No. 23. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Onder de eerepoort. WOENSDAG 23 FEBRUARI. Deze Coar&nt wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Prijs der gewone Advertentiën: (Officieel (Bebetltt. Den 23 en 24 Februari wordt, onder overlegging van de afgegeven bon, ten kantore van den ge meente-ontvanger uitbetaald, het door de gemeente verschuldigde voor brood, koek en melk, geleverd op den 19. Nationale Militie. Bnitcnlanb. FEUILLETOJNT. Bewerkt naar liet Duitsch fiinaculaaD. ALKHAABSCHECOIIRAIVT. Per regel f 0,15. Groote lettere naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMb. COS- TEE ZOON. De BUEGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, herinnert den belanghebbendendat hij op Donder dag, 24 Februari e.k., 's namiddags 6 uur, ten raadhuize zitting zal houden tot het ontvangen der getuigen voor de bewijzen van broederdienst en eenigen zoon. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 19 Febr. 1887. A. MACLAINE PONT. BELGIE. Volgens de door den minister van oorlog in de Kamer gedane mededeelingen over de voorge stelde versterkingen zonden de forten bij Luik gesloopt en vervangen worden door zes nieuwe forten en zes tusschenwerken. Voor elk fort is een compagnie en voor elk tusschenwerk een peloton infanterie noodig, behalve de artillerie. Te Namen worden de bestaande werken uitgebreid en drie nieuwe forten gebouwd. DUITSCHLAND. De regeering heeft aan den land raad Baumbachden liberalen kandidaat in het Se kiesdistrict van Berlijn, eenige dagen verlof geweigerd, ten einde te Berlijn eene redevoering voor zijne kiezers te houden, op grond dat zij niet wilde aanmoedigen het deelnemen harer ambtenaren aan de beweging tegen de regeering. Den 20 trad in dit district de heer Eugen Eichter op in eene door 5000 personen bijgewoonde vergaderingwelke door de politie ontbonden werd toen de heer Eichter zich zeer heftig tegen de regee ring uitliet. De aanwezigen kwamen hiertegen op en brachten dien heer op straat een buldebewijs dat door de politie belet werd. Verscheidene personen werden in hechtenis genomen. Te Berlijn waar 80 pet. der kiezers aan de verkie zing deel namen zijn den 21 gekozen 2 sociaal-demo- kratenterwijl in vier districten herstemming moet plaats hebben. Deze uitslag is zeer ongunstig voor de liberalen. Te Metz werd gekozen de heer Antoins kandidaat der franschgezinde partij. ENGELAND. Twee groote dyDamietpatronen waaraan eene brandende lont bevestigd waszijn in den avond van den 17 door politie agenten gevonden buiten het venster der eetzaal van de woning van rechter Henn bij Keldysant (Clare). Zij doofden de lont voordat de ontplotfiDg plaats had. Twee ambt- VAN SOPHIE JUNGHAUS. 2) „Een geit kan daarlangs naar beneden en aan den anderen kant weer naar boven, maar geen paard", sprak Hans Veit. „De Btadspoort blijft ons niet bespaard Georg „Denkt ge?" sprak de burgemeesterszoon droog. Hij was eenige passen langs den rand der diepte gereden en nu op eene plaats gekomen alwaar niet op gelijke hoogte met de weide omdat de beek hier het breedst wasmaar ter halver hoogte een smal houten bruggetje gelegd was dat naar den anderen oever leidde. Men zag dit niet, voor men er dicht bij stond. De oever liep hier steil omlaag; het bruggetje bestond slechts uit eenige ruwe palenlos daarover gelegde balken en planken. Hans Veit was, zooals men wel zegt, stijf van schrik toen hij bemerkte dat zijn vriend van plan scheen daarover te rijden. „Zjjt ge dol, Jürgens?" riep hij eindelijk. „Ge krijgt het paard niet naar beneden." Dit scheen werkelijk zoo. Georgs paard een tame lijk zware bruin, maar van geen onedel ras, werd schuw door het in de diepte blinkende water en was tot het afdalen langs den oeverwaarbij hem bovendien meer van de behendigheid van eene geit toegekend werd dan hem lief scheen niet te bewegen. Met den weerstand van het paard ontwaakte echter eerst recht Georg's stijfhoofdigheid. Onvermoeid, met meer geduld en grooter talent van rijkunst dan hij bij menig schitterend ruiterfeest getoond had her haalde bij de poging, terwijl hij zijn paard achteruit genooten en een hoofd der politie gebruikten het mid dagmaal bij dieu heer. De dader ontvluchtte. Ten gevolge van eene gasontploffing in eene kolen mijn kwamen 16 van de 53 mijnwerkers om. Den 19 is te Burnley de heer Slagg, kandidaat der Gladstone-partij, tot lid van het lagerhuis gekozen met 5026 stemmen tegen 4481 op den conservatieven kan didaat Tbursby. Met het beste gevolg is in den laatsten tijd te Lon den een nieuw middel toegepastom de sneeuw in de straten op te ruimen. Zij werd geworpen op eene reusachtige ijzeren plaat, die door een draagbaren oven heet werd gemaaktzij smolt dan zeer spoedig en stroomde als water in de goten. Lagerhuis. Den 21 verklaarde de onder-mi nister voor buitenlandsche zakendat de voorstellen van den heer Drummond Wolff met in zich slotenden terugtocht der engelsche troepen, zoolang men vreesde, dat de egyptische regeering niet in staat is zich te handhaven. De regeering heeft nimmer een voorstel gedaan waardoor zij afstand doet van het recht om de rust van Egypte tegen onlusten van buiten- of in bet binnenland te beschermen. De meening dat En geland het oog gevestigd zou hebben op de aan België bij verdrag aangewezen stellingom die te volgen bij de schikking betredende Egypte, was geheel ongegrond. FRANKRIJK. Nu het verdrag met Madagascar ten uitvoer gelegd is zyn alle troepen teruggeroepen uit gezonderd 4 compagnien welke bij Diegomarez blijven. Voor eenige dagen zijn 6 knapen die op den vijver van Eaincy bij Parijs zich met anderen op glijbanen ver maakten verdronken door het plotseling breken van het ijs. Senaat. De beer de Gavardie, conservatief, heeft den 14 de regeering geïnterpelleerd over eene koste looze voorstelling vao Molières „Tartuffe" voor kinderen der lagere scholen te Parijs. De minister van eeredienst antwoordde, dat de kinderen tot het bijwonen dier voorstelling niet verplicht warenen het den ouders vrijstond van de door het gemeentebestuur gezonden toegangskaarten geen gebruik te maken hij wenschte echter den gemeenteraad van Parijs geluk met zijn ver lichten ijver voor al wat in verband stond met de var- standsontwikkeling der Parijsche jeugd. Teo slotte is ten aanzien dezer interpellatie overgegaan tot de eenvoudige orde van den dag. ITALIË. Het nieuwe ministerie is aldus samenge steld Depretis president-minister graaf de Bobilant buitenlandsche en Saraeci binnenlandsche zaken; Magü- anifinanciënBrinmarine en Grimaldi openbare werken. EUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg komt op tegen de beschuldiging van het engelsche blad de Standard, dat de vertraging van de afdoening vaD het haalde om het bij elke volgende keer steeds dichter bij den oeverrand te brengen. Hans Veit bleef intusschen hoofdschuddende staan. „Die stijfhoofdige satan bromde bjj in zjjn baard na eenigen tijd sprak bij luid „Eu als ge het paard beneden hebt, Georg, wat d.n? Als ge je eigen hals slechts op het spel zettetZulke stukjes heeft men je reeds meer zien wagen Maar bier is niets te winnen, dan dat ge uw paard de pooien breekt jammer genoeg de bru:n stapt mis, raakt tusschen de planken zie eens welke breede kieren ge brengt hem er nooit heel over „Dat is mijn zaak", antwoordde Georg tusschen de taoden. Juist wendde hij, voor wie weet de hoeveelste maal den kop van het paard naar den oever. Het dier beefde aan alle leden, maar eindelijk overwon de sterke wil van den ruiter die met gespannen gpieren en den rimpel van een hardnekkig besluit tusschen de wenkbrauwen, niet to6gaf... de vuist, die den teugel hield, vast als ijzer, terwijl de andere hand de vrees van het dier als het ware te gemoet kwam en het vleiend en aanmoedigend den vochtigea hals streek en klopte. Nu kwam echter eerst het moeielijkste deel der on derneming. Hec paard stond met stijve voorpooten en dicht bij elkander geplaatste hoeven op een plek gronds, die het nauwelyks ruimte genoeg bood, tussciien den achter hem steil oprijzenden oeverwand en de brug met de gapende planken; zijne zijden zetten zich op en in de starre groote oogen lag de grootste ontzetting. Geen vleiend toespreken van den ruiter hielp meer en geweld tegen het dier gebruiken was een zeker middel het te doen nederstorten. Was ook de diepte niet aanzienlijk, zoo was toch de naar onderen steeds nauwer wordende steenachtige bedding juist een plek waar een man en een zwaar paard niet ongedeerd zouden uitkomen. Allendie getuigen waren van dit tooneelzagen duidelijk, dat de joage man zich door zijn zonderlinge eigenzinnigheid in een gevaarlijke stelling gebracht had. bulgaarsche vraagstuk aan Rusland te wijten is. De russieche regeering heelt in haar schrijvenden 10 December 1886 in het regeeringsblaé medegedeeld, haar standpunt duidelijk uiteengezet. Het door de engelsche regeering over het bulgaarsche vraagstuk openbaar ge maakte Blauwboek toont votgenB dat blad duidelijk aau van welken kant het twistvuur wordt aangestookt en wie de schuld draagtdat het geschil nog niet opgelost is. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De minister van binnen 1. zaken heeft den 21 de redevoeringen der 27 woordvoerders bij de al- gemeene beraadslagingen over de grondwetsherziening samen gevat in de stelling van den heer de Beaufort, dat het jammer en onverantwoordelijk zou zijn in de tijden, welke wij thans beleven, niet tot die herziening over te gaan, eene stelling in andere woorden ook door den beer van den Biesen verkondigd. Daarna behandelde hij achtereenvolgend de opportuniteitden inhoud der voorstellen en de twee nog aanhangige motiënwelke hij bestreed. Hij sprak ten slotte de hoop uitdat de Kamer dit tijdperk zou besteden om vruchtbaar te werken, al ware het om van hare gehecht heid te toonen in deze dagen zoo algemeen en duidelijk uitgesproken aan den grond- en hoeksteen van ons erfelijk constitutioneel monarchaal gezag. De heer B o r- gesius betoogde de noodzakelijkheid der grondwets herziening, ook in het belang eener sociale wetgeving, en de heer Reekers verdedigde den heer Schaepman tegenover de aanvallen, waaraan deze afgevaardigde in de vorige week van de zijde van den heer Brouwers had bloot gestaan. De heer van der Linden betreurt hetdat de grondwetsherziening op een ongeschikt oogenblik is aangevangen, doch wil, nu dit eenmaal geschied is, meewerken om haar zoo spoedig mogelijk van de baan te helpen. Wat omtrent verzoening gezegd is, begrijpt hij niet: verzoening van menschen kan bestaan, do-li van verzoening van beginselen heeft hij nooit gehoord. Hij zou vóór de grondwetsherziening het belastingstelsel willen herzien. Het volk toeh is voor deze grondwets herziening koudterwijl er daarentegen in 1848 wel degelijk aandrang bestond. Op voorstel van den heer Hafl ans werd de beraadslaging daarna met 43 tegen 24 stemmen tot den 22 verdaagd. Te Oostzaan zijn den 12 drie kinderen door het ijs gezakt. Een kind, een meisje van 10 jaar, verdronk; de twee andere kinderen werden gered. De Vereeniging tot verbetering van bet paarden, ras voor Wieringerwaard en omstreken beeft den 15 in hare eerste algemeene vergadering van dit jaar de re kening over 1886 goedgekeurd in ontvang op f 3670 Met eenig leedvermaak, maar tevens niet zonder be zorgdheid zag Hans Veitdie zoo dicht mogelijk aan den oeverrand gereden was, naar omlaag. De meisjes drongen angstig naderbij om met een niet geheel on aangenaam gevoel van vrees te zien hoe het met den jongen overmoedigen ruiter wel afloopen zou. „Ik verzoek je, Georg, stijg af!" riep Hans Veit ein delijk. „Aan den teugel brengt gij hem er misschien nog over 1" Hij had deze woorden reeds lang op de tong gebad maar ze nog steeds teruggehouden voor het geval dat bij voorzag namelijk dat de vermaning het tegendeel der bedoeling zou uitwerkeo en de hardnekkigheid van zijn metgezel slechts versterken zon. „De duivel haal me als ik den lafifen rakker zijn zin geef!" stiet Georg uit. „Er over of er onder moet hij Een verdere poging om het paard naar de brug te dwingenwaarbij bet snuivend steigerdewerd met een luiden angstkreet door de meisjes begeleid. Hier door geheel scbuw gemaakt, ging de bruin plotse iDg kaarsrecht op de achterpooten staan De hoeven der voorpooten trapten door de lucht en elkeen zag, dat zij bij het neerkomen niet op de planken komen zouden, maar dat bet volgend oogenblik ruiter en paard omlaag zouden storten. Allen hielden den adem in een vloek om den driesten knaap bleef Hans Veit in de keel steken. Juist toen bet dier het slechts met moeite door ver plaatsing der achterpooten behouden evenwicht verloor, gleed eene gestalte pijlsnel langs den oever naar omlaag, group eene hand de teugels vlak by het gebitdrukte een schouder zich tegen de zijden van het dier eu drong het zywuarts op de brug de hand en de schouder eener vrouw 1 Zoo bleef zij voortgaan, dicht tegen het paard gedron gen, zich niet storende aan de met ijrer beslagen hoeven en slechts zóó vond zij, op de smalle planken der brug, ruimte naast het dier, dat hare hand ia enkele Beconden naar de overzijde leidde. Nauwelijks voelde het paard

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1