededeelin gen verder dan de gestelde vraag medebrachten zoo vraagt men wellichtwaar zooveel belang wekkende bijzonderheden geboord wordengaaf het dan wel aan zich te beslagen dat zij voor den dag komen Geldt hier niet quod abundat non nocet Het is dan ook geenszins om af keurend te spreken hetzij over de vragen betzij over de getuigen antwoorden op zich zelve dat wij de opmerking maken onze bedoeling is eene andere. Het doel der enquête is Voorbereiding voor al of niet verdere wetgeving." En deze wetgeving van nijverheids politie is een uiterst teedere zaak. Het is gemakkelijk een reeks van gevallen en misbruiken op te noemenen dan meewarig te vragen daarin moet de wetgever toch voorzien I Doch op welke wijze, daarop komt het aan. De wetgever spreekt algemeen, en waar hij tusschen fabrikant en arbeider regelend optreedtdaar is altijd kans dat men door dat optre den alleen soms meer hinder aanbrengtdan de hin der dien men wil wegnemen. Daarom is men dan ook in Engeland waar het vaderschap der fabrieks-wetgeving moet gezocht worden slechts voetje voor voetje verder gegaan. Men heeft steeds de afzonderlijke industriën nagegaan wel bewust dat geen wet zoo kan geformu leerd worden dat het de vaak zeer uiteenloopeude toe standen door één zelfde voorschrift kan regelen. Daarom begon men ook meest met provisioneele wetten, om de noodige wijzigingen gaandeweg te kunnen aanbrengen. In één woordspecialiteit is de hoofdtrek der engelsehe wetgeving. Eu nu moet, oDzes inziens, dat karakter van specia liteit ook bewaard worden bij deze enquête, die voor bereiding tot een stap onzer wetgeving kan zijn. Wordt er veel opgenomen dathoezeer hoogst belangrijk op zich zelf, het aangewezen terrein te buiten gaat, dan zou, bij de verschijning der geheele enquête, de indruk kunnen ontstaan alsof men nu ten aanzien van den toestand en de behoefte der arbeiders in 't algemeen ook bij ons te lande genoegzaam is voorgelicht, wat toch geenszins bet geval zoude zijn. Wij weten wel dat het resumeerend rapport der com missie zelve haar mandaat juist zal opvatten en veel van het als materiaal geleverde ongebruikt zal moeten laten, doch de algemeene opinie zal blijven hechten aan vele der treffende détails die zij gaandeweg door deze kijkjes in het arbeidersleven verneemt. Men zal uit die brokstukken willen generaliseeren, daaruit kunnen wen- schen voortkomen en verlangens worden opgewekt wier bevrediging toeh geenszins genoegzaam zou zijn voorbereid en die bovendien een karakter van eenzij digheid zouden blijven dragen omdat het punt slechts eursorisch en niet d fond is behandeld. Men schrijft uit Japan, dat de diamanten sieraden voor de keizerin, die (e Berlijn gemaakt werden, be stonden uit: een praebtigen diadeem, een halssnoer en verscheidene braceletten. De diadeem is van 600 bril- lanten vervaardigd gekroond van boven met 9 groote brillanten, de steen van het middelpunt weegt bijna 21 karaat en heeft op zieh zelf eene waarde van 20,000 mark (12,000 gulden). Deze solitair-steenen kunnen bij een kunstig gecombineerd zetsel weder er uit genomen en door negen s'erren in brillanten verplaatst worden die, op zieb zeiven zijnde, als broches, Bpelden of haar spelden kunnen gebezigd worden. Het halssnoer bestaat uit eene driedubbele rivière, bestaande uit 140 brillanten en is van een bijzonder vuur en glans. Do wijze van samenvoeging dezer fraaie steeneu was een zeer kunstigen en moeilijken arbeid. De braceletten zijn zuiver, fraai bewerkt goud, zonder eenige steenen. deren te wantrouwen, te vreezen en te haten I Ge denkt, dat ge mijne geschiedenis kent? Welnu, heden zult ge de waarheid van mij hooren, Alvin Mulrady en dan zult ge zelf zien, of ik reden heb hen te haten of niet." Slinn zweeg een oogenblik en voer met de vingers zijner lamme hand over den mondalsof bij zichzelf poogde te bedaren. „Ruim drie jaar geleden was ik ook een gouddelver, maar niet een, zooais gij! Neen, ik had ondervinding en bezat wetenschappelijke kennis; ik had een plan en geduld en kracht om dit ten uitvoer te brengen. Ik zocht een plek, die alle door mij vereiechte kenmerken bezat, groef een tunnel en werkte daarin zes maanden lang zonder raad hulp of bijstand terwijl ik mij nauwelijks rust of ontspanning gunde en slechts genoeg voedsel tot mij namom te kunnen blijven werken. Welnu ik vond goud maar niet als gij Mulrady bij mij was het geen luim van het toe val geen gelukdat den oerste den beste in den schoot vallen kon ik berisp u daarom niet maar het vooruit bepaalde gevolg mijner theorie, het loon voor mijn werk Ik vond niet enkele goudkorrels maar een ader een gang die ik alzoo direct opge spoord had en die een ontzaggelijk vermogen waard was. „Ik had tot op dat oogenblik niet gevoeld boe hard ik gewerkt en wat voor ontberingen ik verdragen had, maar toen bemerkte ik plotseling dat ik nauwelijks in staat was na te denken of mij te bewegen. Ik wankelde uit den tunnel naar buiten in de frissche lucht. Het eenige menschelijke wezen dat zich in mijne nabijheid bevond was een gouddelver, Masters genaamd. Zijn tunnel lag niet ver van den mijne en hij had reeds de hoop op welslagen opgegeven. Het gelukte mij mijn vondst en mijn ongesteldheid voor hem te verbergen ik stelde geen vertrouwen in hem. Wel was ik duizelig en ziek maar ik herinner mij nogdat ik een brief aan mijn vrouw schreef, waarin ik baar mijn geluk mededeelde en haar verzocht naar mij toe te komen ik weet ook nog dat ik Masters zag weggaan. Wat er meer gebeurd is, is mij volkomen onbekend. Men vond mij op den straatweg bij den steen zooals ge weet." Wordt vervolgd. Stoomdrukkerij van Herms. Coster Zoou te Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 6