GLllerUt. weest doordien haar pastoor Hasius geleefd heeftdie weggezonden isomdat hij tegen het mendement der bisschoppen had gehandeld. Nadat de minister het ontwerp nog verdedigd en de heer F a b i u s het be streden hadwerd het met 29 tegen 17 stemmen aangenomen. Den 21, 's namiddags 1 uur, grondwets herziening. Den 15 trad voor de leden van „Nut en Ge noegen" te Uitgeest als spreker op de heer A Jans van Westzaan. Vóór de pauze gaf de spreker eene studie over den dichter Beets ten besteen na de pauze itot algemeen genoegen de echt komische schets Lodewijk Mulder „Uit den tijd, toen ik nog een van lief vers maakte." Ëen met 2 paarden bespannen disselwagen van een landbouwer te Schouw geraakte den 16 door het schrikken der paarden van den Buiksloterweg in het Noordhollandsch kanaal. De bestuurder kon zich red den doch de paarden werden dood op het droge ge bracht Een rondventer van een socialistisch weekblad te 's Gravenhage heeft in den avond van den 16, toen hij zich in afkeurenden zin uitliet over de toebereidselen voor de viering van 's Kunings verjaardag, eene geduchte oorvijg bekomen die hij met scheldwoorden beant woordde, waarna de gebeele buurt op hem atkwam en hem een pak slaag toediende. Toen den 16 de trein van 4,50 nit Amsterdam naar Enkbuizen aan de halte te Blokker stopteheeft het personeel een jongetje, dat op schaatsen in een wak gereden en byna geheel onder het ijs geschoten was, nog van den dood kunnen redden. Met een gloeiende pook van de locomotief maakte men eene opening, waardoor bet hoofd en de handen vrij kwamen, en daar hy nog goed bij de pinken was, zoo pakte hij het ijzer beet en bad men hem spoedig boven en in veiligheid. Met eene gevoelige vermaning werd bij naar huis gezonden. De redding was zoo vlug in zijn werk gegaan, dat de trein even goed op tijd te Enkhuizeu aankwam. Bij de den 16 gehouden verkiezing van 3 hoofd- ingelanuen voor het polderbestuur van de Schermeer, ter voorziening in de vacaturen, ontstaande door perio dieke aftreding op ultimo April 1887 van de heeren G. J. de Jong, Jb. Dekker en F. Smit Cz., zijn allen als zoodanig herkozen. Den 16, des avonds te ruim 8 uren, is te Haar- lemmerliede en Spaarnwoude afgebrand de boerderij van C. Bourgonje aan de Vinkebrug. De stoombootdienst tusschen Enkhuizen en Sta voren is sedert den 16 weder gestaakt. Den 17 is de nieuwe petroleuminrichting in de ■tadsristlanden te Amsterdam geopend de eerste pe troleum werd uit het stoomschip Fetrolea in het re servoir gepompt. By kon. beslnit van den 17 is benoemd tot kan tonrechter te Haarlem de heer mr. A. A. van der Merschthans subsi, officier van justitie bij de arr. rechtbank aldaar. Bij de wedrennen te'Slikkerveer hadden zich den 17 voor de baan van'i 1609 el dezelfde mededingers als den 16 aangemeld.; ;De voorloopige uitslag was, dat See 2 min. 66J sec., van den Berg 2 min. 58| sec. over de baan deed en Smart in 2 min. 53* sec. de eindpaal bereikteterwijl Kingma 2 min. 54-J sec daarvoor noodig had. De nederlandsche hardrijders waren dus afgereden. De einduitslag was, dat See in 2 min. 53 sec. Smart versloeg die in 2 min. 54J sec. de baan aflegde. Een nienwe rit op een baan van 320 el had ten slotte tusschen See en van den Berg plaats. Van den Berg won deze rit in ODgeveer 28 seconden met 2 seconden voorsprong. De volledige uitslag van den laatsten wedstrijd op de baan van 320 el was: van den Berg won in 28| sec. tegen See in 31J sec. en Kingma in 33J sec. tegen langs den klooster-akker naar den tuin van den burge meester leidt. De poort in de muur weet ik nog te openen; bet was een onzer jongensstreken, langs dezen weg uit de Btad en er weder in te gaan, als de poorten na het avondgelui gesloten waren. Vindt ge het goed, Hans, dan besparen we ons het roepen bij de poort en bet aangapen en ondervragen en komeu door den tuin bijna onbemerkt in het huis mijuer ouders aan." „'fc Is mij goedals het den paarden maar even zoo goed is", sprak Hans Veit, zijn metgezel. Hij zag nieuwsgierig naar de armoedigemaar blijkbaar nog niet laDg geleden gebouwde huisjes. „Hier woont dus het weversvolkje, waaraan de landgraaf wegens hun geloof een vrijplaats gegeven heeft", vervolgde hij. „Zie, Georg er zijn sedert ge hier niet waartnog wel een dozijn gevels bijgekomen." Georg knikteterwijl hij voor een huisje van éóne verdieping stil hield, dat, als men het opmerkzaam bezag, zich van de andere buisjes een weinig onderscheidde. De balken van den gevel vertoonden hier en daar een weinig Bnijwerk; de kleine in lood gevatte ruitjes wareu buitengewoon helder en eenige er vau boden plaats voor de eerste weelde eener armoede, die minstens den bittarsten strijd met de nijpende nood te boven is namelijk enkele schoone bloemen. Georg Tiedemars sloeg hierop niet veel acht. Hij zag veeleer ontevreden naar het huisje, terwijl hij uitriep „Men heeft hier den weg geheel veranderd door dat bouwen ik wist hier vroeger tusschen de lage heggen en moerasachtige weilanden mijn weg, dat dag of nacht mij onverschillig waren en nu weet ik niet, waar ik hem vinden moet. Juist hier op de plek, waar dit huis staatmoet het pad naar de beek geweest zijn komen wij er nu ter zijde niet doordan moeten we omkeeren en op den grooten weg blijven." „En van omkeeren waart ge nooit een vriend", bromde Hans, terwijl Georg langs het hek, dat den moestuin naast het huis omsloot, voortreed en van het paard af, den eersten ingang, dien hij vond, trachtte te openen. Het gelukte hem hij knikte Hans Veit lachende met het hoofd toe; zy reden op een met gras Werkhoven uit Koten in 891- sec. Ten slotte won van den Berg bij den laatsten rit in 28 sec. tegen Kingma in 28§ sec. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 17 uitspraak gedaan in het geding van het klassikaal be stuur der ned. herv. gemeentedoende wat des ker- keraads is, tegen de heeren Rutgers en Goedhuis. Het exploit van dagvaarding is nietig verklaard, op grond dat daarin niet de namen der eischende personen ver meld waren zooals art. 5 2e lid van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering eischtmet veroordeeling van den eischer in de kosten van bet geding. Heeft de gemeenteraad van Egmondbinnen door verb9tering der wegen reeds veel gedaan tot werkver- schatfing aan de arbeidende bevolking dier gemeente •ook de ingezetenen hebben het hunne bijgedragen tot leeniging der armoede in dit strenge jaargetijde. Eukele zangers, onder leiding van den directeur van het zang koor der r. k. gemeente, te Rinnegom, met medewerking van den organist aldaar hadden zich op verzoek van eene daartoe gevormde commissie bereid verklaard, eene openbare zang- en muziekuitvoering te geven ten voor- deele der algemeene armen van Egmondbinnen. Terwijl de toegangsprijs bestond in eene vrijwillige bijdrage, overtrof de opbrengst verre de verwachting, zoodat aan allen die zulks verlangden eene flinke uitdeeling van erwtenspek en brandstoffen kon geschieden. De bedoelde uitvoering had den 17 plaatswaarvan een zeer ruim gebruik werd gemaakt. Het program werd met juistheid en tot aller voldoening uitgevoerd. De burgemeester, de heer P. Pranger, droeg naafloop een gedicht voorgetiteld „de Bedeeling", en bracht aan bet slot ouder toejuiching der aanwezigen uit aller naam een woord van dank aan hen die hadden bijge dragen om deze zaak tot ieders genoegen te doen welslagen. De gemeenteraad van Leiden heeft den 17 be sloten tot de inrichting van gemeentewege van eene voorloopige bewaarplaats voor krankzinnigen waaraan de behoefte zich van tijd tot tijd had doen gevoelen. Bij kon. bestuit van den 17 is als blijk van Z Ms. goedkeuring en tevredenheid de zilveren medalje toe gekend aan: 0. Lokker Jzn., schipper te Goedereede, en de bronzen medalje aan W. van der Wende, van Ouddorp, F. de Geus, L. Nijland en J. Kliuk Azn., vau Stellendam, wegens do gevaarvolle redding van twee opvarenden, behoorende tot de bemanning van bet vissoheravaartuig Ondernemingomgeslagen ter hoogte van Stellendam op 15 December 1886 bij het wenden; A van der Reyden, te Leiden, wegens het met levensgevaar redden van een meisje, dat met een ander den 21 Januari 1887 door het brooze ijs van den Nieuwen Rijn was geraakt; A. Schaap en L. van der Reijden, vroeger behoorende tot de bemanning der Biielscbe reddingsboot, wegens hun manmoedig gedrag, aan den dag gelegd bij de redding van 7 der opva renden van de gestrande stoomboot Littlebeck op 26 October 1884; L. Spuy, te Maassluis, voerende het vaartuig de Onrust, wegens de pogingen, door hem tot redding der opvarenden van de Littlebeck op 26 Oo- tober 1884 aangewend, Den 17 is in bet Paleis voor Volksvlijt te Amster dam voor een 3tal dagen de jaarmarkt of kermis geopend, welke door eenige belangstellende heeren en dames gehouden wordt ten bate van de vacantie koloniën. Den 18 is te Enschede een hevige brand uitge barsten in de groote stoomweverij en spinnerij dar firma Blijdenstein Ca. De spinnerij is geheel uitgebrand. De inzameling langs de huizen voor eene be deeling der armen op den 19 beeft te Uitgeest f 546 opgebracht. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de ge- ftilleerde commissionairs in effecten te Amsterdam Bar- nasconi en Paleologobeschuldigd van onge egelde boekhouding bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. De tijdelijk geschorste gemeente-ontvanger te begroeid pad tusschen de kooien van den eigenaar door, een vergrijp aan het eigendom van een ander dat de burgemeesterszoon verantwoorden mocht, daar de Bologneesche student in de rechten dit moeiehjk zou kunnen doen. In den tuiu was overigens niemand om da indringers te weren. Deze grensde aau eene zijde aan do wei landendie Georg zich vroeger herinnerd had; hier bevond zich geen hegeen sloot met riet bewassen vormde de afscheiding. Op het oogenblik dat de beide ruiters over de sloot sprongenscheen hunne ongewone verschijning voor het eerst bemerkt te worden; een vrouwenstem uitte een luiden kreet en een andere riep lieve hemelHilde zie daar zijn ze in uw tuin geb.oken De eerste blik op do weide had de ruiters do?n zien, dat zij hier op het grondgebied der vrouwen gekomen waren. Over het gras waren laage lijnen gespannen waaraan linnengoed te bleeken gelegd werd, terwijl links ter zijde, aan den kant van het doorstroomende beekje, een groep vrouwen stond. Heimelijk vermaak scheppende in den schrik dezer jonge dochters sprak Georg ze aanterwijl hij zijn paard inhield en hoffelijk zijn baret lichtte. Zijn toon, die, ais hij met mannen sprak, niet licht do eeni jszins trotsehe onverschilligheid van den patriciër verloochen de, werd dadelijk en zonder zijn wil een andere, als hij vrouwen voor zich had al waren zij zelfs uit den minderen stand. Hij scheen hare sekse eene inge nomenheid, eene achting toe te dragen die hem juist daar, waar zij het minst verwacht, misschien ook het minst verdiend was, reeds vele harten had doen winnen. Hij verontschuldigde zich, als mogelijk de bewoonster van het huisje naast den tuin tegenwoordig was over de vrijheid die hij en zijn metgezel genomen hadden. „Ik was hier met den omtreï bekend vóór de laatste huizen gebouwd werden", sprak bij lachende, „en zocht den weg, waarlangs ik als knaap dikwijls gegaan was, om door een achterdeur iu mijn vaders tuin te komen." Een der meisjes, die achter de anderen stond, scheen iu deze bedekte stelling haren moed teruggekregen te Kuilenbnrg is met meerderheid van stemmen door den gemeenteraad ontslagen. Op de 4 pet. leening der gemeente Meppol, groot f 366 000, is voor conversie geteekend voor f 336 900 en bij vrije inschrijving voor/170.500, waarvan 29100 gegund werden tot den koers van 100rT tot 103£ pet. De nederl. vereeniging tot bevoruering van Zon dagsrust heeft bij den minister van waterstaat aange drongen op een onderzoek in zake de bewering van vele telegrafisten dat de zondagsdienst voor hen aan merkelijk kon worden ingekrompen door het in werking stellen van een hooger tarief voor dien dag en hem verzocht te overwegenwat gedaan kon worden ter voorkomingdat des Zondags meer dieast vau het per soneel bij deu rijkstelegraaf werd verlangd dan het belang van het publiek vordert en blijveude maatregelen te nemen opdat geeue ambtenaren bij den rijkstele graaf genoo lzaakt worden hunne zondagsrust op te offeren aan den dienst. Te Mende (Lozêre) heeft een 70jarige grijsaard eerst zijne beide jongere broeders en daarna zich zelf met een jachtgeweer doodgeschoten. Naar men zegt had de moordenaar, vroeger een welgesteld grondbezitter, die echter al zijn land aan zijne broeders had afgestaan weinig reden om over hunDe dankbaarheid voldaan te sjjn' De brusselsnhe torea ontworpen door de heeren Hennibique en Nère, zal zooals gezegd eene hoogte van 300 ellen hebben; op deze hoogte zal eene sterre- wacht opgericht worden en men zal daar eene gaanderij van 300 vierk. el vinden om een luchtje te kunnen scheppenindien men ten minste niet aan duizelig heid lijdt. Op 200 el zal men een „Belvedère" en eer- hótel met 60 kamers vindeude zalen en eetzalen zullen eene ruimte van 35 maal 10 el hebbeD ten wijl er eene gaanderij vau 500 loopende el met eene breedte vau 1.50 rondom deze belvedère cal gebouwd worden. Op 65 el hoogte eindelijk zal men een Kurzaal met eetzalen en koffiehuis vinden ds oppervlakte der zalen vau dit gebouw zal 1756 vierkante el bedragen. Zeven „lifts" zullen de menscben naar boven werken eu wel naar de eerste gaanderij 63 ellen hoog3000 menscben in 12 minuten naar de Bel vedère 200 ellen hoog 650 menscben in één uur en eindelijk naar de sterrewioht 170 menschen in één nar; de macaines zullen van 300 paardekracht ziju. Dit kan men een eeht luchtkasteel noemendat 200 ellen boven den beganen grond ligtvooial bij stormachtig weder moet het er niet gezellig zijn. Men zal om naar boven te gaan f 2 50 per persoon betalen het geen menig huisvader wel wat duur zal vinden. De toren zal twee millioen francs kosten welk sommetje men hoopt te vinden door 200.000 aandeelea tien fraaos per aandeel uit te geven. Zooals men ziet is dit eens klei nigheid in de 19de eeuw, waar men met millioeuen schermt of het niets is." Professor A. Kircbbof te Halle maakt in een rnim verspreide circulaire bekend, dat hij voortaan een groot deel van zijnen tijd aan de verbreiding der wereldtaal „Volapük" denkt te wijden. Naar bij mededeelt, ge bruiken reeds 13000 personen in de verschillende landen deze taal. Iemand adverteert in de Kleine Courant van Rotter dam 't volgende „Geachte Medeburgers I Daar er heden een nationaal feest is en ik gaarne ook door bet uit steken van de driekleur mijn achting aan het vorstelijk huis wil doen blijken maar daar ik reeds 20 weken zonder werk ben zoo heb ik baar in de bank van leening moeten brengen. Wie van UEd. helpt mij dus om haar voor dien tijd (nl. 19 Februari) mij weer in handen te brengen. Zij die mij helpen kunnen op terugbetaling rekenen ais ik aan 't werk ga. Volgt het adres. hebben met halfluide stem maar toch duidelijk voor allen hoorbaar, riep zij tfcans uit: „Is hij daar weer I Dat is immers Jürgen Tiedamars de burgemeesters zoon die Georg lachte weder, wat hem zeer goed stond. „Die de jonge jufier reeds meer dan eers ten dans geleid heefc 1" riep bij onder het gegichel der andere meisje?; Degenedie tevoren door eene andere als Hilde aan gesproken was, had intusschen vooraan, vlak tegenover den ruiter gestaan en noch medegelachennoch een enkel woord gesproken ofschoon zij als de bewoonster van het huis en den tuin, welks gebied door de vreem delingen geschonden was, het meeBte recht tot spreken had. Ze was groot van gestalte en in het oog vallend recht; Georg, wien geen uiterlijke bekoorlijkheid eener vrouw gemakkelijk outgiug, kende haar deze in stilte toe terwijl hij het gelaat alle bekoring ontzegde. Hij beschouwde echter de ontmoeting nu voor geëindigd of wilde er een einde aan maken terwijl bij nog eens hufielijk het zwarte hoofddeksel oplichtte en daarna ziin paard naar de beek wendde. Met vluchiige verwon dering zag hij hierbij nog eens in het gelaat van Hilde, die hem kalm en ernstig, zelfs wel een weioig verstoord, aanzag en van de half schuwe, half drieste bewondering, die hij van meisjes uit dien stand gewoon was zelfs niets verried. „De duivel haal onsmoeten wij daarover P" riep Hans Veit brommend uit. Ook Georg was verrast toen hij bemerkte, dat de veranderingen, welke drie jaren hier teweeg gebracht hadden zich zelfs tot de bedding der welbekende beek uitgestrekt hadden. Deze scheen na de herfst- en lenteregen buitengewoon groote watermassa's naar omlaag gevoerd te hebben. Wel vlood het water nu weder gewoonmaar bet was diep op den bodem van een ruw uitgespoelde breede voort welker aan deze zijde steil dalende oever met den af- brokkelenden grond zelfs al ware zij minder breed geweestden paarden geen veilige plaats voor een sprong gaf. Wordt vervolgd. Stoomdrukkerij van Henna. Coster Zoon te Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 6