5St&b0~Beriefttets. gUlcyrattactic S3enslUeu. f 500 vu verleend. Den volgenden avond gaf het mannenkoor „Harmonie" eene uitvoering. In de vorige week werd te Beemster eene hard rijderij op schaatsen gehouden, die in drie afdeelingen gesplitst was. Aan de eerste, voor kinderen beneden de 12 jaren, namen 32 jongens en 35 meisjes, aan de tweede, voor jongens van 12—16 jaren, 13 jongens, aan de derde, voor jongelieden van 16—20 jaren, 9 personen deel. Er waren zes prijzen en zes premiën uitgeloofd. Bovendien ontving ieder mededinger nog eene verrassing. 's Konings 70 verjaardag is in de gemeente Schoorl gevierd met het ge en van kinderfeesten in den namiddag van dien dag, in de beide hootdbuurten der gemeente, nl. te Schoorl en te Groet. Vanwege het gemeentebestuur werden feestliederen en platen aan de schoolkinderen uitgereikt. De morgenschooltijd werd door de onderwijzers hoofdzakelijk gebruikt tot het verhalen van feiten, onder de regeering van Z. M. Willem III voorgevallen, en om de leerlingen, naar hunne vatbaarheid, te wijzen op de zegeningen, die bet nederlandeche volk onder zijne regeering genoten heeft, een en ander afgewisseld door het zingen van toepasselijke vaderlandsche liederen, 's Avonds werdennaar oud- hollandsch gebruik, vreugdevuren ontstoken. Zondag morgen wapperde nog de nederlandsche driekleur op de torens der nederl. herv. en roomsch cath. kerk gebouwen en werd in die bedehuizen de heugelijke gebeurtenis, op plechtige wijze, kerkelijk en godsdien stig herdacht. De te Huisduinen geplaatste reddingsboot der Noord- ,en Zuidhollandscbe reddingmaatschappij welke in vele opzichten onvoldoende was geblekenwordi vervangen door een nieuw te bouwen reddingsvlet (model haringvlot), welke, voorzien van lucht- en water dichte vakken beter aan het doel kan beantwoorden. Tot poldermeester van den Wijkerbroek is her kozen de heer P. de Wildt en gekozen de heer B. Slui ter, in plaats van wijlen den heer H. D. Sluiter. Voor het maken van een woongebouw voor den dienst der verlichting op Ameland is bij de aanbeste ding de heer F de Jong te Nes op dat eiland voor f 7435 de laagste inschrijver geweest. De Vereeniging tot dierenbescherming te Utrecht heeft besloten tot het bouwen van een doeltrefland ver blijf voor onbeheerde honden en tot het oprichten van drinkfonteinen voor honden. Dartig honden kan het te bouwen lokaal bevatten. Tot hoofdingelanden van den polder en banne Obdam zijn verkozen de heeren P. Blauw en P. van Kampen en tot lid van het dagelijkscb bestuur de heer K. van Diepen; tot dijkgraaf van den polder Weel en Braken de heer H. Tamies en tot heemraad de heer M. Stammes. De heer Janmaat, pastoor te Egmood-binnen heeft de schoolkinderen onthaald op koek, krentebrood en chocoladeals betuiging van erkentelijkheid voor de vele bewijzen van belangstelling, hem betoond bij zijn 25jarig pastoorschap in die gemeente. Onder de 21559 ingezetenen te Helder op 31 Dec. 1886 waren 1785 personen aan boord der sche pen en 349 personen der landmacht begrepen. De nederlandsche uitgeversbond heeft aan den Ko ning verzocht het tarief voor de verzending van couranten en drukwerken naar België te verlagen en het porto te herleiden tot het tarief, dat Nederland thans bin nenslands berekent. In dat verzoekschrift wordt o.a. gezegddat daardoor de aanleiding weggenomen zou worden, om onderdanen bedacht te doen zijn op ge makkelijke en door niemand te wraken bezuiniging ten koste der schatkist van ban eigen land, ten bewijze waarvan één voorbeeld aangehaald wordt. De verzen ding der groote dagbladen uit Nederland naar België kost 5 cent per nummer vau twee b aden. In België binnenslands kort de verzending van zoodanig blad slechts één centime. Zon het wonder zijn indien de uitgever van een nede l. dagblad, die meerdere exem plaren in België plaatsteen correspondent over de grenzen zoekt wien hij per sneltrein de exemplaren doet toekomen om za door hem per belgisehe post te laten verzenden Gesteld dat hij 500 inteekenaren in België heeft dan zou de port uit Nederland hem jaarlijks f 9000 kostenf die hij dat land kan ontnemen, door aan België f 900 te betalen plus geringe kosten aan spoorvracht. In het Panopticum te Amsterdam is naar eene schets van den kunstschilder Herman C. ten Kate eene nienweuitmuntend geslaagde groepbestaande uit 15 beelden, tentoongesteldvoorstellende Z. M. den Koning op den dijk bij Tiel gedurende den watersnood van 1855. Te midden van ijssebollea, waarachter een schietscbouw met twee veerlieden staat de Koning in de uniform van luitenant-kolonel omringd door luit.- generaal Dumonceau, graaf van Limburg Stirum, comm. des koning3 in Gelderland, baron Snouckaert van Sehau- burg, kapt. Mansfeldt, luit. ter zee de Casembroot en jhr. Berckmans de Weert Zr, Ms. secretaris. Tegenover die groep staan de ongelukkigen. in wanhoop over hun verloren have dankbaar den Koning begroetende als hnn reddenden engel. In de voorjaarsvergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier, welke zal worden gehouden Woensdag 9 Maart 1887 des voormiddags te 10 ure in het lo gement „de Eendracht" van mej. de wed. Ruiterte Wognum, zullen de navolgende puuten aan de orde zijn mededeetingen van verschillenden aard ingekomen «tukken jaarverslag der Vereeniging (art. 8 der sta tuten); rapport van de financiëele commissie, betreffende de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1886; rapport omtrent de werking van de door de vereeniging gesubsidiëerde bengstenvereenigingen rapport omtrent het Nederlandsch Paardenstamboek; benoeming van een afgevaardigde voor het landbuishoudkundig congres benoeming van drie leden van het bestuur, in p aats van de beeren S. de Jongh, Jb. Zijp Hz. en G. Wonder (art. 15, al. 4 der statuten); benoeming van een voor zitter benoeming van een onder-voorzitter bepaling van de plaatswaar de algemeene vergadering in November 1887 zal worden gehouden (voordracht van het bestuur Schagen); rapport van het bestuur omtrent de overeenkomst met den heer P. Boekei Cs., te WieriDgerwaard voors ellen van bet bestuura. om trent de te houden mestingproef met verschillende varkenssoorten prmadvies de beer C. Wijdenes Gz.; b. omtrent de te houden tentoonstelling van fokmernën en veulens, prmidvies de heer Jb. Zijp Hz.; c. tot bet doen optreden van eene commissie tot den aankoop van engelsche rammen prse dvies de beer E. C. Wil- lekens Macdonaldd. omtrent een te houden ploeg- wedstrijd in 't najaar van 1887, prmidvies de heer N. Loder; vaststelling der begrooting voor het dienstjaar 1887 bespreking van verdere werkzaamheden. Den 19 is te Bergeu een schoolfeest gehouden. Nadat de kinderen zich in de school vereenigd hadden, werd eene wandeling door het dorp gedaan en toen meu eindelijk in de kolfbaan van den heer Veenbuijsen was gekomen begon de pret eerst recht. Chocolade koek enz. werden duchtig aangesproken en 't was op de stralende gezichten der kinderen te lezen, dat ze genoten. De liederen, welke gezongen moesten worden, kwamen dan ook wel voort uit „volle borst." De met groen versierde kolfbaan gaf een' recht prettigen in druk met dat tal van kinderen, vlaggetjes, oranje enz., terwijl de muziek het hare deed, om de kinderen aan genaam bezig te houden. Om een luchtje te scheppen, werd nog eene wandeling gedaan, terwijl daarna bet feest weder werd voortgezet. Eene tombola zonder nie ten besloot de pret, die in menig kinderhart in aan gename berinnering zal blijven Ook het departement Bergen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen meende niet achter te mogen blijven, om's Konings verjaardag te herdenken en hield den 29 s avonds eene talrijk bezochte en uitnemend geslaagde volksvergadering. Hartelijke woorden werden er gesproken, woorden, die getuigden van liefde voor het Oranjehuis, terwijl verder voordrachten, gezang en een rederijkersstukje elkander aangenaam afwisselden. De Staatscourant van den 22 behelst de kennis geving van den directeur van het kabine^ des Kouings, dat de Koning hem gelast heeftom door middel van de Staatscourant Zijner Majesteits hartelijken dank te be tuigen aan autoriteiten colleges en particulieren die aan Z. M. hunne gelukwenschen hebben aangeboden ter gelegenheid van H D Z. zeventigsten geboortedag. De Levensscuels van Uen üeer El Üajiüerg, Uour J. H, Róssing bg den uitgever Tj. Hoikema te Am sterdam uitgegeven, bevat o.a. bet volgen ie: Op zeventigjarigen leeftijd terug te mogen zien op een werkzaamheid van meer dan een halve eeuw, is eenig. Eduard Bamberg viel aan het einde des vorigen jaars deze zeldzame onderscheiding ten deel. Den 23 De cember vierde hij zijn zaventigsten verjaardag en her dacht hij den tijd dat hij vóór zestig jaren voor het eerst het tooneel betrad. Het is een eigenaardig genoegen den opgewekten ouden man te zien en te hooren. Geen sporen van ouderdom zijn bij hem merkbaar, zijn haar golft nog weelderig om zijn slapen en is eer zwart dan grijE; zijn donker oog is levendig en fonkelt nog. Een bril is een modeartikel voor hem. Zyn hand is vast en ver raadt in niets het beven van den ouderdom. Zyn gang is nog flink en veerkrachtig. Spreekt hijdan komt bij geheel in actie, staat op zijn stoel, gesticuleert, komt naar u toe, plaatst zich dan weer op een afstand en gaat op hel juiste oogenblik weer zitten en kijkt u met opgeheven hoofd ernstig aan of glimlacht bemin nelijk, zijn eene band tot een vuist gebald, op de tafel uitgestrekt, bet bovenlijf naar achteren. Z.jn stem -• Bamberg's roem en Bamberg's trots is nog in volle kracht. Hij is terstond bereid u te overtuigen en zingt u het „Wien Neêrlands blo=d" voor, op de manier van den beroemden Vrugt, zóó kracntig en zóó vol vuur en overtuiging, cat ge verbaasd zijt en niet kunt ge- looven dat een zeventigjarige voor u staat. „En wil ik u nu eens zeggen, hoe dat komt, waarom mijn stem nog zoo flink en ik zoo sterk en opgewekt ben vraagt hij en antwoordt tegelijk „Ik heb me nooit aan iets wat ook te buiten gegaan 1 ja laten ze het Bamberg maar nadoen 1" Zijn tong is los geworden maar zijn woordenvloed nog niet gestuit. Hij is het kort begrip en de kroniek van zijn tijd. Maar boe lang en over wat hij ook spreekt, zijn opgewektheid en goed humeur zijn goede moed ook voor de toekomst treffen u. Toch was de weg dien Bamberg afgelegd heeft niet een weg met rozen overstrooid. Als jongetje van tien jaar begonnenbeeft hij al de ellende van het zwervend, het zoogenaamde ambulante leven gekend, en vaak veel moeten doen, ver buiten het gebied der kunst, om zijn sehaarache en zuur te verdienen pen ningen niet te loor te zien gaan Hij heeft zich door alle omstandigheden, en vaak zeer zorgelijke, met man nenmoed heengeslagen, veel lauweren verworven, en weinig aardsehe schatten. „Maar zegt Bambe g veel beteekenend ik behoef voor niemand mgn oogen neer te slaan, ik heb een rein geweten, ik heb mg over niets te schamen, ik heb een elk bet zijne gegeven en met lust en liefde mijn kunst beoefend, ik heb vele vrienden en het publiek ziet me, Goddank, overal gaarne, en waar ik kon, heb ik steeds mijn nederige gaven dienstbaar gemaakt voor Koning en Vaderland. Maar nu in December word ik, zoo God wil, ze ventig - nu voel ik, dat het miju tijd wordt om heen te gaan, om mij terug te trekken; ik zou gaarne bij de herdenking van mijne zestigjarige tooneelloopbaan voor goed van het publiek, dat altijd zoo lief voor mij is geweest, mij eigentlijk bedorven hoeft, alscheid nemen. Ik moet niet wachten, dat ik niet meer kan, ik moet scheiden ais ik nog in mijn volle kraeht ben, dan houdt het een goed aandenken aan mij. Het publiek zal mij dan ook wel niet vergeten neen dat zal het niet, dat weet ik zeker en den ouden Bamberg een rus- tigen ouden dag bezorgen." Bamberg's wensch zal vermoedelijk niet ydel blijken. Hij is te populair eu te bemind, dat niet anderen een enkele maal en voor het laatst hem zelf een bigden lach om den mond tooveren, hem die vaak onder de I njjpendste zorgen anderen vervroolykte en opwekte. De 19e Februari zal velen te dezer stede in aan gename herinnering blijven. In de eerste plaats den schoolkinderen, die naar de eenstemmige getuigenis der onderwijzers een genotvollen morgen doorbrachten. Niet minder den ongeveer 800 behoeftigen hoofden van huisgezinnen die vau de beleeling genoten en buiten gewoon tevreden waren met betgeen hun werd uitge reikt. Het was een genot de dankbare lachende ge zichten te zien. Het concert op het waagplein had eene groote menigte op de been gebracht en veroor zaakte eene opgewekte stemming in de gansche om geving van het ruime en fraa e plein. Da feestavond in de lokalen Harmonie en Diligentia, den werklieden aangebodenmag goed geslaagd worden genoemd. Beide zalen waren met de 1100 personen geheel bezet, maar niettemin is alles in de beste orde afgeloopen. Eene keurige versieringbestaande in sparregroen trofeëen en schilden was daarin door de goede zorg van de heeren J. G. van Garderen en F. Wigman geheel belangeloos aangebracht. Den 3 Maart zal de heer Ed Bamberg alhier met zijn gezelschap een feest- en tooneelvoorstelling geven, naar aanleiding van zijn 60jarig jubileum als tooneel- speler. Had hij te Amsterdamden Haag Leiden Zwolle LeeuwardenGroningen enz. een uitbundig succes, wij twijfelen niet of de oude lieveling van het publiek van wien een stuk levensgeschiedenis in dit- zeilde blad voorkomt, zal dit ook bier inoogsten. Dezer dagen zal den ingezeLenen eene inteekenlijst norden aangeboden. Moge door ruime inteekening tiet bewijs worden geleverd, dat het alkmaarsche publiek den ouden Bam"erg nog niet vergeten is. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneels Terechtzitting van 22 Februari. A. S„ Alkmaarmishandeling, f 5 boete, subs. 3 dagen ger. A. K., Alkmaar, diefstalf 5 boetesubs. 3 dagen gev. H. H., Alkmaarmistiandeling 7 dagen gev. N. H., wed. M. W., en W. v. d. H., huisvrouw van J. L. B., beiden Alkmaarmishandelingde eerste vrijgesproken, de tweede f 4 boetesubs. 2 dagen gev. W. H. S., Alkmaar, mishandeling, 3 maanden gev. W. K., Heldermishandelingvrijgesproken. M C. M., huisvrouw vau J. D. M., Helder, verduistering van goederen, 14 dagen gev. M B., wed. C. K., Helder, diefstal, vrijgesproken. H. W. en J. K, beiden Helder, verwonding en verbjeking van sluitingieder 2 maanden gev. G. K., Helder, mishandeling, f 3 boete, subs. 2 dagen gev. J. M. d. V., Helder, dietst&l3 maanden gev. J. S., Enkkuizen, ontduiking der hondenbelasting, f 5 boete, subs. 1 dag gev. G. d. V., Enkhuizen, feit en straf als boven. C. M., Enkhuizen, ontduiking der hondenbelasting, f 6 boetesuns. J dag gev. K. B., Enkhuizen, ontduiking der hondenbelasting, f 5 boete, subs. 1 dag gev. W. R, Enkhuizen, ontduiking der hondenbelasting, t 6 boetesubs. 1 dag gev. J. H., Enkhuizen, ontduiking der hondenbelasting, f 5 boetesubs. 1 dag gev. W. A. v. K., Emchuizen ontduiking der hondenbelasting f 6 boete, subs. 1 dag gev. G. K., Enkhuizen, ontduiking der hondenbelasting, t 5 boete subs. 1 dag gev. F. K.., Enkhuizenfeit en straf als boven. P. U., Alkmaar, rebellie, 6 dagen gev. T. K. en A. B., beiden Alkmaar, rebellie, ieder 8 dagen gev. J. H. S., Alkmaarrebellie3 dagen gev. J. H., Alkmaar rebellie7 dagen gev. W. S., Alkmaarbeleediging5 dagen gev. K. M., Hoorn, ijkouertredingt 1 boete, subs. 1 dag gev. A. E. en W. E., beiden Texel, verwonding en rebellie, de eerste 9 maanden gev. en de tweede 4 maanden gev. N. Alkmaar, mishandeling, 15 boete, subs. 7 dagen gev. G. d. V., Alkmaarbeleediging5 dagen gev. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 20 Febr. Christiaan Jans, wednr. van Hendrika de Lauw, en Christina Bon, wed. Johannes Hendrik Höjker. GEBOREN. 19 Febr. Alida Johanna, D. van Johannes Stuijt en Johanna de Lange. Albertus Wilhelm, Z. van Hermanus Albertus Johannes ten Haaf en Anthonetta Carolina Harders. 21 Arnoldus, Z. van Arnoldus Tonneman en Wilhel- mina Kesler. OVERLEDEN. 18 Febr. PieterZ. van Pieter Leegwater en Antje Zwager man 16 w. Dinsdag 22 Februari. 'sGRA.YKNiiA.aE. Tweede Kamer. De Voorzitter deelde mede, dat de Koning hem verzocht had, zijne erken telijkheid te tetuigen voor de gevoelens van gehechtheid door de Tweede Kamer betuigd. Hij constateerde dat de algemeene feestvreugde door het geheele land en het dankbaar gevoel, dat de Koningin en bet geliefd kind aan een groot gevaar zijn ontkomen, nog meer de liefde en de gehechtheid van het nederlandsche volk voor het vorstenhuis hebben verhoogd (algemeene bravo's.) De heer Fabius wees ook, onder bravogeroep, er op, dat bij de grondwetsherziening de liefde voor het Vorstenhuis niet in bet debat behoeft en kan gebracht worden. Bij het voortgezet debat verdedigde de beer Fabius de 'motie—de Geer. Verder volgde een reeks repliekenterwijl de heer de Meijier bet standpunt van den beer Lrbman bestreed. Morgen voortzetting. Berlijn. Bij de 115 bekende verkiezingen zijn gekozen 53 voorstanders en 34 tegenstanders van het septennaat. Er zijn 28 herstemmingen. De meerderheid voor het septennaat schiint zeker. Alkmaar 21 Febr. Aangevoerd 4 Roeien en Ossenf 120 a 135 98 vette Kalveren t 25 a 100 56 nueht. dito f 4 a 12, 89 vette Varkens 0,36 a 0,46 per P., 44 Magere /12 a 17 Amsterdam 21 Febr. Aardappelen Friesehe Dokkumer jammen f 3 a 3 0 dito Franeker dito t 3,20 a 3,30, dito Engelsche Y 2 40 a 2 50, dito Hamburgers f 2,80Zeeuwsche Spuisehe jammen /'3,S0 a 4, dito Blauwe f 3,30 a 3,50 Flakkeesche f 3 a 3,50Geldersche blauwe t 3,50dito Roode 2,50 2,60, Pruissische Hamburgers f 2,30 a 2,89, dito Roode

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3