Bimteatanjb. verdwenen. De vreemdelingen bestormden de stations. Zeven duizend personen verlieten de stad in de richting van Marseille en vierduizend in die van Italië. Zij, die in de treinen geen plaats meer konden vinden, buurden rijtuigen tegen de meest overdreven prijzen. Op straat zag men allerlei vermakelijke tafereelen slechts zeer weinig personen waren in eene stemming, om er van te genieten. Do stads-kommandant Jamais liet zich b. v. aan een beddelaken uit het venster zak ken eene dame, die niet meer in haar huis durfde liet hare kleedingstukken buiten halen en kleedde zich in den tuin aan onder een groot zonneschermdat haar tegen onbescheiden blikken zeer slecht beveiligde. Eene zwangere vrouw stierf van schrik; eene andere sprong uit de tweede verdieping barer woning. De gemaskerde en gecostumeerde feestvierders die nog niet naar bed waren geweestwaren het zenuw achtigste van allen. Na de eerste twee schokken redde men hendie onder de ingestorte huizen begraven waren. Daarop volgde te half negen de derde schok. De consul Hath- way die aan het hoofd gekwetst was en zich juist door eenen dokter Bareteij liet verbinden, ging in allerijl op de vluchtde dokter holde hem met verbandkist en al na doch kon hem pas buiten de stad inhalen. De hertog van Nemours en de prinses Blanche van Orleans sloegen in den tuin hunner villa Graziella eene tent op. Twee huizen stortten volkomen in terwijl van on geveer tien het dak of de bovenste verdieping naar beneden kwam. De bevolking bracht den nacht van den 23 op den 24 buitenshuis door. Door het leger waren op alle open plaatsen tenten opgeslagen, doch ook daarin scheen het velen gevaarlijkmen overnachtte daarom in rij tuigen, badkoetsen en omnibussen. Alleen om in eenen wagen den nacht te kunnen doorbrengen, werd algemeen 50 betaald. 15000 vreemdelingen waren vertrokken. De aardbeving moet zich tot in het noordwesten van Duitschland hebben voortgeplant. Het seismografische uurwerk op het observatorium te Keulen althans bleef dien dag te 6 uur 54 minuten en 23 seconden stilstaan; iets later dus dan de hevigste schokken te Nizza enz. werden waargenomen. Oak in Zwitserland en Grieken land werden schokken gevoeld. De Weener bladen vestigen er de aandacht op, dat prof. Falb deze aardbevingen voorspeld heeft. Hij wees er onlangs op dat de ringvormige zonsverduistering die alleen zichbaar zou zijn in Oost-Azië, Australië en Zuid-Amerika, gepaard zou gaan met groote stoornissen in de atmosfeer en met aardbevingen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 25 is ingekomen^een",wetsontwerp houdende wettelijke bepalingen omtreDt^bet bijhouden der bevol kingsregisters de indiening van dit wetsontwerp is een gevolg van een arrest [van den Hoogen Raad waarbij aan bet kon, besluit van 3 November 1861 omtrent het bijhouden dier registers verbindende kracht is ontzegd. Aan de orde was 1°. Ontwerp tot bekrachtiging, eener prov. heffing in Friesland. Aangenomen. 2°. Ontwerp tot verhooging der Surinaamsche begroo ting voor 1885 en van het tiende hoofdstuk der staats- begrooting voor 1887. Aangenomen. 3°. Wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van een gpoorweg (tramweg) van Amsterdam naar Amstelveen. Aangenomen met 55 tegeD 2 stemmen (Schaepman",en Corver Hoott). 4°. Inlichtingen op drie adressen houdende bezwaren tegen het tarief voor telegrammen vastgesteld bij het reglement voor den dienst der rijkstelegraaf vau 1886. geschied ware. De maaltijd liep echter ten einde zonder iets bijzonders. Toch twijfelde geen der aanwezigen er aan, in Georg en Rosine een voor elkander bestemd paar te zienhet minst misschien de beide hoofd personen. Van daar dan ook, dat het aan fijnere en ruwere toespelingen, aan veelbeteekenende elleboogstoo- ten der vrouwen en aan ruwe grappen en schaterlachen der mannen bij dergelijke gelegenheden niet, ontbrak. De heer Peter Külwetter was een magere kleine man, loffelijk bekend wegens zijne bijzondere vaardigheid in het uitmeten van Brabantscb laken, dat hij in zijn win kel op het slotplein verkocht. Niet een zijner winkelbe dienden was zoo flink en knap als hij al scheen hij over het ajgemeen met zeer matige geestesgaven bedeeld, zoo moest hij toch goed kannen rekenen, want hij was mettertijd bij zijn lakenmeten nog eens zoo rijk geworden als zijn vader dien hij in den handel opgevolgd was. Hg was lid van den raad der stad en al was hij geen vliegwiel in het raderwerk te noemen met recht kon men zeggen, dat bij als een soort reguleerend tegenwicht di#D8t deed, daar hij gewoon was, bij elk voorstel eener uitgave waarvoor men de staaskas^aanspreken wilde, tegen te stemmen. Gewoonlijk sprak hij bij gastmalen noch veel, noch luid want hij achtte bij zulke gelegenheden niet ten onrechte eten en drinken hoofdzaak. Hedennu het eten hem zijn eigen geld kostte, was hij misschien niet zoo druk bezig als andersden goeden ouden wijn dien zyn eigen kelder opleverde ,^had hij echter niet ontzien daar zijne eenvoudige logica hem zeide op gedronken wordt hij toch en ik heb bet meest aan het geen door mijn eigen keel gaat. Vandaar dat men zijne schelle, en als hij drukker werd, zelfs krijscbende stem, vaak boven de anderen uit hoordetot stille ergernis zijner vrouwdie deze ongewone bespraaktheid liever niet hoorde. „Z g eens, Georg", riep Külwetter tot zijn tegenover hem zittendeu, toekomstigen schoonzoon „wat is dat bij uwe thuiskomst nog op het allerlaatst voor 'n avontuur geweest P Dat was wat moois Hebt ge het al aan uw vader opgebieebt Jawaarde tante", De slotsom van bet verslag der commissie van onder zoek strekt, dat de Kamer als hare meening uitspreke, dat spoedige regeling bij de wet van het binnenlandsch telegramtarief wenscbelijk is. Nadat de minister van waterstaat op enkele onjuist heden in het verslag dor commissie gewezen en verzekerd had, dat prijsverlaging niet steeds tot meerdere opbrengst leidtdat reeds veel bezuinigd wasook door veree- niging van post- en telegraaf kantoren en dat bet aantal dringende telegrammen sedert bet nieuwe tarief stijgende is, wordt het voorstel der commissie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 5°. Inlichtingen omtrent de adressen, houdende klachten over de dienstregeling der lijn Leeuwarden —Stavoren. Het voorstel, om den minister van waterstaat dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na aanneming van eeoige ontwerpen tot naturalisatie van eenige personen werden o.a. in handen van commis- siën gesteld de onderhandelingen met België omtrent het tegengaan van den handel in meisjes, de overeenkomst met de firma de Rothschild Frères over de gefloten geldleeningen de inlichtingen van den minister van justitie in zake het verdwenen Limburgseh meisje. Den 28 voortzetting dor behandeling van de grond wetsherziening. - Volgens het Vaderland heeft de Koning aan Anton Kabelaar, koetsier van dr. Stein, die den 19 de hollende paarden voor het rijtuig der Koningin tot staan brachtlevenslang eene toelage van f 5 per week toegekend en zijn die paarden doodgeschoten. De arbeiders der firma H. P. Gelderman en Zoon te Oldenzaal, ten getale van 750, hebben op 's Konings verjaardag van hunne patroons ieder een spaarbank boekje met eene insebrijv ng van 5 ontvangen. Vóór in ieder boekje is eene aansporing tot sparen geplaatst. Allen die in den avond van den 22 bij de on- gereldheden op het Waterlooplein te Amsterdam aan gehouden werden, zijn voorloopig ontslagen. Den 24 werd de rust niet verder gestoord. Een sigarenfabrikant te Roermond, thuis komende, ontving den 23 vlak voor zijne woning een dolksteek in den rug van een vermomd persoon. In den nacht van den 22 op den 23 is te Breda eene vrouw van de trap harer woning gevallen en met het hoofd beklemd geraaktwaardoor zij gestikt is. Misbruik van sterken drank was de oorzaak van dit onheil. Bij kon. besluit van den 24 is aan den beer E. J. Henderson met ingang van den 1 April a.s., eervol ontslag verleend als tijdelijk hoofdopzichter in 's rijks krankzinnigengesticht te Medeinblik. De gemeenteraad van Woerden heeft den 24 besloten, het stadhuis in eigendom aan bet rijk aan te biedenmist dit het doe herstellen op zoodanige wijze, dat het als openbaar gebouw dienst kunne doen. Den 24 is te Schagen aanbesteed het maken der kaasfabriek te Dirksüorn. Drie biljetten waren inge komen van den heer Dk. KramerSchagenvoor f 1795 van den heer Jn. Klerk Dirkshorn voor f 1588 van den heer Jn. Levendig Dirkshorn voor f 1290. Aan den iaagsten inschrijver is liet werk gegund. De gemeenteraad van Heerenveen heeft den 24 besloten tot de invoering eener progtessieve inkomsten belasting. - In den nacht van den 24 op den 25 is de siga renfabriek van Meijer Co. te Strijp afgebrand. Bij de dienstregeling voor de staatsspoorwegen op den I Maart a.s,, zullen er 4 treinen been en terug tusschen Leeuwarden—Stavoren loopen in di recte aansluiting met de spoorbooten van bet stoom- bootveer Enkhuizen—Stavoren. Die correspondeerende treinenin eike richting twee sneltreinenzullen te Stavoren aankomen te 7,29 10, 3.48, 7.05 en van daar vertrekken 9.33 1.02 6.24 8 33. By te late aankomst van de spoorboot zal de laatste trein 20 minuten later vertrekken moekt de spoorboot dan nog hiermede was de burgemeestersvrouw bedoeld„dat moet je eens hooren I Als je mijn jongen waszou ik je de teugels wat strakker binden! Dan zou de lust je wel vergaan Hij had het overige gezelschap zoo lang overschreeuwd, tot alles zweeg. Niemand wist eigenlyk of het nog scherls was, en aller oogen waren in eenigszine onaan gename spanning op den jongeling gerichtdie zoo vreemd aangesproken werd. Külwetter's vrouw wisselde een angstigen blik met Rosinezij wisten blijkbaar beiden nietwaar de oude been wilde. Georg had intusschen zijn antwoord bedacht. „Wat bedoelt u eigenlijk vroeg hij. „Onze twist met de kwade kasteleines van Gudenabergdie de haver zoo karig aan onze paarden voeren lietdat wij den stal knecht daarover onder handen namen omdat wij ons toch niet aan haar zelve vergrijpen konden P Is het verhaal van de manier, waarop wij daar gemeten heb ben niet zoo heel benauwd reeds tot u doorge drongen Het wijf zwoerdat zij ons voor de hooge overheid brengen zou, eu wij zeiden haar, dat wij juist daarheen op weg waren Of Hans Veit's wedloop mot den lammen manop de jaarmarkt ta Gundelsingen een dagreis over de grenzen Dan heeft men u wel spoedig maar niet juist bericht gezonden.1' „Waar praat je toch van?" riep Külwetter, die met open mond geluisterd, „wat wedloopenen kasteleines? En wie spreekt van Gudenaberg en Gundelsingen Zeg ereis, hoe je laatst in de stad gekomen zijt? Wie had de wacht aan de poort, he?" Hij dreigde met den mageren wijsvinger. „Zoo'n dolkop Als ik je vader was, zou ia je gauw van het paard afhelpen!" Nu bleef den jongeling geene keuze. Hij moest voor het geheele gezelschap aan tafel den rit over den ouden vonder vertellen en gevoelde weldat bij nu ook niet meer de vrijheid bad een of ander feit weg te laten want wie kon vveten hoe nauwkeurig de oude Kül wetter ingelicht was Natuurlijk deed bij de zaak belachelijk voorkomen met heimelijk berouw reeds over zijne woorden en sierde ook de gestalte van Hildezooals zij om niet aangekomen zijndan zal een extra-trein blijven wachten en de reizigers altijd nog tot Sneeb brengen zoodat de vrees van het reizend publiek om bij ver traging van de laatste spoorboot te Stavoren te moeten overnachten hierdoor geheel is weggenomen. De min. van binnen!, zaken heeft den 25 inge trokken zijne beschikking vau den 18 Januari 1.!., waarbij jonkvr. J. de Bosch Kemper te Amsterdam tot lid en mej. A. Knoldirectrice van het atelier der kunstnaaldwerkschool aldaartot plaatsvervangend lid der commissie van examen ter verkrijging van akton van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de fraaie handwerken voor meisjes te 's Gravenhage be noemd werd en benoemd tot lid mej. A. Knol voor noemd en tot plaatsvervangend lid mej. J. van der Kaay, onderwijzeres in de fraaie handwerken voor meisjes te Amsterdam. Het Hoogeveensche kanaal en de Drentsche hoofd vaart zijn weder voor de scheepvaart geopend. Aan de bootslieden die bij de stranding van hot engekebe fregat Brambletye in de Texelscbe gronden op den 30 Nov. 11. de bemanning van dat schip met de reddingboot reddeuis van wege de engelsche re- geericg f 276 geschonken. De heer- J. Konst en echtgenoote te Baarn zijn benoemd tot vader en moeder in het weeabuis der lierv. gemeente te Monnikendam. De Zwolsc'ie en Rotterdamsche schroefstoomboot- maatschappij keert over 1886 7 pet. dividend uit. De officier van justitie bij de arr. rechtbank te 's Gravenhage is in hooger beroep gekomen van het vrijsprekend vonnis dier rechtbank in zake den brand van het Kurhaus te Seheveningen. Met ingang van den 1 Maart is bij kon. besluit van den 24 de militie-commissaris in het eerste militie district van Friesland, de heer H. J. B. Stolp, over geplaatst naar het eerste militie-district van Noordholland en met ingang van danzelfdeu dag in zijne plaats be noemd de gepensioneerde luitenant-kolonel van het oost-indische legerde heer D. de Graafl'. De hoer J. A, van den Akker kanunnik en ple baan der kathedrale kerk te Haarlem en deken van het district te Haarlem, is door den Paus benoemd tot eere-kamerheer. De beurzen voor de rijke normaallessec zullen can hen, die in Maart van dit jaar in de termen val len nog worden uitgekeerd. I)eu 24 des avonds is te Kampen het door den sigarenmaker H. Franke bewoonde huis geheel afgebrand. Tot gemeente-vroedvrouw te Elden (gemeente Eist) is benoemd mej. M. C. Oudtte Kolhorn. De kerker-ad der ned. berv. gemeente te Buiten post en die te Randwijk uitgezonderd de predikant, hebben zich ven de synode afgesche den. Beroepen naar de ned, herv. gemeente te Obdam ds. W. A. Kuipéri te Amsterstol. De heeren mr. L. W. C. Keuchenius, D. van Schou wenburg en A. M. de Blauw Sr., leden der ned. herv. gemeente to 's Gravenhage hebben zich als zoodanig tot den kerkeraad gewend met het verzoek dat deze zich aan het synodaal verband zal onttrekken. Mocht de kerkeraad onwillens zijn, dat verzoek in gunstige overweging te nemen dan zouden de verzoekers en zij, die in hun gevoelen deelen, verplicht zijn, zelf die zaak ter hand te nemen. Bij de normaallessen te Enkhuizen zijn toegelaten 8 leerlingen tot de eerste en twee tot de voorberei dende klasse. Den 23 ontstond in de lakfabriek te Enkhui zen een brand die zich dreigend liet aanzien. Door spoedig aangebrachte hulp werd zij echter tydig gebluscht. Deu 25 is de heer Th. J. Waller geïnstalleerd als burgemeester der gemeente Anna Paulowna. De heer C. E. Perk werd in zijne plaats tot wethouder gekozen. laag gesprongen was, om zijo paard tegen te houden met een paar komische trekken op. Ziehzelven spaarde hij echter ook niettoen hij gedaan had laehten allen op zijne kostenbehalve de burgemeestersvrouwdie de aardigheid van een waagstuk waarbij iemand zoo licht den hals of ten minste zijn paard de pooten bre ken kon niet inzag. Maar ook de van zelf volgende vraag waarom hij dat voorval reeds niet lang verteld had liet zij gelukkig achterwege. Maar ook nog iemand had niet [gelachen en dat was Rosine. Georg zag haar, toen zijn verhaal geëin digd wasaan en verbaasde zich over de koele uit drukking van haar gelaat. De volle wangen waren bleek en een rimpel van ongenoegen toekende zich tusschen de beide wenkbrauwen af. Met een vertrou welijk woord wendde hij zich tot haarwant zij zat naast hem, by wilde zijn' arm om haar slaan, maar zij weerde hem met eene heftige beweging af. Georg was verbaasd maar liet zich niet afschrikken. „Wordt ge over een dollen streek zoo boosSientje P" vroeg hij „vergun me dan je te zeggen dat dit niet verstandig is want dan vergaat iemand de lust je nog meer te biechten en gij zijt toch de persoon bij wie ik van rechtswege kwijtschelding van dit en nog zoo menig ander stukje zoeken moet." Rosine was verstandig genoegom te begrijpen, dat zij toegeveu moest. Zij wendde hem weder langzaam bare ronde wang toe, maar hield nog steeds haar hoofd naar beneden zooals zij gewoon wasals zij pruilde hare lippen drukte zij op elkaar, alsof zij nooit meer spreken wilde. Hij zag haar opmerkzaam aan. Zooals zij daar naast hem zatkon hij niet nalaten behagen te scheppen in het friesche jeugdige van haar gelaatzelfs als zij boos was. Georg had terwijl hij met één elleboog aan de tafel leunde, do andere hand op den rug van haren stoel gelegd. Lachende sprak hij nu „Dus zoudt gij, Rosine als gij onlangs by de hand geweest waart mij niet zoo snel te hulp gekomen zyn Wordt vervolgd. ~gtoom(jr_ jjerm5i Coster Zoon te Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 6