No. 25*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887 HERIJK voor de bewoners van wijk C op 1, 2, 3, 4, 7 en 8 Maart 1887. Onder de eerepoort. Aardbeving in het zuiden van Europa. TWEKDE3 BUAD. ZONDAG 27 FEBRUARI. BnUeulaub, |Be werkt naar het Duitsck ALKMAARSCHE COURANT PIETER BAKKER PRONKonlangs gewoond hebbende te Wou'oragge prov. Zuidholland, wordt tverzocht zich ter secretarie dezer gemeentev'aan:ste melden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de militieraad in dit district zijne eerste zitting, bestemd tot het onder zoeken der redenen van vrijstelling van lo telingen dezer gemeente," zal houden ten raadhuize der gemeente HOORN, op Maandag_,i4t Maart e.k., des/voormiddags ten 11%'uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Eebr. 1887. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het'Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat" het suppletoir kohier van het Patentrecht over het 3e kwartaal, dienstjaar 1886/7 op 23 Februari 1887 door denProvincialen Inspecteur der directe belastingen in Noord- holland executoir verklaardheden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerech telijke vervolging. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., 25 Februari 1887. A. MACLAINE PONT. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen zilveren pij pen wroeter; een gouden vingerring; een bloedkoralen halskettingje met gouden tonnetje; een kinderportemonnaietje;"- een zilveren broche, een gouden medaillon; een paar kinderwantjes; een pendulesleutel; een zwart boezelaar;" een witte zakdoek; een klein gouden medaillon; vier briefjes van koop met recht van wederinkoop, ten name van j M. R.'; ..een builtje met eenig geld en een zwarte hond. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR, maakt bekend, dat, in verband met de wijziging in het tijdstip van vertrek van den trein 5,24 'savonds, met primo Maart a.s., de lichting der hulpbrievenbussen zal geschieden ten 4.15, in plaats van ten 4.30 's avonds. N.B. De lichting aan het accijnsgebouw vijf minuten vroeger. AlkmaarDe Directeur voornoemd 26 Februari 1887. GOUWE.jgj BELGIE. Frère Orban leider der liberale partij heeft zich verklaard* tegen het aanleggen der verster kingendoor de regeering noodig geacht tot handha ving van 'a rijks onzijdigheid. Hij noemtjdie plannen nutteloosondoelmatig en gevaarlijk en dus met^over- eenkometig de belangen des lands. Den 20 hebben te Rocbefort vijf paren hun gouden bruiloft gevierd. Op het raadhuis werden hun van wege den Koning geschenken vereerd. VAN SOPHIE JÜNGHAU3. 4) En tochl verkortte® hij wat!, hemfzooj'goed beviel- Hilde bleef plotseling in hare trotsche rechte bouding stil staans: bij had' zijn arm om haar midden geslagen. Maar die gleed weg jgtoenjjzij hem|aanrag. „Dat duld ik van niemand ,|mijnheer", sprak zij. „En ik verzoek u, mij nu mijn weg te laten gaan. Wat u gezegd hebt, wil ik als uwenfdank^aannemen er is geen verdere noodig Zij ging verder maargGeorg haalde^haar nog eens in, juist toen zij den om het buisje heenloopenden tuin, die hier aan de|weide grensdewilde'bincengaan. „Gun mij nog één woord Zeg mij uw naam" verzocht hij heftig daarbij waren zijne oogen ais mot verterend vuur op do voor hem staande gestalte gericht. Zij draalde,falsof zij overlegde. Daar hetgeen hij vroeg, echter moeieüjk te weigeren wasantwoordde zij na eene korte poos :"„Ik heeL/Hilde ;gHilde Van der Poort. Mijn vader i3 Lukas Van der Poortdo wever." Na eenejjikleine s buiging ^liepj!,.! zij voort; hij nam zijn baret af en groette haar als eene edelvrouw. Hij bleef staan en zag de hooge, edele, slanke gestalte na, terwjjl zij voortschreed op het grondgebied, dat baar rechtens toebehoorde en dat de anders zoo onbesuisde jongeling thans niet durfde betreden. Was dat het meisje uit den geringen stand, dat hij met eene drieste liefkozing had willen naderen? En hij? Hij kwam zichzelf als veranderd voor, dat hij haar zoo gemakkelijk had laten ontkomen. Nauweljjks was zij verdwenen en bad bij de zekerheid, dat het kleine avontuur voor heden afgeioopen was, of hjj zon reed» weder op nieuwe plannen om het meisje DUITSCHLAND. Eugen Richter, da aanvoerder der vrijzinnigenis te Hsgen zijn oud districther kozen mei zeer geringe meerderheid, namelijk 374 op de 23000 stemmen. In den ontbonden rijksdag telde hij 64 aanhangers na den afluop der herstemmingen zal dit aantal ten hoogste 20 bedragen. De elzassers kee- ren even sterk terug alleen is de eenige afgevaardig dedie vóór het zevenjarig tijdvak der legerwet stem de vervangen door een tegenstander. De volledige uitslag der verkiezingen is, dat van de 397 afgevaardigden die de rijksdag telt 336 geko zen zijn, terwijl 60 herstemmingen noodig zijn. Van de 336 gekozenen zijn 16 vrijzinnigen (waarvan 2 voor de legerwet), 75 conservatieven, 34 vrij conservatieven, 85 nationaal-liberalen90 centrumsleden (waarvan 3 voor de legerwet), 13 polen 15 eizassers 2 welfen, 1 deen, 6 socialisten en 2 onbepaald, samen 197 voor en 137 tegenstanders van de legerwet. Aan eene vol strekte meerderheid ontbreken nog maar 2 stemmen, Alleen de verkiezing in Lippe is nog onbekend. Volgens do Nordd. Alig. Zeitung komt de aange kondigde derde pauselijke kennisgeving hierop neer, dac de katholieken gewaarschuwd worden, hunne stem men niet op "sociaai-demokraten uit te brengen. De Paus zou daarbij in berin nering brengen, dat hij in zijne herderlijke brieven herhaaldelijk de sociaai-demokraten als gevaarlijk voor de kerk heeft aangeduid. Pruisen. Den 24 is de koninklijke verordening openbaar gemaakt betreffende den eeddien de ka tholieke bisschoppen bij de aanvaarding van hun ambt moeten afleggen. Volgens dezen eed zweert de bis schop dat bij den Koning onderdaniggetrouw en gehoorzaam zal zjjn en zoowel bij de lagere geeste lijkheid als bij de gemeente eerbied en trouw aan den Koning, liefde jegens het vaderland en gehoorzaamheid aan de wetten zal opwekken en dat hij niet zal dulden, dat de geestelijkheid in strijd daarmede leere of handele. Hij legt verder de gelofte af, dat hij noch binnen noch buiten de grenzen des rijks betrekkingen zal onderhouden gevaarlijk voor de veiligheid des lands. Het eedsformulior eindigt aldus„Ik beloof dit alles des te nauwgezetter te zullen nakomen, daar ik zeker ben dat de eed door my aan den Paus en de Kerk gezworen mij tot niets verplichtwat in strijd zou kunnen zija met den eed van trouw en onderdanigheid jegens den Koning." ENGELAND. Lagerhuis. Den 24 deelde de regeering mede, dat heb niet in hare bedoeling lag den uitvoer van paarden te verbieden. Met de arti- kelsgewijze beraadslaging over hot wetsontwerp tot wijziging van het reglement van orde werd een aan vang gemaakt. Ierland. De jury in bet rechtsgeding tegen Dillon en andere ierschê parlements leden is het over hare uitspraak Diet eens kunnen worden. FRANKRIJK. Den 24 is de telefoon tusschen Parijs en Brussel voor het publiek geopend. Te Brussel maakten ongeveer 25 beursbezoekers met het meeste gemak daarvan gebruik. De directeur van het blad Revanche, dat niet alleen zich tegen Duitschland zeer heftig uitliet, maar ook het ministerie kwaadaardig aanviel en zijne leden voor laf aards uitmaakte is in heektenis genomen. Voor de vensters van het bureau van dat blad was, nadat de te zien. Daarbij wikkelde hij zich dichter in zijn mantel, drukte zijn baret dieper in de oogen en liep langs de weide achter de huisjes der wevers om totdat bij ein delijk den grooten weg bereikte, Vervolgens sloeg hij de straat tusschen deze huizen in. Daarbij kwam hij natuurlijk ook voorbij het met planken gedekte huisje waarin zooals hij nu wistde wever Van dor Poort met zijne dochter woonde. De avond was thans geheel aangebroken. Door de kleine ruitjes zag hij overal het matte schijnsel der olielampdie meestal in de nabijheid vtn het vensterwaar hot weefgetouw stond opgehangen was. Ook de vensters van bet kleine huisje waren ver licht en van de straat af, kon men gemakkelijk inde kamer zien. Een der vensters werd ook hier door hst weefgetouw ingenomen; Georg zag daar het gelaat van een grijsaard. De kamer scheen zeer huiselijk. De bloemen voor het tweede venster sloten ongenoode blikken daar buiten. Georg, wien onlangs deze lief hebberij, te dien tijde nog niet zoo algemeen verspreid als hedenais eene zekere weelde opgevallen was verwenschte ze heden. Slechts onduidelijk bon hij dieper in de kamer eene gestalte zien heen en weder gaan toen deze naar voren kwam wilde het ongeluk dat tusschen de kleins ruitjes en de anjeliersstru'ken door, slechts juist hare handen zichtbaar werden, terwijl deze het tinnen tafelgereedschap klaar legden. Georg had zich dicht tegen bet venstor gedrukt en staarde als betooverd naar deze banden. Zij waren slank en edel van vorm maar eigenlijk niet van eene nog jeugdige persoon. Dit kwam uit, want Hilde zelve gaf hij drie- of vier en twintig jaar zoo veel als hij zelf ook telde. En gelijk alles aan haar bekoorde hem ook deze volle rijpheid de ernstdie als men wilde ook de zoo rustig zich bewegende slanke handen uit drukten. Het bioed steeg den jongen man naar het hoofd iets als een hartstochtelijk verlangen naar het bezit van het meisje greep hem aan. Hij vergat geheel, dat hij zich op de open straat be- verkiezingen in Duitschland bekend geworden waren een transparent geplaatstwaarop te lezen stond Verkiezingen in Eizas Lotharingen. Fransekgezinde kandidaten 72460 stemmen. Duitecbgezinde kandidaten 16022 stemmen. Alle afgevaardigden der fransche protestpartij herkozen. Leve Frankrijk! Dit transparent, waarboven de fransche en ruas'sche vlaggen prijkten werd op verzoek van den prefect van politie weggenomen. De doodstraf, waartoe de anarchist Duval veroordeeld werd is in 8 jaren gevangenisstraf veranderd. Senaat. De begrooting van ontvangsten is den 25 aangenomen met eenige wijzigingen, door de be- grootingacommissie voorgesteld. Daarna werd de be- grooting in haar geheel aangenomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het oostenrijksche huis van afgevaardigden heeft den 24 het door de regeering aangevraagde krediet voor den landstorm met algemeeno stemmen goedgekeurd. Minister von Wel- fersheim verklaarde, dat de regeering noch oorlogzuch tige, noch eerzuchtige plansen had, doch zij deed slechts wat, zoowel uit een staatkundig als uit eea militair oogpunt beschouwd, onvermijdelijk was, om den ook door haar verlangden vrede te handhaven. TURKIJE. Riza-beyprocureur-generaal bij het hof van cassatie is aangewezen om naar Sofla Bul- garije's hoofdstad te gaan met eene bijzondere zending. Grekoff, een van drie bulgaarsche afgevaardigden, ver trekt den 28 mede daarheen. Deze ramp heeft veel grooter omvang dan de eerste berichten deden vermoeden. Zoo zijn te Mentone 150 huizen onbewoonbaar geworden het postkantoor de kazerne en verscheidene buizen werden vernield. Te Castillon bij Sospel, kwamen twee personen om en is een derde der villa's verwoest; te Bollene waren vier dooden en twaalf gekwetsten te Bar, waar o. a. een oud kasteel instortte, drie dooden. In Noord-Italie zijn, naar men beweert, in het ge heel wel 1500 mensehen omgekomen. Te Diaao Ma rina waren 250 dooden, te Bussana 50 dooden en 36'ge wonden en te Castellano 30 dooden. Te Bajardo is op bet oogenblik dat de kerk vol menschen was het gebouw ingestort en zijn 300 personen onder het puin begraven. Drie spoortreinen vertrokken uit Genua met troepen en levensmiddelen. Verscheidene dorpen op de hellingen der bergen zija in de valleien geworpen. Te Oreglia stortte de gevangenis in; eenige gevangenen kwamen om en de overige werden op een schip over gebracht. Te Nizzawaar het telegraafverkeer met Corsica Italië en 14 plaatsen in het departement gestoord was, was de toestand het ergst. Door het bloemen feest waren duizenden inwoners en vreemdelingen zeer laat en zeer vermoeid naar bed gegaan. Grooter tegenstelling dan tusschen den aanblik, dien deze plaats den 22 aan bood en den 23 des morgens te 6 uurtoen het schokken der aarde de bewoners uit hunne slaap wekte, is niet denkbaar. Dezelfde personen die tijdens het feest in fraaie carnavalrokjes door de straten wandelden, liepen toen ais razenden in nachtcostuum heen en weer: hunne tegenwoordigheid van geest en hun moed waren vond, al was hij ook door de duisternis van den avond eenigszins beschermd. Daar voelde hij zich plotseling krachtig bij den schouder grijpenterwijl een man hem toeriep „Wat doet ge daar, knaap? Pak je weg We hebben hier geen landioopers noodig Volkdat anders dan door de deur in buis denkt te komen Georg had zich omgedraaid en met een trotsche be weging de vuist van den man afgeschud. Daarbij viel het lichtschijnsel uit de kamer van den wever op zijn gelaat, en nu sprak een tweede stem gedempt: „Laat hem gaan Diederik dat is geen landlooper. Het is de zoon van den burgemeester - Georg mompelde een vloek tusschen de tanden, toen hij zich herkend zag, maar hij moest zich in het kwade toeval schikken. „Dat kan hem de duivel aanzien", bromde van zijn kant, die het eerst gesproken had, een man met een grooten hoed en langen spie tsmaar overigens tamelijk vreedzaam uiterlijk. Het was blijkbaar de nachtwacht. „Neem mij niet kwalijk", vervolgde bij nu wat beleefder. „Ik heb mijnbeer aangeroepen, zooals mijn ambt is „Dat stond aan jou. Mij dunkt, waar jij waakt, kunnen de lui rustig slapen", sprak Georg met een toornigen sebamplach. Er bleef bem echter niets over dan zieh te verwijderen en hij deed dit langs den weg, waarlangs hij gekomen was om den poortwachter te vermijden en een mogelijk verhaal van den nachtwacht, die hem herkend hadgeeno verdere bevestiging te veraehaffen. III. In bet ouderlijk huis van Rosine werd ter eere der thuiskomst van den jongen burgemeesterszoon een deftig gastmaal aangerichtwaarop alle vrienden der beide famiiiën genoodigd waren. Het zou waarschijnlijk nie mand der gasten verwonderd hebben als Georgs ver loving met de dochter des huizes reeds op dien dag

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5