No. 18. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Een Millionair V R 1J D A G II FEBRUARI. FEÜILLETON. tan Rough-and-Ready. Prijs der gewone Advertentiën: #t6ciêcl (Seöeclte. Ëntltalaab Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 8 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat W. F. DE JONG Jr., timmerman alhierhun vergunning gevraagd heeft tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het [perceel hoek Laat en Hofstraat, No. 56, welke ver gunning' tot heden verleend was aan W. F. DE JONG Sr. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Febr. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De minister Beernaert heeft den 8 in de Kamer een wetsontwerp ingediend waarbij de buiten gewone uitgaven voor het dienstjaar 18 >7 worden vast gesteld op f 25 000.000, waarvan f 14 500 000 voor de verschillende departementen van algemeen bestuur eu f 10.500.000 voor het departement van oorlog. De regeering meent, dat da laatst gedane uitvind ngen haar noodzaken de infanterie vau nieuwe wapenen te voorzien. Ook acht zij het noodig de versttrkmgs- werken van Luik en Namen te voorzien en uit te breiden. Voor 1887 zal de regeering slechts over het derde deel van bet krediet beschikken. Hij voegde er bij dat de geldelijke toestand het opleggen van dezen cwaren laat gedoogde Ie regeering zou zonder moeite middelen daarvoor vinden. Da memorie va i toelichting zou spoedig rondgedeeld worden. Na de indiening dezer voorst-dien stelde de heer Houzeau afgevaardigde voor Bergen in Henegouwen voor, om met het oog op den ernstigen staatkundigen toestand in Europa het outwerp d'Oultremout tot invoering van aigameenen dienstplicht het eerst te behandelen. Nadat de minister Beernaert verklaard bad dat de regeeHng zich zou richten naar de beslissing der Kamer, werd dat voorstel verworpen, zoodat de invoerrechten op vee en granen het eerst behandeld worden. Een ander voorstel van een afge vaardigde om dadelijk honderd mitrailleuses te koopen, werd mede verworpen. De sociaal-demokraten te Qenfc hebben den 7 eene byeenkomsï gehouden ter eere van hunnen op dien dag uit de gevangenis ontslagen leider Anseele. DENEMAEKEN. Het Folkething beett de verkie zing van den minister van onderwijs SeaveriuS tot lid der vo ksver-egenwoordiging met 60 tegen 17 stemmen ongeldig verklaard. Bovendien is opgekomen tegen twee verkiezingen van conservatieve afgevaardigden in de provinciën. DUITSCHLAND. Den 6 heeft dr. Windthorst in eene door 6C00 personen bijgewoonde vergadering der rijnlandsche centrumspartij te Keulen bet woord ge voerd over de verklaring van den Paus ten gunste van de militaire-wet voor 7 ja-eu, opgenomrn in den brief van Kardinaal Jacobini. Hij betuigde zijne groote iu- Naar het Eugelsch TAN BRET HARTE. 19) HOOFDSTUK VI. Toen Alvin Mulrady weder in zijn eigen hois terug keerde merkte hij het eenzame hiervan niet meer op. Of dit door de gebeurtenissen der laatste uren uit zijn geeBt verdwenen was of dat hij in gedachten bet huis bewoond zagis moeielyk uit te maken. Daar hem alle verbeeldingskracht ontbrak en zijn oordtel zich slechts op feiten gronddebezag hij zijn nieuwen toe stand even kalm, alsof het slechts een zaak van gewoon belang betrof. Hij was intnsscben vast besloten slechts naar zijne zedelijke overtuiging te handelen en van plan Slinns aanspraken rijpelijk te overwegen. N dat hy bij bet licht van de morgenschemering nog eenige rekeningen nagezien hadnam hij den sleutel van de zolderkamer en begaf zich weder naar het ver trek dat de zichtbare herinneringen aan zyn vroeger leven bevatte. Onder den inv.oed zijner overdenkingen beschouwde hij ze nu met geheel andere gedachten. Zou het mogelijk zijn, dat deze overblijfselen nog eens leven zouden aannemendeze asch nog eens weder opvlammen kon I Zijn verstand sprak neen I wat ook syn wensch mocht zijn. Plotseling overviel hem een rillinghij begon de mogelijke verandering der om standigheden zich voor den geest te halen den terug keer tot de oude levenswyze of den vrywilligen afstand der nieuwe. Natuurlijk zouden zijne viouw en kinderen hierin nooit berusten. Zij zouden ver weg naar andere oorden gaan, waar geen berinneringen aan vroegere genomenheid met de openbaarmaking van dat schrijven, want daarin erkende de Paus niet alleen de groote verdiensten, maar ook de noodzakelijkheid van de in standhouding van het centrum. Tevens was het recht d er partij op onafhankelijkheid in wereldlijke vraag stukken erkend. De Paus had zeker -egronde reden gehad waarom hij den wen ch tot aanneming van de wet geuit bad. Indien het eenigszins mogelijk ware geweestzou de katholieke partij gaarne dezen wensch hebben ingewilligd, maar het onmogelijke kon men van niemand vergen. De Heilige Vader zou zeker niet toornig zijn op zijne getrouwen indien hij zorgvuldig naging, welke gronden deze houding aan het centrum noidig maakten. Vervolgeus besprak hij da vraag: zal er oorlog komen Deze vraag kon alleen prins Bismarck beantwoorden. Frankrijk zou in geen geval zonder bondgenoot aan vallen maar toch moest het kruit droog gebonden wor den en de vrede van Frankfort gehandhaafd blijven. Het krijgsrumoer der officieuze pers weet hij aan bet doel van prins Bismarck om zijne tegenstanders in den verkiezingsstrijd te overwinnen. Hij noemde dit een lichtzinnig spelwaarmede reeds miljoenen waren ver loren gegaan. Daarom zou zijne partij zieh blijven verzetten tegen de zevenjarige wet, doch daarby verlaugde zij volkomen opheffing der kerkelijke wetten, regeling der geldmid delen, dekking van het tekort door juiste belasting, en bescherming van den arbeid. Daarentegen zou zij steeds blijven strijden tegen de invoering van monopolies waarmede prins Bismarck de schatkist wilde stijven. De kiezersvergaderingen der sociaal-demokraten zijn in verscheidene plaatsen op laat van de overheid ont bonden geworden. Te Maagdenburg zijn hunne plaat selijke aanvoerders, waaronder de beer Heinelid vau den ontbonden rijksdaggevangen genomen. Te Stettin moesten de militairen de politie te hulp komen. Het olficieele biascboppel.jke blad deelt den 9 een besluit van den bisscoop van Limburg in Westfalen mede, waarbij aan de geestelijken verboden wordt aan de kiesbeweging tegen het zevenjarig tijdvak der mili taire wet deel te nemen omdat men de nieuwe leden der centrumspartij niet mag verhinderen gehoor te ;even aan den wenscb, in het schrijven van kardinaal Jacobini uitgedrukt. De staatscourant van den 9 bevat een keizerlijk be sluit van den 26 Januari betreffende de regeling der militaire trausporten per spoor iu tijden van oorlog zo >ats de bondsraad die regeling den 13 bevorens had vastgesteld. Elzas-Lotharingen. 0,i het feestmaaldoor den sledeüouiter von Hohenlohe, aan de commissie van den Landdag aangeboden zeide deze o. a.De tijden zul len ook zinder dat da oorlog voor de deur staat, ernstig blijvenzoolang de algemeene stemming in Frankrijk niet van dien aard is, dat men zouder eenig voorbehoud de door internationale verdragen ontstane armoede ot verloren rijkdom haar het leven lastig koDden maken. Terwijl hy onder eenige oude werkpakken dekens en laarzen aan bet rommelen washield bij plotseling ophij had met de hand tegen een oud houweel ge. slagen hetzelfde dat bij in den pat gevonden had. Waarom had hij hieraan niet eerder gedacht? Nu schrikte bij niet alleen door het plotseling te voorschijn komen van een duidelijk bewijs, maar ook over zyn eigen vergeetachtigheid. Waarom bad hij niet aan dit houweel gedacht, toen Slinn hem zjjne geschiedenis ver haalde Een gevoel van scuaamte beving hem a'sof hij den ouden man opzettelijk bet vinden van dat voor- we p verzwegen had. Toen hjj het vertrek verlaten wilde, schrikte bij op Lieuw. Een stem riep beneden zijn naam. Het was Slinns stem Waarom w.s die man reeds zoo vroeg tot hem gekomen od wat wilde bij? Mulrady legde het houweel, dat hij eerst tot aan de deur medegenomen had snel terzijde en ging de trap af. De oude man stond bij de deur van het kantoor op hem te wachten. Toen Mulra 'y hem naderdebeefde hij hevig en trachtte hij zich aan de deurpost vast te houden. „Ik moest naar u toeMulrady", sprak hij met een gejaagde stem. „Ik kon bet niet langer uithouden. Ik kom vragen, alles te vergeten, wat ik u gezegd heb; alles, wat dezen nacht tusschen ons voorgevallen is, voor altijd uit uw geheugen te wisschen. Ik wilde u vragen te zweren, dat geen van ons beiden over deze dingen ooit een woord spreken zal. De zaak is niet bet geli.k waard dat ik in het laatste halve ja3r in uwe vriendschap gevonden heb en niet de kwelling die ik uit vrees voor het verlies van die vriendschap reeds gedurende het laatste uur geleden heb." Mulrady greep de hem toegestoken hand. „Misschien zijn er geen verdere woorden meer noodig", sprak by ernstig„ais gij mij een vraag beantwoorden kunt. Öa met mij mede. Wees niet bezorgd", voegde by er bij, „ik zal u helpen." toestand erkent. De bevolking van Elzaa-Lotharingen heeft thans bij de verkiezingen de beste gelegenheid op het behoud van den vrede te werken. Zoolang by de verbonden regeeringen der duitscbe volken niet de overtuiging is doorgedrongendat Elzas-Lotharingen de werking van het Frankforter verdrag ten volle er kent zoolang kan het land niet hopenmet andere duitsche staten gelijkgesteld te worden. ENGELAND. Ofschoon de door de overheid ver boden fakkeloptocht den 8 achterwege is gebleven, heeft echter in den avond van dien dag te Linden eene socialistische beweging plaats gehad, waarbij de volks menigte onderscheidene winkelglazen insloeg en de winkels plunderde. De politie maakte een einde aan deze ongeregeldheden en nam eenige personen in hechtenis. Minister Ooseben is den 9 te Londen met 5702 Bt. tot lid van het Lagerhuis gekozen. De heer Huysman, radicaal, verkreeg 1545 st. FRANKRIJK. Den 8 des avonds zijn nabjj het Pa'eis van justitie en het commissariaat van politie te Lyon twee bommen gesprongen. Een commissaris en twee agenten van politie die spoedig toesnelden, wer den licht gekwetst. Uit het vinden vau een spoor van bloed wordt opgemaaktdat een dader gekwetst i«. Kamer. Den 7 werden de zes eerste artikelen van de begrooting der middelen zonder eenige wijziging aangenomen. Den 8 werd een aanvang gemaakt met de behande ling der begrooting voor buitengewone uitgaven. Met bijna algemeene stemmen werden zonder beraadslaging en onder eenig bijzonder voorval alle artikelen be trekkelijk de verbetering van het materieel voor het leger en de v'oot aangenomen. Daarna zijn alle arti kelen van de wet op de middelen goedgekeurd. ITALIË. De minister-president Depretis deelde den 8 mede dat het ministerie zijn ontslag had aangebo den en de Koning zieh voorbehield zijn besluit nader te doen kennen. Yoorloapig zouden de minisiers aan blijven ter regeling der dagelijksche zaken. Hij ver zocht aan de Kamer met de behandeling der begrooting van openbare werken voort te gaan aan welk verzoek voldaan werd. Na hulde aan de te Massowah betoonde dapperheid van het leger te hebben gebrachtwerd de begrooting aangenomen. Uit officiëele berichten van generaal Gêné blijkt, dat in de gevechten van den 25 en 26 Jasuari 23 officieren eu 407 soldaten van het italiaansehe leger gesneuveld en 1 officier en 8i soldaten gekwetst zijn. Alle gekwets ten werden in het hospitaal van Massowah verzorgd. Volgens bericht vau den 6 had lias Alula zich terug getrokken naar Asmara en te Ghinda het opperhoofd der Baramba's met eenige soldaten achtergelaten. Men wist nog nietof hy daar op versterkingen wachtte of dat hij van een aanval op Massowah bad afgezien. Niet zonder moeite hielp hij Slinn de trappen op en opende de deur der zolderkamer Het houweel lag tegen den wand, waar bij het neergelegd had. „Zie eens rond, of er niets is dat ge herkent." De oo^en vau den ouden man sagen met een uit drukking van schrik op het stuk gereedschap eu wend den zich daarna vragend tot Mulrady. „Kent gij dit houweel Slinn tilde het met bevende handen op. „Ik geloof, dat ik het ken eu toch „Slinnis het van u geweest „Noen'1, sprak hij snel. „Waaraan meent gij het dan te herkennen?" „Het heeft een even korten steelala datwat ik gezien heb." „En uw houweel is het niet?" „Neen. De steel van mijn honweel was half gebro ken en gespleten. Ik was te arm om een nieuw ta koopen." „Dus zegt ge, dat dit houweel, dat ik in mijn pat gevonden heb, niet van n is?" „Neen bet is niet van my-" „Slinn De oude man streek met de hand over het voorhoofd, zag Mulrady aan en sloeg daarna zijn oogen neder. „Het behoort niet aan mij", sprak hij bedaard. „Het is voldoende", sprak Mulrady ernstig. „En ge zult er niet meer over spreken vroeg de oude man aarzelend. „Dat beloof ik je eerst dan weder, als ik meer bewijzen heb." Hij hield woord maar deed Slinn eerst nog eenige vragen aangaande Masiers, voor zoover het zwakke geheugen vau den oude zich hiervan nog iets herinneren kon. De aanteekeningen die hij hiervan maakte gaf hjj met een redelijke som gelds aan een geslepen agent, met vooruitzicht op eene ruime belooning indien het dezen gelukken mocht nadere juiste bijzonderheden om trent Masters in te winnen. Vooc het overige liet hy

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1