Ou 's Koninos verjaardag. Mo. 22. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. ZONDAG 20 FEBRUARI. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën: Maar ook bij groote rampen Bleek ons uw liefde, uw moed Waar g' in persoon gingt kampen Met ijs- en watervloed. O moogt Gij lang nog leven Met Gemalin en kind In Neêrlands vrije dreven Door heel uw volk bemind. Een avond vrij van smarten Die vroegre wonden heelt Dat vragen onze harten Zij Koning U bedeeld. Ziewat we U willen geven 't Zijn armen wel gevoed Die niet van koude beven Dat doet uw harte goed. En dan die dartle kleenen Die op uw jaar'gen dag Al juichend zich vereenen Bij gulle scherts en lach. s' Volksliefde blijf de drijfkracht Tot eerbied voor de kroon s' Volksliefde blijf de lijfwacht O Koning, om uw troon s' Volksliefde blijf u schragen, Tot in den dood getrouw, Klink nog in later dagen Wilhelmus van Nassouw 1 De Koninghoog van jaren Viert zijn geboortefeest; En wijzijn volkwij scharen Zich om heméén van geest. Van alle plaatsen rijzen Uit onbeklemde borst, Feestlied'ren die hem prijzen God, zegen onzen Vorst Ter eeuwige memorie Staat op 't historie blad, O Koning tot uw glorie Hoe lief g' uw volk eens hadt. Fier kunt gij rugwaarts blikken Op de afgelegde baan Geen zelfverwijtend schrikken Grijpt bij dien blik U aan. De grondweteens bezworen Hebt gij getrouw volbracht; Zelfs waar 't U kwam te voren Dat gij het beter dacht. Als waar ze niet g-schreven Deedt gij uw eed gestand Zijt gij getrouw gebleven Aan God en Vaderland. Gij waart een Vrede-Koning Wij leefden blij te moê In hof en burgerwoning Blonk ons de welvaart toe. J. J. SIEMEKINK SCHAAP. 19 Februari 1887, ALKMAARSCHE COURANT. om onze staatkundige instellingen opnieuw naar de veranderde behoeften des tijds te herzien en te beves tigen. Zal dat werk met evsn gunstigen uitslag be kroond worden ais ia 1848en zal bet den gryzen Koning gegeven worden ook deze wijzigingen in de Grondwet te doen afkondigen? Wij kunnen niet ont kennen dat de hinderpalen die aan het werk worden in den weg gelegdvele zijn en onze boop op een goeden uitslag wankelend is maar wij geven haar nog niet op. Wy kunnen ons nog moeiehjk voorstellen, dat er ten slotte geen meerderheid zal worden gevonden om althaDS die verbeteringen aan te brengen waartoe thans de mogelijkheid bestaat, ook al moeten andere achterwege blijven, waarvoor de noodige overeenstemming thans niet kan worden gevonden „Ik verbind mij aan een Volk1' zeide de Koning bij zyne inhuldiging „grooter door deugden dan door bet bez t van een uitgestrekt grondgebied; krachtiger door eensgezindheid dan door zielental." Zal dat ook thans waarheid blijken te rijn Wij zonden meenen der waarheid te kort te doen, indien wij den tegenwoordigen tijd voorstelden als een tijd van voorspoed eo welvaart, van rust en vrede, en de wolken loochenden die den hemel dekken. Tweespalt op allerlei gebied, kw ning, stilstand althans in menigen tak van handel en nijverheid, twistende en onverzoenlijke partijen in Kerk en Staat gebrek aan arbeid onbe vredigde en steeds luider uitgesproken wenschen en daaronder vele onbevredigbare, gebrek aan wederzijdsch vertrouwen ongeloof aan de eerlijkheid van inzicht en bedoeling kenmerken deze dagen en bittere verwijten getuigen van heel iets anders dan van den ernstigen wil om waar overeenstemming onmogelijk isalthans door verdrag en vergelijkzonder verloochening van eenig beginselzonder af te zien van den strijd om later tot een beteren, meer bevredigenden toestand te komen voor het oogenblik tot siand te brengen wat nu bereikbaar is. Maar ééue zaak blijft er toch over, die reden tot dankbaaitieid en vreugde mag geven; het is deze dat 's Konings verjaardag inderdaad een Dationaal feest iseen feast voor gansch het volk. Het Oranjehuis heeft met Nederlaud ééne geschiedenis. Samen hebben zij tijden van beproeving en harden strjjd, tijden van bloei en grootheid doorleefd. Tweespalt in dit opzicht, die in vroeger eeuw na en dan doorbrak, bestaat niet meer. Sinds 1813 is „Oranje boven" ons aller leuze. En toch als wij aan den beroemden eu geliefden Oranjeneam denken, kunnen wij op 's Konings zeveu- tigsten verjaardag een gevoel van weemoed niet onder drukken. Toen de Koning in 1819 te Amsterdam werd ingehuldigd, wooudeu twee Prinsen de plechtigheid bij en later zag nog een derde Prins het levenslicht. Als wij nu het gedenkschrift van's Konings inhuldiging opslaan dat mejuflrouw A. L. G. Toussaint in dat jaar haar landgenooten schonk dan treffen ons woor den als de volgende: „Dien kleinen Prins van Oranje te aanschouwen, die eenmaal Koning Willem IV moet zijn was zeker voor alle Nederlanders, die de ge schiedenis van hun vaderland kennen merkwaardig maar bovenal voor die grijsaards, trouwe vereerders van het Oranjehuis, die den stadhouder Willem V nog hebben gekend en gedienden die nu reeds een Ko ning Willem IV iu 't verse'iet zien."— Helaas! uy zou geen Koning Willem IV worden, hy noch één zijner broedeis, en de zeventigjarige Koning mag zich slechts verheugen in het bezit van een ruim zesjarig dochtertje. Eu tochtoen de laatste Koning van Engeland stierfwas daar niemand anders dan de achttienjarige dochter zijns vooroverleden broeden om de kroon te aanvaarden en met baar begon de zegen rijke regeering van Koningin Victoria. Al moge dan ook het gedacht der Oranje's in de mauly&e lijn op- touien te bestaan, de naam zal blijven levende Grondwet waarborgt den vermoedelij en erfgenaam van de kroon den titel van Prins van Oranje, en met dien naam kunnen de goede overleveringen blijven voort leven en daarmede de band tusschen Vorst en Volk. Zelfs de druk der tijden verleeut aan 's Konings feest een schoooen trek. Meer dan ooit tracht men daarvan een feestdag te maken voor gansch het volk inzonderheid ook voor de beboeltigen. Voor zooveel het barre jaargetijde toelaat, tracht men feest te vieren op een wijze, dat er zooveel mogelijk allen aan kun nen deel nemen. De weldadigheid geelt er hare wij ding aan. Geen beter middel voorwaar om kloven te dempen en geschokt vertrouwen te herstellen dan sa menwerking tot aller genoegen en prijsstelling op aller deeinemiog dan een blyk van belangstelling in het lot van alle zonen en dochteren des lands eu een poging om aller levensgeluk zij het ook een enkelen dag te verhoogen. De nawerking van dien goeden geest kan blijvend zijn. Deze Gonrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. 008- TEB ZOON. Menigen Nederlandschen dichter en kunstenaar hee het dankbare volk in den laatsten tijd op zijn zeven tigste jaar hulde gebracht. Hedenden Ï9dec Fe bruari, viert bet in elke stad in elk dor p den zeven tigsten verjaardag van zijn Koning, Z. M. Willem III. Het is geen gewone gebeurtenis dat een vorst dien leeftijd bereikt. Geen zijner voorvaderen mocht als stadhouder of regeerend Koning zijn zeventigste jaar voleindigen, 's KoDiogs grootvader, wijlen Koning Wil lem Ihad vóór dien tijd reeds alstaod gedaan van den troon. Slaan wij de lijst der tegenwoordige sou- vereinen op, dan zien wij dat alleen de negentigjarige Duitscbe Keizer en de zeveneDzeveutigjarige Paus onzen Koning in leeftijd overtreffenen Blechts een vijftal, allen jonger in leeftijd, hebben tot nog toe langer de kroon gediagen. Brussel was zijn geboorteplaats. De band die in 1815 de zeventien Nederlandsche gewesten had vereemgd had ze niet zoozeer tot één geheel kunnen doen samen smelten dat eén vaste zetel van bestuur kon worden aangenomen. Men bleef spreken van Noord en Zuid- Nederland de Koning moest worden ingehuldigd te Amsterdam en „in eene der steden van de zuidelijke provinciën"; Brussel wilde niet wijken voor 's Gravenbage, en s Gravenbage niet voor Brussel, en dientengevolge waren beide s eden om het andere jaar zetel der Begeeringverblijfplaats van het hof en vergaderplaats der Siaten-Generaal. Veertien jaren na de geboorte van dezen erfprins was de band reeds verbroken en beslist dat hy in zyn geboorteplaats nooit Koning zou zijn. Toen hij op 82jarigen teeltijd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam als Koning werd gehuldigd, waren daar alleen de vertegenwoordigers der Noordelijke provinciën bjjeen om het verbond tusscben vorst en volk te be zweren en op de tafel voor den troon lag naast de zinnebeelden vsd het komngtchap, naast kroon, schepter en rijksappel een prach't-eiemplaar van de nienwe Grondwet, die slechts een half jaar te voren een nieuwe orde van zaken had ingevoerd. De Koning herinnerde er aan in zyn toespraak aan de Staten Generaal. „Hoi g is de betrekking" a'dus sprak hij „waarin ik geplaatst len; zwaar zyn de plichten die op mij rusten. Ook den Kon ngen kleven menschelijke zwakheden aan, en daarom behoeven zij instellingen en ze fstandige voorlichting, opdat de Kroon een brandpunt blijve, dat weldadigen invloed verspreidt. Dit volk dat een der eersten is geweest om uit de duisternii, het geweld en de verdrukk pg der middeneeuwen orde en vrijheid en waarborgen voor het behoud van beide te voorschyn te roepen heeft ook thans weder naar de behoeften des tijds zijne instellingen herzien en bevestigd. Koning en Volk Oranje en Nederland hebben met kalmte dit gewichtig werk volbrachi en de onberekenbare voorrechten van rust en vrede zijn het deel van den dierbaren Nederlandschen grond gebleven. Indien wij het oog slaan op de beroeringen die een groot deel van Europa teisteren op de vernietiging der bronnen van bestaan en welvaart, die zulke treffende lessen geven, laat ons dan Gode dankbaar zijn die het dier baar vaderland heeft behoed, en sluiten wij ons nauwer en nauwer aaneen, opdat wij zynen zegen mogen waar dig blijven." Zoo kon de Koning spreken in 1849. En inderdaad, orde, rust eu vrede hebben zijne regeering gekenmerkt. Den eed op de nieuwe Groüdwet toen door hem af gelegd heeft hij trouw gehouden. Op 's Konings zeventigste verjaardag zijn de beraadslagingen begonnen

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1