mmtcnlftttt». Majoor Piano was den 5 te Massowah aangekomen met brieven van de Negus van Abyssinië en Ras Alula. Hjj bracht hun verzoek over tot bet sluiten van vriend schap en een handelsverdrag. Den 7 moest hij met bet antwoord van generaal Gené naar Asmara terug- keeren. TURKIJE. De Porte heeft besloten tot de invoering van het Mauser-geweer. Binnen 4 jaren moeten 500.000 repetitie-geweren en 60000 repetitie-karabijnen geleverd worden. VEREENIGDE STATEN. Uit de nadere bijzon derheden omtrent het in den vroegen ochtend van den 5 in den staat Vermont voorgevallen spoorwegongeluk blijkt, dal een expres-trein op den centralen spoor weg aldaar van Springfield naar Montreal den 4 des avonds door bet breken van een rail bij Woodstock, op het oogenbiik, dat hij de brug der Witte Rivier over ging uit bet spoor werd geworpen. Twee gewone per sonenwagens en twee sloepwagens stortten in de rivier en geraakten in brand, welke wagens in een half uur tijds vernield waren. Ten minste 60 menschen ver loren bij deze ramp het leven. De trein vervoerde reizigers, die het carnaval te Montreal wilde bijwonen. De rail brak op 500 voet afstand van de brug nadat verscheidene wagens er over waren. De machinist voelde een schok, toen de locomotief 100 voet van de brug af was en deed al het moge ijke om stil te houden. Om ziende zag hij een wageD omhoog spiingen juist toen de locomotief de brug opreed. Daarop sloeg de wageu over en sleepte drie andere mede. De locomotiefde goederenwagen en de postwagen beieikien veilig de overzijde. De hoogte, waarvan de wagens nederstortten, was 70 voet. Zij geraakten in brand door de kachels. Van de omgekomenen moeten 15 terstond dood geweest de overigen levend verbrand zijn. De verkoolde lichamen waren onkenbaar. Dertig of veertig personen zijn licnter of zwaarder gekwetst. Het juiste getal reizigers in dsn trein was nog niet uitgemaakt, daar de conducteur zelf doodelyk gekwetst, juist begonnen was met de kaart jes op te halen. Men vreest, dat van de geredden velen aan hunne wonden zullen sterven. Het was zeer koud en helder maanlicht. Verscheidene personen waren onwrikbaar tusscben de overblijfselen der wagens vast geklemd en zagen de vlammen al nader en nader komen, terwijl zij den hunnen een laatst vaarwel toeriepen, die vruchteloos alle krachten inspanden om hen te verlossen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 8 zijn ingekomen nieuwe stukken betreffende de Tjiomaszaak en de regeerings-inlichtingen op bet adres uit Limburg omtrent de verdwijning der minder jarige Anna Gertrudo Allié. Tot voorzitters der afdeelingen werden gekozen de heeren van Houten, de Bruyn Kops, van Wassenaar, van der Schrieck en Bluseé en tot onder-voorzitters de beeren de Beaufortvan der Feltz, Ruys van Bee- renbroek Reutber en Gleichman. Het voorstel des Voorzitters om c'en 14 na afloop der beraadslaging over de ingediende motie van den heer Schaepman, luidende: „De Kamer van oordeel, dat het wenseboiijk is in de tabel by art. 7 van het ontwerp tot bet in overweging nemen van de additio- neele artikelen der grondwet ook de gemeenteu van meer dan 45000 zielen in enkele kiesaisiricten te splitsen gaat over tot de orde van den dag", de voorstellen, over de grondwetsherziening aan de orde te stellen, werd met 66 tegen 10 stemmen aangenomennadat de Voorzitter bevestigend beantwoord Dad eene vraag van den heer Lobman of de Kamer vry bleef alsdan nog een voorstel over de orde der behandeling te doen namelijk of alle hoofdstukken der grondwets herziening achtereenvolgens of enkele afzonderlijk be handeld zullen worden. De heer Schaepman heeft tot toelichting van zijn voorstel gezegddat de nota der regeering to. antwoord op het verslag omtrent wijziging van de zijn oude verstandhouding tot Slinn dezelfdebehalve dat hij niet meer met hem over zijn vrouw of Mary sprak en hare rekeningen niet meer door diens handen liet gaan. Drie maanden verliepen; de regentijd had opgehouden; de heuvels in den omtrek waren weder met nieuwe bloemen getooidals voor een bruiloftsfeest; inderdaad waren er geruchten omtrent een zeer deftig buwelyk in de lucht en wist de Record mede te deelen dat de aanwezigheid van een bekend kapitalist weldra elders vereiscbt zou worden. Op het gelaat van den „bekenden kapitalist" was intusschen geene weerspiegeling der vrooljjke pracht der natuur te vinden integendeel zag hij er juist de laatste weken bedrukt en terneergeslagen uit; zijne kalmte van vroeger scheen geheel verdwenen Sommigen hielden bet er voor dat het de schuld van «8nige mislukte speculatiën was andeien zochten de oorzaak elders, maar allen stemdtn met elkander overeen, dat er iets buitengewoons gebeurd moest zijn of op handen was. Op een morgen strompelde Slinn nadat hij een blik geworpen had op het bezorgde gelaat van zyn patroon, aan diens zijde en sprak met eene van aandoening be vende stem „Wij hebben elkander beloofd nooit weder op ons gesprek van Kerstavond terug te komen als wij geene andere bewijzen voor mijn verbaal gevonden hadden. "Wjj hebben er geene en ik geloof niet, dat wij er ooit krygen zullen dit is mij ook onverschillig daar om verbreek ik mijne belofteomdat ik het niet aan zien kan dat gij om deze zaak ongelukkig zijt." Mulrady maakte een afwerende bewegiDgmaar de oude man vervolgde „Gij zijt ongelukkig Alvin Mulrady. Gij zijt onge lukkig, omdat gij nwe dochter een bruidschat van 250 000 dollars wilt geven en bet geld niet uitgeven wilt wijl gy denktdat het aan mjj behooren kan." additioneele artikelen der grondwet gebleken wasdat do regeering bereid was, tot splitsing van gemeenten boveu de 45000 in enkele kiesdistricten over te gaan en dit zonder groote moeite uitvoerbaar achtte. Zij had echter gemeend nog niet daartoe te moeten over gaan. De redenen daarvoor waren te vinden in de mis schien minder duidelijke uitdrukking of in eene leemte in het verslag. Zij weifelde Nu was de zaak van groot belang en di i maatregel moest uitgaan van de regeering, als niet vatbaar om bij amendement te worden voorge steld. Hoe spoediger het voorstel de Kamer bereikte hoe beter, Hij wensohte haar daarom in de gelegenheid te stellen bare meeniog uit te spreken en de regeering gelegenheid te geven, bijtijds daarvan kennis te oemm. Den 9 waren aan de orde de inlichtingen der re geering op de adressen van dijkgraaf en heemraden van het waterschap van de Linge-uitwatering en van Ged. Staten van Gelder andhoudende verzoek om eene behoorlijke regeling der uitwatering van dat wa terschap te willen bevorderen De meerderheid der commissie stelt voor te be sluiten a. De Kamer van oordeel dat door de opneming in het reglement voor het waterschap van de Linge- uitwatering van eene bepalingovereenkomende met die, voorkomende in het thans gewijzigde reglement van den Alblasserwaarti, aan de bezwaren tegen de wij ziging van laatstgemeld reglement ingebracht, voor een groot deel zou worden tegemoet gekomen geeft, afge- scueioen van deze overweging, als haar gevoe'en te kennen, dat alleen door wettelijke regeling in de be zwaren uit i e thans bestaande eenzijdige regeling voortvloeiende kan worden voorzien b. De Kamer betreurt, dat de regeering geene ter men heeft gevonden om den Koning te adviseeren het besluit der Gedeputeerde Staten van Zuid Holland van 23/27 September 1884, tot goedkeurng van eenige wijzigingen in de keur op de dijken van het hoogheem raadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, te vernietigen; De minderbeid stelt voorde inlichtingen met de adressen, waarop zij betrekking hebben, aan te nemen voor kennisgeving. De beraadslaging over deze zaak wordt den 10 voort gezet. Alsdan is de minister van waterstuat aan het woord. Grondwetsherziening. Onderwijs. De heer Schaepman heeft zijne memorie van ant woord ingezonden omtrent zyn voorstel tot verandering van hoofdstuk X der grondwet. Daarin betuigt hij zijn dank voor de welwillendheidwaarmede dat voorstel door zijne medeleden werd ontvangen. De voortreffe lijke wyze waarop sommigen het verdedigden, ontheft hem van eene uitvoerige beantwoording. De overtui ging, dat zoolang de g e h e e 1 e grondwetsherziening aan de orde blijftook de herzieuing van art. 194 moet beproefd is bij hem niet aan het wankelen gebracht veeleer door omstandigheden, die hij niet nader behoeft aan te duiden versterkt. De indiening van dit voor stel, na de beslissing over het kiesrecht, zou de openbare bebanle: ing» der wetsontwerpen omtrent de grondwets herziening noodeloos hebben onderdoken en vertiaagd en de indiening zon dan misschien onmogelijk geworden zijn. Hy handhaaft zijn voorstel, maar doet al. 1 ver vallen, en laat al 4 in den aanhef luiden „Het open baar lager onderwijs" enz. Hij zegt wijders dat de woorden „waarnj hunne godsdienstige overtuigingen met worden gekrenkt", niet voorschrijven, dat overal neutraal onderwijs moet worden verstrekt. De gewone wetgever moet echter zorgen dat ook wiar het ge vorderd wordtneutraal onderwijs te verkrijgen zij. Welk stelsel de wetgever ook kieze dit privilege, ook door deze alinea en de voorstanders van bet neutraal onderwijs verzekerd, moet hij eerbiedigen. Hi) aci t nog steeds de neutrale school voor zijne geestverwan ten in den lande, in het algemeen onbruikbaar. Hjj heeft evenwel Dooit ontkenddat bij het ontbreken van iedere andere gelegenheid tot het verkrijgen van onderwijs de neutrale school onder zekere voorwaarden bruikbaar kan zijn. Of deze alinea den onderwijsstrijd „Wie heeft er iets van een bruidschat verteld?" vroeg Mulrady met een zweem van ergernis. „Don Cesar Alvarado verte de het mijne dochter," „Daarom heeft bij zich dus op een afstand van mij gehouden sedert zijne terugkomst", sprak Mulrady toornig „cpdat hij zijne praatjes aan den man kan bren gen nu Mary hem niet hebben wil. Miine vrouw had dus gelijk toen zij mij voor hem waarschuwde." Slinn vermoedde terecht den invloed van Mevr. Mul rady in deze plotselinge opwelling van toorn. „Bekommer u volstrekt niet om hem", sprak hij haastig „hetgeen ik heden zeggen wil isdat ik u alles a'sta. Er zijn geene bewijzen en er zullen ook geen andere komen dan die wij kennen die wij on derzocht en onvoldoende bevonden hebben. Behoud dus uw geld en gebruik het, zooals gy wilt. Maak uwe dochter gelukkig en wordt daardoor zelf ook gelukkig." Mulrady stond op in zijn gedrag en spraak was een gemengd gevoe. van vrijmoedigheid eu schaamte te bespeuren toen bij aanving „Ik antwoord u hierop Slinn dat ik gaarne het geld voor Mury betalen en haar eene priDst-s wil laten worden als zy daardoor gelukkig ziju zal. Eu ik zcu ook gaarne Don Cesar den mond stoppen die slechts te blijde zou zyn als het huwelijk niet tot stand kwam ik zal het kapitaal echter slechts dan aanspreken als gij het mij leenen wilt. Daarom verlang ik van u dat gij een schuldbe kentenis van mij zult aannemen te betalen bij de afrekening." „Als ge dat doen wilt", sprak de oude man glim lachende „welnu doe dat dan maar het gaat u niets aan als ik het ding verscheur." De kapitalist van Rough aud-Iieady scheen hiermede tevreden gesteld de volgende dagen droeg zijn gelaat een vroolyker uitdrukking en scheen hij zijne oude kalmte te Lebben herwonnen. Slot volgt. zal eindigen of bestendigen is eene vraag, op welke men wel geen antwoord verwacht. Maar dit eene is zeker; de toekomstige wetgever kan niet zeggen, dat de eene of andere weg, die tot bevrediging zou kuDoen leiden door eene grondwettige bepaling is afgesloten. Den 6 des morgens ia te Hoeven (Noordbraban') eeu woonhuis met schuur verbrand waarbij een kin** zulke hevige brandwonden bekwamdat het aan da gevolgen eenige uren later overleed, Het gerechtshof te Arasterdam heeft bij arrest van den 8 bevestigd het vonnis der arr. rechtbank te Alkmaar waarbij de Thouara wegens diefstal van een horloge tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld is. Op de 4 pet. geldleening ten laste van de ge meente Wageningen, groot f 110.030, was den 8 slechts ingeschreven voor f 3000 tot 100T'T petden 9 nam de gemeenteraad het aanbod der firma Crommelin en Wolterbeek te Amsterdam aan tot het overnemen der geheele leenmg a pari. Bij kon. besluit van den 8 is benoemd tot bur gemeester der gemeente Anna Pauluwna de heer Th. J. Waller. Men schrijft ons uit Ursem Door de goede zorgen van onzen predikaat was den 8 's avonds een keurig verderde kerstboom in ons kerk gebouw geplaatst en waren de catechisanten uitgenoo- digd feest te komen vieren waaraan met bereidwil ligheid voldaan was Na op verschillende versnaperingen te zyn onthaald, gingen alleD, met nog een klein cadeau, vroolijk naar huis. Velen waren opgekomen om getuigen van het feest te zijn dat door verschillende omstan digheden niet eerder had kuunen plaats hebben. Den 9 waren te Rotterdam J. B. Bosman mr. loodgieter, oud 88 jaar, en J. T. Arnolds, oud 90 jaar, 67 jaar gehuwd. Uit dat huwelijk zijn in leven 5 kin deren 24 klein- en 29 achterkleinkinderen. Aan dea op den 6 in het Noordholiandsch Koffie huis te Schagen gehouden biljardwelstryd werd door 85 personen deel genomen. De eerste prijsbestaande in een compleet arretuig met klokkenspel, werd gewonnen door den heer D. D. Kaan, Anna Faulowna, de premie, bestaande in contanten, door den heer D. Nierop van Nieuwe Niedorp. Den 7 tusschen 4 en 5 uur in den namiddag heeft aan het zandspoor te Schoorl weder een treurig ongeluk plaats gehad. De werkman izaak Borgo wilde, zooals hij meermalen deedop een ledigen wagen van den aankomenden trein springen, om zoo mede naar de ladingplaats te rijdenhij stapte misviel op de railswerd door een deel van den trein overreden en op eene deerlijke wyze verminkt. Na weinige minuten gaf hij den geest. De man laat drie jeugdige weezen in hulpbehoevenden toestand achter. Het bestuur van den polder Heerhugowaard beeft beslotenbet recht tot visscden in het polderwater welk recht tot heden ieder inwoner op aanvrage kos teloos kon verkrijgen vóór I Mei a s. te verpachten. - Sedert December j.l. zijn nu van de 500 langs den Middenweg te Heerhugowaard aangeplante boomen omstreeks 100 geheel of gedeeltelijk beschadigd. In de la itscgehouden vergadering van het polderbestuur is dit feit ernstig ter sprake gebracht en zullen dien tengevolge strenge maatregelen g nomen worden tegen deze kwaadwilligheid Hebben wjj vroeger gemeld dat do vereeniging D. D. te Schagen, op 's Koning* 70en geboortedag, allen schoolgaanden kinderen een feest zal bereiden thans deelt men ons mede dat eene commissie zich gevormd heeft tot bet inzamelen van gelden, ten einde aan de niader gegoeden dier gemeente op dien dag levensbehoeften te kunnen verschaflea De avonds zal verder aidaar in het Noordholiandsch Koffiehuis eene volksvoorstelling worden gegeven bestaando in de op voering van „Oranje ea vrijheid Tot predikant bij do doopsgezinde gemeente te Giethoorn is beroepen J G Boeksnoogen te Krommenie. De directeur der weesinrichting te Neerboscb heeft 10000 van een weezenvrioud ontvangen voor aankoop van land. Op 1 Januari 1887 waren 320 predikantsplaatsen bij de ned. herv. gemeente onvervuld tegen 283 op 1 Januari 1886. De gemeenteraad van Edam heeft besloten tot het instellen eener voorjaarsmarkt voor schapen, te houden in de maand Maart. De gewezen notaris te Delft A, M. Schagen van Leeuwen is verklaard te zijn in staat van kennelijk onvermogen. Het panoramagebouw aan den Bezuidenhoutschen weg te 'sGiavenhage is met bijbe oorende open terrei nen en bet heerenhuis geveild voor ongeveer f 75000, waarvan f 37000 voor het panoramagebouw met Let doek en een gedeelte van het open terrein. Gunning den 2L. De vrouw van A. Veldhuizen te Barneveld die alleen met haren zoon thuis was toeu in den nacht van den 24 op den 25 Dec. 1.1. schoten werden gelost op haren man die te bed lag is weder in vrybeid gestold. De zoon is nog steeds in beebtenis. De H.iag8che wiukelvereenigmg „Eigen Hulp" keert over het verbiutk van 1886 14 pet. aan hare leden uit. Dr. A van der Steen lid van Gedeputeerde Sta ten van Noordbrabant te Osch is benoemd tot kom- mundeur der orde van de eikenkroon. Het 23 christelijk nat. zendingsfeest wordt op nader te bepalen dag in Juli gehouden op het landgoed Heimerstein nabij Rbenen. De directeur-generaal der maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen beeft bepaald dat voor het personeel werkzaam aan het centrale bureau de 19 als hulde aan de nationale feestviering van den 70 verjaardag des Konings, zal beschouwd worden als een zondagzoodat het personeel dien dag vrij van dienst is. Te Warmenhuizen zal de feestelijkheid op 's konings verjaardag bestaan in een schooLinderfeest, eene feest gave aan de minvermogendenilluminatie voor het raadhuis en eene zang- en muziek uit roering in 4e

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2