No. 24. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Onder de eerepoort. V R IJ D A G 25 FEBRUARI. Prijs der gewone Advertentiën; tt\ (Seb*elte. BnittnUnb. FBUILLETON, Bewerkt naar liet Dnitsch BinaeulAnb. Patentrecht. A LXMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementoprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franeodoor het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HBEMs. 008- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algeineene kennis dat zij in hunne op heden ge houden vergadering ingewilligd hebben het verzoek van a. G. REKKET, kuiper aldaar, tot het oprichten eener kuiperij in het perceel aan de zuidzijde van het Heiligland, No. 7; 4. D. VOGELEZANG Jzn. alhiertot het oprichten eener siroopbranderij in het perceel aan de St. Jacobstraat, No. 16, onder eenige voorwaarden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. M.ACLA1NE PONT. 22 Eebr. 1887. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. DUITSCHLAND. Van 352 verkiezingen voor leden van den rijksdag zijn 185 uitgevallen ten gunste van voorstanders van het legerontwerp der regeering, naune- lijk 70 conservatieven, 21 vrtj-conservatieven, 89 natio naal liberalen3 centrumsleden en 2 liberalen die voor de wet zijn. Van de 111 gekozen tegenstanders zijn 10 liberalen 6 sociaal-democraten 15 elzassers 14 polen, 2 welfen en 64 centrumsleden. In 56 distric ten moet herstemd worden. Prins Bismarck kwam den 21 omstreeks 4 uur des namiddags voor het stembureau in de Leipzigerstraat te Berlijn, om zijne stem uit te brengen op den conser vatieven kandidaat von Zedlitz-Neukircb. Het hem door een liberaal aangeboden stembiljet, waarop de naam van den liberalen kandidaat vermeld stond werd door hem beleefd terug gegeven. De Ryksdag is tegen den 3 Maart bijeengeroepen. Pbuisen. Heerenh uis. Het ingekomen ont werp der kerkewet bevat slechts 5 artikelen. Bijna alle bepalingen welke van de Meiwetten nog overge bleven waren vervallen. In bet 5 artikel wordt be paald, dat de regeering van de in de wet van 31 Mei 1875 verboden geestelijke orden weder kan toelaten die, welke zich aan herderlijken arbeid, menschlievende bemoeiingen of ook maar alleen aan bespiegelingen wijdendaaronder begrepen de huizen tot opleiding van zendelingenmaar niet de orde der jesuiten en die, welke zich aan bet onderwijs wijden. Elzas-Lothabingen. Te Straatsburg is tot lid van den rijksdag gekozen de franschgezinde kandidaat Kablé met 8276 stemmen tegen 6794 op zijnen tegenstander Petri. 15312 kiezers brachten aldaar hunne stem uit. ENGELAND. Lagerhuis. De onder-minister van buitenl. zaken verklaarde den 22, dat het bericbt zicb niet bevestigd had, als zou Frankrijk voornemens zijn op de Nieuwe-Hebriden nieuwe forten aan te 'eggen de troepen te versterken en nieuwe kazernen te bouwen. Integendeel waren de franscbe posten aanmerkelijk ver minderd en werd thans met Frankrijk onderhandeld over eene schikking, waardoor die posten geheel opge- VAN SOPHIE JUNGHAUS. 3) „Als alles mij niet bedriegt'', Bprak de oude Tiedemars ten laatste, „zijc ge hier juist op den rechten tijd ge komen, Georg, en zult ge spoedig bij het opmaken van een huwelijkscontract kunnen helpenwaarbij onzen vorstelijken heer uw scherpzinnig italiaansch recht beter te pas komen kan dan bij misschien nu nog droomt." Georg zag zijn vader bij deze woorden verrast aan. „Dus dan zou het waar zijndat de landgraaf den weduwnaarsstand moede is vroeg hij. Burgemeester Tiedemars baalde de schouders op en lachte even. „Zjne raadslieden hebben hem voorstellen gedaan", sprak hij met het gelaat van een man die nauwkeurig onderricht is, „en hij schikt zich in datgene wat de welvaart zijner onderdanen vereischt. Eene vorstelijke hofhouding zonder vrouw pleegt mettertijd ergernis in het land te verwekken zelfs als de landheer geen aanstoot geeftdoet bet hof ditEn dan hebben de evangelische vorsten van onzen tijd aile reden, bijtijds te zorgen, dat zij ingeval van nood niet alleen staan, waarom ook de vermaagechapping met een aanzienlijk vorstenhuis niet ongewenscht is. Dit voordeel en nog menig ander biedt in hare tevens zeer scboone persoon eene vorstelijke dame de weduwe gravin Sabine von Hennsgau hier hield de oude heer stilknikte zijn zoon toe en legde den vinger op den mond „zoodra zulk eene verloving niet openbaar is, doet men echter wel, te doen alsof men er niets van weetwant er zijn soms wonderlijke hakenwaaraan menig maal bij slot van rekening alles blijft hangen. beven zouden kunnen worden. Verder deelde hij mede, dat met de egyptiscbe regeering eene schikking getrof fen waskrachtens welke zij in de gelegenheid gesteld wordt, van de hee endiensten gedurende dit jaar vol komen af te zien. Met de behandeling van bet wets ontwerp tot wijziging van het reglement van orde is een aanvang gemaakt. FRANKRIJK. De prefect van politie te Parijs heeft eene atdeeling van 50 agenten in burgerkleeding belast met het aanhouden van zedekwetsende ge schriften en prenten, omdat die personen voor agenten in uniform te zeer op bunne hoede zijn. Bij de verkiezing te Aube is de kandidaat der radi calen Cbaronnat met 29650 stemmen gekozen tot lid der kamer tegen 22567 stemmen op den opportunist Conturat. Den 23 tusschen 5 en 8 uur des voormiddags zijn eenige schokken van aardbeving gevoeld te Toulon Cannes, Avignon, Nizza, Besseges en andere plaatsen der provincie Provence. Te Nizza is een huis ingestort, waardoor 3 personen bedolven werden. Van vele buizen stortten de daken in. Te Milaan en Livorno in Italië is de schok ook gevoeld. Senaat. Den 19 is de beraadslaging over de be grooting aangevangen waarbij de beer Léon Say eene indrukmakende uiteenzetting gaf van het verkeerde gel delijk beleid der laatste jaren. De minister van finan ciën die in den aanvang der zitting afwezig was verscheen eerst, toen over zijne afwezigheid geklaagd was. Den 21 beantwoordde de minister den heer Leon Say. De begrootingen van financiën, oorlog en buiten- landscbe zaken zyn reeds aangenomen. Den 23 werd met 210 tegen 36 stemmen het door de Kamer verminderde krediet voor de onder-prefectu ren op bet oorspronkelijk bedrag hersteld. Dit besluit staat gelijk met de verwerping van het door de regeering aangeboden voorstel tot opheffing van eenige onder prefecturen. STATEN-GEN ERAAL. Tweede Kamer. Ingekomen is een telegrafisch adres van de vereeni- ging van landverhuurders in de Vorstenlanden ver zoekende intrekking der muntwet, als het eenige middel om de crisis te bezweren. Den 23 is bij de voortzetting der algemeene beraad slaging over de voorstellen tot grondwetsherziening, in verband met de daarover voorgestelde motiën van orde o. a. door den beer K e a c h e n i u s bij de regeering aangedrongen, om de belangen van Domela Nieuwen- buis in aanmerking te nemen. Hij zou als rechter niet den moed gehad hebben hem te veroordeelen en hoe wel hij niets zou ontnemen aan het woord van het Maar ik beb nit een goede bron, dat de zaak reeds tamelijk ver gevorderd is." Op dit oogenblik ging de deur open en vertoonde zich het hoofd van een meisje. Zij maakte eene be weging alsof zij dadelijk weder wilde teruggaan liet zich echter door den uitroep van den ouden Tiedemars „Nu, Eosientje, wien zoekt ge? kom maar binnen!' ophouden en zelfs overhaleo geheel in de kamer te komen. Tich bleef zij dicht bij de deur staan, zeggende, dat zij hare tante zocht; ook deed ze, alsof zij Georg in bet geheel niet bemerkte, ofschoon bij als een der aan tafel zittende personen haar duidelijk ia het oog moest vallen. Hij stond nu op en ging op haar toe. Dat was dus de voor hem bestemde bruid de beschikster over den nog voor hem liggenden levenstijd zooals men de toekomstige echtgenoote zou kunnen noemen Zij was een in 't oogvallend net meisje met een frisch wit en rood gelaat. Toen bij voor baar stond en baar zijne band bood en zij er dus niet meer buiten kon hem aan te zien, sloeg zij eindelijk eeu paar scboone blauwe oogen, misschien wel wat al te licht bewimperd tot hem op, maar zag daarna weder zoo snel naar den grond, dat hem dit speldat hem overdreven voorkomen moeBt een weinig verdroot. „Ge doet, alsof er een vreemdeling voor u staat, Rosine", sprak hij. Het meisje gevoelde een aan gename verrassinghoe welluidend en oiep was zijne stem in die drie jaar geworden „Ge moest toch weten, wie ik ben en dat ik gisterenavond tbuis gekomen ben. Ik was van plan u heden nog te bezoeken" hij lachte„daarom vind ik bet aardig van je dat ge hier gekomen zijt." Met een vuurrood gelaat en eindeljjk zelfs tamelijk boos verdedigde Rosine zich tegen de verdenkingdat zij van Georgs aanwezigheid iets geweten zou hebben. „Ge bebt hem ook niet herkend en badt in 't geheel niet kunnen denken, dat hy bier aan tafel zitten zou", sprak de oude, zijn zoon vroolijk aanziende „Wel rechterlijk vonnis, zoo achtte bij de straf toch te zwaar. Herhaaldelijk vielen de ledeu hem in de rede met den uitroep buiten de orde! Ten slotte werd hij door den voorzitter tot de orde geroepen. De min. van binnenl. zaken verklaarde o. a., dat hij groot bezwaar zag in bet loslaten der waarbor gen van bekwaamheid der onderwijzers van het mid delbaar onderwijs. Daarna is de motie-Keuchenius om de herziening der kiestabel te doen voorafgaan aan de grondwetsherziening verworpen met 72 tegen 10 stemmen van de heereu LohmanScbimmelpenninck van Nijenbeek, Seret, HaffmansKeehenius, v. Alphen, van der Borch, van Baar Bahlmann en de Geer. Daarna werd de motie de Geer beperking der grond wetsherziening tot het kiesrecht verworpen met 57 tegen 27 stemmen. Tegen stemden alle liberalen met 10 katholieken, namelijk de beeren van der Scbrieek, Lam- brechts, van Baar, vau Berckel Ruland Ruys, Ree kers RautherBorret en Clerexhoofdzakelijk tegen standers van elke herziening. Daarna kwam aan de orde hoofdstuk I van het rijk en zijne inwoners. De Voorzitter beantwoordde bevestigend de vraag van den heer Lohman of elk hoofdstuk afzon derlijk dan wel alle gezamenlijk in stemming zouden komen. De algetneene beraadslaging werd gesloten. Op voor stel van den heer de Ranitz word de behandeling ge schorst en de zitting verdaagd tot den 24 des mor gens elf uur. Volgens het voorloopig verslag der afdeelingen over de voorgestelde uitbreiding der vrijstelling van patent recht zagen enkele leden daarin eene aanmoediging voor schoolverzuim van de kinderen, door de ouders gebruikt en werd toezicht op het bezigen van kinderen van andere ouders bij het ambacht zeer moeiehjk geacht. De meeste leden die met deze verbetering niet tot eene geheele herziening der wet zouden willen wachten, ondersteunden het voorstel daar zeer velen van hen die thans vrij gesteld worden, bet recht niet voldoen. Men vroeg of de militaire Tehuizen die geen winst beoogenniet van patentrecht moesten vrijgesteld worden. In éóne afdeeling wenschte men ook de ambachts- en hand werkslieden die met één jongen of knechtje werken vrij te stellen. Vrij algemeen was men van gevoelen dat de patentwet geene hinderpaal mocht zijn voor het houden van leerlingen. Opnieuw werd vrijstelling gewenscht voor weezen bij ambachts- of handwerkslieden besteed wordende. Ook werd op nieuw aangedrongen op vrijstelling van klerken met een inkomen beneden f 300 en op vermindering van belasting voor de binnenschippers. nu, Rosine kom hier zitten en drink ons eens toe en laat u van uw neef, zooals het behoort, als wel komst een kus geven want dat hij het iskunt ge op mijn woord gelooven." De kus, waarvan Georg zich eerst verzekerde, liet juffrouw Rosine zich geven een kus van frissche lippen waaraan de zaak niet geheel ongewoon scheen, en waarbij hij de persoon die hem weldra zoo geheel loebehooren zou een ocgenblik omvat hieldtot gaan zitten was het meisje echter niet te bewegen. „Wij hebben appelmoes op het vuur", sprak zij „ik heb de meid laten roeren „En die mag er haar vinger niet insteken", voegde de burgemees'er er droog bij. En ik ben even hier heen geloopenom een pan terug te halen die tante laatst van ons geleend heeft, want er is meer moes dan wij dachten.'' „Die eteenen pau EiRosientjedie heb ik de vorige week teruggegeven ge hebt ze zelve van Lijs bet aangenomen", riep de burgemeestersvrouw, die bij de laatste woorden binnengekomen was. „Hebt ge Georg al gezien? Nu?" en zij stiet het meisje schert send met haar elleboog in de zijde„dat is wat anders dan drie jaar geleden, he? Maar Rosine zelve is er ook niet minder op geworden Zoudt gij haar wel herkend hebben Georg Daarbij spraken de oogen der oude, terwijl zij de jon ge lieden aanzagnog veel meer dan bare woorden. Rosine scheen hierdoor volstrekt niet verlegen te wor den. Toen Georg lachende antwoordde„Zeker, want hoe knap het nichtje ook geworden is, heeft zij toch slechts gehouden wat zij beloofde", zag zij hem bet geen de oude vrouw niet bemerktemet een wonder lijk driesten blik aan. Bij het afscheid nemen sloeg zij daarentegen weder zelfs hare oogen niet eens op, maar had voor men er op verdacht was achter de burge meestersvrouw de kamer verlaten. Deze bleef, met de hand op den klink nog staan en wees hoofdschuddende naar het verdwenen meisje.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1