WILLAM) JltliH No. 20. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. WOENSDAG 16 FEBRUARI. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeten. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franoodoor het geheele Rijk f 1, De 8 nummers f 0.06. Prijs der gewone Advertentiën: SIBcucl ®cbcc(U. j&uitcniaub. FEUILLETON. Naar het Duitsch. fitaatatanb. ALKMAARSCHE COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zyn, verzonden gedurende de le helft der maand December 1S86. De HaasJ. S. Nooyer, 1. C. Reijnst, Schiep, wed. de Vries, Amsterdam: mej. A. Koeman, P. Van het hulpkantoor: K o e d ij k A. Ver Hoogen Leiden. Obdam: Jan Klein, Nieuwer-Amstel. Briefkaart: mej. M. Berlenbach P. Brief. Verzonden geweest naar Amerika: Van'het hulpkantoor K o e d ij k.litnri Beets, Cansas. TAS A. GELLIUS. 1) Wieland en Jaeger heette de firma; ze deed groote ■aken in leder en bad baar kantoor en pakhuis in de •••straat. De oude heer Wieland bewoonde een groot, van zijn grootvrder geërfd buis, dat eigenlijk voor zijn butsgeam veel te groot waswai t dit bestond slechts uitzijn eigen persoon. Als soms iemand die den knorrigen ouden vrijer niet kende, hem aanried een gedeelte van zijn huis te verhuren of een paar bloedverwanten bij zich in bui* te nemen kreeg by gewoonlijk zulk een hartig onthaaldat by het voor de tweede maal niet licht weder wagen zou; want oom Wieland waa een eigenzinnig heer, die aliea beter wiat dan een ander en naar niemands woorden luisterde. Zijn compagnon mijnbeer Jaeger was een volmaakt tegenhanger van bemnooit gelukte bet hem zijne nsar het scheen aangeboren besluiteloosheid te over winnen. Hjj bezat niet de minste zelfstandigheid; dit was ook de reden waarom hy zoo uitstekend terecht son met roynbeer Wieland. Deze heer bezat namelyk eene mate fan zelfstandigheid minstens voldoende voor zes gewone menseden en waaruan mijnbeer Jat-ger te ben* zooveel ontleendeals by noodig had. Dit was ook de eenige takiiek die bem bij zyne handeleoperatie» met mijnheer Wieland in geene moeieiykbeden ver wikkelde, want deze dulude geen tegenspraak; zuoais dit steeds Let geval is by ade zelfstandige karakters op het wijde wereldrond. In theorie gaf mynheer Wieland, ofschoon teer selden en niet zonder aarzelen soms toe, dat men verschillende meeningen over de eene o f andere was antwoordde de ministerdat dit ontwerp met de waarschynlykheid van vrede of oorlog niets te maken bad. Werd de vrede bewaard, dan kon bet uitgevoerd worden, zoo niet, dan moest de aan,eg dier spoorwegen natuurlijk worden uitgesteld. Elzjls Lotha.bingen. Volgens een duitsch blad zon den van 80 Januari tot 5 Februari 307 wagenladingen balken en planken over de grenzen van Elzas naar Frank rijk uitgevoerd zijn. Den 13 zijn te Straatsburg door de politie huiszoe kingen ingesteld in verband met de betrekkingen, door het frausche nationale verbond met dit ryksland onder honden. zaak hebben konmaar zoodra bet op eene beslissing aankwam, was er toch maar ééne meening goed, name lijk die van mynheer Wieland. En wilde men den lieven vrede niet verstoren, dan moest men zich daarin schikken en wel zoo spoedig mogelijk. Mynheer Jaeger was een zoo volkomen vredelievend man, dat by voor de zaak van eendracht en orde, des noods, bet zwaard trekken zou, ten minste als hij den moed hiervoor gehad zou hebben, hetwelk om gegronde redenen echter zeer te betwyfeien was. Hy stelde zich dus tevreden met steeds de overtuiging en den wil van zyn compagnon te deelen en was bij soms door een voor hem ongunstigen samenloop van omstandigheden in de noodzakelijkheid een eigen oordeel uit te spreken, zoo had dit steeds plaats in een vorm als„Onder deze omstandigheden, geloof ik, zou mynheer Wieland zeg gen Jatof„Als die zaak zoo isrou mynheer Wieiand zeker dat en dat doen." Mijnbeer Jaeger had een vriend zijner jengd den beer Braun, bij wien hy elke week een of twee avonden doorbracht en waarmede bij ook zaken deed. De firma Braun Co. en de firma Wieland Jaeger hadden -amen eene groote leerlooierij te Kottbus en dre ven ook nog andere zaken voor gemeensohappelyke rekening. Mochten alzoo voor den oningewijden waarnemer de bezoeken van mijnheer Jaeger alle reden van bestaan hebben Ier behartiging der belangen van de eer- iooierij ofhet bespreken van gewichtige ponten voor hunnen handel, bijvoorbeeld wat men doen iroest voor de ophe'fing van inkomende rechten op Hongaarsche eikenschors, in werkelijkheid golden ze echter de ronde, bruinoogigebeu-inuehjke zuster van d"D ouden heer Braun, juffrouw Maaltje, die, ofschoon reeds over den eersten bloei der jeugd been met engelachtig geduld de verklaring bleet atwachten van haar gladgeschoren, grijs geworden aanbidder. Dat hij het ernstig met haar meende kon niemand betwjjfeleawant sedert twintig jaar was hjj minstens behoudens enkele uitzonderingen het algemeen tarief voor Annam Tonkin en Kambodja van kracht te ver klaren. Het voorstel om de regeling der Buikerrechten na de afdoening der begrooting aan de orde te stellen, door den voorzitter der begrootings-commissie gedaan en door den minister van financiën aanbevolen werd met 293 tegen 254 stemmen goedgekeurd. De geheele begrooting werd ten slotte met 873 tegen 24 stemmen goedgekeurd. De minister Goblet beantwoordde den 14 eene inter pellatie over de loterijen. Hij verdedigde de regeering en zeidedat zjj op de 140 aanvragen slechts aan 30 machtiging had verleend. Hij verklaarde dat de re- georing zich verbond, ook voor het vervolg zeer streng ten aanzien der machtiging te zullen zyn en vereenigde zich ten slotte met eene motie om tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan. Deze motie werd aangenomen. De minister van financiën bood een wetsontwerp aan strekkende om het recht op suiker met f 5 per 100 pond te verhoogen. Dit ontwerp werd naar de begrotingscommissie verzonden. SPANJE. In Catalonië, Arragon en op de Balearen is zeer veel sneeuw gevallen. De Kamer heeft den 14 het wetsontwerp betreflende de verpachting der tabaksregie aangenomen met 175 tegen 70 stemmen. 8IATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 14 ving de beraadslaging aan over de motie van den heer Scbaepman die thans luidde als volgt „De Kamer, van cordeel dat het wenscheiijk is, dat in de tabel, opgenomen in art. 7 van het ontwerp tot bet in overweging nemen van een voorstel van ver andering in de additioneele artikelen der grondwet, de toepassing van het stelsel der enkele kiesdistricten over het geheele rijk worde vourgesteld gaat over tot de orde van den dag." De voorsteller lichtte de wijzigingen in zijne motie toe. Hij had weggelaten de woorden „gemeenten boven 45.000 zielen", met het oog op Arnhem. De tweede wijziging raakte de bedoeling der motie Het bad den scbyn, alsof hij eeDe beslissing in beginsel wilde uitlokken, voordat de additioneele artikelen in behandeling kwa* men. Hy bedoelde echter door de Kamer aan de re geering de wenschelijkheid te doen betuigen dat om trent de toepassing van het stelsel van enkele districten over het geheele rijk eene beslissing werd genomen. De motie was ingediend om practiache redenen. Er konden verschillende Btrooraingen in de Kamer zijn tegenstanders van enkele districtenanderen die dat stelsel niet op groote d.stricten wilaen toepassen, weer ande en voorstanders van enkele distrieten in het al gemeen; verder die onder gewone omstandigheden niet voor enkele districten waren, maar nu er in toestemden, eens per week aan huis gekomen met het ijzervaste besluit baar zyn hart en hand aan te bieden en juist evenveel zegge duizend en veertig malen had juffrouw Maaltje te vergeefs gehoopt, dat hjj eindelijk het beslissende woord spreken zou. „Is hij nu van avond uit den hoek gekomen P" luidde de stereotype vraag van h-iar broeder. „Nog met", was het antwoord, „maar ik geloof wel, de volgende week Mynheer Brann die zijne rronw reeds eenige jaren geleden verloren had, bezat een groot buis in de Dier gaarde-straat, dat hy met zyne zuster en zijn schoonzoon Ernst Beirioh, een bekend landschapschilder, bewoonde. Deze laatste had papa's oudste dochter, de vroolijke, knappe blonde Ida getrouwd en hem tot den gelukkigen grootvader van een dikwangigen kleinzoon gemaakt. De jongate dochter des huitesde schoone brunette Elise werd door Frans Wieland, een neef en den vermoe- delyken universeel-erfgenaam van den ouden heer uit de firma Wieland Jaeger, aangebeden, maar tot na toe had hij nog geene gelegenheid gezochthaar zijn hartstocht te bekennen. De schilder Ernst was met Frans, die legen zijn zin als boekhouder op het kantoor van zijn oom werkzaam wasbijzonder goed bevriend en meende in hem een ontluikend talent voor de schilderkunst te ontdekken. Zonder er aan ta denkenwelk onheil hij misschien aanrichtte, ried hij den jongen man aan, den handel in leder, dien hij daarenboven toch haatte, vaarwel te zeggen en zich aan de knnst te wijden. Met geestdrift nam deze dit voorstel aan en deelde weldra met de hem eigen openhartigheid en energie zyn oom dit be sluit mede. De oude Wieland raasdedat hij niet kon begrijpen, hoe iemand geen lust voor een vak kon gevoelen dat zulke goede winsten afwierpmaar er de voorkeur aan gaf een hongerlijder te worden en een knnst te beoefenendie op den keper beschouwd, minstens overbodig genoemd kon worden, Zijne woede werd natuuriyk des te grooter door bet ongehoorde feitt DU1T8CHLAND. Volgens de herziene opgaren der laatste volkstelling telde het rijk op 1 Deo. 1885 46 815 692 inwontrz, waartan 28 318 458 in Pruisen. Sedert 1880 was het getal mannen met 748.22Ö en het getal vrouwen met 873 406 toegenomen. Het tweede hofbal op den 11 te Berlijn is wederom niet bezocht door den Keizer. Uit voorzichtigheid is by op den dringenden raad zijner geneesheeren afwe zig gebleven. Pbüiskn. Den"12, des morgens om 6 uur, brak te Berlijn een hevige brand uit in het den 20 Febr. 1886 geopende Hótel Continentaleen der grootste hotels. Voorbijganger» zagen dikke rookwolken uit het gebouw opstijgen en waarschuwden de brandweer. Toen deze aankwam sloegen de vlammen reeds aan alle kanten het dak uit, terwijl de logé* voor de vensters aan de straat om hulp riependaar de gewone uitgang door den rook versperd en de lift ingestort was. Allen die in het gebouw warenwerden gered. Het dak e de vierde verdieping zijn over de geheele lengte, 37 vensters, uitgebrand, doch de beneden verdiepingen ble ven onaangetast. De logés gebruikten hun ontbijt in de benedenvertrekkenterwijl de brandweer zich met de blnssching bezig bield. De oorzaak van den brand woidt toegeschre en aan een gebrek aan de stoomma chine. Hnis van Afgevaardigden. Den 12 is het Huis uiteengegaan tot den 23 om de leden die by de verkiezingen voor den Rijksdag persoonlijk belang hebben in de gelegenheid te stellen met hunne kie zers in aanraking te komen de sleclte opkomst der leden in de laatste dagen maakte die schorsing der zittingen onvermijdelijk. Dien dag werd het wetsontwerp tot aankoop van nog enkele particuliere spoorwegen door den staat naar eene bijzondere commissie en dat tot aanleg van lokaalspoorwegen naar de begrootings- commissie verzonden Minister Maybaoh verklaarde dat de regeering zon voortgaan met de uitbreiding van het net van buurtspoorwegen, zoodat hst onnoodig was, de wensehen van gemeenten of districten dienaangaande thans uiteen te zetten. De meeste leden onthielden zich daarvan dan ook. Op de aanmerking van een centrums-lid, dat dit ontwerp eene boodschap des vredes ENGELAND. Lagerhuis. De regeering ver klaarde den 14, dat de heer Henry Drummond Wolff belast was met de le ding der moeielijse onderhande lingen te Cairo en Konstantinopel, en dat tegenwoordig geen plan bestond, aan die zending een einde te maken. De onder-minister voor bniteulandsche zaken ver klaarde dat de regeering niet voornemens was de heerendieusten in Egypte door eene additioneele be lasting te vervangen. De opheffing der heerendiensteu zou in de plaats treden van de vermindering der grond belasting eu deze laatste zal op de vroegere hoogte blijven, behalve daar, waar zij voor de be astingsebul- digen te zwaar is. Een kwart miljoen p. st uit de op brengst der belastingvoorstellen verkregen, zal voor bet huren van arbeiders bestemd worden. Met deze voorstellen hadden de mogendheden zich in beginsel vereenigd. De vraag van den omslag der gedane militaire nitgaven over Eugeland en Egypte werd nog overwogen. Wat bet aanstaande dienstjaar betreftEngeland was voor het tegenwoordige niet voornemens een deel der uit gaven voor het burgerlijk bestuur op zich te nemen. 1EBI.A.ND. Den 10 is te Dublin een vleugel van het paleis van justitie bijna geheel afgebrand. FRANKRIJK. De heer Raon1 Duval, een der be kwaamste kamerleden van de rechterzijde, is in den outleraoin van 54 jaar overleden. Voor eenige maan den was by de rnau die eene vereeniging trachtte lot staud te breogen tusscuen de gematigde republikeinen eu den linkervleugel der conservatieven om de kracht der radicalen te breken. Het hot van cassatie heeft het hooger beroep van den wegens moordaanslagdiefstal en brandstichting veroordeelden anarchist Duval verworpen. De gemeenteraad van Parijs heelt zich den 9 met 21 tegen 10 stemmen vereenigd met het voorstel der commissie belast met bet overwegen eener aange vraagde vergunning van standplaatsen voor hen die oy geiegenüeid der wedrennen zich met wedden willen bezig houden, om zulks kortaf te vei bieden. Kamer. Den 11 is bij de voortgezette behandeling der begroeting van inkomsten met 413 tegen 106 stemmen een amendement aangeuomen, strekkende om,

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1