No. 19*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. TWEEDE BEAD, ZONDAG 13 FEBRUARI. 3)l!tf ièel (Bebtelie. BUKGE91 GESTEII en WETHOUDERS van ALK- KAAK noodigen de ingezetenen dringend nit, om door het uitsteken der vlaggen van hunne wo ningen op den 19 Februari a.s. mede te werken tot het geven van een algemeen blijk van belang stelling in den zeventigsten geboortedag van Z. 91. Koning Willem III. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. 9I.4CL4INE PONT. 10 Febr. 1887. De Secretaris, NU1IOUT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. tSuilenlauÖ. i^ir-meuianb- QUlerUi. rit ant Aan bet Comnnssariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen sleuteleen guldeneen vingerdoekje; een kinderwantje, een witte zakdoek; een witte vrouwenzak; een bonte vingerwanteen r. c kerkboekje met slootje; een onderstukje van een gouden oorbelletje met haar en steentje; een bruine handschoen; twee hondenpenningen Ns. 84 en 191. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand November 1886. Mej. C. ScherfansteinEvert Lof, Amsterdam; G. Koning, Nibbikswoud H. de VorP. Van het hulpkantoor: Heer Hugowaard: J. Koosllen Schelwoud. Warmen li uizen: Gildemeester Amsterdam. Briefkaart: C. P. Vermeulen, Amsterdam. Brieven verzonden geweest naar Amerika: Willem Bruin, Lansing. Frankrijk: „Magasin's au Saint Dénis", Parijs. BELQIE. De regeering heeft aan het gemeentebe stuur van Brussel kennis gegeven dat zij van de sub sidie van het rijk ten behoeve van het lager onderwijs inhouden zal het bedrag, dat het gemeentebestuur weigert op de begrooting te breDgen voor de teruggave, welke uit de gemeentekas moet worden betaald voor de 1500 leerlingen der 3 scholen door de regeering vóór eenige maanden geadopteerd omdat het gemeentebe stuur geweigerd had bet godsdienstonderwijs in het leerplan dier gemeentescholen op te nemen. De minis ter had die teruggave bepaald op f 12 per leerling dus in het geheel f 18000 terwijl het gemeentebestuur bereid was f 3 per leerling of f 4500 te betalen. DENEMARKEN. De min:eter van oorlog beeft een wetsontwerp ingediend, waarbij geld wordt aangevraagd voor het koopen van 42000 repeteergeweren en de voor de bediening gevorderde Lenoodigdheden. DU1TSCI1LAND. DeAlIg Zeitung behelst den tekst van den eersten brief van kardinaal Jacobmi aan den nun tius te Muncben van den 3 Januariwaarin 's Pausen wensch werd uitgesproken, dat bet centrum zooveel moge lijk de aannemiDg van het ontwerp betreflende de mili taire wet voor 7 jaren zou bevordeien. De regeering, zoo werd daarin verder gezegd hechtte veel aan de aan neming van dat ontwerp. Indien bet gevaar voor oorlog daardoor uit den weg werd geruimdzou het centrum zich jegens het vaderland de menschheid en Europa verdienstelijk hebben gemaakt en anders zou men de vijandige houding van het centrum als onvaderlandslie vend aanmerken. Ontbinding van den rijksdag zou het centrum in verlegenheid brengen. De nuntius moest aan ue aan.oerders dier partij verzekeren, dat zij den Paus door het ondersteunen dier wet groot genoegen zouden doen. De bondsraad heeft den 10 besloten den kleinen staat van beleg voor Offenbach af te kondigen. ENGELAND. Bij het den 9 gehouden jaarhjksch feestmaal der gezamenlijke kamers van koophandel te Londenhield de />nder-minister van buitenlandsehe zaken de beer Ferguson eene toespraak waarin hij plechtig verzekerde dat de engelscbe regeering bare beste krachten inspande om het behoud vau den vrede te verzekeren. Niemand wenschte den vrede vuriger dan de Koningin. Er was zeker gevaar voor oorlog aanwezig, maar de souveremen van Europa waren allen, zonder uitzondering, bezield met het ernstig verlangen om den vrede te handhaven. Al de ministers ran Europa hadden hun wensch om den vrede in stand te houden kenbaar gemaakt. Sedert de in het parlement afgelegde verklaringen bad de regeering berichten ont vangen, die het uitbreken van den oorlug waarschijnlijk deden voorkomen doch allerwege werd het verlangen geopenbaard om de oorzaken van oueemgbeid weg te nemen. Lagerhuis. Den 10 deelde de onder-minister van buitenlandsehe zaken mede, dat Franarijk thans ouder zekere voorwaatden bereid was in het besluit van den Onder-Koning van Egypte, nopens de opheffing der heerendieusten, te berusten. Mocht men over eenige dagen tot eene schikking komen, dan zou het mogelijk zijn den feitelijkenn aanvang der heerendienaten te cerhiniieren. Diezelfde minister verklaarde den 11, dat, toen de regeering na de aftreding van vorst Alexander van Bulgarije er bij dezen op aandrong te blijven en de ieiding op zich te nemen in de crisis waarin het land verkeerde, zij bekend was met de zienswijze van den Keizer, die den terugkeer van den vorst niet goedkeurde. De tegenwoordige staatkunde der regeering betreffende Bulgarije was be kend zij werd in de eerste zitting van het Huis ten duidelijkste uiteengezet door den eersten lord der schat kist den heer W H. Smith. Engelands inmenging beweegt zich namelijk volkomen binnen de grenzen van zijne belangen en van de verplichtingen bij de ver dragen opgelegd. Bij de voortgezette beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede is Parnell's amendement, na eene beraadslaging van vijf dagen, met 352 tegen 246 stemmen vei worpen. De verdere bespreking van het adres is daarop ver daagd. FRANKRIJK. De commissie der Kamer, die be last is met het uitbrengen van rapport over het voor stel tot scheiding van Kerk en Staat, beeft zich na langdurige beraadslaging in beginsel met 11 tegen 9 stemmen daarvoor verklaard. Kamer. Den 10 werd een amendement aange nomen, strekkende om de wenschelijkheid der invoering van eene inkomstenbelasting uit te spreken. De mi nister van financiën heeft daarop de spoedige indiening van een wetsontwerp op die belasting toegezegd. ITALIË. Te Rome is het bijzonder koud. Den 9 en 10 heeft het daar gesneeuwd. VEREENIGDE STATEN. De Senaat heeft de door het huis van afgevaardigden reeds aangenomen wet betreffende landverhuizers goedgekeurd. By die wet wordt verboden het aan wal zetten van vreemdelingen, die komen tot werkverrichting krachtens overeenkomsten. Vreemdelingen zullen voortaan nauwkeurig bij hunne aankomst verhoord worden en zij, die met in de termen der toelating vallen zullen teru ^gezonden worden naar het land van herkomst voor rekening van de Stoom- booten, die ze vervoerd hebben. Het is nader gebleken dat de persoon die eenen aanslag wilde plegen op Adeline Puttide bom niet uaar haar geworpen heeft, maar dat deze te vroeg ge sprongen is onder den stoel van den dader zeiven. De zangeres was zeer ontsteld maar bleef aan het con cert deelnemen. SÏ ATEN-GEN ER A AL. Tweede Kamer. Den 11 werd de beraadslaging voortgezet over het wetsontwerp tot onteigening voor de verbetering der watergemeenschap tusschen lijn en Schie en hare aan sluiting aan de gemeente 's Gravenbage. Na aanneming van art. 1 werd dat ontwerp aangenomen met 48 tegen 6 stemmen. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp tot re geling van het aandeel der geldmiddelen van Nederl. Indie in de ten behoeve dier middelen door het rijk in 1883 ter leen opgenomen gelden. Art. 1 het aaudeel van lndie vaststellende op f 46 380 U00 werd aangenomen met 42 tegen 8 at. Art. 2 (bepaling der annuïteit op 4 pet.) werd ver worpen met 37 tegen 12 steramen. Art. 3 werd goedgekeurd. Het geheele ontwerp werd aangenomen met 45 tegen 4 stemmentegen de heeren Hartogh, Sanders Keucbenius en van Alphen. Hierna gaat de Kamer over in comité-generaal. Na heropening der openbare zitting zegt de Voor- litter: „Mijne Heeren I „De volgende week viert de Kouing de laatste mannelijke afstammeling uit het buis van Oranje Nassau, zyn 70jarig geboortefeest. „Allerwege door het geheele land bereidt men zich voor, dien dag tot een natiouaien feestdag te maken en waardig te vieren. Ik heb er aan gedacht aan de Kamer voor te stellen, te besluiten, om aan Z. M. een adres van hulde aan te bieden of wel om en corps aan Z. M. gehoor te vragen ten einde den gelukwensch der Kamer met het geboortefeest aan Z. M. aan te bieden. Na gehouden overleg heeft de overweging, dal de Koning dien dag door allerlei bezigheden en plicht plegingen wordt overladen mij er toe gebracht aan de Ka uer voor te ste len gelijk ik ttians de eer heb te doen: om te besluiten, my te machtigen namens de Kamer aan den Koning hare hulde aan te bieden en den Koning met zyn 70en jaar- en geboortedag geluk te weuschen." Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen, terwijl de leden van hunne zetels opstonden. Den 14 dos namiddags is de motie -Schaapman aan de orde. Te Budel bij Eindhoven is een achtjarig meisje, uit de school komende, bij het omkappen van een boom daaronder gevallen en twee uren later aan de gevolgen van de daarbij bekomen verwondingen overleden. -Te Hoorn heeft zich eene commissie gevormd, om op den 19 onder de behoettigen eene buitengewone nitdeeling van warme spijzen te houden. Bij herstemming is de heer jhr. tnr. G. W. A. van der Wtjck tot lid der staten van Overijael gekozen met 297 stemmen tegen 257 op den heer Jacob Loos, beide kandidaten van liberale kiesvereenigingen. De mazeiea-epidomie te Nijmegen is thans geweken. De gemeenteraad van Rnenen heeft overeen komstig het voorstel van burg. en weth. afwijzend be schikt op het voorstel van dr. Hafkenscheid te Amers foort, betreffende de verlichting der gemeente met gas, op grond dat de voorwaarden te bezwarend waren. Aan den heer W. J. Bonteschoolopziener in het district Hoorn, is vergunning verleend om te Zaan dam te wonen. Het klassikaal bestuur van Alkmaar heeft twee leden van den kerkeraad der herv. gemeente te Broek op Langedijk wegens bijwoning van het gereformeerd kerkelijk congres voorloopig geschorst. De Rente-cassa te Amsterdam keert over 1886 uit 117 per aandeel van f 1000 en 58,50 per aandeel van f 500. Een machinist der Gooische stoomtram kwam bjj het uitkijken naar een hem volgende tram met het hoofd zoo hevig tegen eeue telegraafpaaldat hij aan de gevolgen daarvan overleed, nalatende eene vrouw met zes onverzorgde kinderen. Op 1 Januari 1886 waren in de strafgevangenis te Leeuwarden 342 gevangenen aanwezig. In den loop des jaars vertrokken 43, stierven 8 en kwamen er 39 bij, zoodat op 31 December 330 gevangenen overbleven. Niet minder dan 620 miljoen fr. meenen do erfge namen van een in het jaar 1676 gestorven Franschman, zekeren Thiery van de fransche regeering te mogen vorderen. Genoemde Thiery bad namelijk destijds 10 miljoen bij de bank te Venetië gedeponeerd. Een eeuw later liet zich Napoleon de som uitbetalen en wendde haar ten bate zijner troepen aan. Nu was volgens de erfgenamen van Thiery, de fransche regeering, op wier last Napoleon handelde, voor het geld aansprakelijk. Toch hebben sedert de nakomelingen van den erflater vergeefs pogmgen aangewend het los te krijgen. Dezer dagen echter moeten zij niet slechts in het bezit zijn geraakt van alle bewijsstukken, maar zich tevens van da medewerking van eenige afgevaardigden hebben verzekerd. Nog een bijdrage in zake vaccinatie. Het feit dat gedwongen ioëating van het duitsche leger de sterfte aan pokken geheel had doen ophouden heeft den kroonprins Rudolf van Oostenrijkals bevelhebber van bec leger, er toe gebracht een dergelijken voor zorgsmaatregel te doen nemen. Het geheele oosten- rijk-bongaarsche leger is in de laatste maanden gevac cineerd. Blijkbaar met goed gevolg. Want terwijl in Pest eene verschrikkelijke pokken-epidemie woedde, is niet een enkel man van het talrijk garnizoen aangetast. Laat ons eg bijvoegen, dat buiten het leger geen gedwongen vac cinatie bestaat. Natuurlijk zullen zulke fei'en door de anti-vaccine mannen wel weer weggeredeneerd worden,zjj zullen misschien wel beweren, dat de honderden slacht offers der afschuwelijke pokziokte er beter aan toe syn dan allen die gespaard bleven de groote menigte, en vooral de ouders van kinderen, zullen door zulke spre kende feiten wel tot nadenken worden gebracht. De portier in een huis in de Rue de Bercy, te Parijs, zat kalm in zijn kamertje te lezen, toen plotseling door het glazen plafond van zijn vertrekje een menschelijk lichaam naast hem neerviel. Een weduwe, wier man een paar dagen te voren was overleden, had zich op d> vijfde verdieping in den luchtkoker geworpen, die door het huis van boven naar beneden loopt en kwam zoo doende bij den portier terecht. Zwaar gewond werd zij naar het gasthuis vervoerd. In de town Ciymer Chatauqua County woont een groote kolonie hoilanderswelker oudere ledea uit het vaderland de eenvoudige manieren en nijvere gewoonten hebben medegebrachtwelke dien landaard altijd heb- ben onderscheiden. Bijna zonder uitzondering houden zij zich bezig met den landbouw en de zuivelbereiding en bij dezen arbeid hebben zij eene nijverheid gevoegd, die op geen andere plaats der Unie bestaat. Dit is het maken der houten schoenen of klompen die in Nederland en enkele andere landen zoo algemeen zijn. Gedurende de koudste dagen en in de lange winter avonden gebruiken deze Hollanders hunne messen en schaven byua zonder ophoudeu. De zaak is inderdaad een monopolie en is in den laatsten tijd gebleken zeer voordeelig te zijn daar de vraag naar de lompe schoe nen als sieraad niet alleen hare waarde zeer verhoogt, hetwelk de Blimtne Hollanders ook spoedig begrepen maar ook het verlangde aantal beduidend vermeerderd heeft. Het hout dat gebruikt wordt is wilgenhout en cucumberhout. Iedere schoen wordt uit een stuk geeneden en uitgehold. Ze worden zoo droog, dat een goed gemaakt paar bijna onverslijtbaar is. De meeste dezer klompen worden verzonden naar een handelaar in Corry in Pennsylvania terwijl er ook een groot aantal naar Philadelphia gezonden wordt. Ook zijn er veel noodig om de beboette der kolonie zelve te ver vullen daar de klompen algemeen door mannen en vrouwen gedragen worden. De Hollanders in deze kolo nie behouden voor een groot gedeelie de taal van hun geboortegrond en hebben nog vele van de zonderlinge gewoonten van het land van dijken en tulpen bewaard.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5