en in uitgaaf op f 3117.94. Van het batig slotten bedrage ran f 552.06, werd f 550 tot reservefonds be stemd. Het bestuur werd herkozen uitgezonderd de heer P. K. Kaan die verzocht bad niet weder voor die betrekking in aanmerking te komen. De hengst der vereeniging Norman II blijft staan bij den heer G. H. Geerligs te Anna Paulowna. jjiïDe liberale kiesvereenigiDg Burgerplicht te Gro ningen heeft den 15 met bijna algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De vergadering, van meening: dat de in art. 7 van het gewijzigd wetsontwerp tot bet in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de additioneele ar tikelen der grondwet neergelegde voorloopige regeling van het kiesrecht onvoldoende is omdat zij den zoo- geDaamden werkmansstand niet of in te gering getal zal binnensluiten in het kiezerspersoneel „dat de voorloopige regeling van het kiesrecht zoo moet worden tot stand gebrachtdat met en naast de zoogenaamde capaciteiten tot kiezer worden gepro clameerd allevoor welk bedrag ookaangeslagenen in de personeels belastingdie hunne belasting be hoorlijk hebben aangezuiverd dat behalve de in de kieswet voorgestelde wijzigin gen ook nog deze wijziging urgent is, dat vanjde kie zers worde geëiicht invulling van het stembiljet in persoon voor het stembureau „nooJigt het bestuur der Liberale Unie uit onmid dellijk eene vergadering bijeen te roepen ter behande ling van dit onderwerp." Mocht het bestuur daartegen bezwaar maken dan zouden vijftien leden overeenkomstig de statuten uitge- noodigd worden eene vergadering te doen beleggen, In de staatscourant van den 16 wordt bekend gemaakt, dat in 1887 kunnen geplaatst worden: 1°. bij het Kon Instituut voor de Marine te Willemsoord, na afgelegd vergelijkend examen, 40 jongelieden als adelborst voor de zeedienst en 3 voor de mariniers. Het schriftelijk examen wordt aan alle adspiraoten ge lijktijdig afgenomen te 's Gravenbage op den 17 en 18 Mei zij krijgen allen dezelfde vragen ter behandeling. De vader, de moeder voogdesse of de voogd die ver langt zijn of baar zoon of pupil te doen in aanmerking komen moet vóór 1 Mei aan den minister van marine een op zegel geschreven verzoekschrift inzenden; 2°. zes jongelieden als adspirant-administrateur bij de zeemacht. Het sohriftelyk examen daarvoor wordt op dezelfde wijze afgenomen te 's Gravenbage op den 19 ea 20 Juli. Het mondeling examen mede te 's Gravenbage ge houden wordende vangt den 27 aan duurt één dag en wordt afgelegd door groepen van drie adspiraoten. Verzoekschriften voor deze betrekking in te zenden vóór 1 Juli aan genoemden minister. In den avond van den 18 is te Alblasserdam de winkel en sigarenfabriek van den heer A. Vogelsang verbrand. Den 18 is met 208 tegen 22 stemmen door de aandeelhouders in de Kon. Nederl. iokaalspoorwegmaat- zchappij goedgekeurd de met de Holl. spoorwegmaat schappij gesloten overeenkomst betreffende de exploitatie en door den directeur medegedeelddat alle lijnen waarschijnlijk met Juli of Aug. a.s. in gebruik zouden worden genomen. De uitslag van het den 19 te Amsterdam gehou den quartet-concoursuitgeschreven door de Kon. Liedertafel „Kunst en Vriendschap" aldaar, is als volgt le prijs Utrechtsche mannen zangvereeniging2e prijs liedertafel „Zang en Vriendschap" van Haarlem; 3e prijs mannen-zangvereeniging „Crescendo" van Haarlem 4e prijs mannenkoor „Caecilia" van Amsterdam. Da. P. H. Versteeg, predikant bij de ned. herv. gemeente te St. Pankras, is beroepen bij die gemeente te GoëngaGauw en Offingawier (classis Sneek). De leerlingen der chr. nat. school en die der openbare school in de gemeente Broek op Langedijk hebben op 's Konings 70en verjaardag met elkander een recht gezellig feest gevierd in de eerstgenoemde school. daar vasten grond, of bet stond met een laatsten sprong bevend van angst op den anderen hoogen oever. Dit alles had zoo snel, zoo geheel onverwachts plaats gehad, dat de toeschouwsters het eigenlijk pas begepeu, toen het reeds geschied was. Als van een zwaren last bevrijd kregen zij bare stemmen thans terug. „Hilde 1 God sta ons bij! Wat die wel niet durft! Ik was dood van angst klonk het thans verward dooreen. Hilde kwam intusschen rustig over de brug terug ofschoon zij haar hoofd niet zoo rechtop hield als ge woonlijk. Zij zag er eerder verstoord dan tevreden uit en trad nu onder de andere meisjesals wilde zij zich aan de aandacht die zij op zich gevestigd had, weder onttrekken. „Kom, aan het werk", sprak zij en maakte hierdoor aan alleuitroepen over bare kloeke hulpeen einde, „of bet wordt nacht, vóór wij met gieten gereed zijn." Hans Veit kwam nu van zijn verbazing tot zichzelven. „Braaf zoomeipje 1" riep hij, half lachende tot de meisjes. „Bylo de burgemeester mag u wel bedankeD, dat zijn zoon naar huis rijden kan en niet daarheen gediagen moet worden Dat ge mijn paard ook over die duivelsbrug voertzou wel wat te veel gevergd zijn Ik geloof, Jürgen dat de langste weg voor my de kortste zal zijn, ik rijd de poort door." Hij groette den burgemeesterszoon en wendde zijn paard. „Ge moet mij vergunnen denzelfden weg terug te gaan dien wij zoo vrij waren hierheen te nemen", sprak hij terwijl hij voorbij de meisjes reed. Daarbij zag hij ze oplettend aan om diegene nog eens beter te be schouwen die zijn metgezel den gewichtigen dienst bewezen had. Het was hem echter niet mogelijk haar persoon met zekerheid te onderscheiden daar zij zich opzettelyk tusschen de anderen verborgen hield. George had intusschen het laatste oogenbiik gebruikt om zijn paard geheel meester te worden. Daarna zag hij scherp naar de meisjes lichtte zyn baret en riep met heldere stem „Mijn dank blijf ik voorloopig schul dig jonge dochter 1" Den 19 is te Nieder-Ingelbeim by Mainz in den ouderdom van bjjna 67 jaren overleden de heer Bduard Douwes Dekkermeer bekend onder den naam van Multatuli. Den 19 is een jongen uit Nigtevechtdie naar Abcoude was gegaan om bij te wonen de aldaar ge houden wordende feestelijkheden te Abcoude met den trein in aanraking gekomen en dadelijk gedood. Te Kolhorn werd voor bet schoolfeest op 's Ko nings 70 verjaardag 142 ingezameld. Hiervoor werd aan p. m. 180 kinderen een aangenaam feest bereid. Met de kinderen werd eene wandeling door het dorp gemaakt, waarna zij in de fraai versierde kolfbaan rijke lijk werden onthaald. Verschillende feestliederen wer den gezongen elk kind ontving een fraai stuk speel goed de hoogste klasse een boekje en de lagere klasse de portretten van het koninklijk gezin. Kinderen, die niet aai het feest konden deelnemen omdat zij door de mazelen aangetast waren, ontvingen de geschenken en lekkernijen thuis. - Bij gelegenheid van 's konings 70en ve-jaardag ontvingen de behoeftigen te Ursem eene buitengewone bedeeling. Te Oudkarspel is, zoo schrijft men ons, 's konings 70 verjaardag met opgewektheid herdacht en gevierd. De mannen, die zich in commissie hadden vereenigd om dien dag tot een echt volksfeest te maken, zijn, bijgestaan door hunne echtgenooten uitmuntend ge slaagd en hebben alle reden om met voldoening op hun werk terug te zien. De commissie had zich hoofd zakelijk ten doel gesteld dien dag tot een feestdag te maken voor den werkenden stand en werd op zeer heusche wijze in staat gesteldte dien einde eene feestgave uit te reiken bovendien werd nog aan een der commissieleden de som van honderd gulden ter hand gesteld, om daarvoor eene uitdeeling te doen aan behoeftigen bestaande in katoenen stof. Van de feest gave kon door iederdie ze ontving naar verkiezing worden gebruik gemaakt, hetzij in buiselyken kring of om daarvoor des avonds kosteloos een gezellige bijeen komst by te wonen in het lokaal van den heer Slote- maker waar zang vrije voordrachten alsmede de opvoering van een paar prettige tooneelstukjes elkander op aangename wijze afwisselden. Het schoolfeestdat des morgens plaats bad alsmede de openbare samen komst in het kerkgebouw op den namiddag, waarin de predikant der gemeente voor een buitengewoon talrijke schare een kernachtige toespraak hield, afgewisseld door kinderkooren en het zingen van toepasselijke liederen door al de aanwezigen dit alles had reeds in de ge moederen eene zoodanige feeststemming opgewekt, dat met vertrouwen ook de goede afloop der avond feestviering kon worden verwacht, wat dan ook inderdaad het geval is geweest. De Nieuwe Rotterdammer Courant meldtdat men de laagheid gehad heeft een valsch bulletin door het land te verspreiden inhoudende de tijdingdat de Koning plotseling overleden zou zijn. Dit bulletin is in eene massa exemplaren uit Rotterdam per post verzond m geheel of gedeeltelijk onder kruisband aan bepaalde personen geadresseerd. Het was gedrukt in eenen rouwrand en bovenaan stond gedruktBulletin van de Nieuwe Rotterdammer Courant. Geheel de vorm was er op aangelegd om te misleidenblijkbaar met de bedoeling om in het feestdat met zooveel opge wektheid door het nederlandsche volk werd gevierd, stoornis te brengen. Te Breda werd het bulletin den 19 des voormiddags half elf ontvangen en in handen der justitie gesteld. Overal in het land is de 70 verjaardag des Ko nings met opgewektheid gevierd door schoolfeesten bedeeling, optochten, illuminatie enz., zonder dat wan klanken werden vernomen. Alleen te Leeuwarden gaven eenige van de daar gedetacheerde huzarendie in beschonken toestand verkeerden aanleiding tot onge regeldheden met burgers. By eene vechtpartij met het volk maakten zij gebruik van hunne sabel, waarbij eenige burgers gewond werdendoch niet zwaar. Na het gebeurde werd bet geheele detachement des avonds in Hij volgde nu het oude bekende paddat aan deze zijde van het water weder te voorschijn kwam. Achter hem in de diepte ruischte de beek. Hy hield zijn paard in en zag nog even naar omiaag met bet zonderlingste gevoeldat bij ooit in zijn leven gehad had. Een stijf hoofdig en driest doorgezet plan had hij, hetgeen hem nog zelden overkomen was, niet op zijne wijze tot een goed eind kunnen brengen. Hij was zelfs, zoo te zeggen, er jammerlijk in blijven steken. En toch gevoelde hij hierover geene bijzondere ergernis. Veeleer hield iets anders dan zijne mislukte onderneming zijne gedachten bezig en zelfs op geene onaangename wijze. Hij her innerde zich telkens de enkele oogenblikken toen het meisje zich tegen zijn paard gedrongen hadvoorna melijk stonden hem bare lichaamsvormen, den slanken hals en rug, de fraai gevormde schouders, voor den geest. Haar gelaat had hij nauwelijks nog gezienmaar hjj nam zich voor het verzuimde spoedig in te halen. II. Burgemeester Doctor Jacob Tiedemars bewoonde een ruim huis in de nabijheid van het raadhuis. Dit oude raadhuissedert afgebroken en tot op de plaatswaar het gestaan heeftuit het geheugen van bet tegen woordige geslacht verdwenen was op het midden der markt gelegen en wel op het drukste gedeelte hiervan. Het toenmalige burgemeestershuis staat er nog beden en ziet met vernieuwde groote ramen op de veranderde wereld neer. Op den morgen na de vermelde voorvallen zat bur gemeester Tiedemars vergenoegd met zijn zoon iD de woonkamer aan het ontbijt. Hij was een zwaarlijvig man wiens volle gezicht in prodel iets van dat van een verstandigen vogel bad. Voor het overige had men hem in de deftige zwarte kleeding en naar zijn gansche uiterlijk ook wel voor een evangeliscben geestelijke kunnen houden. Hij verstond de kunst met minder woorden, dan de meeste mensohen gebruiken, in huis de kazerne gehouden ter voorkoming van verdere vecht partijen. Van de wijze van feestvieringdie eenigzini afweek van de gewone, vermelden wij de volgende te Kampen werd aan 29 zeventigjarigen een maaltijd aan geboden, waarbij het muziekkorps der stedelijke mnziek eenige muziekstukken uitvoerde; te Driebergen en Rtjsen- burg maakten ongeveer 160 personen gebruik van een feestdisch in het societeitslokaal te Driebergen, waar voor de burgemeester 200 personen uitgenoodigd had te Haarlem werd een album aan den Koning gezonden, door 4812 schoolkinderen onderteekend. De Koningin en prinses Wilhelmina zouden den 19, des namiddags te half 3, de versieringen te 's Gra venbage gaan bezichtigen toen de voor bet rytuig gespannen paarden nabij het Seheveningsche tolhek schrikten, waarschijnlijk door het gerinkel der lampions, die in de eerepoort voor Buitenrust werden ingezet waardoor de postillon viel en de paarden doorgingen. De politieagent van Dijk wilde de paarden grijpen, doch werd omver geworpen. Het rijtuig kwam eindelijk in het Noordeinde met een auder rijtuig in lichte botsing op welk oogenbiik de koetsier Kabelaardie met de zweek in de hand de hollende paarden te gemoet liep, hen tot staan brachtdoor ze een slag voor den kop te geven en met behulp van den stalhouder Wegman ze greep. Toen boden verscheidene personen verder hulp. De Koningin keerde met de prinses wandelend naar het paleis terug en reed een half nur later in een open rijtuig met twee paarden weder uit naar het Voorhoutwaar de schutterij een feestconcert gaf en naar de hoofdlaan van het Haagsche bosch waar de volksspelen in vollen gang waren. Dui zend een en twintig personen namen daaraan deel. Aan het feestmaal ten hovewaaraan de ministers gezanten enz. deelnamenstelde de Koningin een dronk in op haar gemaalwelke door den Koning beantwoord werd. Te half negen reed de Koningin met de prinses in een open door 4 paarden getrokken open gala-rijtuig uit, voorafgegaan door den burgemeester in ambtsgewaad in eene geopende landauer en gevolgd door 4 open koetsen, waarin de verschillende bofdignita- rissen met hunne dames. Met uitbundig gejuich werd die stoet op haren toeht langs de prachtig geïllumineerde stra ten overal ontvangen. Op de gedempte gracht, door de isra- elitische bewoners in feestdos gestoken, werden Koningin en prinses ingehaald door de 5 bestuursleden der vereeni- giug Israël en Oranjegezeten te paard en getooid met- breede oranjesjerpen. Een zesjarig meisje, geheel in de nationale en oranjekleuren getooid en door een familielid op den arm gedragengaf aan de prinses een prachtigen ruiker over, terwijl een bestuurslid een ruiker aan de Koningin overhandigde. Het meisje werd door de Koningin een oogenbiik in het rijtuig getild. Een kinderkoor zong een feestnummer. Op de Prinsessegracht werd stil gehouden om het vuurwerk te bezichtigen en nadat op de terugreis naar het paleis stilgehouden was voor de woning van den rijtuigfabri kant den heer van den Berghom de reusachtige inwendig verlichte rijtuiglantaarn vervaardigd uit lin nen en voorzien van opschriften, te kunnen bezichtigen, kwam de Koningin te half tien ten paleize terug, waar de Koning haar in de vestibule te gemoet kwam om haar naar de receptiezaal te vergezellen. Geheel Marken-Binnen heeft den 19 feest gevierd. Alle inwoners hadden hunne vlaggen uitgestoken een ziekealleen wonende man die daartoe zelf niet in staat was had zijne vlag naast zijn bed gelegd om den eerste die hem kwam bezoeken, te vragen, of hij zulks voor bem wilde doen. Ook de armen werden bij deze gelegenheid niet vergeten. Te Akersloot hebben door ruime bijdragen der ingezetenen de schoolkinderen een feest en de armen eene bedeeling gehad, die hen nog lang den 9 zullen doen heugen. Den 19 heeft te Beemster eene uitdeeling van spek aan minder gegoeden plaats gehad waarvoor zieh omstreeks 300 gezinnen hadden aangemeld en waarvoor door den gemeenteraad eene subsidie van minstens en in zijn ambt eerbied in te boezemon was overal als een verstandigdegelijk man bekend en ook bij den landgraaf goed aangeschreven. Zijne vrouw liep heen en weer en maakte daarbij zooveel omhaal voor den geleerden zoon dat zij hem, die aan do gebruiken van het ouderlijke huis ontwend was, inderdaad ontstemde. „Wilt ge ook niet bij ons gaan zitten, moeder vroeg hy telkens op nieuw. „Ei, dat zou mooi zyn 1" antwoordde de vrouw ijverig, „wie zou dan het toezicht in de keuken houden f" Ook 's avonds te voren had zij zich nauwelijks vijf minuten tijd gegund om te blijven zitten, terwijl de zooeven thuis gekomene van zijne reis verhaalde. Zij scheen zich over de thuiskomst van haren zoon niet beter te kunnen verheugen dan door om zijns wil hare bu'selyke werk zaamheden te verdubbelen. Bijsonder trof het den jongen man, als zijn vader met een gebiedenden wenk of een enkel woord de geledigde kan naar haar toe schoof om die te vullen, alsof zij een dienstmaagd was; wilde Georg haar echter denzelfden dienst verlichten en sprong hij zelfs op om de deur voor haar te openen, dan schenen zoowel zijn vader als zijne moeder zich te verwonderen. Ook merkte Georg op dat zijne moeder in deze drie jaar het laatste der bevalligheid die haar vroeger nog uit haar jeugd bijgebleven wasverloren had en dat zij meer verouderd wasdan hij wel ge dacht bad. Het gesprek der beide mannen was eindelijk van de toestanden der welfsche hoogescholen waarover de oude Tiedemars met groote belangstelling gesproken hadovergegaan op binnenlandsche aangelegenheden. Er kwam veel vertrouwelijks ter sprake, waarbij de burgemeester, zoodra zijne vrouw in de kamer trad, zijne stem liet dalen en slechts alleen hoorbaar voor zyn zoon sprak. Daarbij knikte zijne vrouw nu en dan Georg toe alsof zij er trotsch op was dat zijn vader hem in zaken inwijdde, die voor vrouwen zeker te hoog waren. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2